MEZAPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHRİ MARDİN

 • Tarih: 05.10.2018 - 07.10.2018
 • Fiyat: 1460 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 260,00 TL
MEZAPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHRİ MARDİN

Gezi Programı:

1.Gün İstanbul (Saw) – Diyarbakır – Midyat 5 Ekim 2018 Cuma

Siz Değerli misafirlerimiz ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saat 05:50’de buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK 7210 sefer sayılı uçuş ile saat 06:50’de Diyarbakır’a hareket ediyoruz.

Alana inişimiz ve valizlerimizi aldıktan sonra  kahvaltı için havalimanından ayrılıyoruz.

Kahvaltımızı Anadolu’nun eşsiz lezzetleri ile birlikte Diyarbakır Hasanpaşa Hanı’nda yapıyoruz.

Kahvaltımız sonrasında hanında içerisinde bulunduğu Sur bölgesini geziyoruz. Medeniyetlerin beşiği olan Diyarbakır yüzyıllar boyunca bereketli toprakları ve stratejik konumu nedeni ile milletlerin ele geçirmek istediği yer olmuştur.

İlk durağımız Diyarbakır Ulu Camii, Hz. Ömer zamanında 639 yılında Martoma Kilisesi’nin bulunduğu yere yapılmıştır. İslam alimlerince 5. Harem-i Şerifi olarak kabul gören bu yapı defalarca restore edilmiştir. Hasanpaşa ve Ulu Cami’yi gezdikten sonra Roma döneminde yapılan Diyarbakır surlarını geziyoruz ve şehrin giriş kapılarını tanıyoruz. Bu tarzda inşa edilen şehirlere giriş kapıları hangi şehir tarafından giriliyorsa o şehrin adı verilirdi. Mardin türküsü olarak bildiğimiz ‘’Mardin kapı şen olur’’ türküsü de bu surların ‘’Mardin Kapı’’ girişinden adını almaktadır.

Son durağımız da Dicle Nehri’nin dostu 10 gözlü köprü olacak. 1065 yılında Mervaniler tarafından yapılan bu yapı suyun akışını engellemeden geçişi sağlamak için yapılmıştır. Köprünün gözlerindeki ebat farklılıkları suyun debisi düşünülerek yapılmıştır.

Gezimiz sonrası tekrardan merkeze dönüyoruz ve tarih yolculuğumuza mola verip lezzet yolculuğumuza kaldığı yerden devam ediyoruz.

Diyarbakır’a gelip de ciğer yemedim demek olmaz. Yemek sonrasında   Midyat’a hareket ediyoruz.

Yolculuğumuz yaklaşık iki saat sürecektir.

Varışımızın ardından Midyat sokaklarını geziyoruz. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız gezimiz sonrasında otelimize ulaşıyoruz.

Konaklama ve akşam yemeğimizi Midyat’ın en güzel oteli olan Kasr-ı Nehroz’dadır. http://www.hotelnehroz.com/web/index.html

 1. Gün Midyat – Beyazsu – Dara - Mardin 6 Ekim 2018 Cumartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrasında dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır.

Gezimiz sonrasında Mardin’e doğru yola çıkacağız. Beyazsu üzerinden yapacağımız yolculuk esnasında öğle yemeği için duruyoruz. Beyazsu, çölün ortasında bir vaha gibi yemyeşil ve akan dereler.

Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır. Dara’yı gezdikten sonra  Mardin merkezine doğru hareket ediyoruz. Şehre ulaşmadan önce Deyrulzafaran Manastırı’nı geziyoruz.

Gezilerimiz sonrasında otelimize ulaşıyoruz.

Akşam yemeğimizi yörenin en iyi mutfağına sahip Bağdadi Restaurant’ta alıyoruz.

Konaklamamız Mezopotamya manzarası ile Kaya Ninova otelde olacaktır. https://www.kayaninovaotel.com/

 1. Gün Mardin - Diyarbakır – İstanbul 7 Ekim 2018 Pazar

Otelimizin terasında Mezapotamya manzarası eşliğinde yapacağımız kahvaltı sonrasında çıkış işlemlerimizi yapıyoruz.

