İLKBAHARDA GÜL RENGİ ŞEHİRLERE YOLCULUK...ELİF ÇAMLIKAYA İLE ÜRDÜN

  • Tarih: 19.04.2019 - 24.04.2019
  • Fiyat: 1780,00 USD
  • Tek Kişilik Fiyat: 2420,00 USD
İLKBAHARDA GÜL RENGİ ŞEHİRLERE YOLCULUK...ELİF ÇAMLIKAYA İLE ÜRDÜN

Gezi Programı:


GEZİ PROGRAMI

1. Gün İstanbul – Amman 19 Nisan 2019 Cuma

Siz değerli gezginlerimiz ile saat 18.30’da Atatürk Havalimanı Dıs Hatlar Terminali Cafe Nero’da Sacred7 Travel yetkilisi ile buluşuyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından
saat 21.00’de TK812 sefer sayılı uçuş ile Amman’a hareket ediyoruz. Akşam saat 23.55’de Amman Havalimanı’nda olacağız. İşlemlerimiz sonrası bizi bekleyen özel aracımız ile otelimizde konaklamaya gidiyoruz.

Konaklamamız (İntencontinental Amman Hotel) otelimizdedir.
https://www.ihg.com/intercontinental/hotels/us/en/amman/ammha/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-IC-_-JO-_-AMMHA

2. Gün Amman- Wadi Rum 20 Nisan 2019 Cumartesi

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı sonrası Jerash’a hareket ediyoruz. Jerash, Antik Roma döneminde Geresa adıyla bilinmekte olup gelişmiş ve kalabalık bir ticaret şehriydi. M.S 749 yılında şiddetli bir deprem sonucu yıkılmıştır. Şehrin yıkım ve kalıntıları yüzlerce yıldır toprağa gömülü kalmış, 1806 yılında Alman Ulrich Jasper Seetzen tarafından keşfedilmiştir. Hadrianus Takı, Hipodrom, Artemis Tapınağı, tiyatrosu ve sütunlu caddeleriyle Efes Antik Kenti’ne benzetilen Jerash’ın Yakın Doğu’nun en iyi korunmuş ve en önemli Roma kenti olduğu kabul edilmektedir. Gezimizin sonrasında öğle yemeği için otele geri dönüyoruz.

Yemek sonrası Ay Vadisi olarak da bilinen Wadi Rum Çölü’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık dört saat süren yolculuğumuzun sonunda ulaşacağımız Wadi Rum, kızıl kumlar içinden yükselen dağları muhteşem renkleri göreceğimiz,
doğa harikası bir yerdir. Wadi Rum içinde, 1734 metre yüksekliğindeki ülkenin ikinci yüksek dağı Rum Dağı (Jabal Rum) ve Bilgeliğin Yedi Sütunu (Seven Pillars of Wisdom) olarak anılan tepe bulunmaktadır. 

Bu adı, gerçek ismi Thomas Edward Lawrence olan Arabistanlı Lawrance koymuştur. Lawrance, 1916-1918 yılları arasında Osmanlı’ya karşı Arap isyanında İngiliz subayı olarak görev yapan, Arap ulusal ayaklanmasında tüm yerel halkı Osmanlı Devletine karşı ayaklandıran ve isyanı başlatan subaydır. Wadi Rum’a varışımızın ardından konaklama yapacağımız lüks çadırlarımıza yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Mazayen Rum / Martian Tent’te yapılacaktır.

3. Gün Wadi Rum – Shobak – Petra 21 Nisan 2019 Pazar

Güne Wadi Rum’da muhteşem bir gün doğumu ile başlıyoruz. Gördüğünüz manzara karşısında farklı duygular yaşayacaksınız. Kahvaltımızın ardından Petra’ya doğru yola çıkıyoruz. Ortalama iki saat süren yolculuk sonrası Haçlı ordularının bölgeyi kontrol altında tutmak için yaptıkları en büyük kale olan Shobak Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimiz için yol üzerinde bulunan Al Qantra Restoran’ta mola veriyoruz. Yemek sonrası muhteşem görüntüsü ile göz kamaştıran Petra’ya varıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklamamız (Movenpick Resort Petra) otelimizdedir.
https://www.movenpick.com/en/middle-east/jordan/petra/resort-petra/overview/?utm_source=google&utm_medium=local&utm_campaign=GLocal+petra

