İLKBAHAR'DA GÜL RENGİ ŞEHİRLERE YOLCULUK - ÜRDÜN

  • Tarih: 13.04.2018 - 17.04.2018
  • Fiyat: 1690,00 USD
İLKBAHAR'DA GÜL RENGİ ŞEHİRLERE YOLCULUK - ÜRDÜN

Gezi Programı:

1. Gün İstanbul – Amman 13 Nisan 2018 Cuma

Siz değerli gezginlerimiz ile saat 18.30’da Atatürk Havalimanı Dıs Hatlar Terminali Cafe Nero’da Sacred7 Travel yetkilisi ile buluşuyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından saat 20.50’de TK812 sefer sayılı uçuş ile Amman’a hareket ediyoruz. Akşam saat 23.55’de Amman Havalimanı’nda olacağız. İşlemlerimiz sonrası bizi bekleyen özel aracımız ile otelimizde konaklamaya gidiyoruz. 

Konaklamamız (Crowne Plaza Amman) otelimizdedir.

 

2. Gün Nebo Dağı – Madaba – Petra 14 Nisan 2018 Cumartesi

Otelde yapılan kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizin ardından Amman’dan ayrılıp bambaşka bir tarihin içinde yolculuk edeceğiz. Kral Yolu üzerinde yer alan, mozaikleriyle ünlü Madaba Şehri (ünlü Madaba haritası mozaiği) ive Hz.Musa’nın vaat edilen toprakları izlediği ve hayatını kaybettiğine inanılan Nebo Dağı’nı ziyaret edeceğiz.

İlk gezi durağımız Nebo Dağı olacaktır. Nebo Dağı’ndan Ölü Deniz ve İsrail Devleti toprakları görülebilir. Mozaikleri ile ünlü kiliseyi de gezdikten sonra, Nebo Dağı’ndan ayrılıyoruz. Öğlen yemeğimizi Haret Jdoudna Restoran’da yiyeceğiz. Bizans Döneminde bilinen haliyle İncil’deki kutsal toprakları tasvir eden en eski harita örneği olan Madaba Mozaiği’ni gördükten sonra Petra’ya doğru yola çıkıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklamamız (Movenpick Resort Petra) otelimizdedir.

 

3. Gün Petra 15 Nisan 2018 Pazar

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınmış; muhteşem yapıları ve iyi korunmuş antik binaları ile Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinde yer alan Petra Antik Kenti’ne gitmek için yürüyerek otelden ayrılıyoruz.

Petra Antik Kenti, Hz.Musa’nın Vadisi anlamına gelen Wadi Musa’da bulunuyor.  Wadi Musa, Musa Peygamber’in asasını yere vurup buradan su fışkırttığına inanıldığı için kutsal bir yerdir. 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden keşfedilen Petra Antik Kenti, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik etmiş ve Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar da Nebatiler’in başkenti olmuştur. Doğal ve tarihi zenginliği açısından bir çok film ve dizi setlerine ev sahipliği yapan bu gül kurusu rengindeki masalsı kentte çekilen en meşhur filmler ise İndiana Jones-Son Macera, Mumya Geri Dönüyor (2001), Transformers: Revenge of The Fallen (2009), Mortal Kombat (1997)’tır. Petra’ya varışımız sonrasında bu muhteşem şehri gezmek için herkesin hayalindeki kanyona giriyoruz ve yürümeye başlıyoruz. The Siq, El-Khazneh (Hazine), Kral Mezarları, Tiyatro, Sütunlu Cadde’yi ziyaret ediyoruz. Gezi sonrası dinlenme ve öğlen yemeği için Petra at Basin Restoran’a geçiyoruz. Öğleden sonra serbest zamanını tarihi şehirde fotoğraf çekerek veya dinlenerek geçirebilirsiniz.

Akşam yemeği ve konaklamamız (Movenpick Resort Petra) otelimizdedir.  Yemekten sonra isteyen misafirlerimizle “Petra by Night” denilen; Hazine binasına sadece mumlarla aydınlatılmış, karanlık bir yoldan yürüme (gündüz yürünen yolun aynısıdır) ve Hazine’deki görsel şöleni izleme ve aynı yoldanyürüyerek dönme etkinliğine katılabiliriz. Ekstra yapılacak ödeme ile ilgili bilgi tur sırasında paylaşılacaktır.

 

4. Gün Wadi Rum 16 Nisan 2018 Pazartesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ve çıkış işlemlerinin ardından siz değerli gezginlerimize farklı bir görsel güzellik sunacak olan, Ay Vadisi olarak da bilinen Wadi Rum Çölü’ne hareket ediyoruz. Wadi Rum, kızıl kumlar içinden yükselen dağları muhteşem renkleri göreceğimiz, doğa harikası bir yerdir.

