KAYIP ZAMANLARIN VE LEZZETİN BAŞKENTİ ANTAKYA

 • Tarih: 12.04.2019 - 14.04.2019
 • Fiyat: 1780,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 2260,00 TL
 • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
KAYIP ZAMANLARIN VE LEZZETİN BAŞKENTİ ANTAKYA

Gezi Programı:

 1. Gün İstanbul – Hatay(Antakya) / 12 Nisan 2019,Cuma

Siz değerli misafirlerimiz ile 08:00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin ardından Pegasus Havayolları’nın PC2130 sefer sayılı 09:00 uçuşu ile Hatay’a hareket ediyoruz. İnişimizin ardından bizi bekleyen aracımıza geçiyoruz. Turumuza Dünya’nın en büyük Mozaik Müzelerinden biri olan  yeni Hatay Arkeoloji Müzesi ile başlıyoruz. Müze gezimiz boyunca rehberimizin anlatımı ile müzedeki her eserin yeniden canlandığını hissedeceğimiz gezi yaklaşık 1.5 saat sürecektir. Müze gezimizin ardından turumuz Dünyanın ilk kilisesi olarak kabul edilen S.t. Pierre Kilisesi ile devam ediyor. Kilise içinde, kutsal vaftiz kuyusu, Aziz Pierre heykeli ve kürsüsünü gördükten sonra, yine Dünyanın meşalelerle ışıklandırılmış ilk caddesi olan Herod caddesi'nde panoramik eski bir Antakya turu yapıp öğle yemeğimize geçiyoruz.
Öğle yemeğimiz Antakya'ya özgü yöresel ev yemeklerinin sunulduğu Sultan Sofrası'nda. Öğle yemeğinin ardından bu sefer de Anadolu’nun ilk camisi Habibi Necar Camii'ni ziyaret ediyoruz. Cami içinde üç Havari ve bu Havarilere inanan ilk Antakya'lının, Habib-i Neccarın türbesini ziyaret ediyoruz. Ezan, Çan, Hazan seslerinin duyulduğu Sveyka meydanına doğru hareket ediyoruz. Bu meydanda Sarımiye Camii’ni, cami duvarına bitişik Katolik Kilisesi'ni ve hemen caminin karşısındaki Sinagogu ziyaret ediyoruz. Sırada aslen Lübnan tatlısı olan  Haytalı’nın ve çifte kavrulmuş Antakya Kahvesi’nin tadına bakmak üzere Affan Kahvesine geçiyoruz.

Haytalı ve çifte kavrulmuş Antakya kahvesinin tadına baktıktan sonra rehberimiz eşliğinde eski Antakya sokakları arasında küçük bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüş boyunca Antakya’da ortalama 180 yıllık avlulu evleri ziyaret ederek, eski zenginler mahallesi görüp, sokaklarını keşfedeceğiz. Sokağın bitiminde Antakya’nın  meşhur yöreye özgü  ürünlerinin satıldığı Uzun Çarşı’ya geçip burada  nar ekşisi, peynir, defne sabunu gibi yöresel ürünleri görecek ve ardından Hatay’ın ipekçilerini ziyaret ediyoruz.

Antakya’ya özgü kültürel ürünleri tanımak için verilecek serbest zaman içinde keyifli bir alışveriş imkanı bulacağız. Çarşı içinde yapacağımız gezinti esnasında gerçek el yapımı közde künefe yemek üzere tarihi bir çınarın altında Yusuf Usta'da bir mola veriyoruz. Günün sonunda otelimize geçip odalarımıza yerleşeceğiz. Biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için Antakya ve Halep mutfağına özgü meze ve ana yemekleri tadabileceğimiz Sveyka Restoran’a gideceğiz. Konaklama Waxwing Hotel’dedir. http://www.waxwinghotel.com 

 1. Gün Antakya - Vakıflı Köyü - Samandağ / 13 Nisan 2019, Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltıdan sonra Hatay’ın sahil kenti olan ve bir zamanlar Süveydiye olarak bilinen Samandağ ilçesi ile gezimize başlıyoruz. Samandağı'ndaki turumuz ilk olarak Hıdırbey Köyü ile başlıyor. Köy içinde H.Z. Musa'nın Asa'sı olarak bilinen Çınar ağacını ziyaret edeceğiz. Yaklaşık 1.5 dönümlük arazi üzerine yayılan gölgesinde H.Z. Musa'nın içmiş olduğu Ab-ı Hayat Suyu'ndan içip çaylarımızı kahvelerimizi bu ağacın altında yudumlayacağız. Hıdırbey Köyü'nün ardından Türkiye’de başka bir örneği olmayan ve bir köy yerleşimi şeklinde toplu halde yaşayan tek Ermeni köyü, Vakıflı Köyü’nü ziyaret edeceğiz. İsteyen misafirlerimiz köy kadınlarının ellerinden çıkan yöresel ürünlerden başta ceviz reçeli olmak üzere küçük tadımlar yapabilir.

