KADIRGA'DAN KUMKAPI'YA GEÇMİŞE YOLCULUK

  • Tarih: 09.12.2018
  • Fiyat: 175,00 TL
KADIRGA'DAN KUMKAPI'YA GEÇMİŞE YOLCULUK

Gezi Programı:

KADIRGA’DAN KUMKAPI’YA GEÇMİŞE YOLCULUK 


ERMENİ PATRİKHANESİ / KÜÇÜKAYASOFYA / SOKOLLU KÜLLİYESİ MİRLEON KİLİSE CAMİİ / SİMKEŞHANE / HAMAM MÜZESİ / KADIRGA EVLERİ

Tarihi Yarımada içinde geçmişe dair özelliklerini koruyan nadir mahallerden Kadırga ve Kumkapı sizleri çok şaşırtacak. Az bilinen bu semtler mahalle kültürünü korumalarının yanında pek çok anıtsal yapıya da ev sahipliği yapıyorlar. İstanbul’un bin bir yüzünden en renkli olanları bu rota da karşımıza çıkacak. Kentin unutulmaya yüz tutan mahalle kültürünün hala yaşadığı sokaklara eklemlenen farklı etnik ve dinsel kimlikler bölgeyi tam bir renk cümbüşü haline getirmiş.

Rota boyunca Ermeni Patrikhanesi’nde Pazar Ayinine katılacak, Mimar Sinan’ın az bilinen külliyesini gezecek, zamana direnen Kadırga evlerini fotoğraflayacak, Lale Devri’ni bitiren isyanın başladığı hamamı ziyaret edecek, adını bir dervişten alan cami başta olmak üzere daha pek çok kent hikayesi dinleyeceğiz.

İlk durağımız apartmanlar arasında sıkışıp gözden kaybolmasına rağmen görenleri şaşırtan Mirleon Kilise Camisi olacak. Ardından Laleli Külliyesi ve Taş Han’a gideceğiz. Belki de defalarca önünden geçtiğiniz külliyeye adını veren olay ve külliyenin alt yapısı çok ilginizi çekecek. Bir zamanlar gümüş üretimi yapılan Simkeşhane’yi dışarıdan görüp Patrona Hamamı olarak bilinen, bugün Hamam Kültürü Müzesi olarak hizmet veren Beyazıt Hamamı’nı ziyaret edeceğiz. Keyifli bir kahve molası verip gezimize devam edeceğiz.
Ermeni Patrikhanesi’nde Pazar ayinini izlemeye gideceğiz. Kilisenin Afrikalı Hıristiyanlara ayrılan bölümü her Pazar dopdolu oluyor ve ortaya renkli görüntüler çıkıyor. Ayin sonrası Kumkapı’nın ünlü restoranlarının bulunduğu meydanda öğle yemeği molası vereceğiz. Birkaç sokağa yayılan rengarenk Kadırga evleri İstanbul’un nadir korunmuş alanı olarak bir vaha gibi çıkacak karşımıza.

Yemek sonrası Kadırga Parkı içinde kalan Esma Sultan Namazgahını görüp öyküsünü dinledikten sonra şaşırtıcı yapısıyla Rum Ortodoks Kilisesi Aya Kiryaki’yi göreceğiz. Sırada rengarenk Kadırga evlerinin sıralandığı sokaklar var. Film platosunu andıran sokaklarda fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Ara sokaklardan yolumuza devam ederek kendileri küçük ama hikayeleri büyük pek çok tarihi cami, çeşme, hamam, sıbyan mektebi gibi yapılar

göreceğiz. Kurulduğu topografya ile dikkat çeken ve ustanın dehasını yansıtan Mimar Sinan’ın gözlerden uzak şahaseri Sokollu Külliyesi’ni gezip, Bizanslı ustaların kentimize armağanı olan Küçük Ayasofya Camisi’ni ziyaret edeceğiz. Aslında burası bir kilise olarak inşa edilmiş sonradan camiye çevrilmiş. Bir rüyaya dayanan kuruluş efsanesinin yanında külliyenin her köşesinde pek çok ilginç hikaye yaşanmış. Marmara Surları’nda kalan ender kapılardan deniz kıyısına çıkarak rotamıza devam edeceğiz. Söz konusu kapının yanı başında bulunan ve pek bilinmeyen Fransız Hapishanesi ilginizi çekecek. Gezimize son noktayı ise bir zamanlar at yarışlarının yapıldığı hipodromdan geriye kalan Spendon duvarının yanında koyacağız.

Buluşma Noktası: Aksaray Meydan - Mado
Buluşma Saati : 09:30

PROGRAMA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Ömer Kokal ile Uzman Rehberlik Hizmeti
 Giriş ve Bağışlar
 Kulaklık Hizmeti
 Öğle Yemeği


PROGRAMA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 Tüm kişisel harcamalar

ÖMER KOKAL

www.omerkokal.com

Geçtiğimi yıl çocuklara İstanbul’u anlatan 3 ciltlik Efsane İstanbul kitabı yayınlanan Ömer Kokal, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi. 1993 – 2000 yılları arasında doğa rehberliği yaptı. 1996 yılında Balkanlara yaptığı fotoğraf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Sonrasında ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 500'ün üzerinde fotoğraf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Halen Skylife, Voyager, Jetlife, Onair başta olmak üzere çeşitli dergiler için dosyalar hazırlamaya devam ediyor.

2006 yılının Mayıs ayında Alman Turizm Merkezi için ülkenin en önemli turizm alanı olan 'Romantik Yol'u fotoğrafladı.2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotoğrafladı.2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi.

Seyahat yazarlığı ve fotoğrafçılığının yanı sıra 1993 yılından beri pek çok turizm firmasının özel gezileri için danışmanlık yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan 'Zor Yollar' adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal, Savaşlar öncesi yıllarda Suriye, Yemen, Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinde tur liderliği yaptı. Son yıllarda ise ağırlıklı olarak Makedonya, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan turlarında tur liderliği yapıyor.

KİTAPLAR
• Alfa Yayıncılık tarafından basılan “Efsane İstanbul” adlı çocuk kitabının proje danışmalığı ve yazarlığını yapmasının yanında kitabın tüm fotoğraflarını çekti.
• Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı 'Uyku' kitabı onun fotoğraflarıyla hazırlandı.
• Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın 'İstanbul Yazıları' adlı kitabına fotoğraf desteğinde bulundu.
• Taç Vakfı tarafından yayınlanan 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu' adlı iki ciltlik kitaba 'Geçmişten Bakan Yüzler' konusuyla katkıda bulundu.
• İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan 'Anadolu'da Tarih ve Kültür' isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi.
• Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan 'Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler' adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.
• Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan 'Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri' adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.
• Dr. Mimar Sinan Genim’in çalışmalarından oluşan 5 ciltlik monografinin fotoğraflarını çekti.Bu turumuzu satın almak için lütfen aşağıda yer alan numaralardan bizimle irtibata geçiniz.
90 216 326 29 03