DR. ELİF ÇAMLIKAYA İLE BAMBAŞKA HİNDİSTAN (GÜNEY HİNDİSTAN)

  • Tarih: 04.01.2019 - 15.01.2019
  • Fiyat: 3170,00 EUR
  • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
DR. ELİF ÇAMLIKAYA İLE BAMBAŞKA HİNDİSTAN (GÜNEY HİNDİSTAN)

Gezi Programı:

1.Gün İstanbul Q Mumbai 04 Ocak 2019 Cuma

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde saat 18:00’da buluşuyoruz. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından THY TK 720 sefer sayılı uçuş ile saat 20:35’te Mumbai’ye hareket ediyoruz.

 

2.Gün Mumbai QCochin 05 Ocak 2019 Cumartesi

Mumbai’ye varışımız saat 05:15’tir. Varışımız sonrası Cochin’e uçuşumuz için işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mumbai’den saat 09:20 de kalkan SG157 sefer sayılı uçağımız ile Cochin’e hareket ediyoruz. Ardından otelimize giriş yapıyor ve kısa bir dinlenmenin ardından şehir turumuza başlıyoruz. İlk olarak Cochin kalesi sınırları içerisindeki 1503’te Portekizli Fransisken rahiplerinin kurduğu ve Hindistan’daki en eski Avrupa tarzında inşa edilmiş yapı olan St. Francis Kilisesi’ni geziyor ve Vasco de Gama’nın Mezar Taşı’nı görüyoruz. Sonrasında, 16 yy da yapılmış olan ve Cochin Rajası’na ait Mattenchery Sarayı’nı görüyoruz. Ardından Yahudi Mahallesi’ne gidiyor ve Güney Hindistan’ın en güzel çarşılarından biri ile karşılaşıyoruz

Dört yüz yıllık bir Yahudi Sinagogu’nu ziyaret etmek üzere tarihin içine bir yolculuk yapıyoruz. Sinagoga giden yol üzerinde bazı ilginç antika ve biblo dükkânları yer almaktadır. Mahallenin içinde yer alan sinagogda, Kanton Çin'den Ezekial Rahabi tarafından, 18.yüzyılda getirilen, elle yer zeminine boyanmış Çin Porseleni motifli yer karoları bulunmaktadır. Sahilde dolaşıp Hintli balıkçıların, Çin balıkçı ağlarını onarışlarını seyrediyoruz. Bu balık ağları, buraya Çinliler tarafından yüzyıllar önce getirilmişlerdir. Gezimiz sonrası Cochin’de tekne gezisine çıkıyoruz. Daha sonra otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Cochin’deki otelimizdedir.

 

3.Gün Cochin 06 Ocak 2019 Pazar

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Cochin şehir turumuza başlıyoruz. Portekiz, Alman ve İngiliz ruhunu yansıtan Cochin evlerini görüyoruz. Bu şehir cesedi St. Francis Kilisesi’nde yakılan Vasgo da Gama tarafından dünya haritasına konulmuştur. Şehir gezimizde limanda Çin balıkçılarının ağlarını görüyoruz.

Günümüz Cochin'in güzel sokakları ve tarihi eserleri arasında geçecek.

Ziyaretlerin ardından Kathakali dans drama gösterisini seyrediyoruz. Gösteri yaklaşık bir saat sürmektedir. İsteyenler gösteriden yarım saat önce sanatçıların gösteri makyajını özenle yapışını izleyebilirler. Gösteri sonrası otelimize gidiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz. Konaklama Cochin’deki otelimizdedir.

 

4.Gün Cochin - Alleppey – Kumarakum 07 Ocak 2019 Pazartesi

Otelde alacağımız geç kahvaltımız sonrası check out yapıyoruz ve Alleppey’e doğru yola çıkıyoruz. Varışımız sonrası Ketuvallam  adı verilen geleneksel tekne ile yolculuk, yerel yaşam ve kültür hakkındaki deneyimimiz devam ediyor. Bu güney kıyı eyaletini ziyaret ederken, sakin sular boyunca yaptığımız yolculukta gölü, kanalları, hindistancevizi ağaçları, çeltik alanları ve Mangrove (Tuzlu su lagünleri kıyılarında ve acı su bataklıklarında yetişen yegâne ağaç türü) ormanlarının oluşturduğu manzaraları görmek bizim için benzersiz bir hatıra oluyor. Birbirine bağlı 900 kilometrelik kanalları ve göllerden oluşan "arka sular" da denilen Backwaters’ta öğle yemeğini de alacağımız 4 saat sürecek keyifli bir yolculuk yapıyoruz. Çevremizdeki sıra dışı Kerela yaşam tarzını seyrederek farklı ve inanılmaz bir deneyim yaşıyoruz. Burada insanlar kendine has kültürü ile bu sularda yaşamını sürdürüyor. Gezimiz sonrasında Kumarakum’a ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Kumarakum’daki otelimizdedir.

