HİMALAYALAR'DA SAKLI CENNET, AMRİTSAR'DAN LADAKH'A İÇSEL BİR YOLCULUK

 • Tarih: 02.06.2019 - 09.06.2019
 • Fiyat: 1970,00 EUR
 • Tek Kişilik Fiyat: 2750,00 EUR
 • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
HİMALAYALAR'DA SAKLI CENNET, AMRİTSAR'DAN LADAKH'A İÇSEL BİR YOLCULUK

Gezi Programı:

1. Gün İstanbul – Delhi 2 Haziran 2019 Pazar

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 17:30 da Atatürk Havalimanı’nda buluşuyoruz. Ardından bagaj ve pasaport işlemlerimizi gerçekleştirerek TK716 sefer sayılı uçuş ile saat 20:15’te Delhi’ye hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 04:35’tir.


2. Gün Delhi- Amritsar  3 Haziran 2019 Pazartesi

04:35’te inen İstanbul uçağımız sonrasında gümrük işlemlerini gerçekleştiriyor ve Amritsar uçuşumuz için havalimanın iç hatlar bölümüne geçiyoruz. 9W-824 sefer sayılı uçuş ile saat 12:25’te hareket ediyoruz. Planlan iniş saatimiz 13:35’tir. İnişimiz sonrasında özel aracımız ile otelimize ulaşıyoruz. Giriş işlemleri sonrasında odalarımıza yerleşiyoruz.

Amritsar şehri Sih inancının merkezidir ve Altın Tapınak Sih inananların en önemli hac merkezidir. Amritsar aynı zamanda Hindistan’ın Pakistan sınırındaki yoğun bir ticaret şehridir. Bu çok canlı şehirde günlük hayatın rengini ve inancın derinliğini aynı anda hissedeceksiniz.

Otelimizde kısa dinlenmenin ardından ayrılıyor ve belki de hayatımızın en ilginç anlarından birini yaşamak üzere Hindistan-Pakistan sınır kapısındaki Wagah sınır kapısına gidiyoruz. Pencap eyaletinin Pakistan’a açılan sınır kapısı gün içinde oldukça yoğun bir trafiğe açıktır. Akşamüzeri sınırın Hindistan ve Pakistan tarafında aynı anda düzenlenen bayrak töreni, yoğun çalışma gününün bitişini sembolize eder. Özel seçilmiş sınır askerleri en şık askeri giysileri içinde diğer ülkenin askerlerine, yürüyüş ve tavırlarında üstünlük ve seçkinlik mesajı veren hareketlerle sınır törenini izlemeye gelmiş konuklara unutulmaz anlar yaşatırlar. Hem Hindistan hem Pakistan tarafında danslar, sloganlar, şarkılarla  bayrak töreni bir etkinliğe dönüşür. Töreni izledikten sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Taj Swarna Hotel’dedir.
https://taj.tajhotels.com/en-in/taj-amritsar


3. 
Gün Amritsar - Delhi  4 Haziran 2019 Salı

Otelimizde kahvaltının ardından Sih inancının merkezi Amritsar’ı keşfe çıkıyoruz. İlk olarak Altın Tapınak veya Harmandir Sahib’e gidiyoruz. Altın Tapınağın adından da anlaşılacağı gibi büyük bir kısmı altından yapılmıştır. Çatısı 100 kg altın ile kaplanmıştır. Yapımı 1577'de başlatılmış, 1604'de kutsal kitabın yerleştirilmesiyle ibadete açılmıştır. Her inançtan ziyaretçiye açık mutfağında bedelsiz yemek hazırlığı tüm gün devam eder. Daha sonrasında Sih ve Hindistan bağımsızlık tarihinin en önemli ve trajik olaylarından birinin yaşandığı Jallianwala Bagh’ı geziyoruz. 1919 Amritsar Katliamı olarak da bilinen olayda, 13 Nisan 1919 günü İngiliz General Dyer 1526 Hintlinin öldürülmesiyle sonuçlanan emrini vermiştir. Gezimizin ardından Delhi uçuşu için havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz.

