DR. ELİF ÇAMLIKAYA İLE GÜNDÜZ BAŞKA, GECE BAŞKA BEYRUT

  • Tarih: 03.05.2018 - 06.05.2018
  • Fiyat: 1180,00 USD
DR. ELİF ÇAMLIKAYA İLE GÜNDÜZ BAŞKA, GECE BAŞKA BEYRUT

Gezi Programı:

1. Gün : İstanbul – Beyrut 3 Mayıs 2018 Perşembe

Değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havalimanı’nda saat 10:30’da buluşmamız sonrası Türk Hava Yoları TK824 – 12:25 uçuşu ile Beyrut’a hareket ediyoruz. Beyrut Refik Hariri Havaalimanı’na saat 14:10’da varışımızı takiben öncelikle check in işlemlerimiz için otelimize hareket ediyoruz.

Otelimizden ayrılarak Beyrut şehir turu için yola çıkıyoruz. Öncelikli olarak ‘’Pigeon rocks’’ olarak bilinen Güvercin Kayalıklarını görme ve unutulmaz fotoğraflar çekme fırsatı buluyoruz. Bu kayalıklar Beyrut’luların Corniche dedikleri sahil yolundan izlenebiliyor ve  Beyrut’un en önemli simgelerinden biridir.

Şehitler Meydanı’na geldiğimizde, 2002 senesinde yapılmış,  Muhammed El Emin Camii’ni ziyaret ediyoruz. Ayrıca 2005 senesinde hayatını kaybeden Lübnan Başbakanı Hariri’nin mezarı da burada ve mozolesinin bulunduğu çadırıda görme imkanı bulmuş oluyoruz.

Gezimizin devamında eski şehir merkezi olarak adlandırılan Down Town bölgesine doğru güzel bir yürüyüş yapıyoruz.  Down Town, 15 sene süren iç savaşta en çok hasar gören bölüm olmuştur. Holiday Inn gibi önemli binaları o gün olduğu gibi kurşun delikleriyle bırakmışlar ancak benzer durumda yapılar dışında nerede ise bütün şehir merkezi artık büyük bir ihtişam içerisindedir. Günümüzün sonlandırmadan önce son durağımız Place Etoile yani Yıldız Meydanı oluyor ve burada Hamidiye Saat Kulesi’ni görüyoruz. 2. Abdülhamid’in tahta geçişinin 25. yılını kutlamak amacı ile yapılan saat kulesi, batılı örneklerinden farklı olarak inşaa edilmiştir.

Gezimizin sonunda akşam yemeğimizi almak üzere Orta Doğu mutfağının en güzel lezzetlerini tadabileceğimiz, Beyrut’un en iyi restaurantlarından biri olan Liwan Restaurant’a geliyoruz. Canlı müzik ve gösteriler eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz sonrasında otelimize geçiyoruz.

Konaklamamız Ramada Downtown Hotel’de olacaktır. http://www.ramadadowntownbeirut.com/

 

2. Gün : Baalbek- Anjar –Beyrut 4 Mayıs 2018 Cuma

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından özel aracımız ile Baalbek-Anjar-Ksara için yola çıkıyoruz. Beyrut’a yaklaşık 2 saatlik mesafede (90 km), Lübnan Dağları'nın arkasındaki Bekaa Vadisi üzerinde yer alan ve tarihçesi 9000 yıl öncesine dayanan Baalbek şehrine hareket ediyoruz.

Heliopolis olarak da bilinen Baalbek, Roma İmparatoru Constantin’in 4.yy da Hıristiyanlığı kabulüne kadar altın dönemini yaşayarak, imparatorluğun gücünü ve ihtişamını göstermek adına başkent Roma’dan sonra inşa ettiği en büyük çok tanrılı dini merkez olmuştur. İçerisinde Venüs, Jüpiter ve Bacchus adına adanmış 3 tapınak bulunur. Bacchus tapınağı dünyada günümüze kadar en iyi korunmuş Roma tapınağıdır. Jüpiter Tapınağı ne yazık ki zaman içerisinde harap olmuş ve toplam Corinthian tarzı 54 sütun üzerine kurulmuş olan tapınaktan günümüze sadece 6 sütunu ayakta kalmıştır. Tapınağın 8 sütunu ise Bizans İmparatoru Justinian’ın emri ile 532-537 yılları arasında tamamlanan İstanbul’daki Ayasofya Kilisesinin yapımında kullanılmıştır. Şehirde ilk arkeolojik kazılar 1898 yılında Osmanlının izni ile Alman Kayzeri 2. Wilhem zamanında başlamıştır.

Burada yapacağımız gezimiz sonrasında yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından doğal mağaralarda yer alan Ksara şatosuna geçeceğiz ve burada ünlü mahzenleri göreceğiz. Günümüzde hala kullanımda olan mağaraları gezdikten sonra Bekaa Vadisi üzerindeki yolculuğumuzu sürdürerek Anjar kasabasına hareket ediyoruz. Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı bu kasabada, 8.yy da Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek tarafından yaptırılan ve günümüz Lübnan topraklarında bulunan yegâne Emevi eseri olan antik şehri gezeceğiz. Merkezi Şam olan Emeviler, bu şehri yazlık saray ve ticaret merkezi olarak kurmuşlardır. Şehir tüm ülkede sahilde yer almayan tek ticaret şehri olmakla beraber, doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde merkezi bir konumdadır. Anjaar’ı ziyaretimiz sonrasında Beyrut’a dönüyoruz. Otelimize döndükten sonra şehirde yürüyüş ve alışveriş yapabiliriz. Akşam yemeğimizi almak üzere Awtar Zouk Restaurant’a geliyoruz. Orta Doğu mutfağının eşsiz lezzetleri sonrasında otelimize geri dönüyoruz.