İlk olarak Mardin’in taş işçiliğini göreceğimiz sokaklarına kendimizi atıyoruz. Sabah çöp toplayan eşekleri, üstü kapalı sokakları geziyoruz. Aşk çeşmesinde dileğimizi diledikten sonra Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medrese Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yapımı yarım kalan medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.

Kasimiye Medresesi gezisi sonrasında Mardin ve çevresinde bulunan eserlerin sergilendiği Mardin Müzesi’ni geziyoruz.

Daha sonra öğle yemeğimizi almak için meşhur kebapçı Yusuf Usta’ya gidiyoruz.

Yemek sonrasında  Sabancı Müzesi’ni de geziyor ve kendimizi tekrardan sokaklara bırakıyoruz. Belirli bir süre birlikte gezdikten sonra alışveriş için sizleri serbest bırakıyoruz. Belirlenen saate buluşmanın ardından Diyarbakır’a ulaşmak için aracımızdaki yerlerimizi alıyoruz.

Varışımız ile birlikte TK7215 sefer sayılı uçuş için işlemlerimizi yapıyoruz ve 20:30’da İstanbul’a hareket ediyoruz.

 

Rehberimiz;

1999 yılında bitirdiği Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu Turist Rehberliği Bölümü ardından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünü 2003 yılında tamamladı.

2000-2003 yılları arasında Prof Dr. Rahmi H. Ünal Başkanlığında yürütülen Menteşe Beyliğinin başkenti olan Beçin Kazılarına katıldı.

2003-2007 yılları arasında ÇMYO Turist rehberliği Bölümünde Türk Tarihi, Anadolu Türk Mimarisi, El Sanatları dersleri verdi.

2005 yılında aktif olarak başladığı ülkesel turist rehberliğine halen devam etmektedir.

 

Uçuş Bilgileri:

 TK7210

AnadoluJet

planemodellookup.73D Dar gövde

06:50

İstanbul, Türkiye (SAW)

Sabiha Gökçen Havalimanı

08:40

Diyarbakır, Türkiye (DIY)

Diyarbakır Havalimanı

1s 50d

 TK7215

AnadoluJet

Boeing B737-800 Dar gövde

20:30

Diyarbakır, Türkiye (DIY)

Diyarbakır Havalimanı

22:25

İstanbul, Türkiye (SAW)

Sabiha Gökçen Havalimanı

1s 55d

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Belirtilen ve benzeri otellerde konaklama (otel değişiklik durumunda kalite aynı veya üst sınıf olacaktır.)
 • Hasanpaşa Han’ında yöresel kahvaltı
 • Diyarbakır havaalanı başlangıç ve bitişe kadar tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm yemekler( yöresel lezzetler)
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Diyarbakır gezisi
 • Midyat – Mor Gabrial gezisi
 • Beyazsu gezisi
 • Dara Antik Kenti gezisi
 • Mardin gezisi
 • Tüm ören yerleri ve müzelerin giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Bahşişler ve ikramlar

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN VE EKSTRA ALINACAK HİZMETLER

 • Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler
 • Saw – Diy- Saw uçak biletleri

 

 • Bu programımızın tüm operasyonel iş akışı TURSAB A Tipi yetki belgesine sahip Sacred7 Travel tarafından gerçekleştirilmektedir.

HELİN YAŞAR

1999 yılında bitirdiği Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu Turist Rehberliği Bölümü ardından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünü 2003 yılında tamamladı.

2000-2003 yılları arasında Prof Dr. Rahmi H. Ünal Başkanlığında yürütülen Menteşe Beyliğinin başkenti olan Beçin Kazılarına katıldı.

2003-2007 yılları arasında Ç.M.Y.O Turist rehberliği Bölümünde Türk Tarihi, Anadolu Türk Mimarisi, El Sanatları dersleri verdi.

2005 yılında aktif olarak başladığı ülkesel turist rehberliğine halen devam etmektedir.

Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03