DR. ELİF ÇAMLIKAYA İLE KUZEY HİNDİSTAN

  • Tarih: 17.11.2018 - 25.11.2018
  • Fiyat: 2790,00 EUR
DR. ELİF ÇAMLIKAYA İLE KUZEY HİNDİSTAN

Gezi Programı:

1 . Gün İstanbul Q Delhi 17 Kasım 2018 Cumartesi

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 18:45’te Atatürk Havalimanı’nda buluşuyoruz ve Thy TK716 sefer sayılı uçuş ile saat 20:55’de Delhi’ye uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. 

 

2. Gün Delhi  Q Varanasi 18 Kasım 2018 Pazar

Sabah erken (05:15) Delhi Havaalanı’na varışımızın ardından iç hatlar terminaline geçiyoruz ve Varanasi uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. (AI 406-10:15) Şehre varışımız sonrasında (11:35) bizi bekleyen özel aracımız ile otelimize ulaşıyoruz.

Otele transferin ve odaların müsait olması durumunda giriş işlemlerinin ardından, kısa bir dinlenme sonrasında şehri gezmeye başlıyoruz. Varanasi Hindistan’ın en eski ve yedi kutsal şehrinden biri olarak kabul edilmektedir. 

Akşam üzeri, Ganj Nehri kıyısında gerçekleşen Aarti törenine katılıyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Taj Gateway https://gateway.tajhotels.com/en-in/ganges-varanasi/ otelimizdedir.

 

3. Gün Varanasi Q Agra 20 Kasım 2018 Pazartesi

Sabah erken  güneş doğmadan önce otelimizden ayrılarak Ganj nehrinde tekne turuna çıkıyoruz. Varanasi, Hindu Tanrısı Shiva’nın şehridir ve bu şehirde ölmek bir Hindu için onur ve kurtuluş vaadidir. Tur sırasında nehirde yıkanan, çamaşırlarını yıkayan ve ölülerini yakan insanları görme olanağı bulabilirsiniz. Ölü yakma ghatlarında (ghat, suya inen merdivenler demektir) Varanasi’de kremasyon konusunda alan araştırması yapan ve doktora tezi bu konuda olan rehberimiz tarafından ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır. Ganga’da sabah ibadetini yaptıktan sonra yola koyulanlar, okula giden çocuklar, yeni bir güne başlayan Varanasi halkıyla birlikte biz de yeni güne merhaba diyoruz. Varanasi’nin kutsallığı Ganj Nehri’nin kutsallığına dayanmaktadır ve tarihi çok geçmişlere uzanmaktadır.

Dinlenme ve kahvaltı sonrasında Varanasi Havalimanı’na transferimizi gerçekleştiriyoruz. Agra uçuşumuz sonrasında (Air India AI406 12:10-13:20 ) alanda bekleyen özel aracımızla otelimize  transferimizi gerçekleştiriyoruz.

Otele varışımız sonrasında dinlenme ve alış-veriş için serbest zamanımız olacaktır.

Akşam yemeği ve konaklama Radisson Blu https://www.radissonblu.com/en/hotel-agra?facilitatorId=CSOSEO&csref=org_gmb_sk_en_sn_ho_INDATEG otelimizdedir.

 

4. Gün Agra 20 Kasım 2018 Salı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Agra  Kalesine  yapılacak  gezide sultanların yaşam  ve çalışma alanlarını, saray bahçelerini göreceğiz. Oğlu Alemgir tarafından tahttan indirilen Şah Cihan‘ın ömrünün son günlerini kaledeki odasından Tac Mahal’i izleyerek geçirdiği bilinmektedir. Gezimiz sonrasında Agra şehir gezimizi gerçekleştirirken öğle yemeği ve alışveriş için zamanımız olacaktır.

Öğleden sonra dünyanın  en  önemli  yapıtları  arasında  yer  alan Tac Mahal’i ziyaret edeceğiz. Babür Devleti Sultanı Şah Cihan’ın, 40 yaşında on dördüncü çocuğunu dünyaya getirirken hayatını kaybeden çok sevdiği eşi Ercüment Banu Begüm’ün (Mümtaz) hatırasına inşa edilmiştir. Tac Mahal Hindistan’da İslam sanatının mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir. Begüm ölmeden önce Şah Cihan’dan iki dilekte bulunur birincisi annesi ve babasının o öldükten sonrada sarayda kalmaları ikincisi ise kendisine bir cennet bahçesi hediye etmesidir. Taj Mahal’i gördükten sonra Şah Cihan’ın eşi Mümtaz’ı ne kadar çok sevdiğini hissedeceksiniz.

Günün son ışıklarının Taj Mahal üzerinde oluşturduğu renkleri fotoğrafladıktan sonra otelimize ulaşıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Radisson Blu https://www.radissonblu.com/en/hotel-agra?facilitatorId=CSOSEO&csref=org_gmb_sk_en_sn_ho_INDATEG otelimizdedir.

 

5. Gün Agra - Jaipur 21 Kasım 2018 Çarşamba

Sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimiz gerçekleştiriyoruz ve Jaipur’a hareket ediyoruz.

Yolculuğumuz sırasında Agra – Jaipur yolu üzerinde bulunan Fatehpur Sikri şehrini ziyaret ediyoruz.

