MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHİRLERİ DİYARBAKIR VE MARDİN

 • Tarih: 21.09.2019 - 23.09.2019
 • Fiyat: 1690,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 2140,00 TL
 • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ŞEHİRLERİ DİYARBAKIR VE MARDİN

Gezi Programı:

 1. Gün İstanbul (IST) – Diyarbakır – Midyat / 21 Eylül 2019, Cumartesi

Siz Değerli misafirlerimiz ile saat 04.00’te İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK2602 sefer sayılı uçuş ile saat 05:25’de Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Planlanan varış saati 07.30’tır. Varışımızda kahvaltımızı, Anadolu’nun eşsiz lezzetleri ile birlikte Diyarbakır Hasanpaşa Hanı’nda yapıyoruz. Kahvaltı sonrasında, hanında içerisinde bulunduğu Sur bölgesini geziyoruz.

 
Medeniyetlerin beşiği olan Diyarbakır, yüzyıllar boyunca bereketli toprakları ve stratejik konumu nedeni ile milletlerin ele geçirmek istediği yer olmuştur. İlk durağımız Diyarbakır Ulu Camii, Hz. Ömer zamanında 639 yılında Martoma Kilisesi’nin bulunduğu yere yapılmıştır. İslam âlimlerince 5. Harem-i Şerifi olarak kabul gören bu yapı defalarca restore edilmiştir. Hasanpaşa ve Ulu Cami’yi gezdikten sonra Roma döneminde yapılan Diyarbakır surlarını geziyoruz ve şehrin giriş kapılarını tanıyoruz. Bu tarzda inşa edilen şehirlere giriş kapıları hangi şehir tarafından giriliyorsa o şehrin adı verilirdi. Mardin türküsü olarak bildiğimiz ‘’Mardin kapı şen olur’’ türküsü de bu surların ‘’Mardin Kapı’’ girişinden adını almaktadır.

 

Son durağımız da Dicle Nehri’nin dostu 10 gözlü köprü olacak. 1065 yılında Mervaniler tarafından yapılan bu yapı suyun akışını engellemeden geçişi sağlamak için yapılmıştır. Köprünün gözlerindeki ebat farklılıkları suyun debisi düşünülerek yapılmıştır. Gezimiz sonrası tekrardan merkeze dönüyoruz ve tarih yolculuğumuza mola verip lezzet yolculuğumuza kaldığı yerden devam ediyoruz. Diyarbakır’a gelip de ciğer yemedim demek olmaz. Yemek sonrası Midyat’a hareket ediyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık iki saat sürecektir. Varışımızda otelimize yerleşiyoruz.

 

Öğle yemeğimizin ardından Ilıca Barajı’nın yapımıyla beraber yakında sular altında kalıcak olan Hasankeyf’i son görenlerden olacağız. Sonrasın da Midyat’a doğru hareket edeceğiz.

 

 

Akşam yemeği ve konaklamamız, Midyat’ın en güzel otellerinden olan Shmayaa Hotel’de.

www.shmayaa.com

 

 1. Gün Midyat – Beyazsu – Dara - Midyat / 22 Eylül 2019 Pazar

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, ilk durağımız Anıtlı Köyü olacaktır. Daha sonra dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır.

 

Gezimiz sonrasında çölün ortasında bir vaha’yı andıran Beyazsu’ya ulaşıyoruz. Beyazsu, çölün ortasında bir vaha gibi yemyeşildir ve akan dereler bulunur. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır. Dara’yı gezdikten sonra Mardin’e geçiyoruz.

Akşam yemeğimiz müzik eşliğinde Murat Cercis Konağı’nda olacaktır.

Konaklamamız Mardin’in en güzel oteli olan Izala Boutique Hotel’de.

http://www.izalahotel.com/

 

 

 1. Gün Mardin - İstanbul / 23 Eylül 2019 Pazartesi

 

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası, İlk olarak Mardin’de bir ilköğretim okulunu ziyaret edeceğiz. Yanınızda getireceğiniz kitap, kalem, giysi v.b minik hediyeler çocukları sevindirecektir.

Sonraki Deyrulzafaran Manastırı olacaktır. Manastır sonrası Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medrese Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yapımı yarım kalan medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.

 

 

Fotoğraf molamız sonrası, Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz. Tarih ve mimari yolculuğuna ara veriyor ve lezzet yolculuğumuz başlıyor. Öğle yemeğimizi meşhur cevizli Mardin Kebabı ile Yusuf Usta’da alıyoruz. Belirli bir süre birlikte gezdikten sonra alışveriş için serbest zamanınız olacak.

 

Buluşma sonrasında  Mardin Havalimanı’na hareket ediyoruz. Varışımız ve işlemler sonrası TK2677 sefer sayılı uçuş ile saat 18.40’te İstanbul’a hareket ediyoruz. Planlanan iniş saati 20.50’tir.

 

Hayat bir yolculuktur, yeni seyahatlerde görüşmek dileğiyle…

 

UÇUŞ BİLGİLERİ


İstanbul Havalimanı - Diyarbakır, 21 Eylül Cumartesi

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK2602

Economy Esnek (B) 

Turkish Airlines

Boeing B737-800 Dar gövde

05:25

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

07:30

Diyarbakır, Türkiye (DIY)

Diyarbakır Havalimanı

2s 5d

 

Mardin – İstanbul Havalimanı, 23 Eylül Pazartesi

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK2677

Economy Esnek (T)

Turkish Airlines

Boeing B737-900ER Dar gövde

18:40

Mardin, Türkiye (MQM)

Mardin Havalimanı

20:50

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

2s 10d

 

OTELİMİZ:

MİDYAT

Hotel Shymayaa

 

www.shmayaa.com

 

MARDİN

 

Izala Boutique Hotel

http://www.izalahotel.com/

 

 

GEZİ ÜCRETİMİZ:

 

 

UÇAK BİLETİ HARİÇ

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI

Banka Havalesi veya Kredi Kartı

1.890 TL

450 TL

 

GEZİ FİYATINA DÂHİL OLAN HİZMETLER

 • Belirtilen ve benzeri otel konaklama (otel değişiklik durumunda kalite aynı veya üst sınıf olacaktır.)
 • Hasanpaşa Han’ında yöresel kahvaltı
 • Program başlangıç ve bitişe kadar tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm yemekler ( yöresel lezzetler)
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Diyarbakır gezisi
 • Midyat – Mor Gabrial gezisi
 • Beyazsu gezisi
 • Dara Antik Kenti gezisi
 • Mardin gezisi
 • Tüm ören yerleri ve müzelerin giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası

 

GEZİ FİYATINA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Uçak biletleri
 • Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler

 

İptal koşulları:

Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30'u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamına cezai işlem uygulanır. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.