ELİF ÇAMLIKAYA İLE ZAMANIN DURDUĞU YER MOĞOLİSTAN TURU

  • Tarih: 07.07.2017 - 18.07.2017
  • Fiyat: 3295,00 USD
ELİF ÇAMLIKAYA İLE ZAMANIN DURDUĞU YER MOĞOLİSTAN TURU

Gezi Programı:

07 Temmuz 2017 / Cuma İstanbul – Ulanbatur

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Atatürk Havalimanı Dış hatlar terminalinde saat 15.00’de Sacred7 Travel yetkilisi ve rehberimizle buluşmanın ardından gümrük ve pasaport işlemlerimizi yaptırıyoruz. Türk Havayolları’nın TK342 sefer sayılı uçuşu ile saat 19.05’de Ulanbatur’a renkli yolculuğumuz başlıyor.


08 Temmuz 2017 / Cumartesi / Terelj National Park

Öğlen saat 11.05’de Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na varıyoruz. Otobüsümüz ve yerel rehberimizle buluşuyor ve şehir merkezine transferimizin ardından öğlen yemeğimizi yiyeceğimiz yerel Moğolistan Barbeqü Restaurant’ına gideceğiz.

Yemeğimiz sonrasında Terelj Ulusal Parkı’na gideceğiz ve yolumuz üzerinde bulunan Türk tarihinin en eski yazılı belgelerinden olan Tonyukuk Yazıtları’nı ziyaret edeceğiz. II. Göktürk Kağanlığı döneminin büyük veziri, kumandanı ve danışmanı Bilge Tonyukuk'un ölümünden önce bizzat kendisi tarafından diktirilen dört cepheli iki yazıttan ibaret olan bu yazıt Göktürk dönemine ait tarihi olaylardan bahseden Göktürk harfli Türkçe bir metin içermektedir. Terelj Milli Parkı yaklaşık 500 hektarlık alanı ile 1994’te milli park ilan edilmiştir. Şu anda Moğolistan’ın on milli parkından en popüleridir. Parkın en ilgi çekici gezi noktası olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı vatandaşın ziyaret ettiği Kaya Kaplumbağa, Tuul ve Terelj Nehirleri, Ariyabal Meditasyon Tapınağı gezilerimizden sonra konaklamamız için Ger Kampı’na gideceğiz. Ger, bizim yurt dediğimiz göçebe çadırlarına Moğolistan'da verilen isimdir.

Akşam yemeği ve konaklama ( Terelj Lodge Ger Camp ) ta olacaktır.

Öğle Yemeği: Moğolistan Barbeqü Restaurant

Akşam Yemeği: Terelj Lodge Ger Camp


09 Temmuz 2017 / Pazar / Cengiz Han Anıtı

Sabah kamp’ta alacağımız kahvaltımız sonrası transfer aracımızla yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunan bulunan Cengiz Han’ın dev atlı heykelini göreceğiz.  Dünyanın en büyük heykellerinden biri olduğu belirtilen heykelin boyu 40 metreye ulaşıyor. Çelikten yapılan ve "Altın Kamçı" olarak adlandırılan heykelin içinden geçen bir asansörle atının kafasına ulaşan ziyaretçiler, buradan uçsuz bucaksız Moğol bozkırını görebilmektedir. Öğle yemeğimizi Cengiz Han Anıtı’nda bulunan restaurant’ta yiyeceğiz. Yemek sonrasında Ulanbatur’a geri dönüş yolculuğumuz başlayacak. Ulanbatur’da akşam yemeğimizi SilkRoad Restaurant’ta alacağız ve yemek sonrası geleneksel Moğolistan kültürel konserini izleyeceğimiz gösteri alanına geçeceğiz. Gösteri bitiminde otelimize döneceğiz.

Konaklamamız (Kempinski Hotel 5* ) de olacaktır.