AI-115 sefer sayılı uçuş ile saat 19:00'da hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 20:10’tir.

Varışımız sonrası otel transferimizi gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Delhi’deki Le Meridien Hotel’dedir. https://www.marriott.com/hotels/travel/delmd-le-meridien-new-delhi


4.Gün Delhi- Leh 5 Haziran 2019 Çarşamba

Otelimizden erken saatte ayrılarak G8-221 sefer sayılı uçuş ile Leh’e 09:25’te Leh’e hareket ediyor, 10:55’te Leh’e varıyoruz. Leh şehri, Jammu&Kashmir eyaletinin bir parçası olan, kuzeyinde Pakistan sınırındaki Karakurum Dağları, güneyinde Himalaya Sıradağları arasında yer alan Ladakh bölgesindedir. Bu bölge Hindistan’da yerleşimin en az olduğu yerdir. Nüfusu çoğunlukla Budist’tir. Yükselti olarak da oldukça tepelerde yer almaktadır.

Otele ulaşmamızın ardında havaya ve rakıma bedenimizi alıştırabilmemiz için otelde dinleniyoruz. Akşama doğru etrafı keşfetmek için biraz yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında yerel kültüre ait ilk fikrimizi edinmeye başlayacağız. Ardından akşam yemeğimizi Ladakh geleneksel yemekleri ile alıyoruz.

Konaklamamız Leh’de, Hotel Grand Dragon’da olacaktır. http://www.thegranddragonladakh.com/

 
5. Gün Leh 6 Haziran 2019 Perşembe

Sabah çok erken saatte Thiksey Manastırı’nda gerçekleşecek olan sabah seramonisini kaçırmamak için uyanıyoruz. Lobide alacağımız kahve, çay sonrasında otelden ayrılıyoruz ve Thiksey Tapınağı’na ulaşıyoruz. (Herhangi bir sebeple sabah ibadetinin gerçekleşmemesi durumunda, tapınak ziyaretine uygun bir saatte çıkılacaktır). Beş yüz yaşındaki bu tapınak Leh şehrine 17 km uzakta bir tepeye inşa edilmiştir. İndus’un zirvesine koşlandırılan bu tapınakta 100 keşiş bulunmaktadır. Sabah erkenden boynuzdan yapılmış kutsal müzik aletinden gelen ses ile tören başlamaktadır Bu muazzam tapınağı gezdikten sonra kahvaltımızı yakındaki bir yerel restoranda yapacağız.  Ardından Hemis Manastırı’na devam ediyoruz. Üç yüz atmış yıl önce  Chemre, Hanle ve Themisgam tapınaklarını yaptıran Kral Singe Namgyal’ı Ladakh’a davet eden Stagtshang Raspa tarafından temelleri atılan Hemis Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz.

Ardından Leh’e dönüyoruz; Shey Manastırı ve Shey Sarayı’nı gezerek günümüze devam ediyoruz.
Bu yapı Ladakh bölgesi Leh şehrinden 15 km uzağa kayaların üzerine yapılmıştır. Ladakh’ın yazlık sarayı olarak kullanılan Shey’e ulaşım Leh-  Manali yolu ile sağlanmaktadır. Saray Ladakh kralı tarafından Shey Köyü’ne 1655 yılında yaptırılmış ve hala ayaktadır.

