MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHİRLERİ DİYARBAKIR VE MARDİN

 • Tarih: 20.04.2019 - 23.04.2019
 • Fiyat: 1975,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 2335,00 TL
MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHİRLERİ DİYARBAKIR VE MARDİN

Gezi Programı:

GEZİ PROGRAMI:

 1. Gün İstanbul - Diyarbakır - Midyat (20 Nisan 2019 Cumartesi)

Siz değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde saat 08:00’de buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK2612 sefer sayılı uçuş ile saat 09:20’de Diyarbakır’a hareket ediyoruz. 11:20’de inişimizi takiben kahvaltı için havalimanından ayrılıyoruz. Kahvaltımızı Anadolu’nun eşsiz lezzetleri ile birlikte Diyarbakır Hasanpaşa Hanı’nda yapıyoruz. Kahvaltı sonrasında hanın da içerisinde bulunduğu Sur bölgesini geziyoruz. Hasanpaşa ve Ulu Cami’yi gezdikten sonra Roma döneminde yapılan Diyarbakır surlarını geziyoruz ve şehrin giriş kapılarını görüyoruz. Son durağımız da Dicle Nehri’nin dostu 10 gözlü köprü olacak. 1065 yılında Mervaniler tarafından yapılan bu yapı suyun akışını engellemeden geçişi sağlamak için yapılmıştır. Köprünün gözlerindeki ebat farklılıkları suyun debisi düşünülerek yapılmıştır. Gezimiz sonrası merkeze dönüyoruz ve yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğini yiyoruz. Yemeğin ardından yaklaşık iki saatlik yolculuk ile Midyat’a gidiyoruz. Varışımızın ardından Midyat sokaklarını geziyoruz. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız gezimiz sonrasında otelimize ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimizi Midyat’ın en güzel oteli olan Shmayaa’dadır.
http://www.shmayaa.com/

 1. Gün Midyat (21 Nisan 2018 Pazar)

Kahvaltının ardından ilk durağımız Midyat’ın sokakları olacak. ardından Anıtlı Köyü geziyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra Ezidi Köyü’nü ve dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastır, Süryani Kadim Cemaatinin ünlü ve büyük yapıtlarından biridir. Meşe ağaçları ile kaplı yüksekçe bir tepede yapılmıştır. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış ve yapı kısa sürede tamamlanmıştır. 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır. Gezilerimiz sonrasında otelimize dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimizi Midyat’ın en güzel oteli olan Shmayaa’dadır.

 1. Gün Midyat - Nusaybin - Beyazsu - Mardin (22 Nisan 2019 Pazartesi)

Kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi yapıyoruz ve Mor Evgin Manastırı’nı ziyaret etmek için Nusaybin’e ulaşıyoruz. Gezimiz sonrasında çölün ortasında bir vaha’yı andıran içinden bembeyaz akan deresiyle yemyeşil Beyazsu’ya ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır. Dara ziyaretimiz sonrasında Mardin’e ulaşıyoruz. Akşam yemeğimizi Bağdadi Restaurant’ta fasıl eşliğinde yiyoruz. Konaklamamız Mardin’in en güzel otellerinden biri olan İzala Butik Otel’de olacaktır.
http://www.izalahotel.com/

 1. Gün Mardin (23 Nisan 2019 Salı)

Kahvaltının ardından Mardin’i keşfe çıkıyoruz. İlk durağımız Deyrulzafaran Manastırı olacaktır. sonrasınsa Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medrese Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yapımı yarım kalan medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir. Fotoğraf molası sonrasında Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz. Tarih ve mimari yolculuğuna ara veriyor ve lezzet yolculuğuna başlıyoruz. Öğle yemeğimizi meşhur cevizli Mardin Kebabı ile Yusuf Usta’da yiyoruz. Yemek sonrasında Sabancı Müzesi’ni de geziyor ve kendimizi tekrardan sokaklara bırakıyoruz. Belirli bir süre birlikte gezdikten sonra alışveriş için sizleri serbest bırakıyoruz Buluşma sonrasında Mardin Havaalanı'na hareket ediyoruz. TK2677 sefer sayılı uçuş ile saat 18:20’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Planlanan iniş saati 20:35’tir.

 

UÇUŞLAR

GİDİŞ  İstanbul - Diyarbakır, 20 Nisan Cumartesi

UÇUŞ TK2612           KALKIŞ 09:20 IST Istanbul             VARIŞ 11:20 DIY Diyarbakir Uçuş Süresi 2s

DÖNÜŞ Mardin - İstanbul, 23 Nisan Salı

UÇUŞ   TK2677          KALKIŞ 18:20 MQM Mardin VARIŞ           20:35 IST Istanbul    Uçuş Süresi 2s 15d

 

GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Belirtilen ve benzeri otel konaklama (otel değişiklik durumunda kalite aynı veya üst sınıf olacaktır.)
 • Hasanpaşa Han’ında yöresel kahvaltı
 • Program başlangıç ve bitişe kadar tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm yemekler( yöresel lezzetler)
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Diyarbakır gezisi
 • Midyat – Mor Gabrial gezisi
 • Beyazsu gezisi
 • Dara Antik Kenti gezisi
 • Mardin gezisi
 • Tüm ören yerleri ve müzelerin giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Bahşişler ve ikramlar

GEZİMİZE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Uçak biletleri
 • Yemekler sırasında alınacak olan içecekler
 • Kişisel harcamalar

 

İptal koşulları: Seyahat tarihine 30 gün kala yapılan rezervasyonlar cezasız iptal edilir. 30 günden az kala yapılan iptallerde paket ücretinin %30'u, 7 günden az kala yapılan iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03