LEVON BAĞIŞ İLE BİR BAŞKA TRAKYA

 • Tarih: 14.09.2018 - 15.09.2018
 • Fiyat: 1350,00 TL
LEVON BAĞIŞ İLE BİR BAŞKA TRAKYA

Gezi Programı:

 

 1. Gün : İSTANBUL / TEKİRDAĞ

 

Sabah, önce saat 07.00’de Anadolu Yakası’ndaki buluşma noktamız Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin önünde, sonrasında saat 07.30’da Avrupa Yakası’ndaki buluşma noktamız Conrad Otel önünde yol üzerinde buluşarak seyahatimize başlıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saat sürecek yolculuğumuz boyunca Levon Bağış ve rehberimiz Adnan Düvenci’in özel anlatımıyla mitolojiden günümüze Trakya’nın bağcılık tarihini dinliyoruz. Keyifli yolculuk sonrası saat 10.00 civarında ilk durağımız olan Tekirdağ yakınlarındaki Bizans’ın şarap kenti Perinthos yakınlarında şarabın yeniden doğuşuna tanıklık eden organik üretici Chateau Nuzun’a varıyoruz.

 

Chateau Nuzun, tüm bağları için geçerli olan organik tarım sertifikasının öngördüğü yöntemlerle, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah, Zinfandel ve Öküzgözü üzümlerinden yaptıkları kupaj ve monosepaj ürünlerini aylarca Fransız meşe fıçılar ve daha sonra da şişelerde dinlendirdikten sonra tüketime sunuyorlar. Burada bağlarının hikayesini, özelliklerini dinledikten sonra üretim tesisine geçerek üzümün şarap haline nasıl getirildiğini öğreniyoruz.

 

Chateau Nuzun’daki eşsiz deneyim ve tadımdan sonra eskiden bir liman kenti olan Hera’nın Surları anlamına gelen Heraion Teichos’un olduğu yerde kurulu olan Barel Bağları’na geliyoruz. Barel Bağları Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Syrah cinsi üzümler yetiştiriyor. Sabahın ilk ışıklarıyla elle, salkım salkım hasat edilen üzümler hiç beklemeden bağların içindeki işletmeye alınıyor ve şato tipi üretimiyle bölgenin bu leziz üzümleri, yüksek kaliteli ürünlere dönüşüyor.

 

İlhamını keyifli ve samimi dost sohbetlerine tanıklık eden sofralardan, lezzetini ise Trakya’nın bereketli topraklarından alan Barel Bağları’nı gezdikten sonra, bağların arkasına saklanmış harika bir bağ evinde öğle yemeğimize geçiyoruz.

 

Mangal keyfi sonrasındaki durağımız için Rakoczi Müzesi’ne gidiyoruz. Frenc Rakoczi, 18. yüzyılın başlarında Habsburg Hanedanlığı’na karşı bağımsızlık savaşı başlatarak başarısı sebebiyle prens ilan edilen ama sonrasında yenilerek sürgün hayatı yaşayan ve en sonunda da Tekirdağ’a yerleşerek hayatının sonuna kadar burada yaşayan bir Macar Prensidir. Ancak Rakoczi’nin çok önemli bir özelliği daha var. Dünyanın Chianti’den sonraki ikinci en eski apelasyonu olan Macar Tokaj bağ bölgesi, 1720’lerde Rakoczi’nin ailesinin egemenliğindeki kuzeydoğu Macaristan’da doğmuştur.

 

Günümüzün sonunda Umurbey Bağları’na geçiyoruz. Umurbey Bağları’nın bulunduğu topraklarda bağcılığın milattan önceki yıllara kadar uzanması Umur Bey’in şato tarzındaki üretim özelliği ile bütünleşmektedir. Üzümlerde zarif kokular ve tanenler oluşturmaya uygun bir iklime sahip bölgenin sunduğu bütün avantajlardan faydalanarak yetiştirdiği Sauvignon Blanc, Chardonnay, Merlot, Syrah ve Cabernet Sauvignon cinsi üzümlerle şato tipi üretimi ve Türkiye’de üretiminin tamamını kendi üzümleriyle gerçekleştiren ilk üretici olmasıyla gurur duyuyor. Umurbey Bağları gezisi sonrası yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası konaklamamızı gerçekleştireceğimiz ve akşam yemeğimizi yiyeceğimiz, Arcadia Bağları’ndaki Bakucha Vineyard Hotel’e geliyoruz.