4. Gün Petra 22 Nisan 2019 Pazartesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınmış; muhteşem yapıları ve iyi korunmuş antik binaları ile Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinde yer alan Petra Antik Kenti’ne gitmek için yürüyerek otelden ayrılıyoruz.Petra Antik Kenti, Hz.Musa’nın Vadisi anlamına gelen Wadi Musa’da bulunuyor. Wadi Musa, Musa Peygamber’in asasını yere vurup buradan su fışkırttığına inanıldığı için kutsal bir yerdir. 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden keşfedilen Petra Antik Kenti, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik etmiş ve Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar da Nebatiler’in başkenti olmuştur. Doğal ve tarihi zenginliği açısından bir çok film ve dizi setlerine ev sahipliği yapan bu gül kurusu rengindeki masalsı kentte çekilen en meşhur filmler ise İndiana Jones-Son Macera, Mumya Geri Dönüyor (2001), Transformers: Revenge of The Fallen (2009), Mortal Kombat (1997)’tır. Petra’ya varışımız sonrasında bu muhteşem şehri gezmek için herkesin hayalindeki kanyona giriyoruz ve yürümeye başlıyoruz. The Siq, El-Khazneh (Hazine), Kral Mezarları, Tiyatro, Sütunlu Cadde’yi ziyaret ediyoruz. Gezi sonrası dinlenme ve öğlen yemeği için Basin Restoran’a geçiyoruz. Öğleden sonra serbest zamanını tarihi şehirde fotoğraf çekerek veya dinlenerek geçirebilirsiniz.
 

Yemekten sonra isteyen misafirlerimizle “Petra by Night” denilen; Hazine binasına sadece mumlarla aydınlatılmış, karanlık bir yoldan yürüme (gündüz yürünen yolun aynısıdır) ve Hazine’deki görsel şöleni izleme ve aynı yoldan yürüyerek dönme etkinliğine katılabiliriz. Ekstra yapılacak ödeme ile ilgili bilgi tur sırasında paylaşılacaktır.

5. Gün Petra – Madaba- Nebo Dağı- Amman 23 Nisan 2019 Salı

Otelde yapılan kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizin ardından Petra’dan ayrılıp bambaşka bir tarihin içinde yolculuk edeceğiz. Kral Yolu üzerinde yer alan, mozaikleriyle ünlü Madaba Şehri (ünlü Madaba haritası mozaiği) ve Hz.Musa’nın vaad edilen toprakları izlediği ve hayatını kaybettiğine inanılan Nebo Dağı’nı ziyaret edeceğiz.
İlk gezi durağımız Nebo Dağı olacaktır. Nebo Dağı’ndan Ölü Deniz ve İsrail Devleti toprakları görülebilir. Mozaikleri ile ünlü kiliseyi de gezdikten sonra, Nebo Dağı’ndan ayrılıyoruz. Öğlen yemeğimizi Haret Jdoudna Restoran’da yiyeceğiz. Bizans Döneminde bilinen haliyle İncil’deki kutsal toprakları tasvir eden en eski harita örneği olan Madaba Mozaiği’ni gördükten sonra Amman’a doğru yola çıkıyoruz.
Akşam yemeğimizi Khan Zaman Restoran’da yiyeceğiz. Yemek sonrası Amman Havalimanı’na transferimiz olacaktır.

6. Gün Amman – Istanbul 24 Nisan 2019 Çarşamba
Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından TK815 sefer sayılı uçuşumuz ile saat 02.20’de İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul’a varışımız sabaha karşı saat 04:45’te olacaktır.

GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER
-Programda belirtilen 5 yıldızlı oteller (ve benzeri)’de konaklama
-Programda belirtilen tüm transferler
-Programda belirtilen öğle ve akşam yemeği
-Zorunlu seyahat sigortası
-Belirtilen yerlerde geziler ve tüm giriş ücretleri
-Wadi Rum yerel jeepler ile yapılacak çöl safarisi
-Dr. Elif Çamlıkaya rehberliği
-Otel, Araç, Restoranlar’da verilecek bahşişler

GEZİ FİYATLAMASINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
-THY ile İstanbul-Amman gidiş ve dönüş uçak bileti
-Ekstra harcamalar
-Yemeklerde alınacak içecekler

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03