Öğle Yemeği: Cengiz Han Anıtı Restaurant

Akşam Yemeği: SilkRoad Restaurant

10 Temmuz 2017 / Pazartesi Ulanbatur / Naadam Festival Ön Galası

Sabah erkenden kamp’ta alacağımız kahvaltının ardından tarihi Gandan Manastırı’na gideceğiz. Kelime anlamı ise Tam Huzurun Büyük Yeri olan bu manastır Moğolistan’daki az sayıdaki ibadet kompleksinden birisidir. 1938 yılında yıkılmayan ancak kapatılan manastır, 1944 yılında Amerika Başkan Yardımcısı Henry Wallace’ın Moğolistan’ı ziyareti sırasında Ulan Batur’da işleyen bir manastır ziyareti yapma arzusu karşısında yeniden açılmıştır. Bu tarihten sonrada göstermelik olarak görev yapan rahip ve çalışanlarla Moğolistan’ı ziyaret eden yabancı devlet adamlarının gezdirildiği bir manastır olarak kalmıştır. Moğolistan’da dini etkinliklere getirilen yasakların kalkması sonucunda insanlar yeniden Budist inançlarının gereklerini yerine getirmeye başlamışlar. Öğlen yemeğimizi manastır yanında bulunan Yerel Restaurant’ta yiyeceğiz. Yemek sonrasında Ulanbatur’a geri dönüş yolculuğumuz başlayacak. Şehre vardıktan sonra Moğol halkının yıl boyu bekledikleri festivalleri olan Naadam Festivali’nin hazırlık galasını yerel dans gösterileri eşliğinde şehir meydanında izleyeceğiz. Gösteri bitimizde akşam yemeğini Mongolian’s Restaurant’ta yiyeceğiz. Yemek sonrası otelimize gideceğiz.

Konaklamamız ( Kempinski Hotel 5* ) de olacaktır.

Öğle Yemeği: Yerel Restaurant

Akşam Yemeği: Mongolian’s Restaurant

11 Temmuz 2017 / Salı Naadam Festival

Sabah erkenden otel’de alacağımız kahvaltının ardından tüm Moğol halkının yıl boyu bekledikleri festivalleri olan Naadam Festivali’ni izlemek için Naadam Stadyumu’na gideceğiz. Türkçe’de “3 Erkek Oyunu” anlamına gelen Naadam Festivali; okçuluk, güreş ve at yarışlarından oluşmaktadır. Her yıl Moğolları aynı çatı altında birleştiren bu festival Moğol halkı için dini ve siyasi açıdan oldukça önemli bir etkinliktir. Zor geçen kış mevsiminden sonra gerçekleşen çok özel bir bayramdır. Ve bu festival süresi boyunca tüm Moğol halkı için paylaşım ve etkileşim zamanıdır. Naadam Stadyumu’na varışımız sonrası festivalin açılış seramonisi ve güreş müsabakalarını izleyeceğiz. Öğlen yemeğimiz sonrası okçuluk müsabakalarını izlemek üzere tekrar festival alanına gideceğiz. Festival bitiminde akşam yemeğimiz için Seoul Restaurant’a transferimiz olacaktır. Yemek sonrası otelimize döneceğiz.

Konaklamamız ( Kempinski Hotel 5* ) de olacaktır.

Öğle Yemeği: Yerel Restaurant

Akşam Yemeği: Seoul Restaurant
12 Temmuz 2017 / Çarşamba Naadam Festival

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında siz değerli gezginlerimiz ile sıradışı bir at yarışlarına tanık olmak için Ulanbatur’un batısındaki Khui Doloon Khudag ovasına transferimiz gerçekleşecektir. At yarışlarının yapılacağı alana geldiğimizde 6 farklı kategoride yapılacak olan bu olağanüstü at yarışlarını izleyeceğiz. Yarışlar sonrası öğle yemeğimizi alacağımız Temporary Restaurant’a gideceğiz. Yemek sonrasında Ulanbatur’a dönüşümüz gerçekleşecektir. Şehir merkezinde izleyeceğimiz Moğolistan yerel ve kültürel dans gösterisinden sonra siz değerli gezginlerimizin alışveriş için serbest zamanı olacaktır. Serbest zaman sonrasında akşam yemeğimiz için Silk Road Restaurant’a gideceğiz.

