KÜLTÜR MOZAİĞİ ANTAKYA / HATAY

 • Tarih: 13.09.2019 - 15.09.2019
 • Fiyat: 1990,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 2380 TL
 • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
KÜLTÜR MOZAİĞİ ANTAKYA / HATAY

Gezi Programı:

 1. Gün İstanbul – Hatay (Antakya) / 13 Eylül 2019 Cuma

Siz değerli misafirlerimiz ile 07:30’de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin ardından Pegasus Havayolları’nın PC2130 sefer sayılı 09.00 uçuşu ile Hatay’a hareket ediyoruz. İnişimizi takiben bizi bekleyen aracımıza geçiyoruz. Gezimize  MS. 4. YY’dan günümüze ulaşıp, otel inşaat çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarılmış, büyüklüğü 1050 metrekare olan Dünya’nın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu Müze Otel’deki Mozaik Müzesi ile başlıyoruz. Birbirinden farklı geometrik motiflerin yer aldığı 9 paneli hayranlıkla inceleyeceğiz. Ardından, öğle yemeğimiz Antakya'ya özgü yöresel ev yemeklerinin sunulduğu Sultan Sofrası'nda. Öğle yemeği sonrasında Hatay Arkeoloji Müzesi ile gezimize devam ediyoruz. Müze gezimiz boyunca rehberimizin anlatımı ile müzedeki her eserin yeniden canlandığını hissedeceğimiz gezi yaklaşık 1.5 saat sürecektir. Müze gezimizin ardından Dünyanın ilk kilisesi olarak kabul edilen mağara kilise S.t. Pierre Kilisesi’ne gideceğiz. “Hristiyan” kelimesinin ilk kez kullanıldığı bu kilise içinde, kutsal vaftiz kuyusu, Aziz Pierre heykeli ve kürsüsünü görüyoruz. Ardından, dünyanın meşalelerle ışıklandırılmış ilk caddesi olan Herod (Kurtuluş) Caddesi'nde panoramik eski bir Antakya turu yapıyoruz.

Ardından, Ezan, Çan, Hazan seslerinin duyulduğu Sveyka meydanına doğru hareket ediyoruz. Bu meydanda Sarımiye Camii’ni, cami duvarına bitişik Katolik Kilisesi'ni ve hemen caminin karşısındaki Sinagogu ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında Lübnan tatlısı olan  Haytalı’nın ve çifte kavrulmuş Antakya Kahvesi’nin tadına bakmak üzere Affan Kahvesinde tadımlarımızı gerçekleştiriyor ve rehberimiz eşliğinde eski Antakya sokakları arasında küçük bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüş boyunca Antakya’da ortalama 180 yıllık avlulu evleri ziyaret edecek, eski zenginler mahallesi görecek, sokaklarını keşfedeceğiz. Sokağın bitiminde Antakya’nın  meşhur yöreye özgü  ürünlerinin satıldığı Uzun Çarşı’ya geçip burada  nar ekşisi, peynir, defne sabunu gibi yöresel ürünleri görüyor ve ardından Antakya’nın ipekçilerini ziyaret ediyoruz.

Antakya’ya özgü kültürel ürünleri tanımak için verilecek serbest zaman içinde keyifli bir alışveriş imkanı bulacağız. Çarşı içinde yapacağımız gezinti esnasında gerçek el yapımı közde künefe yemek üzere tarihi bir çınarın altında Yusuf Usta'da bir mola veriyoruz.

Günün sonunda otelimize geçip odalarımıza yerleşeceğiz. Biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için zengin meze, ara sıcak ve kebaplarıyla ünlü Konak Restoran’dadır.


Konaklamamız Waxwing Hotel’dedir.

 

 1. Gün Antakya - Vakıflı Köyü - Samandağ / 14 Eylül 2019, Cumartesi

Oteldeki kahvaltının ardından, Hatay’ın sahil kenti olan ve bir zamanlar Süveydiye olarak bilinen Samandağ ilçesi ile gezimize başlıyoruz. Samandağ gezimiz ilk olarak Hıdırbey Köyü ile başlıyor. Köy içinde H.Z. Musa'nın Asa'sı olarak bilinen Çınar ağacını ziyaret edeceğiz. Yaklaşık 1.5 dönümlük arazi üzerine yayılan gölgesinde Hz. Musa'nın içmiş olduğu Ab-ı Hayat Suyu'ndan içip çaylarımızı kahvelerimizi bu ağacın altında yudumlayacağız. Hıdırbey Köyü'nde tandırda katıklı ekmeği deneyip Türkiye’de başka bir örneği olmayan ve bir köy yerleşimi şeklinde toplu halde yaşayan tek Ermeni köyü, Vakıflı Köyü’nü ziyaret edeceğiz. İsteyen misafirlerimiz köy kadınlarının ellerinden çıkan yöresel ürünlerden başta ceviz reçeli olmak üzere küçük tadımlar yapabilir. Vakıflı köyünden sonra Keldağ ve Türkiye’nin en uzun 2. sahili olan Samandağ sahillerini görebileceğimiz Dor Mabedi’nde bir fotoğraf molası vereceğiz. Daha sonra Kur-an’ı Kerim’de konu edilen Hz. Musa ile Hz. Hızır’ın tanışmış olduğuna inanılan Hızır Türbesi’ni ziyaret edeceğiz. Bugünkü öğle yemeğimizi Akdeniz’den çıkan taze balık ve çeşitli deniz ürünlerinden oluşmuş bir menü ile Dervişhan Restoran’da yiyoruz.

