FERİDE ÇELİK İLE BAKSI'DA SANAT

 • Tarih: 12.10.2018 - 14.10.2018
 • Fiyat: 1450,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 1600 TL
FERİDE ÇELİK İLE BAKSI'DA SANAT

Gezi Programı:

  1. Gün : 12 EKİM CUMA - İSTANBUL / ERZURUM / BAYBURT

  Atatürk Havalimanı’nda 14:30’da buluşmamızın ardından Türk Hava Yolları’nın TK2706 sefer sayılı uçuşu ile 15:50’de Erzurum’a hareket ediyor ve 17:40’ta varışımızı takiben Baksı Konuk Evi’ne transfer oluyoruz. Buradaki akşam yemeği sonrasında Baksı Müzesi klasiği olan terasta ateşin etrafında Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Hoca ile tanışıp sanat söyleşileri gerçekleştiriyoruz. Konaklamamız Baksı Konuk Evi’nde...

   

  1. Gün : 13 EKİM CUMARTESİ - BAYBURT

  Sabah kahvaltımızı Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında aldıktan sonra Baksı Müzesi’ni ve müzedeki yeni sergiyi tüm detaylarıyla anlatım eşliğinde geziyor ve bilgi alıyoruz. Baksı Müzesi gezimiz sonrasında ehram dokuma ve kilim atölyelerini geziyoruz ve ehram tezgâhlarında, unutulmaya yüz tutan geleneksel bir dokuma olan ehramın dokumasını deneme şansı buluyoruz. Ardından, bizim için özel hazırlanmış olan menü eşliğinde öğle yemeği yiyoruz. Öğleden sonra kete yapılmasını izliyor ve tadıyoruz.  Ardından konferans salonunda Baksı Müzesi’nin geçmiş projeleri ile ilgili bir sunum izliyoruz.

  Akşam yemeğini Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında yiyoruz. Konaklamamız Baksı Konuk Evi’nde olacak.

   

  1. Gün : 14 EKİM PAZAR - BAYBURT / ERZURUM / İSTANBUL

  Sabah kahvaltısını Baksı Müzesi’nin muhteşem ortamında aldıktan sonra Huykesen Ağacı’na yürüyüş yapıyoruz. Ardından Depo Müzeyi tüm detaylarıyla anlatım eşliğinde geziyor ve bilgi alıyoruz. Gezilerimiz sonrasında Baksı Müzesi dükkanından alışveriş yapma şansını yakalıyoruz.

  Öğle yemeğimizi köydeki balıkçıda aldıktan sonra Çoruh Nehri kıyısında yürüyüş yapıyoruz.

  Konuk evinden çıkış yaparak Erzurum Havaalanı’na doğru hareket ediyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK2707 sefer sayılı uçuşu ile 18:35’te İstanbul’a dönüyoruz.

   

   

  GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Baksı Konukevi’nde 2 Gece Konaklama
  • Gezi Sırasındaki Tüm Transferler
  • 2 Sabah Kahvaltısı
  • 2 Öğle Yemeği
  • 2 Akşam Yemeği
  • Sanat Danışmanımız Feride Çelik ile söyleşiler
  • TURSAB Seyahat Sigortası

   

  GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAK HİZMETLER

  • Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri
  • Yemeklerde Alınacak Ekstra İçecekler
  • Tüm Kişisel Harcamalar

   

   

  KONAKLAMA:

  Baksı Konukevi www.Baksı.org/konuk-evi

  UÇUŞLAR:

  GİDİŞ İstanbul - Erzurum, 12 Ekim Cuma

  UÇUŞ TK2706 KALKIŞ İstanbul 15:50 VARIŞ Erzurum 17:40 SÜRE 1s 50d

  DÖNÜŞ Erzurum - İstanbul, 14 Ekim Pazar 2s 10d

  UÇUŞ TK2707 KALKIŞ Erzurum 18:35 VARIŞ İstanbul SÜRE 20:45

 

BAKSI MÜZESİNDE TOPRAK SERGİSİ

Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğünde Alev Ebüzziya eserleri ile yerel çömleklerden oluşan TOPRAK sergisi, Alev Ebüzziya’nın modern seramik formları ile geleneksel üretimin aynı çatı altında sergilenmesinin yaratacağı sinerjinin büyüsünü seyirciyle paylaşıyor. Aslında bu topraklarda binlerce yıldır sürüp giden toprakla boğuşma, toprağı alt etme kavgasının kısa bir öyküsünü yazmaya çalışıyor.

Alev Ebüzziya’nın, büyüleyici ve havada süzülüyormuş hissi yaratan çanakları için Amerikalı seramik sanatı yazarlarından Garth Clark “Alev'in çanakları, tıpkı sanatçının kendisi gibi, doğuştan zarif, içten ve ilk bakışta anlaşılmasa da derin bir şekilde tutkuludurlar.” Demiştir. Yerel çömleklerde ise Anadolu kadınının buram buram toprak kokan ellerindeki tutkuyu görmemek  imkansızdır.

Alev Ebüzziya eserleri Kemal Servi koleksiyonundan, geleneksel çömlekler ise Baksı Müzesi ve Hüsamettin Koçan koleksiyonundan derlendi. Ebüzziya’nın neredeyse her döneminden eseri 2001 yılından beri büyük bir tutkuyla toplamaya çalışan Kemal Servi gibi Hüsamettin Koçan’ın yerele, zanaata, geleneksel objelere olan tutkusu sayesinde oluşturduğu koleksiyon bu serginin kaynağı oldu.

Alev Ebüzziya çanakları ve yerel çömleklere ek olarak TOPRAK sergisinde Ali Kazma’nın Alev Ebüzziya’nın atölyesinde çektiği ‘Studio Ceramist’ adlı vide eseri de gösterilecek.

 

 

FERİDE ÇELİK

Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Entstitüsü ile başlayan eğitim dönemi Boston University, Boston, Massachusetts, Old Dominion University, Yeditepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora Programı ile devam etmiştir. Eğitimini yanında resim, takı tasarım ve yoga eğitmenliği sertifikası bulunmaktadır.

1 Ocak 1970 yılında Isparta’da doğan Feride Hanım evli ve iki çocuk annesidir.
Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03