Konaklamamız ( Kempinski Hotel 5* ) de olacaktır.

Öğle Yemeği: Temporary Restaurant

Akşam Yemeği: Silk Road Restaurant

13 Temmuz 2017 / Perşembe Ugi Gölü / Orhun Yazıtları

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ardından yaz sezonunda binlerce kuşa ev sahipliği yapan bir tatlı su gölü olan Ugi Gölü ve çevresini keşfetmek için yola çıkacağız. Bu göl kuş ve bazı balık türleri için önemli bir ekolojik alan ve koruma altındadır. Öğle yemeğimizi göl çevresinde bulunan Ger Camp’ta alacağız. Yemek sonrasında keşfedilmesi ile Türk tarihi açısından bir dönüm noktası olan Orhun Yazıtları’nı görmeye gideceğiz. Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile Göktürkler tarafından yazılmışlardır. Yazıtlarda bu abidelerin sonsuzluğa kadar kalması temennisi ile "Bengü Taşlar" denmiştir. Yazıtlar Türk dili, tarihi, edebiyatı, sanatı, töresi hakkında önemli bilgiler vermektedirler. Türk ve Türkçe adı, ilk kez Doğu Göktürkler dönemine ait bu yazıtlarda geçmektedir.

Konaklamamız ve akşam yemeğimiz ( Tsaidam Ger Camp ) ta olacaktır.

Öğle Yemeği: Ger Camp

Akşam Yemeği: Tsaidam Ger Camp


14 Temmuz 2017 / Cuma Kharkhorum (Karakurum)

Sabah kampımızda alacağımız kahvaltının ardından Moğol imparatorluğu’nun ilk başkenti olan Karakurum’a transferimiz gerçekleşecektir. 13. yüzyılda imparatorluğa 30 yıl boyunca başkentlik yapmış bu şehirde Karakurum Müzesini ziyaret edeceğiz. Müze gezimiz sonrası öğle yemeğimiz için Munkhtenger Ger Camp’a gideceğiz. Yemek sonrası aynı heyecanla Moğolistan’ın ilk Budist manastırı olan Erdenezuu Manastırı’nı keşfedeceğiz. 1586 yılında inşa edilen ve o yıllarda yaklaşık 1000 keşişin bulunduğu Erdenezuu Manastırı, 400x400 metre ebadında duvarlarla çevrili ve içerisinde 100 tapınağın olduğu bir kompleks idi. 1937 olaylarından sonra şu an sadece duvarları ve 3 tapınağı ile tarihe tanıklık etmektedir. Halen şu an için Moğolistan' ın en muhteşem eseri olarak göze çarpan manastırda keşişler ayinlerini devam ettirmektedir.

Akşam yemeği ve konaklamamız ( Munkhtenger Ger Camp ) ta olacaktır.

Öğle Yemeği: Munkhtenger Ger Camp

Akşam Yemeği: Munkhtenger Ger Camp

15 Temmuz 2017 / Cumartesi Khugnu Khaan

Sabah kampta alacağımız kahvaltı ardından siz değerli gezginlerimizi bambaşka bir deneyim yaşatmak için yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan Khugnu Khaan Dağları’na transferimizi gerçekleştireceğiz. Elsen Tasarkhai Kumulları, Uygur Tapınağı ziyaretimiz sonrası öğle yemeğimizi yiyeceğimiz Hoyorzagal Ger Camp’a gideceğiz. Yemeğimizin ardından, kumullarda deve safarisi gezimiz olacaktır.

Akşam yemeği ve konaklamamız ( Hoyorzagal Ger Camp ) ta olacaktır.

Öğle Yemeği: Hoyorzagal Ger Camp

Akşam Yemeği: Hoyorzagal Ger Camp

16 Temmuz 2017 / Pazar / Khustai Milli Parkı

Sabah kamp’ta alacağımız kahvaltı sonrasında transfer aracımız ile yaklaşık 270 km uzaklıkta bulunan Khustai Ulusal Parkı’na gideceğiz. 1993 yılında koruma altına alınmış olan park, Takhi yada Yaban Moğol Atları’nın yurdudur. Ayrıca küçük Molstog Kum Tepesi’de görülebilir. Öğle yemeğimiz için Khustai Complex  Ger Camp’a gideceğiz. Yemek sonrası dinlenmek üzere geçireceğimiz zamanın ardından yabani atları görebilmek için milli parkta bir gezintiye çıkacağız. değerli gezginlerimizin serbest zamanı olacaktır.