Vakıflı köyünden sonra Keldağ ve Türkiye’nin en uzun 2. sahili olan Samandağ sahillerini görebileceğimiz Dor Mabedi’nde bir fotoğraf molası vereceğiz. Daha sonra Kur-an’ı Kerim’de konu edilen Hz. Musa ile Hz. Hızır’ın tanışmış olduğuna inanılan Hızır Türbesi’ni ziyaret edeceğiz. Bugünkü öğle yemeğimizi Akdeniz’den çıkan taze balık ve çeşitli deniz ürünlerinden oluşmuş bir menü ile Dervişhan Restoran’da keyifli bir sohbet eşliğinde alacağız.  
Öğle yemeğinin ardından Çevlik mevkii’ne geleceğiz. Dünya’nın 8. harikası olarak bilinen ve insan emeği ile oluşturulan 1380 m uzunluğundaki Vespasianus-Titus Tüneli’ni gezeceğiz. Yürüyüş esnasında kayaya işlenmiş mezar odalarından en devasa olanını, Beşikli Mağara’yı göreceğiz. Son olarak kendini dünya zevklerinden arındırıp tanrıya adayan Stilit tarikatının kurucusu St. Simon Stilit Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Deniz seviyesinden 479 metre yüksekte bir tepe üzerine kurulmuş bu manastırdan sonra otelimize geçip akşam yemeğimiz için biraz dinleniyoruz. Akşam yemeği zengin meze ve ara sıcak ve kebaplarıyla ünlü konak Restoran’dadır.
Konaklama Waxwing Hotel’dedir.
http://www.waxwinghotel.com

 1. Gün Antakya (Hatay) -Şenköy - Harbiye – İstanbul/ 14 Nisan 2019,Pazar

Otelde alacağımız kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi yapıp eşyalarımızla otelden ayrılıyoruz. ilk olarak Türkiye'deki iki büyük patriklik merkezinden biri olan Antakya Patrikhanesini/Ortodoks Kilisesini ziyaret ediyoruz. Antakya Ortodoks cemaatinin aktif olarak kullandığı bu muhteşem Patrikhane'yi ziyaret ettikten sonra Antakya'nın gizli saklı kalmış ve halen orjinal kalabilmş bir köyünü ziyaret ediyoruz. Bu köyün ismi Şıh (Şeyh) Köyü iken sonraları Şenköy olarak değişmiş. Şenköy'de eski sokaklar ve evleri görüp Şeyh Ahmet Kuseyri Camii'ni ziyaret ediyoruz. Köy içinde tandırda katıklı ekmek ve bardakta yoğurt içip tadımlık yaptıktan sonra Apollon’un  Daphne için döktüğü gözyaşlarıyla yeşeren Antik adıyla Daphne olarak bilinen Harbiye’ye gidiyoruz. Harbiye şelalelerinde bir yürüyüş yaparken soluduğumuz o tertemiz havanın ve su sesinin vermiş olduğu huzuru yaşayacağız. Burada vereceğimiz bir kahve molasının ardından, öğle yemeğimizi ünü tüm ülkeyi sarmış olan ve Gurme Vedat Milor’ün üstüne yazılar yazdığı salaş en leziz etleri yiyeceğimiz bir Pöç Kasap'ta yiyeceğiz. Öğle yemeğinden sonra son bir kez daha künefelerimizi yiyip tarih ve lezzet diyarı şehirle vedalaşarak Hatay Havaalanı transferini gerçekleştiriyoruz. . Bagaj ve bilet işlemlerimizin ardından Pegasus Havayolları’nın PC2133 sefer sayılı 18:35 uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz.  

 

UÇAK BİLETİ HARİÇ

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

TEK KİŞİLİK ODA FİYATI

NAKİT YA DA BANKA HAVALESİ

1780 TL

2260 TL

 

UÇUŞ
BİLGİLERİ   

Gidiş

12 Nis 2019 Cum

Pegasus Airlines PC2130
09:00 SAW İstanbul Sabiha Gökçen  10:40 HTY Antakya


Dönüş

14 Nis 2019 Paz

Pegasus Airlines PC2133
18:35 HTY Antakya   20:15 SAW İstanbul Sabiha Gökçen

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Belirtilen otelde 2 gece kahvaltı dahil konaklama
 • 3 öğle yemeği
 • 2 akşam yemeği
 • Belirlenen yerlerde künefe ve çay kahve ikramları
 • Giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Profesyonel rehberlik hizmeti

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Gidiş dönüş uçak biletleri
 • Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler
 • Kişisel harcamalar

 

İptal koşulları:

Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30'u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.