 

 1. Gün : TEKİRDAĞ/ İSTANBUL

 

 

Sabah otelimizdeki muhteşem kahvaltımız ve geç çıkış işlemlerimizi gerçekleştirmemizin ardından Arcadia Bağları ayrıca üretim tesisini gezmeye başlıyoruz. Öğlen saatlerinde sonlandıracağımız gezimiz sonunda otelimizden ayırlıyoruz.

 

Keyifli geçen bu bağ gezimiz sonrasında ‘Chamlija Markası’ yaratıcısı olan İrem Çamlıca Bağcılık ailesine konuk oluyoruz.  Çamlıca ailesi, Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran kasabasında 1936 yılından beri çiftçilik ile uğraşan bir aile. Ailenin ilk nesli 1936 yılında, filoksera hastalığı sonrası Bulgaristan’da dikilen ilk Amerikan anacı asmaların anısına adı, ‘Bağlık Yer’ anlamına gelen Loznitsa olarak değiştirilen Kubadın’dan göç etmiş Türkiye’ye. 

 

Öğle yemeğimizi üreticilere ait olan Çamlık Restoran’da yiyoruz.

 

Öğle yemeğimiz sonrasında İstanbul’a doğru hareket ediyoruz ve gezimizi sonlandırıyoruz.

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 

 • Bakucha Vineyard Hotel&Spa Hotel ‘de Oda Kahvaltı konaklama
 • Gezi sırasındaki tüm transferler
 • 2 sabah kahvaltısı ( 1 kahvaltı lunch box )
 • 2 öğle yemeği
 • 1 akşam yemeği
 • Danışmanımız Levon Bağış ile söyleşiler
 • Belirlenen yerlerde ikramlar
 • Belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • TURSAB Seyahat Sigortası

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAKHİZMETLER

 

 • Yemeklerde alınacak ekstra meşrubat ve alkollü içecekler
 • Otel mini bar harcamaları
 • Tüm kişisel harcamalar

LEVON BAĞIŞ

Kendisini kısaca “şarapçı bir obur” olarak adlandıran Levon Bağış, 1980 yılında İstanbul'da doğdu. Kamu Yönetimi eğitiminin durağanlığının şarap içmeye sevk ettiği Bağış’ta bu merak, “Asmanın kızı”na beslemeye başladığı aşk ile profesyonel hayatına dönüştü.“WSET”, “London Wine Academy”, “Ecole du Vin” gibi eğitim kurumlarının programlarında aldığı sertifikalarla bilgilerini pekiştirerek Kavaklıdere Şarapları bünyesinde hayata geçen -Türkiye'nin ilk zincir şarap butiği- “Kav Butikler”in kuruluşunu gerçekleştirdi. Dionysos’un 2003-2009 yılları arasında yüzüne güldüğü Bağış -özellikle bağ bozumu dönemlerinde- bağda ve kavda çalışma ve keyifle şarap içme fırsatına sahip oldu. Dört yıl boyunca Kavaklıdere Şarapları Pazarlama Koordinatörlüğünü yürüten Levon, 15 yıldır da en sevdiği şeyi, yani şarapçılığı, profesyonel bir meslek olarak yürütüyor.
 
2013-2014 yıllarında WOT (Wines Of Turkey) göreclendirmesi ile uluslararası etkinliklerde Şarap Elçisi olarak hizmet etmiştir.Türkiye'nin en geniş kapsamlı şarap profesyoneli eğitim programlarından olan ve 2006 yılından beri Kavaklıdere Şarapları bünyesinde verilen “Kavekol”u hazırlayan Levon’un, Şarabın ABC’si isimli bir şarap eğitim kitabı da bulunuyor. Şarap içip yemek yemekten arta kalan zamanlarında, Karaf ve FEED dergisi yanında Kuruyemiş Ansiklopedisi’nde konunun meraklılarına hitap eden yazılar yazdı. 
 
Türk Mutfağının kimliklendirilmesi için önemli çalışmalardan olan “Yeni Yerel Sohbetler”in kurucu ekibinde yer alan Levon, SALT bünyesindeki “Gastronomika” projesinin de danışmanlığını üstlendi. 2009-2010 ders yılında Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak “İçki ve İçki Kültürü” dersleri veren Levon Bağış, 2015- 2018 yılları arasında Mutfak Sanatları Akademisinin şarap eğitimlerini vermiştir. Feed Dergisi, internet yayını olan Gasterea Mag ve haftalık Agos gazetesinde köşe yazarlığına devam ediyor.Londra merkezli İnternational Wine Challenge şarap yarışmasının jüri üyesidir.
Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03