ALİ CANİP OLGUNLU İLE KARLAR ALTINDA BİR RUS ROMANI KARS

  • Tarih: 09.03.2018 - 11.03.2018
  • Fiyat: 1500,00 TL
ALİ CANİP OLGUNLU İLE KARLAR ALTINDA BİR RUS ROMANI KARS

Gezi Programı:

Bu kez yolculuğumuz kültürlerin buluşma noktasına , Kars’a...

Ülkemizin bilinen en eski “Türkçe” isimli şehridir Kars.Milattan önce 130’lu yıllarda Dağıstan’dan gelerek bu bölgeye yerleşen Velentur boyunun “Karsak oymağından” almıştır adını.

Kimler gelip geçmemiştir ki bu topraklardan...

Paleolitik dönemden günümüze kadar devam eder Kars’ta hayat.Urartular, Persler, Araks Krallığı, Tigran, Sasaniler, Selçuklular ve Osmanlı…

Tarih boyunca Kars, çeşitli etnik grupları ve mezhepleri barındıran renkli bir kültüre sahip olmuştur.Günümüzde de Kars’ın toplumsal yapısı çeşitli etnik grupların kültürel gelenekleriyle harmanlanmıştır. Nüfusunu Terekemeler, yerliler, Azeriler, Türkmenler ve Kürtler oluşturmaktadır.

Milattan önce 9000 yılına kadar dayanan köklü kültürel tarihi nedeniyle; halk oyunları, aşıklar geleneği, dengbejler geleneği gibi bir çok geleneğin beşiğidir Kars.

40 yıl Rus işgalinde kalan kentin binaları dikkat çekicidir.Karlı bir kış gecesinde Kars’ın sokaklarında dolaşırken bir Rus romanının içinde bulursunuz  kendinizi.

Görkemli Çıldır Gölü...Deniz seviyesinden 1959 metre yukarıda, kışları buzdan bir diyar adeta...Buzları kırarak avlanan taze tatlı su balıklarının lezzeti, atlı kızaklarda donmuş göl üzerinde gezinti keyfi ,inanılmaz bir doğa harikasını içinize çekmek …

Ani Harabeleri, Havariler Kilisesi, Kars Kalesi gibi eşsiz tarihi eserleri, Çıldır gölü, Sarıçam ormanları doğal güzellikleri, tarihi portreleri, gelenekleri ve mimarisi ile bambaşka bir diyara bu kez yolculuğumuz...

Hayat bir yolculuktur...

Bu yolculukta da  birlikte olabilmek dileğiyle...
 

 

1. Gün: İstanbul - Kars

Değerli Sacred7 Gezginleri ile Atatürk Havalimanı’nda saat 11.00’ de, İç Hatlar Gidiş Terminalinde buluşuyoruz. Türk Havayolları TK2714 sefer sayılı 12:20 uçağı ile Anadolu’nun en özgün kentlerinden Kars’a uçuyoruz. Kars’a varışımıza takiben havaalanı’nda bizleri bekleyen özel aracımızla otelimize geçiyor ve bizler için hazırlanmış olan ikramlıklarımız ile tadım yapıyoruz. Ardından kentin özgün mimarisini yakından tanımak üzere gezimize başlıyoruz.

Kars Kalesi, 12 Havariler Kilisesi, Eski Vali konağı (Cenub-i Garbi Kafkas hükümeti parlamento binası),  Deftedarlık, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Ünlü şairlerimiz den Namık Kemal’lin bir dönem yaşadığı ev, Rus Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Aleksander Nevsky Katedrali (Fethiye Cami) gezilerimizin ardından,Ebu-l Hasan Harakâni Türbesi, Topçuoğlu Hamamı ve Mazlumağa Hamam’ını görüyoruz. Şehir gezimizin bitiminde dinlenmek üzere otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeğinde Kars mutfağının özelliği olan lezzetli kaz yemeklerinin tadına bakıyor ve bölgenin en önemli

kültürel miraslarından Kafkas Oyunları gösterisini izliyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Cheltikov Otel’de.
 

2. Gün: Çıldır Gölü

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısının ardından Çıldır Gölü’ne hareket ediyoruz.

