EFSANELER DİYARI ELAZIĞ - KEMALİYE - DİVRİĞİ - SİVAS

 • Tarih: 08.06.2019 - 10.06.2019
 • Fiyat: 1490,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 1650,00 TL
 • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
EFSANELER DİYARI ELAZIĞ - KEMALİYE - DİVRİĞİ - SİVAS

Gezi Programı:

 1. Gün İstanbul – Elazığ – Kemaliye /  08 Haziran 2019 Cuma

Siz değerli gezginlerimiz ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 04:00’da buluşuyoruz. Pegasus Havayolları ile saat 05.55’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Elâzığ’a uçuyoruz.

Elâzığ’a vardığımızda bizi bekleyen otobüsümüz ile efsanelerin peşinden Harput’a uzanıyoruz. İlk önce Urartular tarafından yaptırılan ve harcına su yerine süt katıldığı söylenen Harput Kalesi, Arap Baba Mescidi ve Türbesi ile Mansur Baba Türbesi’nde hikâyelerde gerçek payı arıyoruz. 

Anadolu’nun ilk avlulu camii olan Ulu Cami ve onun minberine ev sahipliği yapan Kurşunlu Camii’nden sonra Harput’tan ayrılıyoruz.  

Keban Barajı’ndaki öğle yemeğinden sonra Kemaliye’ye doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız, Hıdır Abdal Sultan tarafından kurulan ve günümüze kadar 700 yıllık geçmişi ile tarihi ve turistik değerlere sahip; dik bir yamaçta, bahçeler arasında havası ve suyunun temizliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik Ocak Köyü’nde bölgenin ilk ve tek müzesi olan Ali Gürer Müzesi’ni geziyoruz. Daha sonra tarihi 300 yıl öncesine giden Yeşilyurt Köyü ve bölgeye katkıları bile efsane olan Recep Yazıcıoğlu’nun adını taşıyan köprüyü görüp hikayesini dinledikten sonra Kemaliye’de otelimize yerleşiyoruz.

Konaklamamız Kemaliye’de otelimizde.

 

 1. Gün Kemaliye / 09 Haziran 2019 Cumartesi

Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır. Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, mühendislik harikası köprüler, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır.

Kahvaltı sonrası, Anadolu’daki Türk konut türlerinin gerçek bir temsilcisi kabul edilen evlerin bulunduğu Sırakonak Köyü’nden yürüyüşe başlıyoruz. Vadi manzarası ve uyanan ilkbaharın coşkulu renkleriyle yürüyerek Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta “şiirinin ilham kaynağı ve doğduğu köy olan, Kültür Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü’ne varıyoruz.

Öğle yemeği için “Ta Tu Ta” (Tarım, Turizm, Takas) Projesi üyesi olan ekolojik tarım çiftliklerinden birine gidiyoruz. “Ta Tu Ta”, Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan bu çiftliklerde isterseniz gidip gönüllü olarak çalışabiliyorsunuz. Çalışma karşılığında gönüllünün konaklama ve yemek ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanıyor. Ya da ben çalışamam ama oradaki hayatı görmek istiyorum diyorsunuz ve ücretli olarak konaklıyorsunuz.

Yemek sonrası Kemaliye’yi gezmeye başlıyoruz. Her bir kapı tokmağı seyirlik olan evlerin arasından yukarıya doğru çıkıyor, arada dut ve pekmezin dövülerek yapıldığı lök (dövmeç) ile dut, beşateş, oricik, pekmez ve bal gibi şifalı ürünlerin satışının yapıldığı Lökhane’de mola veriyoruz. Daha sonra Manili Yol’açıkıyor, tüm o hasret ve sevda dolu manileri okuduktan sonra Türkiye’nin ilk doğa tarihi müzesi olan Kemaliye Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Müzede başta Kemaliye olmak üzere Erzincan ve yurt genelinden canlı ve mineral türlerine ait yaklaşık 5 bin çeşit materyal sergileniyor. 

Daha sonra Kemaliye’nin yerel lezzetlerini ve el sanatlarını keşfetmek üzere bir serbest zamanımız var. 