 

5.Gün Kumarakum – Periyar 08 Ocak 2019 Salı

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından ayrılıyor ve Periyar’a doğru yola çıkıyoruz. Sisli dağların eteğinde bulunan Periyar, yüksek alanlardaki sık yağmur ormanlarını içinde barındırmaktadır. Bereketli bitki örtüsü, ansızın fışkıran şelaleler, kadife vadilerin canlı manzarası, dağ geçitlerindeki yolculuğumuzun arka planını oluşturacaktır. Bu sakin, adeta bir rehabilite merkezi olan yerin dolambaçlı dağ yolları, çay plantasyonları ile sınırlandırılmıştır. Periyar ‘a varışımız sonrası otelimize giriş yapıyoruz. Sonrasında baharat bahçelerini geziyor ve Güney Hindistan’ın meşhur baharatlarını tanıyoruz.

Periyar baharat bahçeleri için ideal bir yerdir. Biberden tarçına, karanfilden kakuleye kadar pek çok çeşit bitkiler yabani yamaçlarda yetişir. Çevremizdeki çay ağaçlarının taze kokusu, sakin ve temiz havaya karışmaktadır. Yaptığımız turun ardından otelimize geri dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Periyar’daki otelimizdedir.

 

6.Gün Periyar – Madurai 09 Ocak 2019 Çarşamba

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından aracımız ile Periyar'dan ayrılıyor ve Madurai’ye hareket ediyoruz. Madurai Tamil Nadu eyaletinin en eski yerleşim yerlerindendir. Ünlü Madurai yasemini ve Tanrıça Parvati'nin avatarı Meenakshi'nin şehri Madurai'ye varışımız sonrası otele giriş yapıyor ve dinleniyoruz.

Otelde alacağımız erken akşam yemeği sonrası Meenakshi Tapınağında düzenlene gece ibadetine katılıyoruz. Her akşam tanrı Şiva’nın eşi tanrıça Parvati’nin (bölgedeki adıyla Meenakshi) tapınağına ilahiler eşliğinde taşınması unutamayacağınız bir deneyim olacaktır. Konaklama ve akşam yemeğimiz Madurai’deki otelimizdedir.

 

7.Gün Madurai 10 Ocak 2019 Perşembe

Sabah kahvaltımızın ardından, Madurai’deki şehir turumuzu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Bu şehri meşhur eden, nefis bir kokuya sahip Madurai Yasemini, günümüzde de parfüm üretimi için önemli bir hammaddedir. Tanrıça Meenakshi ve tanrı Siva’ya adanmış Sri Meenakshi Tapınağı’nı  bugün gezi amaçlı bir kez daha ziyaret ediyoruz. Tapınağın kuzeyinde, Madurai Pazarı’nı göreceğiz. Aromalı otları bulabileceğiniz Madurai Pazarı’nın hemen bitişiğinde, yasemin ve kadife çiçeklerini terazilerde tartan satıcıların, yığınlar halinde çiçek sattığı pazarı göreceğiz. Bu otantik pazarların ardından, gezimize Thirumalai Nayak Sarayı ile devam ediyoruz. 1636 tarihli Hindu-İslami bir yapı olan Thirumalai Nayak Sarayı, orijinalinde bugünkü halinden dört kez daha büyük inşa edilmişti. Görülmeye değer kısımları olan giriş kapısı, ana salon ve dans salonu bizim de ziyaret edeceğimiz yerler arasında. 

Akşam yemeği ve konaklama Madurai’deki otelimizdedir.

 

8.Gün Madurai – Chennai 11 Ocak 2019 Cuma

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına transfer oluyoruz. Madurai’den kalkan 9W sefer sayılı uçağımız ile saat 07:55’te Chennai‘ye hareket ediyoruz. Chennai'ye vardıktan sonra şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Chennai, Hindistan’ın en büyük ve güzel şehirlerinden biridir. Şehre ayak bastığınızda ülkenin tüm renkleri ve romantizmi sizi selamlayacaktır. 1653 yılında İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından yapılan ve önünde 17. yüzyılda gemi enkazından kurtarılmış bir bayrak direği bulunan St. George Kalesi, Hindistan'ın ilk İngiliz kilisesi olan, yapılışından itibaren günümüze ulaşabilmiş en eski kilise St. Mary Kilisesi, Hindistan'ın en eski kiliselerinden Hz. İsa'nın havarisi Aziz Thomas'ın mezarının bulunduğu Saint Thomas Katedrali ve Hint mimarisinin zengin örneklerini sunan tanrı Shiva’ya ithaf edilen Kapaleeshwarar Tapınağı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Konaklama ve akşam yemeği Chennai’deki otelimizdedir.