Bu şehir Sikri köyü yakınlarında kurulmuştur. Sikri, şükür anlamına gelmektedir. Fatehpur ise fetih şehri anlamını taşımaktadır.  Ekber tarafından kurulan bu şehir bir dönem Moğol imparatorluğunun başkentliğini de yapmıştır. Günümüzde kullanılmayan bu şehirde Ekber’in toplantılarını yaptığı odayı ve şehrin yaşantısını tanıyacağız.

Gezimiz sonrasında yola devam edeceğiz. Yemek için yol üzerinde mola vereceğiz.

Şehre varışımız sorasında otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama ve akşam yemeğimiz Jaipur Marriott http://www.marriott.com/hotels/travel/jaimc-jaipur-marriott-hotel/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2 otelimizdedir.

 

6. Gün Jaipur 22 Kasım 2018 Perşembe

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Amber Kalesi gezisi için hareket (Jaipur şehrinin 11 km dışındadır). Tur sırasında kaleye filler ile çıkılacaktır. (Fillerin müsait olmaması durumunda jeep kullanılacaktır.) Sheesh Mahal, Jai Mahal gibi birçok güzel mekân görülecek yerler arasındadır.

Öğleden sonra Pembe şehir olarak bilinen Jaipur şehir turumuza devam ediyoruz. Pembe renk geleneksel “hoşgeldin” anlamında kullanılır; 1876 yılında Prens Albert'in ziyareti onuruna şehir Pembe renge bürünmüştür ve halen şehirde hoş geldin ‘’kutlamaları için bu renk kullanılmaktadır. Turumuz esnasında görülecek yerler arasında Jantar Mantar Gözlemevi, Hawa Mahal veya Rüzgârlar Sarayı olarak da adlandırılan yapı yer almaktadır. 

Konaklama ve akşam yemeğimiz Jaipur Marriott http://www.marriott.com/hotels/travel/jaimc-jaipur-marriott-hotel/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2 otelimizdedir.

 

7. Gün JaipurQ Delhi 23 Kasım 2018 Cuma

Sabah kahvaltısından sonra geç çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve Delhi ulaşmak için aracımızdaki yerlerimizi alıyoruz.

Molalarımız ile birlikte yaklaşık beş buçuk saat sürecek yolculuğumuz sonrasında Gurgaon’a ulaşıyoruz.

Zangoora’nın çocukluğundan itibaren başından geçen olayları ele alan Zangoora müzikalini izliyoruz. Hint müzik ve dansları ile unutamayacağınız bir gösteri olacak.

Gösteri sonrası akşam yemeğimizi alıyoruz.

Konaklama Le Meridien http://www.lemeridiennewdelhi.com/  otelimizdedir.

 

8. Gün Delhi 24 Kasım 2018 Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltımız sonrasında Delhi’yi keşif için ayrılıyoruz.

Eski ve Yeni Delhi'de otobüsle yapacağımız gezide Kızıl Kale, Jama Masjid, Raj Ghat, Hindistan Kapısı, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Binasını gördükten sonra öğle yemeği için mola veriyoruz.

Öğleden sonra ise Delhi’deki en önemli yapılardan biri olan Kutub Minar’ı geziyoruz. Bu yapıyı gezerken diğer inançlardan semboller de görebilirsiniz. Kutub Minar’ın yapımında çok sayıda tapınağın devşirme malzemesi bulunmaktadır. Gezimiz sonrasında Delhi’nin en ünlü alış- veriş yerlerinden olan Khan Market’te serbest zamanımız olacaktır.

Akşam yemeği ve konaklama Le Meridien http://www.lemeridiennewdelhi.com/  otelimizdedir.

 

10. Gün Delhi Q İstanbul 25 Kasım 2018 Pazar

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından özel aracımız ile havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Thy  TK717 sefer sayılı uçuş ile saat 06:55’te İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Varışımız saat 11:25’tir.

Hayat Bir Yolculuktur.

Başka bir yolculukta birlikte olmak dileği ile…

 

 TK716

Türk Hava Yolları

Boeing 777-300ER  Geniş gövde

Economy Yarı Esnek   ( L )

20:55

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

05:15

18 Kasım Pazar

Delhi, Hindistan (DEL)

Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı

5s 50d

 TK717

Türk Hava Yolları

Boeing 777-300ER  Geniş gövde

Economy Yarı Esnek   ( L )

06:55

Delhi, Hindistan (DEL)

Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı

11:25

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

7s

 

 

 

FİYATLARA DÂHİL OLAN HİZMETLER:

*5 yıldızlı merkezi otellerde yarım pansiyon konaklama

*Belirtilen tüm iç hat uçuşları (2 adet)

*Tüm transferler ve şehir turları (Agra, Jaipur ve Delhi şehirlerinde Volvo araç ile)

*Program dahilinde bulunan tüm giriş ücretler

*Elif Çamlıkaya rehberliği ve danışmanlığı

* Otoyol ve şehir vergileri

*Geleneksel Hindistan karşılaması

*Seyahat sağlık sigortası

*Bahşişler

 

FİYATLARA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER :

*İstanbul Delhi - Delhi İstanbul Uçuşu

* Tüm öğle yemekleri

*Ziyaret edilen yerlerde kamera çekim ücretleri

*Tüm kişisel harcamalar

*Yurtdışı çıkış harcı

*Vize Ücretleri

 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.