ELİF ÇAMLIKAYA İLE BAMBAŞKA HİNDİSTAN

  • Tarih: 05.01.2018 - 16.01.2018
  • Fiyat: 3170,00 EUR
ELİF ÇAMLIKAYA İLE BAMBAŞKA HİNDİSTAN

Gezi Programı:

1.Gün 05 Ocak 2018 İstanbul Q Mumbai

İstanbul Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde saat 18:00’da buluşuyoruz. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından THY TK 720 sefer sayılı uçuş ile saat 20:35’te Mumbai’ye hareket ediyoruz.

 

2.Gün 06 Ocak 2018 Mumbai QCochin

Mumbai’ye varışımız saat 05:15’tir. Varışımız sonrası Cochin’e gerçekleşecek uçuşumuz için işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mumbai’den saat 09:20 de kalkan SG157 sefer sayılı uçağımız ile Cochin’e hareket ediyoruz. Ardından otelimize giriş yapıyor ve kısa bir dinlenmenin ardından şehir turumuza başlıyoruz. İlk olarak Cochin kalesi sınırları içerisindeki 1503’te Portekizli Fransisken rahiplerinin kurduğu ve Hindistan’daki en eski Avrupa tarzında inşa edilmiş yapı olan St. Francis Kilisesi’ni geziyor ve Vasco de Gama’nın Mezar Taşı’nı görüyoruz. Sonrasında, 16 yy da yapılmış olan ve Cochin Rajası’na ait Mattenchery Sarayı’nı görüyoruz. Ardından Yahudi Mahallesi’ne gidiyor ve Güney Hindistan’ın en güzel çarşılarından biri ile karşılaşıyoruz

Dört yüz yıllık bir Yahudi Sinagogu’nu ziyaret etmek üzere tarihin içine bir yolculuk yapıyoruz. Sinagoga giden yol üzerinde bazı ilginç antika ve biblo dükkânları yer almaktadır. Mahallenin içinde yer alan sinagogda, Kanton Çin'den Ezekial Rahabi tarafından, 18.yüzyılda getirilen, elle yer zeminine boyanmış Çin Porseleni motifli yer karoları bulunmaktadır. Sahilde dolaşıp Hintli balıkçıların, Çin balıkçı ağlarını onarışlarını seyrediyoruz. Bu balık ağları, buraya Çinliler tarafından yüzyıllar önce getirilmişlerdir. Gezimiz sonrası Cochin’de tekne gezisine çıkıyoruz. Daha sonra otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Vivanta By Taj Malabar otelimizdedir.

 

3.Gün 07 Ocak 2018 Cochin

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Cochin şehir turumuza başlıyoruz. Portekiz, Alman ve İngiliz ruhunu yansıtan Cochin evlerini görüyoruz. Bu şehir cesedi St. Francis Kilisesi’nde yakılan Vasgo da Gama tarafından dünya haritasına konulmuştur. Şehir gezimizde limanda Çin balıkçılarının ağlarını görüyoruz.

Günümüz Cochin'in güzel sokakları ve tarihi eserleri arasında geçecek.

Ziyaretlerin ardından Kathakali dans drama gösterisini seyrediyoruz. Gösteri yaklaşık bir saat sürmektedir. İsteyenler gösteriden yarım saat önce sanatçıların gösteri makyajını özenle yapışını izleyebilirler. Gösteri sonrası otelimize gidiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz. Konaklama Vivanta By Taj Malabar otelimizdedir.

 

4.Gün 08 Ocak 2018 Cochin - Alleppey – Kumarakum

Otelde alacağımız geç kahvaltımız sonrası check out yapıyoruz ve Alleppey’e doğru yola çıkıyoruz. Varışımız sonrası Ketuvallam  adı verilen geleneksel tekne ile yolculuk, yerel yaşam ve kültür hakkındaki deneyimimiz devam ediyor. Bu güney kıyı eyaletini ziyaret ederken, sakin sular boyunca yaptığımız yolculukta gölü, kanalları, hindistancevizi ağaçları, çeltik alanları ve Mangrove (Tuzlu su lagünleri kıyılarında ve acı su bataklıklarında yetişen yegâne ağaç türü) ormanlarının oluşturduğu manzaraları görmek bizim için benzersiz bir hatıra oluyor. Birbirine bağlı 900 kilometrelik kanalları ve göllerden oluşan "arka sular" da denilen Backwaters’ta öğle yemeğini de alacağımız 4 saat sürecek keyifli bir yolculuk yapıyoruz. Çevremizdeki sıra dışı Kerela yaşam tarzını seyrederek farklı ve inanılmaz bir deneyim yaşıyoruz. Burada insanlar kendine has kültürü ile bu sularda yaşamını sürdürüyor. Gezimiz sonrasında Kumarakum’a ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Vivanta By Taj Kumarakum otelimizdedir.