Wadi Rum içinde, 1734 metre yüksekliğindeki ülkenin ikinci yüksek dağı Rum Dağı (Jabal Rum) ve Bilgeliğin Yedi Sütunu (Seven Pillars of Wisdom) olarak anılan tepe bulunmaktadır. Bu adı, gerçek ismi Thomas Edward Lawrence olan Arabistanlı Lawrance koymuştur. Lawrance, 1916-1918 yılları arasında Osmanlı’ya karşı Arap isyanında İngiliz subayı olarak görev yapan, Arap ulusal ayaklanmasında tüm yerel halkı Osmanlı Devletine karşı ayaklandıran ve isyanı başlatan subaydır. Wadi Rum gezimizde yüksek tepeler oluşturan kum zirveleri arasında gezginlerimiz için eşsiz bir deneyim olacağına inandığımız kamyonet tarzı yerel jeepler ile çöl safarisi yapacağız. Öğle yemeğimizi gezimiz esnasında çölde bulunan kampta alıyoruz. Yemekten sonra Amman’a otobüs yolculuğumuz başlıyor.

Akşam yemeği ve konaklamamız (Crowne Plaza Amman) otelimizdedir.

 

5. Gün Amman – Jerash- Amman - Salt 17 Nisan Salı

Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından havalimanına gidene kadar tam gün sürecek Amman gezimize başkıyoruz. İlk durağımız şehre yaklaşık kırk dakikalık uzaklıkta, Osmanlı Devleti’nin o dönemde merkezi olan Salt kenti olacak.  Şehre varışımız sonrası, 24-26 Mart 1918'de İngilizlere karşı kahramanca savaşarak şehit olan 4. Ordu 48. Tümen ile 143, 145 ve 191. Piyade Alaylarına mensup yaklaşık 300 Türk askerinin toplu mezarının bulunduğu Salt Türk Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizin ardından ikinci durağımız, Roma Kenti Jerash olacak. Jerash, Antik Roma döneminde Geresa adıyla bilinmekte olup gelişmiş ve kalabalık bir ticaret şehriydi. M.S 749 yılında şiddetli bir deprem sonucu yıkılmıştır. Şehrin yıkım ve kalıntıları yüzlerce yıldır toprağa gömülü kalmış, 1806 yılında Alman Ulrich Jasper Seetzen tarafından keşfedilmiştir. Hadrianus Takı, Hipodrom, Artemis Tapınağı, tiyatrosu ve sütunlu caddeleriyle Efes Antik Kenti’ne benzetilen Jerash’ın Yakın Doğu’nun en iyi korunmuş ve en önemli Roma kenti olduğu kabul edilmektedir.

Jerash gezimiz sonrası öğle yemeğimizi Lebanese House Restoran’da yiyeceğiz. Yemeğimizin ardından tarihi dokusu içinde başkent Amman’ı gezmeye başlıyoruz.  Amman kenti 19 tepe üzerine kurulmuştur. Kenti gezmeye bu 19 tepeden birine (Jabal Al Qala) inşa edilen Kale’den başlıyoruz. Kaledeki kalıntılar arasında Roma Mezarı, Bizans Bazilikası, bir saray ve eski kent kalıntılarından oluşan Emevi Sarayı ve sarnıç ön plana çıkanlar arasındadır. Özellikle yenilenen kubbesi ve ayakta kalan orijinal duvarlarıyla Emevi Sarayı kalenin en görkemli yapısıdır. Akşam yemeğimizi Khan Zaman Restoran’da yiyeceğiz. Yemek sonrası Amman Havalimanı’na transferimiz olacaktır. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından TK815 sefer sayılı uçuşumuz ile saat 02.20’de (18 Nisan 2018 – Çarşamba) İstanbul’a hareket ediyoruz.

İstanbul’a varışımız sabaha karşı saat 04:45’te olacaktır.

Hayat bir yolculuktur, bir sonraki turumuzda sizinle birlikte olmak dileği ile…

 

Uçuş Bilgileri: (*Dönüş uçuşunuzun 18 Nisan 2018 tarihli olduğuna dikkat etmenizi rica ederiz)

Cuma 13 Nisan 2018 20:50 İstanbul (IST)- 23:55 Amman (AMM)-

 TK812

  3s05

Çarşamba 18 Nisan 2018

02:20 Amman (AMM)-

04:45 İstanbul (IST)-

 TK815

  2s25

GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER
• Programda belirtilen 5 yıldızlı oteller (ve benzeri)’de konaklama
• Programda belirtilen tüm transferler
• Programda belirtilen öğle ve akşam yemeği
• Zorunlu seyahat sigortası
• Belirtilen yerlerde geziler ve tüm giriş ücretleri
• Wadi Rum yerel jeepler ile yapılacak çöl safarisi
• Dr. Elif Çamlıkaya rehberliği
• Otel, Araç, Restoranlar’da verilecek bahşişler

GEZİ FİYATLAMASINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• THY ile İstanbul - Amman gidiş ve dönüş uçak bileti
• Ekstra harcamalar
• Yemeklerde alınacak içecekler
 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.