BOĞAZ'DA KÜLTÜR MOZAİĞİ KUZGUNCUK-ÜSKÜDAR

  • Tarih: 25.04.2019
  • Fiyat: 195,00 TL
BOĞAZ'DA KÜLTÜR MOZAİĞİ KUZGUNCUK-ÜSKÜDAR

Gezi Programı:

            Tarihi Yarımada’dan önce Türklerin eline geçen Üsküdar’a Romalılar Altın Şehir anlamına gelen “Chrysopolis” adını vermişler. İstanbul’un doğuya açılan kapısı olan Üsküdar, anıtsal yapılarla donatılmış. Kuzguncuk ise daha çok gayrımüslümlerin mesken tuttuğu bir yerleşim olmuş. Sokaklarına yayılan Rum, Ermeni ve Musevilere ait ibadethaneler ile hala yaşayan mahalle kültürü Kuzguncuk’un karakterini oluşturuyor.

           Bizde gezimize Kuzguncuk sokaklarından başlıyoruz. Tarihi dokusunu koruyan Kuzguncuk cami, kilise ve sinagogu bir arada göreceğiniz bir semt. Beth Yaakov Sinagogu, Surp Kirkor Lusaroviç Ermeni Kilisesi, Ayios Panteleimon Rum Kilisesi ve Ayazması göreceğimiz ibadethaneler olacak. Bir zamanlar efsane olan Perihan Abla dizisinin çekildiği ve mahalle kültürünün izlerini taşıyan ara sokaklar, dükkanlar ve tipik semt evleri ile gezimize devam edeceğiz.

       Öğle yemeğimizin ardından Kuzguncuk’tan aracımızla Üsküdar’a geçip  Selanikliler Mezarlığı’na gideceğiz. Sabetay Sevi’nin izinden gidenlere ait mezarların anıtsal görünümleri sizleri çok şaşırtacak. Sonrasında etkin kadın karakterlerinden olan Mihrimah Sultan’ın yaptırdığı Mimar Sinan eseri olan Mihrimah Sultan Külliyesi bizleri bekliyor. Caminin hemen önünde yer alan III. Ahmet Çeşmesi’ni görüp Lale Devri üzerine anlatılanları dinledikten sonra Üsküdar meydanına hükmeden bir başka kadın eseri Gülnuş Emetullah Külliyesi’ne gideceğiz.

        Ardından Boğazın dört manevi koruyucusundan bir olan Aziz Mahmud Hüdai’nin Dergahı’nı ziyaret edip Fatih’in yargılandığı mahkeme binasına gideceğiz. Bu yargılamayla ilgili hikayeyi dinleyip mahkeme yapısını gezdikten sonra, Mimar Sinan eseri olan hamamı göreceğiz. Gezimizin son durağı ilginç hikayesi ve konumuyla dikkat çeken Kuşkonmaz Camisi olacak. Gezimize son noktayı ise boğaz kıyısında çaylarımızı yudumlayarak koyacağız.

Buluşma Noktası: 10:00 Sitare Cafe

Program Başlangıç : 10:15

Program Bitiş : 15.00

 

Programa Dahil Olan Hizmetler :
 Rehberlik Hizmeti
 Öğlen Yemeği
 Bağışlar
 Kulaklık Hizmeti
 
Programa Dahil Olmayan Hizmetler :
 Kişisel harcamalar

Önemli Not:
 Gezimizi sırasında mutlaka rahat yürüyüş ayakkabılarınızla katılımınızı rica ederiz.
Mabetlere giriş yapılacağı için uygun kıyafetlerin bulundurulmasını rica ederiz. (Eşarp vb.)

 

 

ÖMER KOKAL

www.omerkokal.com

Geçtiğimi yıl çocuklara İstanbul’u anlatan 3 ciltlik Efsane İstanbul kitabı yayınlanan Ömer Kokal, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi. 1993 – 2000 yılları arasında doğa rehberliği yaptı. 1996 yılında Balkanlara yaptığı fotoğraf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Sonrasında ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 500'ün üzerinde fotoğraf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Halen Skylife, Voyager, Jetlife, Onair başta olmak üzere çeşitli dergiler için dosyalar hazırlamaya devam ediyor.

2006 yılının Mayıs ayında Alman Turizm Merkezi için ülkenin en önemli turizm alanı olan 'Romantik Yol'u fotoğrafladı.2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotoğrafladı.2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi.

Seyahat yazarlığı ve fotoğrafçılığının yanı sıra 1993 yılından beri pek çok turizm firmasının özel gezileri için danışmanlık yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan 'Zor Yollar' adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal, Savaşlar öncesi yıllarda Suriye, Yemen, Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinde tur liderliği yaptı. Son yıllarda ise ağırlıklı olarak Makedonya, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan turlarında tur liderliği yapıyor.

KİTAPLAR
• Alfa Yayıncılık tarafından basılan “Efsane İstanbul” adlı çocuk kitabının proje danışmalığı ve yazarlığını yapmasının yanında kitabın tüm fotoğraflarını çekti.
• Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı 'Uyku' kitabı onun fotoğraflarıyla hazırlandı.
• Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın 'İstanbul Yazıları' adlı kitabına fotoğraf desteğinde bulundu.
• Taç Vakfı tarafından yayınlanan 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu' adlı iki ciltlik kitaba 'Geçmişten Bakan Yüzler' konusuyla katkıda bulundu.
• İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan 'Anadolu'da Tarih ve Kültür' isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi.
• Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan 'Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler' adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.
• Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan 'Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri' adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.
• Dr. Mimar Sinan Genim’in çalışmalarından oluşan 5 ciltlik monografinin fotoğraflarını çekti.Bu turumuzu satın almak için lütfen aşağıda yer alan numaralardan bizimle irtibata geçiniz.
90 216 326 29 03