Öğle yemeğinin ardından Çevlik mevkii’ne geleceğiz. Dünya’nın 8. harikası olarak bilinen ve insan emeği ile oluşturulan 1380 m uzunluğundaki Vespasianus-Titus Tüneli’ni gezeceğiz. Yürüyüş esnasında kayaya işlenmiş mezar odalarından en devasa olanını, Beşikli Mağara’yı göreceğiz. Son olarak kendini dünya zevklerinden arındırıp tanrıya adayan Stilit tarikatının kurucusu St. Simon Stilit Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Deniz seviyesinden 479 metre yüksekte bir tepe üzerine kurulmuş bu manastırdan sonra otelimize geçip akşam yemeğimiz için biraz dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi yeni gözde restoranlar arasında olan Müzeyyen Restoran’da alıyoruz.

Konaklama Waxwing Hotel’dedir.

 1. Gün Antakya (Hatay) -Şenköy - Harbiye – İstanbul/ 15 Eylül 2019,Pazar

Otelde alacağımız kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi yapıp eşyalarımızla otelden ayrılıyoruz. ilk olarak Türkiye'deki iki büyük patriklik merkezinden biri olan Antakya Patrikhanesini/Ortodoks Kilisesini ziyaret ediyoruz. Antakya Ortodoks cemaatinin aktif olarak kullandığı bu muhteşem Patrikhane'yi ziyaret ettikten sonra Antakya'nın gizli saklı kalmış ve halen orjinal kalabilmş bir köyünü ziyaret ediyoruz. Bu köyün ismi Şıh (Şeyh) Köyü iken sonraları Şenköy olarak değişmiş. Şenköy'de eski sokaklar ve evleri görüp Şeyh Ahmet Kuseyri Camii'ni ziyaret ediyoruz. Köy içinde bardakta yoğurt içip tadımlık yaptıktan sonra Apollon’un  Daphne için döktüğü gözyaşlarıyla yeşeren Antik adıyla Daphne olarak bilinen Harbiye’ye gidiyoruz. Harbiye şelalelerinde bir yürüyüş yaparken soluduğumuz o tertemiz havanın ve su sesinin vermiş olduğu huzuru yaşayacağız. Burada vereceğimiz bir kahve molasının ardından, öğle yemeğimizi Antakya’nın yerel lezzetlerini tadabileceğimiz Boğaziçi Konağı’nda yiyeceğiz. Öğle yemeğinden sonra son bir kez daha künefelerimizi yiyip rotamızı Anadolu’nun ilk camisi Habibi Necar Camii'ne çeviriyoruz. Cami içinde üç Havari ve bu Havarilere inanan ilk Antakya'lının, Habib-i Neccarın türbesini ziyaret ediyoruz.  Verilen serbest zamanın ardından tarih ve lezzet diyarı şehirle vedalaşarak Hatay Havalimanı transferini gerçekleştiriyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin ardından Pegasus Havayolları’nın PC2133 sefer sayılı 18:15 uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz.  

 

Hayat bir yolculuktur, bir başka yolculukta görüşmek dileğiyle…

 

 

UÇUŞ BİLGİLERİ

 

İstanbul (SAW) – Hatay / PC2130 / 13 Eylül 2019, Cuma / 09.00 

Hatay – İstanbul (SAW) / PC2133 / 15 Eylül 2019, Pazar / 18.15

 

 

OTELİMİZ

Waxwing Hotel

http://www.waxwinghotel.com

 

GEZİ ÜCRETİMİZ

İki kişilik Odada Kişi Başı Ücretimiz

 1.990 TL

 

Tek Kişilik Odada Konaklama Farkı

390 TL

 

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Waxwing Hotel vb’de 2 gece kahvaltı dahil konaklama
 • 3 öğle yemeği
 • 2 akşam yemeği
 • Giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Profesyonel Sacred7 rehberlik hizmeti

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Gidiş dönüş uçak biletleri
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
 • Seyahat sağlık sigortası ( Detaylı bilgiyi satış danışmanınızdan alabilirsiniz)
 • Kişisel harcamalar