 

5.Gün 09 Ocak 2018 Kumarakum – Periyar

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından ayrılıyor ve Periyar’a doğru yola çıkıyoruz. Sisli dağların eteğinde bulunan Periyar, yüksek alanlardaki sık yağmur ormanlarını içinde barındırmaktadır. Bereketli bitki örtüsü, ansızın fışkıran şelaleler, kadife vadilerin canlı manzarası, dağ geçitlerindeki yolculuğumuzun arka planını oluşturacaktır. Bu sakin, adeta bir rehabilite merkezi olan yerin dolambaçlı dağ yolları, çay plantasyonları ile sınırlandırılmıştır. Periyar ‘a varışımız sonrası otelimize giriş yapıyoruz. Sonrasında baharat bahçelerini geziyor ve Güney Hindistan’ın meşhur baharatlarını tanıyoruz.

Periyar baharat bahçeleri için ideal bir yerdir. Biberden tarçına, karanfilden kakuleye kadar pek çok çeşit bitkiler yabani yamaçlarda yetişir. Çevremizdeki çay ağaçlarının taze kokusu, sakin ve temiz havaya karışmaktadır. Yaptığımız turun ardından otelimize geri dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Spice Village otelimizdedir.

 

6. Gün 10 Ocak 2018 Periyar - Madurai

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından aracımız ile Periyar'dan ayrılıyor ve Madurai’ye hareket ediyoruz. Madurai Tamil Nadu eyaletinin en eski yerleşim yerlerindendir. Ünlü Madurai yasemini ve Tanrıça Parvati'nin avatarı Meenakshi'nin şehri Madurai'ye varışımız sonrası otele giriş yapıyor ve dinleniyoruz.

Otelde alacağımız erken akşam yemeği sonrası Meenakshi Tapınağında düzenlene gece ibadetine katılıyoruz. Her akşam tanrı Şiva’nın eşi tanrıça Parvati’nin (bölgedeki adıyla Meenakshi) tapınağına ilahiler eşliğinde taşınması unutamayacağınız bir deneyim olacaktır. Konaklama ve akşam yemeğimiz Taj Gatewayotelimizdedir.

 

7. Gün 11 Ocak 2018 Madurai

Sabah kahvaltımızın ardından, Madurai’deki şehir turumuzu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Bu şehri meşhur eden, nefis bir kokuya sahip Madurai Yasemini, günümüzde de parfüm üretimi için önemli bir hammaddedir. Tanrıça Meenakshi ve tanrı Siva’ya adanmış Sri Meenakshi Tapınağı’nı  bugün gezi amaçlı bir kez daha ziyaret ediyoruz. Tapınağın kuzeyinde, Madurai Pazarı’nı göreceğiz. Aromalı otları bulabileceğiniz Madurai Pazarı’nın hemen bitişiğinde, yasemin ve kadife çiçeklerini terazilerde tartan satıcıların, yığınlar halinde çiçek sattığı pazarı göreceğiz. Bu otantik pazarların ardından, gezimize Thirumalai Nayak Sarayı ile devam ediyoruz. 1636 tarihli Hindu-İslami bir yapı olan Thirumalai Nayak Sarayı, orijinalinde bugünkü halinden dört kez daha büyük inşa edilmişti. Görülmeye değer kısımları olan giriş kapısı, ana salon ve dans salonu bizim de ziyaret edeceğimiz yerler arasında. 

Akşam yemeği ve konaklama Taj Gateway otelimizdedir.

 

8.Gün 12 Ocak 2018 Madurai - Chennai

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına transfer oluyoruz. Madurai’den kalkan 9W sefer sayılı uçağımız ile saat 07:55’te Chennai‘ye hareket ediyoruz. Chennai'ye bardıktan sonra şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Chennai, Hindistan’ın en büyük ve güzel şehirlerinden biridir. Şehre ayak bastığınızda ülkenin tüm renkleri ve romantizmi sizi selamlayacaktır. 1653 yılında İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından yapılan ve önünde 17. yüzyılda gemi enkazından kurtarılmış bir bayrak direği bulunan St. George Kalesi, Hindistan'ın ilk İngiliz kilisesi olan, yapılışından itibaren günümüze ulaşabilmiş en eski kilise St. Mary Kilisesi, Hindistan'ın en eski kiliselerinden Hz. İsa'nın havarisi Aziz Thomas'ın mezarının bulunduğu Saint Thomas Katedrali ve Hint mimarisinin zengin örneklerini sunan tanrı Shiva’ya ithaf edilen Kapaleeshwarar Tapınağı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Konaklama ve akşam yemeği ITC Chola otelimizdedir.

 

9.Gün 13 Ocak 2018 Chennai QMumbai

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası günümüzü muhteşem Hint Okuanusu ve Mahabalipuram Sahil Tapınaklarında geçirmek için yola çıkıyoruz. Hindistan'ın en önemli duvar rölyefi, Mahabharata Efsanesinin kahramanlarına adanmış Beş Ratha Tapınakları ve Mahabalipuram Sahil Tapınağını gezdikten sonra, havalimanına transfer oluyoruz. Madurai’den kalkan 6E sefer sayılı saat 17:25 uçağı ile Mumbai’ye hareket ediyoruz ve varışımkz sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Taj Mahal Palace & Towerotelimizdedir.