Gezimizin tamamlanmasıyla otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Hotel Grand Dragon’da olacaktır. http://www.thegranddragonladakh.com/

 
6. 
Gün Leh 7 Haziran 2019 Cuma

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında bölgenin en eski ibadethanesini gezmek için ayrılıyoruz. Alchi Manastırı 900 yıllık tarihi ile zamana meydan okumuş ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Çevrede kaya üzerine inşa edilmiş diğer tapınaklarını aksine düz zemine yapılmıştır. Tibetli din adamı ve çevirmen Rinchen Zangpo 12.yüzyılın ortasında temelini atmıştır. Du-khang, Sum-tsek ve Manjushri tapınağı olmak üzere üç ana bölümden oluşur.
Du-khang, manastırın en iyi korunmuş bölümüdür. Duvarları Buddha’nın farklı formlarını gösteren tarihi resimlerle doludur. Bölgede alacağımız serbest zaman öğle yemeğinden sonra gezimiz Basgo Sarayı ile devam edecek. Daha önceleri kale olarak da kullanılan bu yapının muhteşem bir manzarası vardır. Bölgede dinleyeceğiniz en ilginç hikayelerden biri de burada yaşamış Budist kral, Müslüman eşi ve Budist oğulları arasında yaşanmış bir hatıradan kalan izler olacak.

Gezimiz sonrasında konaklamamız ve akşam yemeğimiz Leh’de, Hotel Grand Dragon’da olacaktır.
http://www.thegranddragonladakh.com/


7. Gün Leh - Delhi 8 Haziran 2019 Cumartesi

Uçuş saatine göre kahvaltı veya kahvaltı paketi servisinin ardından otelden çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyor ve Delhi uçuşu için Leh Havalimanı’na ulaşıyoruz.

Bu sefer otelimiz Delhi’de şehir merkezinde olacak. Bu tura katılacak misafirlerimizin daha önce Hindistan’a ve Delhi’ye gelmiş oldukları düşüncesinden yola çıkarak öğleden sonrayı sizin için serbest bıraktık. Tekrar görmek istediğiniz bir anıt varsa organizasyonunda yardımcı olacağız. Dünyanın en önemli moda ve el sanatları merkezlerinden biri olan Delhi’nin, turistik olmayan ve halkın alışveriş yaptığı meşhur çarşılarında zaman geçirmek de keyifli olacaktır. Akşam yemeği ve konaklama Le Meridien Hotel’dedir.
https://www.marriott.com/hotels/travel/delmd-le-meridien-new-delhi


8.Gün Delhi – İstanbul 9 Haziran 2019 Pazar

Otelde alacağımız kahve sonrasında çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve otelden ayrılıyoruz. TK717 sefer sayılı İstanbul uçuşu için gümrük ve bagaj işlemlerimizin ardından saat 06:15’te hareket ediyoruz. Planlana iniş saati 10:30’dur

 


Dr. Elif Çamlıkaya

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.
Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

 

 

İstanbul - Delhi, 2 Haziran Pazar

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK716

Turkish Airlines

Boeing 777-300ER Geniş gövde

20:20

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

04:35

3 Haziran Pazartesi Delhi, Hindistan (DEL)
Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı

5s 45d

Delhi - İstanbul, 9 Haziran Pazar

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK717

Turkish Airlines

Boeing 777-300ER Geniş gövde

06:15

Delhi, Hindistan (DEL)

Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı

10:30

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

6s 45d

 

Programa Dahil Olan Hizmetler

 • Belirtilen otellerde (ve benzeri) konaklama
 • Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Belirtilen yerlerin tüm giriş ücretleri
 • Rahat ve klimalı Volvo araçlar ile transfer
 • Yerel rehberlik hizmeti
 • Elif Çamlıkaya’nın danışmanlığı ve rehberliği
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Belirtilen tüm iç hat uçuşları

 

Gezi Programına  Dahil Olmayan Hizmetler

 • Türk Havayolları ile İstanbul – Delhi – İstanbul uçak biletleri
 • Kişisel harcamalar
 • Programda belirtilmeyen yemekler ve extralar
 • Yemeklerde alınacak tüm içecekler
 • Vize ve pasaport bedelleri (vize işlemleri tarafımızdan yürütülecektir.)

 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

Bu turumuzu satın almak için lütfen aşağıda yer alan numaralardan bizimle irtibata geçiniz.
90 216 326 29 03