İSTANBUL'UN BATIYA AÇILAN KAPISI - KARAKÖY TOPHANE

  • Tarih: 27.01.2019
  • Fiyat: 175,00 TL
İSTANBUL'UN BATIYA AÇILAN KAPISI - KARAKÖY TOPHANE

Gezi Programı:

         Galata ve Karaköy’ü tek kelime ile anlatmak gerekseydi eğer, en uygun kelime “çeşitlilik” olurdu. Dinsel ve etnik çeşitlilik, bir taraftan bölgenin mimari ve kültürel kimliğini belirlerken, diğer taraftan renkli ve hareketli bir yaşamın ortaya çıkmasını sağlamış. Farklı halklar, kültürler ve inançlar İstanbul’a ilk adımlarını burada atmışlar. O günlerden miras kalan renklilik keyfe hitap eden her alanda tüm canlılığıyla sürüyor. Öte yandan her sokakta karşınıza çıkan kilise, sinagog, manastır ve camiler bölgenin inanç konusundaki canlılığını gösteriyor. Galata’dan, Karaköy’e uzanan rota, dünyevi isteklerle, manevi ihtiyaçları karşılayan mekanlarla dopdolu. Gezimiz boyunca dünyevi tatları es geçmeden, manevi dünyanın kıyıya köşeye saklanmış şaşırtıcı mekanlarını göreceğiz.

        Tünel Meydanı’ndan başlayacak gezimizin ilk durağı Kırım Anglikan Kilisesi olacak. Ardından son yıllarda yapılan yenilemelerle biraz olsun eski güzel günlerine dönen Serdarı Ekrem Sokağı ve buranın simge yapısı Doğan Apartmanı’nı göreceğiz. Galata’nın tarihi sokaklarından Karaköy’e doğru inerken Kamondo Merdivenleri ve Ceneviz Evi’ni yakından görüp bölgenin ilginç tarihini dinleyeceğiz. Bir zamanlar buraları mesken tutan ancak ömrü giyotinle sonlanan şair Andrea Chenier’in sıradışı yaşamını öğreneceğiz. Bir zamanlar Galata’yı kuşatan ihtişamlı surları ve üzerlerinde hala duran Ceneviz armalarını görüp Arap Camii’ni ziyaret edeceğiz. Yapılar arasına sıkışmış Fatih ve Rüstem Paşa’nın yaptırdığı hanları ve Pargalı İbrahim’in mütevazi camisini gezip yemek molası vereceğiz.

        

         Yemek sonrası bir zamanlar Haliç girişini kapatan zincirin bağlandığı hisarın bodrumuna gireceğiz. Burada ki Yer altı Camisi sizleri çok şaşırtacak. Son dönemlerde oldukça hareketlenen Karaköy’ün sokaklarına gizlenen Türk Ortodoks Kilisesi ve Rusların çatı kiliselerini görerek Tophane’ye ulaşacağız. Mimar Sinan tarafından Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa için Ayasofya planına göre yapılan külliyenin yeni restore edilen medrese, hamam ve camisini gezip hikayelerini dinleyeceğiz. Gezimizin son durağı Tophane Meydan Çeşmesi olacak.

 

BULUŞMA YERİ: TÜNEL ALMAN KİTABEVİ KAFESİ 2. KATI

 

BULUŞMA SAATİ: 09:45

 

GEZİ BAŞLANGIÇ SAATİ: 10:00

ÖMER KOKAL

www.omerkokal.com

Geçtiğimi yıl çocuklara İstanbul’u anlatan 3 ciltlik Efsane İstanbul kitabı yayınlanan Ömer Kokal, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi. 1993 – 2000 yılları arasında doğa rehberliği yaptı. 1996 yılında Balkanlara yaptığı fotoğraf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Sonrasında ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 500'ün üzerinde fotoğraf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Halen Skylife, Voyager, Jetlife, Onair başta olmak üzere çeşitli dergiler için dosyalar hazırlamaya devam ediyor.

2006 yılının Mayıs ayında Alman Turizm Merkezi için ülkenin en önemli turizm alanı olan 'Romantik Yol'u fotoğrafladı.2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotoğrafladı.2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi.

Seyahat yazarlığı ve fotoğrafçılığının yanı sıra 1993 yılından beri pek çok turizm firmasının özel gezileri için danışmanlık yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan 'Zor Yollar' adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal, Savaşlar öncesi yıllarda Suriye, Yemen, Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinde tur liderliği yaptı. Son yıllarda ise ağırlıklı olarak Makedonya, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan turlarında tur liderliği yapıyor.

KİTAPLAR
• Alfa Yayıncılık tarafından basılan “Efsane İstanbul” adlı çocuk kitabının proje danışmalığı ve yazarlığını yapmasının yanında kitabın tüm fotoğraflarını çekti.
• Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı 'Uyku' kitabı onun fotoğraflarıyla hazırlandı.
• Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın 'İstanbul Yazıları' adlı kitabına fotoğraf desteğinde bulundu.
• Taç Vakfı tarafından yayınlanan 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu' adlı iki ciltlik kitaba 'Geçmişten Bakan Yüzler' konusuyla katkıda bulundu.
• İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan 'Anadolu'da Tarih ve Kültür' isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi.
• Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan 'Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler' adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.
• Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan 'Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri' adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.
• Dr. Mimar Sinan Genim’in çalışmalarından oluşan 5 ciltlik monografinin fotoğraflarını çekti.Bu turumuzu satın almak için lütfen aşağıda yer alan numaralardan bizimle irtibata geçiniz.
90 216 326 29 03