 

10 .Gün 14 Ocak 2018 Mumbai

Otelde alacağımız kahvaltının ardından hareket ediyoruz. Bugün UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki Elephanta Mağaraları’nı ziyaret ediyoruz. Mumbai Limanı’na gelecek olan bir bot, bir saatlik yolculuk sonrasında bizi Elephanta Adasına götürecek. Adanın ünü Tanrı Şiva için yapılmış tapınaklardan ve göz alıcı rölyeflerinden gelmektedir. Bu olağanüstü rölyefler, tanrı Şiva’nın en iyi tasvirlerindendir. Bu mağaralarda görülecek eserlerin en dikkat çekeni, 5 metre yüksekliğinde, tek parça kayadan oyulan üç kafasıyla Şiva’nın yaratıcı, koruyucu ve yıkıcı özelliklerine göndermede bulunan Maheshmurty veya diğer adıyla Trimurthy’dir. Daha sonra yine tekne yolculuğuyla Mumbai'ye geri dönüyoruz. Öğleden sonra serbest zamanımız olacak.

Konaklama Taj Mahal Palace & Tower otelimizdedir.

 

11 .Gün 15 Ocak 2018 Mumbai

Kahvaltımızı aldıktan sonra Mumbai şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Sahilde yer alan 16 yy. Hint- İslam mimarisi öğeleri taşıyan "Hindistan'a Giriş Kapısı"nı, gotik stilindeki Mumbai Üniversitesinde yer alan Rajabai saat kulesini görüyoruz. Sonrasında 1887 yılında Frederick Stevens tarafından Great Indian Peninsular Railway Şirketi’nin merkez ofisi olarak inşa edilen ve yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne giren şehrin en görkemli gotik binası olan Victoria Merkez tren garını ziyaret ediyoruz. Ziyaretimize Mani Bhawan Gandi müzesi ile devam ediyor. Sonrasında ise Hintli çamaşırcıların küçük havuzlarda yıkadıkları çamaşırları ve binlerce çamaşırın asılarak kurutulduğu Dhobi Ghat'ı geziyor, ardından otelimize dönüyoruz. Mumbai’de serbest alacağımız akşam yemeği için seçkin restaurant önerilerimiz olacaktır

Konaklama Taj Mahal Palace & Tower otelimizdedir.

 

12 .Gün  16 Ocak 2018 Mumbai - Istanbul

Otelde alacağımız kahvaltının ardından havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz ve THY TK 721 sefer sayılı uçuş ile saat 06:55 uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul’a planlanan uçuş saatimiz 11:35’tir.

 

Otellerimiz:

 

Şehir

Otel

Web sitesi

Geceleme

Cochin

Vivanta By Taj Malabar

https://vivanta.tajhotels.com/en-in/malabar-cochin/

02

Kumarakom

Vivanta By Taj Kumarakom

https://vivanta.tajhotels.com/en-in/kumarakom-kerala/

01

Periyar

Spice Village   

http://www.cghearth.com/spice-village

01

Madurai

Taj Gateway

https://gateway.tajhotels.com/en-in/pasumalai-madurai/

02

Chennai

ITC Chola

https://www.itchotels.in/hotels/chennai/itcgrandchola.html

01

Mumbai

Taj Mahal Palace & Tower 

https://taj.tajhotels.com/en-in/taj-mahal-palace-mumbai/

03

 

Cuma 05 Ocak 2018

20:35 İstanbul (IST)-

05:15 Mumbai (BOM)-CMT 06 OCA

 TK720

  6s10

Salı 16 Ocak 2018

06:55 Mumbai (BOM)-

11:35 İstanbul (IST)-

 TK721

  7s10

 

Fiyata Dâhil Olan Servisler
•   Bölgeyi Dr. Elif Çamlıkaya ile gezme ayrıcalığı
•   Konforlu tur aracı ile ulaşım
•   Beş yıldız otellerde, yarım pansiyon konaklama ve açık büfe kahvaltı ( Mumbai’de akşam yemekleri hariç)
•   Backwaters’da öğle yemekli tekne turu
•   Müze ve ören yeri giriş ücretleri
•   Mumbai – Cochin / Madurai - Chennai / Chennai - Mumbai–olmak üzere 3 iç hat uçuş bileti
•   Tüm havaalanı vergileri
•   Zorunlu Seyahat Sağlık sigortası

Fiyata Dâhil Olmayanlar
•   Kişisel harcamalar ve Otel ekstraları
•   Öğle yemekleri
•   Yurtdışı çıkış harcı (15.-TL)
•   Hindistan Vize ücreti
•   Yerel rehber ve şöför bahşişleri (Kişibaşı 50 Usd rehberiniz tarafından Hindistan’da nakit toplanacaktır)
 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03