BEŞİKTAŞ LEZZET DURAKLARI

  • Tarih: 13.10.2018
  • Fiyat: 225,00 TL
BEŞİKTAŞ LEZZET DURAKLARI

Gezi Programı:

Barbaros Hayrettin Paşa’nın gemilerini bağlamak için Beşiktaş sahiline beş tane direk diktiğini, bu nedenle buraya BEŞ-TAŞ adının verildiğini, zamanla bu kelimenin değişikliğe uğrayarak BEŞİK-TAŞ olduğu riayet edilmektedir.

Gezimiz Beşiktaş’ta saat 09:15 de Beşiktaş Üsküdar iskelesinde toplanarak başlayacaktır. Beşiktaş meydanını, Barbaros Hayrettin paşa türbesi ve heykelini ve  Sinan Paşa camisini gördükten sonra ilk lezzet durağımız Beşiktaş çarşısında arka sokalarında leziz bir “kahvaltıcı” olacaktır. Keyifli bir kahvaltının ardından turumuza Deniz Müzesi ziyareti ile devam edeceğiz.

İstanbul Deniz Müzesi; Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesidir, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir.

Saray Koleksiyonları Müzesi; Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere, 19. yüzyıl Osmanlı saraylarında gündelik yaşamda kullanılmış olan ve Milli Saraylar envanteri içinde yer alan, depolarda tutulan objeleri gün ışığına çıkarıyor.

Beşiktaş çarşı içi çeşitli lezzet duraklarını ziyaret ederek devam edeceğiz. Bir yandan, semtin köklü kültürel ve tarihi geçmişine tanıklık eden Surp Asvadzadzin Kilisesi, Beşiktaş Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Tarihi Rum Okulu gibi anıtları ve yapıları görüp diğer yanda semtin en eski fırınının leziz ürünlerini ve ilginç hikayesini keşfedeceğiz. Efsane dönerci Asım Usta, çarşının en iyi turşucusu, yüzyıllar öncesinden kalan tatların sunulduğu esnaf lokantaları ve leziz bir baklava ustasının sırlarını öğrenerek geziyi sonlandıracağız.

 

 

Program Başlangıç : 09:15

Program Bitiş :          15.30

 

Programa Dahil Olan Hizmetler :

Rehberlik Hizmeti

Kulaklık Hizmeti

Tüm Müze Girişleri Ve Bağışlar

Lezzet Duraklarındaki İkramlar

 

Programa Dahil Olmayan Hizmetler :

Kişisel harcamalar

MANSUR KARAKOÇ

Mansur KARAKOÇ

Profesyonel Turist Rehberi,
Gastronomi Tarihi Araştırmacısı,
Şarap ve Viski Uzmanı,
Radyo Programcısı, Konuşmacı.

 

1963 yılında Ankara’da doğdu.

ODTÜ Fen Bilimleri Matematik bölümünde okuduktan sonra, Ankara Ü. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Ankara’da geçirdiği eğitim yıllarında müzik ve sahne sanatları ile ilgilendi; usta Erkan Yücel’in yönetimindeki Ankara Halk Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol aldı.

1985 yılından itibaren kokartlı profesyonel rehber olarak İngilizce ve İtalyanca dillerinde rehberlik yapmaya başladı. Ağırlıklı olarak Türkiye’ye gelen yabancı misafirlere - Anadolu’nun her köşesinde - rehberlik yaptı. Ayrıca, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Hindistan, İran, Mısır, Fas gibi farklı coğrafyalarda Türk grupları ile rehberlik de yapmaya devam ediyor.

1994-97 yılları arasında Açık Radyo’da seyahat ve yemek kültürü üzerine ve 2004-06 yıllarında TRT’de popüler kültür ve teknoloji üzerine radyo programları yaptı. Basılı ve elektronik mecralarda farklı konularda özgün yazı, derleme ve çevirileri yayınlanan Karakoç, özel ilgi alanları üzerinde uzmanlaşmaya çalıştı: Sanat tarihinin yanı sıra, dinler tarihi; gastronomi, yeme–içme tarihi; şarap ve viski kültürü konularında uzmanlaşarak, gastronomi alanında tanınmış birçok farklı ülke ve bölgeye özel geziler tasarladı.

Yemek kültürü yanı sıra caz müziği, klasik müzik ve sahne sanatları üzerine dünyanın önemli festivallerine yapılan gezilerde rehberlik ve danışmanlık yapmaya devam eden Karakoç, son yıllarda, Türkiye’nin önde gelen seyahat acentaları için özel olarak mutfak ve yemek kültürü gezileri tasarlayıp gerçekleştiriyor.

Antropoloji-inanç ve yemek kültürü ilişkileri, gastronomi tarihi ve içki kültürü üzerine eğitimler ve seminerler veriyor.