Yaklaşık 2000 metredeki buz tutmuş Çıldır Gölü’nde buzları kırarak yapılan balık avı safarisini izliyoruz. Öğle yemeği menümüz burada tutulan taze balık ve rakıdan oluşmaktadır. Çıldır gölü gezimizi unutulmaz kılacak anılarımızdan biri de kızaklı atla yapılan gezinti olacaktır. Gölün yüzeyinin yeterli buz kalınlığına ulaştığı takdirde gezimizi gerçekleştirme imkanımız olacaktır.

Çıldır Gölü gezimizin ardından dinlenmek üzere otelimize dönüyoruz ve belirtilen saatte misafirlerimiz ile

buluşarak akşam yemeğimiz için Kamer Restaurant’a geçiyoruz. Keyifli geçen akşam yemeğimiz sonrasında

otelimize geri dönüyor ve günümüzü sonlandırıyoruz.

Konaklamamız Cheltikov Otel’de.
 

3. Gün: Ani Tarihi Kent

Sabah erken saatte otelde alınan kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyoruz. Son gün rotamızı Zerdüştlerin Ateşgede’sinden Hristiyan mimarisinin süsleme örneklerine ve sekizgen minareli İslam eserlerine, bir sanat tarihi ziyafetine tanık olacağımız Ani Harabeleri’ne hareket ediyoruz. Selçuklular’ın Anadolu’da inşa ettikleri ilk camii olan Menucehr Camii’ni görerek gezimize başlıyoruz. Daha sonra sırasıyla Ebul Muammeral Camii (Boz Minare), Kurtarıcılar (Keçeli) Kilisesi, kubbesinin iç kısmındaki süslemeleriyle döneminin önemli eserlerinden olan Tigran Honents Kilisesi, Büyük Kral II. Gagik tarafından yaptırılmış Abughamrent Gregor Kilisesini görüyoruz. Ardından Güvercinli Kilisesini (Genç Kızlar Kilisesi), Alparslan’ın kenti fethi sonrasında bir süre cami olarak kullandığı Büyük Katedrali (Fethiye Cami) ve son olarak Havariler Kilisesi’ni görüp Ani’den ayrılıyoruz. Ani Tarihi Kenti ziyaretimiz ardından TK 2715 sefer sayılı 15.30 uçuşu ile İstanbul’a dönüyoruz.
 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:
•  Özel otobüs ile programda belirtilen tüm transferler ve geziler
•  Cheltikov Butik Otel’de 2 gece oda kahvaltı konaklama akşam yemeği
•  Öğle Yemekleri
•  Kafkas Oyunları Gösterisi
•  Yüzeyin müsait olması durumunda Çıldır Gölünde kızaklı atlarla gezinti
•  Müze-Ören yeri giriş Ücretleri
•  Seyahat Sigortası
•  İkramlar
•  Ali Canip Olgunlu’nun ile rehberlik hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
•  Gidiş-Dönüş uçak biletleri
•  Yemekler sırasında alınacak alkollü - alkolsüz içecekler
•  Kişisel harcamalar
 

Anadolu Yakasından Katılımlar İçin Alternatif Uçuş Bilgisi
Anadolujet / TK7300 12:30
Anadolujet / TK7301 14:55
 

İptal koşulları: Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir. Seyahat tarihine 30 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı geri iade edilmez. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.
 

ALİ CANİP OLGUNLU

Sn. Ali CANİP OLGUNLU Mimar Sinan Üniversitesi Türkoloji bölümü mezunudur.

Anadolu medeniyetleri, kültürü ve tasavvuf üzerine odaklanarak yaptığı çalışmalar ile bilinen Ali Canip Olgunlu, 1989 yılından beri Anadolu’nun evrensel değerleri üzerine inceleme ve araştırmalar yürütmekte, bulgu ve deneyimlerini çeşitli seminer programları ve konferanslar ile paylaşmaktadır.

Tasavvuf öğretisi yazarın temel ilgi alanı olup, çeşitli kültür merkezlerinde bu konu üzerine seminerler vermektedir.

Yaklaşık yirmi yıldan günümüze kadar Anadolu kültür tarihi konuları içerisine giren bir çok alan üzerine yaptığı çalışmaları beş ayrı kitap üzerinden yayınlamıştır.

Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03