AKDENİZ'DE FARKLI BİR LEZZET BEYRUT

  • Tarih: 09.11.2017 - 12.11.2017
  • Fiyat: 1480,00 USD
AKDENİZ'DE FARKLI BİR LEZZET BEYRUT

Gezi Programı:

1.Gün : İSTANBUL / BEYRUT / LÜBNAN

Değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havaalanı’nda saat 10.30’da buluşmamız sonrası Türk Hava Yoları TK824 - 13.25 uçuşu ile Lübnan’a hareket ediyoruz. Beyrut Refik Hariri Havaalanı’na saat 14:15’te varışımızı takiben öncelikle check in işlemlerimiz için otelimize hareket ediyoruz.

Konaklamamız Phoenicia Hotel’de olacaktır.
http://www.phoeniciabeirut.com/

Otelimizden hareket ile tüm gün sürecek Lübnan şehir turumuza başlıyoruz. Öncelikli olarak ‘’Pigeon rocks’’ olarak bilinen Güvercin Kayalıklarını görme ve unutulmaz fotoğraflar çekme fırsatı buluyoruz. Bu kayalıklar Beyrut’luların Corniche dedikleri sahil yolundan izlenebiliyor ve  Beyrut’un en büyük simgelerinden biri. Hemen hemen en bilindik karpostal fotoğrafında yer alıyor.

Martyrs Meydanı’na geldiğimizde bizlere tanıdık bir yapı olarak gelebilecek, 2002 senesinde yapılmış olmasına rağmen Sultanahmet Camii’ne olan benzerliği sayesinde, Mohammed al-Amin Camii’ni ziyaret ediyoruz. Ayrıca 2005 senesinde vefat eden Lübnan Başbakanı Hariri’nin mezarı da burada ve mozolesinin bulunduğu çadırıda görme imkanı bulmuş oluyoruz.

Gezimizin devamında eski şehit merkezi olarak adlandırılan Down Town bölgesine doğru güzel bir yürüyüş yapıyoruz.  Down Town 15 sene süren iç savaşta en çok yıpranan bölüm olmuş. Holiday Inn gibi kimi binaları olduğu gibi kurşun delikleriyle bırakmışlar ancak onların dışında nerede ise bütün şehir merkezi artık büyük bir ihtişam içerisinde. Günümüzün sonlandırmadan önce son durağımız Place Etoile yani Yıldız Meydanı oluyor, burada Hamidiyyeh Saat Kulesi’ni görüyoruz. 2. Abdülhamid’in tahta geçmesini kutlamak amacı ile yapılan saat kulesi,batılı örneklerinden farklı olarak inşaa edilmiştir.

Gezimizin sonunda akşam yemeğimizi almak üzere Orta Doğu mutfağının en güzel lezzetlerini tadabileceğimiz, Beyrut’un en meşhur restaurantlarından birisi olan Liwan Restaurant’a geliyoruz. Çeşitli eğlece ve müzikler eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz sonrasında otelimize geçiyoruz.

Dileyen misafirlerimiz gecelerine otelimize çok yakın olan Down Town veya Zaitunay Bay Liman bölgesinde davam edebilirler.

 

2.Gün : JEİTA MAĞARASI / BYBLOS / HARİSSA

Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası Lübnan’a bir saat mesafede bulunan ve Dünya’nın 7 harikası listesine aday olmuş Jeita Mağarası’na doğru yola çıkıyoruz.

Tarih öncesi çağlarda insanların yaşadığı bu mağaralardan aşağıda olanı 1836, yukarıda olanı ise 1958 yılında keşfedilmiş. Yukarıdaki mağara içinde yürürken ne kadar büyük olduğunu yolun sonuna geldiğimizde anlıyor olacağız. Girişten 750 metre sonra izin verilen en uç noktaya gelip de aşağı bakılınca 40 katlı apartman yüksekliğini fark etmiş olacağız. İçerideki sarkıtlar ve dikitlerin uzunluğu Dünya’nın 7 Harikası’na niçin aday olduğunu bizlere kanıtlamış olacak. Gezimizi unutulmaz kılacak olan mağara içresinde ki sandal gezimiz sonrası buradan ayrılıyoruz.

Jeita Mağarası gezimiz sonrasında Beyrut şehir merkezinin kuzeyinde yer alan ve limanı ile birçok güzellikleri barındırması ile tanınan Byblos’a geliyoruz. Lübnan’ın eski en önemli liman kenti olan bu yerde öncelikle Byblos Kalesi’ni dolaşıyoruz. Haçlılar tarafından yapılmış olan bu kalenin asıl en önemli özelliği uzun süreli olarak insanların yerleştiği bir höyük üzerinde kurulmuş olmasıdır. Halen devam eden kazılarda her katmanda değişik bulguların bulunduğunu bilmekteyiz. Kale gezimiz sonrasında Osmanlı döneminde yapılmış olan Byblos Çarşısı’nı dolaşıyoruz. Taş döşeli kaldırımlarda yürürken, burada yöresel özellikler gösteren hediyelik eşyaların satıldığı dükkanları seyretmek mümkün.

Öğle yemeğimizi Dünyaca ünlü ve hoş bir manzaraya sahip olan   Pepe Restaurant’ta alıyoruz.

Öğle yemeğimiz sonrasında aslında ilk olarak köy alarak kurulan ancak sonralarda şehrin büyümesi sonucu şehre dahil olan Harissa’ya geliyoruz. Öncelikli olarak bizleri bekleyen teleferiklerimiz ile tepeye doğru keyifli bir yolculuk sonrasında, denizden 650 metre yükseklikte ve en önemli özelliği "Our Lady of Lebanon" olarak adlandırılan dev Meryem Ana heykelinin bulunduğu Harissa’da şehrin ve Akdeniz’in görüntüsüne kendimizi adeta bırakıyoruz.