Konaklamamız Kemaliye’de otelimizde.

 

 1. Gün Kemaliye – Divriği – Sivas - İstanbul / 10 Haziran 2019 Pazar

Kahvaltı sonrasında hiç unutamayacağınız bir deneyim sizleri bekliyor. Fırat’ın kolu olan Karasu üzerinde bulunan Karanlık Kanyon’da yapacağımız tekne gezisinde 1870’li yıllarda gündeme geldiği halde 2002 yılında açılan Taşyol’u da göreceğiz. Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Karanlık Kanyon, Fırat’ın gizli cennetidir. 

Daha sonra Divriği’ye ulaşıyoruz.

Evliya Çelebi’nin ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, bir mucize olarak kabul edilen Divriği Ulu Cami ve Dâr-üş Şifâsı’nı restorasyonun izin verdiği ölçüde geziyoruz. 1985 yılında “anıt eser” statüsünde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’ne alınan yapı hem mimarlık hem de mühendislik olarak çağının çok ötesinde kabul edilmektedir. Yapıya eşsiz bir güzellik katan süslemeleri ise büyüleyicidir.

Öğle yemeğinden sonra yol üzerinde Orta Asya'dan göç eden Kanglı (Kangar) Türk boyunun, göç ederken getirdiği kabul edilen Kangal köpeklerinin yetiştirildiği Kangal İlçesi’ne uğruyoruz. Dünya üzerinde bir eşi daha olmayan bu cinsin üretim tesislerini görerek Sivas’a doğru yola çıkıyoruz. Adını tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerden alan GökMedrese; kitabesine göre 1196-1197 yılında Kızıl Arslan Bin İbrahim tarafından yaptırılan Ulu Cami; Birinci Dünya Savaşı’nda yeni bir Türk devletinin kuruluşunda temel olan kongrenin yapıldığı ve bugün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren eski Sivas Lisesi; Vali Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında yaptırılan Hükümet Konağı; 1908 yılında Vali Reşit Akif Paşa zamanın da Jandarma Dairesiolarak yaptırılan sosyal hizmet binası; taç kapısındaki baş döndüren işçiliği ile Buruciye Medresesi; bir İlhanlı eseri olan Çifte Minareli Medrese ve Anadolu Selçuklu Tıp okullarının ve hastanelerinin en eski ve en büyüklerinden olan Şifaiye Medresesi’ni görüyoruz.

Gezi bitiminde, Pegasus Havayolları ile saat 21.35’de Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuyoruz.

Bir başka yolculuğunuzda tekrar birlikte olmak dileğiyle..

 

GEZİMİZ İÇİN BİLGİ VE ÖNERİLER

 • Gezimizde kent içi ve doğa yürüyüşleri yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
 • Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarında Doğu Anadolu Bölgesi gündüz saatlerinde sıcak olsa da akşamları serin olabilir. 
 • Camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.
 • Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.
 • Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.
 • Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız, yedek pil ve hafıza kartlarınızın da yanınızda olduğundan emin olunuz.

 

OTELİMİZ:

Eğin Konağı Butik Otel

http://www.eginkonagi.com/

 

FİYAT BİLGİLERİ:

 UÇAK BİLETİ HARİÇTİR

          İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

TEK KİŞİLİK ODA FARKI

NAKİT YA DA BANKA HAVALESİ

          1490 TL

160 TL

 


Uçuş Bilgileri

08 Haziran / İstanbul – Elazığ / Pegasus ile 05.55

10 Haziran / Sivas – İstanbul / Pegasus ile 21.35

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Eğin Konağı Butik Otel’de 2 gece konaklama
 • Yöresel lezzetler ile 2 öğle, 2 akşam yemeği
 • Programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Deneyimli Sacred7 Travel rehber anlatımları ve danışmanlığı
 • Müze, ören yeri giriş ücretleri.
 • Zorunlu seyahat sağlık sigortası

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN  HİZMETLER

 • Pegasus Havayolları ile gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler
 • Otelde ve diğer mekânlardaki tüm şahsi harcamalar.

 

İptal koşulları: Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30'u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.