FERİDE ÇELİK İLE BAKSI'DA SANAT

 • Tarih: 19.10.2018 - 20.10.2018
 • Fiyat: 1250,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 1350,00 TL
FERİDE ÇELİK İLE BAKSI'DA SANAT

Gezi Programı:

GEZİ PROGRAMI

 1. Gün : 19 EKİM CUMA - İSTANBUL / ERZURUM / BAYBURT
  Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 6:45’te buluşmamızın ardından Anadolu Jet’in TK7400 sefer sayılı uçuşu ile 8:05’te Erzurum’a hareket ediyor ve 9:50’de varışımızı takiben otobüsle Baksı Müzesi’ne ulaşıyoruz. Öğle yemeğinin ardından Huykesen Ağacı’na yürüyüş yapıyor ve Müze Mapazası etraftaki eserleri geziyoruz. Konukevine dönüp dinlendikten sonra akşam yemeğini Baksı Müzesi’nin huzurlu ortamında yiyoruz. Terasta ateşin etrafında Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Hoca ile sanat söyleşileri gerçekleştiriyoruz. Konaklamamız Baksı Konuk Evi’nde olacak.
 2. Gün : 20 EKİM CUMARTESİ - BAYBURT / ERZURUM / İSTANBUL
  Kahvaltının ardından Baksı Müzesi’ni, müzedeki sergiyi ve Depo Müze'yi anlatım eşliğinde geziyor ve bilgi alıyoruz, ehram dokuma ve kilim atölyelerini geziyoruz. Gezilerimiz sonrasında Baksı Müzesi dükkanından alışveriş yapma şansını yakalıyoruz. Dinlendikten sonra belirtilen saatte konuk evinden çıkış yaparak Erzurum Havaalanı’na doğru hareket ediyoruz. Anadolu Jet’in TK7403 sefer sayılı uçuşu ile 22:15’te İstanbul’a dönüyoruz.

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Baksı Konukevi’nde 1 Gece Konaklama
 • Gezi Sırasındaki Tüm Transferler
 • 1 Sabah Kahvaltısı
 • 2 Öğle Yemeği
 • 1 Akşam Yemeği
 • Sanat Danışmanımız Feride Çelik ile söyleşiler
 • TURSAB Seyahat Sigortası

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAK HİZMETLER

 • Türk Hava Yolları Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri
 • Yemeklerde Alınacak Ekstra İçecekler
 • Tüm Kişisel Harcamalar

 

KONAKLAMA:

Baksı Konukevi www.Baksı.org/konuk-evi

 

UÇUŞLAR:

GİDİŞ İstanbul - Erzurum, 19 Ekim Cuma

Anadolu Jet TK7400 UÇUŞ KALKIŞ İstanbul 08:05 VARIŞ Erzurum 09:50 SÜRE 1s 45d

DÖNÜŞ Erzurum - İstanbul, 20 Ekim Cumartesi

Anadolu Jet TK7403 UÇUŞ KALKIŞ Erzurum 22:15 VARIŞ İstanbul 00:10 SÜRE 1s 55d

 

BAKSI MÜZESİNDE TOPRAK SERGİSİ

Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğünde Alev Ebüzziya eserleri ile yerel çömleklerden oluşan TOPRAK sergisi, Alev Ebüzziya’nın modern seramik formları ile geleneksel üretimin aynı çatı altında sergilenmesinin yaratacağı sinerjinin büyüsünü seyirciyle paylaşıyor. Aslında bu topraklarda binlerce yıldır sürüp giden toprakla boğuşma, toprağı alt etme kavgasının kısa bir öyküsünü yazmaya çalışıyor.

Alev Ebüzziya’nın, büyüleyici ve havada süzülüyormuş hissi yaratan çanakları için Amerikalı seramik sanatı yazarlarından Garth Clark “Alev'in çanakları, tıpkı sanatçının kendisi gibi, doğuştan zarif, içten ve ilk bakışta anlaşılmasa da derin bir şekilde tutkuludurlar.” Demiştir. Yerel çömleklerde ise Anadolu kadınının buram buram toprak kokan ellerindeki tutkuyu görmemek  imkansızdır.

Alev Ebüzziya eserleri Kemal Servi koleksiyonundan, geleneksel çömlekler ise Baksı Müzesi ve Hüsamettin Koçan koleksiyonundan derlendi. Ebüzziya’nın neredeyse her döneminden eseri 2001 yılından beri büyük bir tutkuyla toplamaya çalışan Kemal Servi gibi Hüsamettin Koçan’ın yerele, zanaata, geleneksel objelere olan tutkusu sayesinde oluşturduğu koleksiyon bu serginin kaynağı oldu.

Alev Ebüzziya çanakları ve yerel çömleklere ek olarak TOPRAK sergisinde Ali Kazma’nın Alev Ebüzziya’nın atölyesinde çektiği ‘Studio Ceramist’ adlı vide eseri de gösterilecek.

FERİDE ÇELİK

Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Entstitüsü ile başlayan eğitim dönemi Boston University, Boston, Massachusetts, Old Dominion University, Yeditepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora Programı ile devam etmiştir. Eğitimini yanında resim, takı tasarım ve yoga eğitmenliği sertifikası bulunmaktadır.

1 Ocak 1970 yılında Isparta’da doğan Feride Hanım evli ve iki çocuk annesidir.