Konaklamamız Ramada Downtown Hotel’de olacaktır.

http://www.ramadadowntownbeirut.com/

 

3. Gün : Jeita Mağraları- Byblos – Harissa – Beyrut 5 Mayıs 2018

Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası Lübnan’a bir saat mesafede bulunan ve Dünya’nın yeni yedi harikası listesine aday olmuş Jeita Mağarası’na doğru yola çıkıyoruz.

Tarih öncesi çağlarda insanların yaşadığı bu mağaralardan aşağıda olanı 1836, yukarıda olanı 1958 yılında keşfedilmiştir. Yukarı kısımdaki mağaranın içinde yürürken ne kadar büyük olduğunu yolun sonuna vardığımızda anlayabiliyoruz. Girişten 750 metre sonra izin verilen en uç noktaya gelip aşağı bakılınca 40 katlı apartman yüksekliğini fark etmiş olacağız. İçerideki sarkıtlar ve dikitlerin uzunluğu Dünya’nın Yeni 7 Harikası’na neden aday gösterildiğini kanıtlar durumda. Gezimizi unutulmaz kılacak olan mağara içresindeki sandal gezimiz sonrası buradan ayrılıyoruz.

Jeita Mağarası gezimiz sonrasında Beyrut şehir merkezinin kuzeyinde yer alan ve limanı ile birçok güzellikleri barındırması ile tanınan Byblos’a geliyoruz. Lübnan’ın eski en önemli liman kenti olan bu yerde öncelikle Byblos Kalesi’ni dolaşıyoruz. Haçlılar tarafından yapılmış olan bu kalenin asıl en önemli özelliği uzun süreli olarak insanların yerleştiği bir höyük üzerinde kurulmuş olmasıdır. Halen devam eden kazılarda her katmanda değişik bulguların bulunduğunu bilmekteyiz. Kale gezimiz sonrasında Osmanlı döneminde yapılmış olan Byblos Çarşısı’nı dolaşıyoruz.

Öğle yemeğimizi muazzam bir manzaraya sahip olan Pepe Abed Restaurant’ta alıyoruz.

Öğle yemeğimiz sonrasında aslında ilk olarak köy olarak kurulan ancak sonralarda şehrin büyümesi sonucu şehre dahil olan Harissa’ya geliyoruz. Öncelikli olarak bizleri bekleyen teleferik ile tepeye doğru keyifli bir yolculuk sonrasında, denizden 650 metre yükseklikte ve en önemli özelliği "Our Lady of Lebanon" olarak adlandırılan dev Meryem Ana heykelinin bulunduğu Harissa’da şehri ve Akdeniz’in görüntüsüne kendimizi bırakıyoruz.

Beyrut’taki son gecemizi Awatar Beirut Restaurant’ta canlı müzik ve eğlenceler eşliğinde geçiyoruz.

Konaklamamız Ramada Downtown Hotel’de olacaktır.

http://www.ramadadowntownbeirut.com/

 

4. Gün : Beyrut – İstanbul 6 Mayıs 2018 Pazar

Otelimizde alacağımız kahvaltı ve çıkış işlemlerimiz ardından Yeşil Hat’ta bulunan Beyrut Müzesi’ni geziyoruz. Kenti ziyaret eden turistin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Lübnan tarihini bir de müzede sergilenen değerli eserler yardımıyla içselleştirme olanağını bulacağız. Müze, 1975-1991 yılları arasındaki Lübnan Savaşı sırasında ciddi oranda hasar görmesine karşın, resmi kurumların ve özel sektörün yoğun desteği sayesinde, onarılmış ön cephesi, sürekli güncellenen sergileri ve yeni sunum tarzıyla 1999 yılında yeniden açılmıştır.

Gezimize Beyrut’ta yer alan çok ünlü ve ilginç bir müze ile devam ediyoruz. MIM Müzesinde (Mineral Müzesi) 9 galeride, 1300 m² alanda, toplamda 60 farklı ülkeden gelen 1480 mineral (300 tür) sergilenmektedir. Ardından, Beyrut Refik Hariri Havalimanı doğru yola çıkıyor ve Türk Hava Yolları TK825– 15:40 uçuşu ile İstanbul Atatürk Havalimanı’na 17:45’te inişimizi gerçekleştiriyoruz.

 

Perşembe 03 Mayıs 2018

12:25 İstanbul (IST)-

14:10 Beirut (BEY)-

TK824

  1s45

Pazar 6 Mayıs 2018

15:40 Beirut (BEY)-

17:45 İstanbul (IST)-

TK825

  2s05

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

•    Ramada Downtown Hotel’de konaklama
•    3 Sabah Kahvaltısı
•    2 Öğle Yemeği
•    3 Akşam Yemeği
•    Belirlenen Yerlerde İkramlar
•    Programda Belirtilen Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
•    TURSAB Seyahat Sigortası,
•    Dr. Elif Çamlıkaya eşliğinde Rehberlik Hizmeti ve söyleşiler

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAK HİZMETLER

•    Türk Hava Yolları Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
•    Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü  içecekler
•    Otel minibar harcamaları
•    Tüm kişisel harcamalar
 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.