MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHİRLERİ DİYARBAKIR VE MARDİN

 • Tarih: 03.05.2019 - 05.05.2019
 • Fiyat: 1590,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 1870,00 TL
 • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHİRLERİ DİYARBAKIR VE MARDİN

Gezi Programı:

 1.Gün İstanbul (SAW) – Diyarbakır – Mardin 3 Mayıs 2019 Cuma

Siz Değerli misafirlerimiz ile saat 05:45’te Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK7210 sefer sayılı uçuş ile saat 06:50’de Diyarbakır’a hareket ediyoruz.

08:40’ta alana inişimiz ve valizlerimizi aldıktan sonra kahvaltı için havalimanından ayrılıyoruz. Kahvaltımızı Anadolu’nun eşsiz lezzetleri ile birlikte Diyarbakır Hasanpaşa Hanı’nda yapıyoruz.

Kahvaltımız sonrasında hanında içerisinde bulunduğu Sur bölgesini geziyoruz. Medeniyetlerin beşiği olan Diyarbakır yüzyıllar boyunca bereketli toprakları ve stratejik konumu nedeni ile milletlerin ele geçirmek istediği yer olmuştur.

İlk durağımız Diyarbakır Ulu Camii, Hz. Ömer zamanında 639 yılında Martoma Kilisesi’nin bulunduğu yere yapılmıştır. İslam alimlerince 5. Harem-i Şerifi olarak kabul gören bu yapı defalarca restore edilmiştir. Hasanpaşa ve Ulu Cami’yi gezdikten sonra Roma döneminde yapılan Diyarbakır surlarını geziyoruz ve şehrin giriş kapılarını tanıyoruz. Bu tarzda inşa edilen şehirlere giriş kapıları hangi şehir tarafından giriliyorsa o şehrin adı verilirdi. Mardin türküsü olarak bildiğimiz ‘’Mardin kapı şen olur’’ türküsü de bu surların ‘’Mardin Kapı’’ girişinden adını almaktadır.

Son durağımız da Dicle Nehri’nin dostu 10 gözlü köprü olacak. 1065 yılında Mervaniler tarafından yapılan bu yapı suyun akışını engellemeden geçişi sağlamak için yapılmıştır. Köprünün gözlerindeki ebat farklılıkları suyun debisi düşünülerek yapılmıştır.

Gezimiz sonrası tekrardan merkeze dönüyoruz ve tarih yolculuğumuza mola verip lezzet yolculuğumuza kaldığı yerden devam ediyoruz.

Diyarbakır’a gelip de “ciğer yemedim” demek olmaz. Yemek sonrasında Mardin’e hareket ediyoruz.

Yolculuğumuz yaklaşık iki saat sürecektir. Varışımızın sonrasında otelimize ulaşıyoruz.

 Konaklama ve akşam yemeğimizi Mardin’in en güzel oteli olan İzala Butik Hotel’dedir. 
http://www.izalahotel.com/

 

 1. Gün Mardin 4 Mayıs 2019 Cumartesi

 Otelimizde yapacağımız kahvaltımız sonrasında Mardin’i keşfe başlıyoruz. İlk durağımız Deyrulzafaran Manastırı olacaktır. Manastır sonrası Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medrese Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yapımı yarım kalan medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.

Fotoğraf molamız sonrasında Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz.

Tarih ve mimari yolculuğuna ara veriyor ve lezzet yolculuğuna başlıyoruz. Öğle yemeğimizi meşhur cevizli Mardin Kebabı ile Yusuf Usta’da alıyoruz.

Yemek sonrasında Sabancı Müzesi’ni de geziyor ve kendimizi tekrardan sokaklara bırakıyoruz. Alışveriş için verilen serbest zaman verip otelde buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Akşam yemeği için yürüme mesafesindeki Bağdadi Restoran’a geçiyoruz.

Konaklama İzala Butik Hotel’dedir. http://www.izalahotel.com/

 

 1. Gün Mardin– Midyat- Diyarbakır - İstanbul (SAW) 5 Mayıs 2019 Pazar

 Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yapıp Midyat’a yola çıkıyoruz.
İlk durağımız Anıtlı Köyü olacaktır. Daha sonra dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır.

Gezimiz sonrasında çölün ortasında bir vaha’yı andıran Beyazsu’ya ulaşıyoruz. Beyazsu, çölün ortasında bir vaha gibi yemyeşil ve akan dereler manzarasıyla öğle yemeğimizi alıyoruz.

Yemek sonrasında Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır. Dara’yı gezdikten sonra Diyarbakır Havalimanı için yola çıkıyoruz.


Varışımız ve işlemler sonrası TK7215 sefer sayılı uçuş ile saat 20:30’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz.Planlanan iniş saati 22:25’tir.

 

İstanbul - Diyarbakır, 3 Mayıs Cuma

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK7210

AnadoluJet

Boeing 737-800 Dar gövde

06:50

İstanbul, Türkiye (SAW)

Sabiha Gökçen Havalimanı

08:40

Diyarbakır, Türkiye (DIY)

Diyarbakır Havalimanı

1s 50d


Diyarbakır - İstanbul, 5 Mayıs Pazar

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK7215

AnadoluJet

Boeing 737-800 Dar gövde

20:30

Diyarbakır, Türkiye (DIY)

Diyarbakır Havalimanı

22:25

İstanbul, Türkiye (SAW)

Sabiha Gökçen Havalimanı

1s 55d

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Belirtilen ve benzeri otel konaklama (otel değişiklik durumunda kalite aynı veya üst sınıf olacaktır.)
 • Hasanpaşa Han’ında yöresel kahvaltı
 • Program başlangıç ve bitişe kadar tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm yemekler( yöresel lezzetler)
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Diyarbakır gezisi
 • Midyat – Mor Gabrial gezisi
 • Beyazsu gezisi
 • Dara Antik Kenti gezisi
 • Mardin gezisi
 • Tüm ören yerleri ve müzelerin giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Bahşişler ve ikramlar

 

GEZİ FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler
 • Uçak biletleri
 • Kişisel harcamalar

 

 • Bu programımızın tüm operasyonel iş akışı TURSAB A Tipi yetki belgesine sahip Sacred7 Travel tarafından gerçekleştirilmektedir.

 Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03