Keyifli geçen bu deneyimimiz sonrasında akşam yemeğimizi almak üzere Dah Shahayar Restaurant’a geliyoruz. Orta Doğu mutfağının eşsiz lezzetleri sonrasında otelimize geri dönüyoruz.

Dileyen misafirlerimiz gecelerine otelimize çok yakın olan Down Town veya Zaitunay Bay Liman bölgesinde davam edebilirler.

 

3.Gün : DEİL EL-KAMAR / BEİTEDİNNE SARAYI / MUSA KALESİ

Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası bir ortaçağ kasabası olan Deir El-Kamar’a doğru yola çıkıyoruz.

Lübnan’ın en önemli dini merkezlerinden biri olan Deir El-Kamar, Dürzi nüfusun çoğunlukta olduğu ama aynı zamanda cami, sinagog ve kiliselerin bir arada olduğu,taş binalar ile dolu bir şehir.

Deir El-Kamar’dan ayrılarak Beitedinne Sarayı’na doğru hareket ediyoruz. Bu saray Osmanlı Valisi Emir Beşir tarafından saltanatın gücü ve görkemini yansıtmak amacıyla yaptırılmış. Arap ve İtalyan uslüplerini bir arada barındıran çok güzel bir yapı olan bu sarayın mimarı bir İtalyan. 1788’de yapımına başlanan saray 1800’lerde tamamlanabilmiş. Ayrıca Alt bahçeye açılan kısımda nefes kesici mozayik paneller ve sarayın tümünde harikulade ahşap işçiliği gözleniyor. Saray kadar adını verdiği köy de göreceğimiz çok şirin yerlerden bir tanesi.

Beitedinne Saray gezimiz sonrasında çok özel bir mekan olan Mir Amine Palace Hotel’de öğle yemeğimizi alıyoruz.

Keyifle geçen öğle yemeğimiz sonrasında Musa Kalesine geçiyoruz. Musa hayatı boyunca bir kale sahibi olmak istemiş; ilkokulda bunu öğretmenine anlattığında öğretmeni onu sopayla dövmüş. Hayallerine sahip çıkan adam, yılmadan, usanmadan Kalesini inşa etmiş; daha sonra gene yılmadan, usanmadan kalenin içini tefriş etmiş. Şimdi Beit Eddine sarayından dönüş yolunda Musa Kalesi olarak ziyarete açılan bu enteresan yer, aslında hayallerini koruyan, çaldırmayan ve tuğlaları birer birer örüp herkese ve herşeye rağmen hayallerini gerçekleştiren bir adamın kalesi.

Gezilerimiz ardından Lübnan şehir merkezine ve otelimize doğru hareket ediyoruz. Belirtilen saatte değerli misafirlerimiz ile buluşmamız sonrasında Beyrut’taki son gecemizi Awatar Beirut Restaurant’ta canlı müzik ve eğlenceler eşliğinde son derece keyifli bir şekilde geçiyoruz.

 

4.Gün : BAALBEK / BEYRUT / İSTANBUL

Otelimizde alacağımız erken kahvaltımız ve erken çıkış işlemlerimiz ardından Baalbek Antik Kentine doğru yolaçıkıyoruz. Baal, Fenikelilerin en güçlü tanrısı. Onun adına yapılan ve Arap masallarında devler tarafından taşındığı anlatılan sütunlar bu Tanrı Kenti'nin tarihteki serüvenini bizler için başlatıyor. Fenikeliler'in M.Ö. 1.100 senesinde inşa ettikleri şehir daha sonra Yunanlılar tarafından Heliopolis yani Güneş Şehir adını alıyor. Lübnan'ın Beka Vadisi'ndeki Baalbek, antik çağın Roma'dan sonraki en önemli dini merkezi olarak kabul ediliyor.

Baalbek gezimiz sonra Beyrut Refik Hariri Havaalanı’na doğru hareket ediyoruz. Varışımıza takiben Türk Hava Yolları TK8167 - 17.35 uçuşu ile İstanbul Atatürk Havaalanı’na 20:30’da dönmüş oluyoruz.Nereden 
(Şehir/Havalimanı)

Nereye 
(Şehir/Havalimanı)

Kalkış

Varış

Havayolu

Kabin

İSTANBUL / Atatürk

LÜBNAN / Beyrut

13:25
9.11.2017 Perşembe

14:15
9.11.2017 Perşembe

THY

Ekonomi

LÜBNAN / Beyrut

İSTANBUL / Atatürk

17:35
12.11.2017 Pazar

20:30
12.11.2017 Pazar

THY

Ekonomi

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER
•  5* Phoenicia Hotel Beyrut’ta Konaklama
•  3 Sabah Kahvaltısı
•  2 Öğle Yemeği
•  3 Akşam Yemeği
•  Belirlenen Yerlerde İkramlar
•  Programda Belirtilen Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
•  TURSAB Seyahat Sigortası,
•  Sayın Dr. Elif Çamlıkaya eşliğinde Rehberlik Hizmeti

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAK HİZMETLER
•  Türk Hava Yolları Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
•  Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler
•  Otel minibar harcamaları
•  Tüm kişisel harcamalar

İptal koşulları: Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir. Seyahat tarihine 30 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı geri iade edilmez. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.
 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.