Akşam yemeği ve konaklamamız (Khustai Complex  Ger Camp ) ta olacaktır.

Öğle Yemeği: Khustai Complex  Ger Camp

Akşam Yemeği: Khustai Complex  Ger Camp

17 Temmuz 2017 / Pazartesi / Ulanbatur

Sabah kampımızda alacağımız kahvaltı sonrası yaklaşık 110 km sürecek Ulanbatur dönüş yolculuğumuza başlayacağız. Şehre ulaştıktan sonra gezimizin ilk durağı 1893'te inşaatına başlanıp, 10 yılda tamamlanan Bogdo Han'ın Kışlık Sarayı'na gideceğiz. Bogdo Han olarak da bilinen, Moğolistan'ın son kralı VIII. Jebtzun Damba Hutagt bu sarayda 20 yılını geçirmiştir. Tuul Gol kıyısındaki Yazlık Saray'ın Sovyetler Birliği zamanında tamamıyla yıkılmış olmasına karşın Kışlık Saray, anlaşılmayan bir nedenle korunmuş ve müze haline getirilmiştir. Bahçesinde altı tapınak barındıran sarayda bulunan binaların, özellikle ahşap saçaklarındaki incecik motiflere hayran kalacaksınız. Kralın kullanımı için, 150 kar leoparının postundan yapılmış ger de, kar leoparlarının neslinin neden tükendiğinin bir işareti olarak sarayda sergilenmektedir. Öğle yemeğimiz ardından siz değerli gezginlerimizin alışveriş için serbest zamanı olacaktır.

Konaklamamız ve akşam yemeği ( Kempinski Hotel 5* ) de olacaktır.

Öğle Yemeği: Yerel Restaurant

Akşam Yemeği: Kempinski Hotel


18 Temmuz 2017 / Salı Ulanbatur / İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden çıkış işlemlerimizi yapacağız ve transfer aracımız ile Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na gideceğiz.

Türk Havayolları’nın TK343 sefer sayılı uçuşu ile saat 12.05’de İstanbul’a renkli dönüş yolculuğumuz başlayacak. 19 Temmuz günü saat 17.25’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na varmış olacağız.

GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER

Programda belirtilen 5 yıldızlı oteller ve Ger Campların’da konaklama
Programda belirtilen tüm transferler
Programda belirtilen tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri
Her gün kişi başı 1 litrelik şişe su
Belirtilen yerlerde geziler ve tüm giriş ücretleri
Nadaam Festivali açılış seramonisi giriş biletleri
Kumullarda yapılacak olan deve ve at gezisi


GEZİ FİYATLAMASINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Türk Hava Yolları ile gidiş ve dönüş uçak biletleri
Ekstra harcamalar
Yemeklerde alınacak içecekler
Bahşişler ( Tur katılımcısı kişi başı 50 USD’dir) ve turda rehberiniz tarafından toplanıp Moğolistan’da servis verecek yerel personele tur boyunca grup adına verilecektir.
Zorunlu seyahat sigortası


İptal koşulları: Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30'u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.


Ön Ödeme 300 Usd
Kesin Rezervasyon ön ödeme alındıktan sonra gerçekleşecektir.
Taksitlendirme imkanları için firmamız ile iletişime geçmenizi rica ederiz.
Gezi Programı Fiyatlama (Uçak Hariç)
Kesin Rezervasyon ön ödeme alındıktan sonra gerçekleşecektir.

UÇAK BİLETİ HARİÇ

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

TEK KİŞİLİK ODA FARKI

NAKİT YA DA BANKA HAVALESİ

3295 USD

890 USDDR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

Kontenjan İçin Arayınız
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03