 

9.Gün Chennai QMumbai 12 Ocak 2019 Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası günümüzü muhteşem Hint Okuanusu ve Mahabalipuram Sahil Tapınaklarında geçirmek için yola çıkıyoruz. Hindistan'ın en önemli duvar rölyefi, Mahabharata Efsanesinin kahramanlarına adanmış Beş Ratha Tapınakları ve Mahabalipuram Sahil Tapınağını gezdikten sonra, havalimanına transfer oluyoruz. Madurai’den kalkan 6E sefer sayılı saat 17:25 uçağı ile Mumbai’ye hareket ediyoruz ve varışımız sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Mumbai’deki otelimizdedir.

 

10.Gün Mumbai 13 Ocak 2018 Pazar

Otelde alacağımız kahvaltının ardından hareket ediyoruz. Bugün UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndekiElephanta Mağaraları’nı ziyaret ediyoruz. Mumbai Limanı’na gelecek olan bir bot, bir saatlik yolculuk sonrasında bizi Elephanta Adasına götürecek. Adanın ünü Tanrı Şiva için yapılmış tapınaklardan ve göz alıcı rölyeflerinden gelmektedir. Bu olağanüstü rölyefler, tanrı Şiva’nın en iyi tasvirlerindendir. Bu mağaralarda görülecek eserlerin en dikkat çekeni, 5 metre yüksekliğinde, tek parça kayadan oyulan üç kafasıyla Şiva’nın yaratıcı, koruyucu ve yıkıcı özelliklerine göndermede bulunan Maheshmurty veya diğer adıyla Trimurthy’dir. Daha sonra yine tekne yolculuğuyla Mumbai'ye geri dönüyoruz. Öğleden sonra serbest zamanımız olacak.

Konaklama Mumbai’deki otelimizdedir.

 

11.Gün Mumbai 14 Ocak 2019 Pazartesi

Kahvaltımızı aldıktan sonra Mumbai şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Sahilde yer alan 16 yy. Hint- İslam mimarisi öğeleri taşıyan "Hindistan'a Giriş Kapısı"nı, gotik stilindeki Mumbai Üniversitesinde yer alan Rajabai saat kulesini görüyoruz. Sonrasında 1887 yılında Frederick Stevens tarafından Great Indian Peninsular Railway Şirketi’nin merkez ofisi olarak inşa edilen ve yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne giren şehrin en görkemli gotik binası olan Victoria Merkez tren garını ziyaret ediyoruz. Ziyaretimize Mani Bhawan Gandi müzesi ile devam ediyor. Sonrasında ise Hintli çamaşırcıların küçük havuzlarda yıkadıkları çamaşırları ve binlerce çamaşırın asılarak kurutulduğu Dhobi Ghat'ı geziyor, ardından otelimize dönüyoruz. Mumbai’de serbest alacağımız akşam yemeği için seçkin restaurant önerilerimiz olacaktır

Konaklama Mumbai’deki otelimizdedir.

 

12 .Gün Mumbai – Istanbul 15 Ocak 2019 Salı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz ve THY TK 721 sefer sayılı uçuş ile saat 06:55 uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul’a planlanan uçuş saatimiz 11:35’tir.

 

 TK720

Türk Hava Yolları

Boeing 777-300ER  Geniş gövde

20:35

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

05:15

5 Ocak Cumartesi

Mumbai, Hindistan (BOM)

Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı

6s 10d

 TK721

Türk Hava Yolları

Boeing 777-300ER  Geniş gövde

06:55

Mumbai, Hindistan (BOM)

Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı

11:35

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

7s 10dFiyata Dâhil Olan Servisler

* Bölgeyi Dr. Elif Çamlıkaya ile gezme ayrıcalığı

* Konforlu tur aracı ile ulaşım

* Beş yıldız otellerde, yarım pansiyon konaklama ve açık büfe kahvaltı ( Mumbai’de akşam yemekleri hariç)

* Backwaters’da öğle yemekli tekne turu

*  Müze ve ören yeri giriş ücretleri         

* Mumbai –Cochin / Madurai- Chennai / Chennai –Mumbai olmak üzere 3 iç hat uçuş bileti

* Tüm havalimanı vergileri

* Zorunlu Seyahat Sağlık sigortası

* Bahşişler

 

Fiyata Dâhil Olmayanlar

* Türk Havayolları ile gidiş dönüş uçak bileti
* Kişisel harcamalar ve Otel ekstraları

* Öğle yemekleri (Backwaters’ta teknede öğle yemeği dahil)                           

* Yurtdışı çıkış harcı (15.-TL)

* Hindistan Vize ücreti

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.