MİNOA UYGARLIĞI'NIN İZİNDE GİRİT

 • Tarih: 19.09.2018 - 23.09.2018
 • Fiyat: 1180,00 EUR
MİNOA UYGARLIĞI'NIN İZİNDE GİRİT

Gezi Programı:

1. Gün  İstanbul - Atina - Heraklion (Kadiye) 19 Eylül 2018 Çarşamba

Siz değerli gezginlerimiz ile saat 08.00’de Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde Cafe Nero’da Sacred7 Travel yetkilisi ile buluşacağız. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından saat 10.35’de Aegean Havayolları’nın A3991 sefer sayılı uçuşu ile Atina’ya hareket edeceğiz. Saat 12.05’te Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı’nda olacağız. Bekleyiş esnasında öğle yemeğimizi serbest alıyoruz. Daha sonra Aegean Havayolları’nın A37318 sefer sayılı uçuşu ile saat 16:05’te Atina’dan hareket edeceğiz ve saat 16.55’de Heraklion’da olacağız. Havalimanında gümrük ve pasaport işlemleri sonrası tur aracımızla buluşacağız ve şehri keşfetmeye başlayacağız. Şehir surlarını gördükten sonra, Nikos Kazancakis’in mezarına gideceğiz. Nikos Kazancakis (1883, Kandiye, Osmanlı İmparatorluğu / 1957, Freiburg, Almanya) Giritli yazar, şair, siyasetçi ve filozoftur. 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan Yunan yazarlardan birisidir. Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olan Zorba adlı eseri ile şöhretini elde etmiştir. Ardından otelimize yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından akşam yemeği öncesi tarihi şehirde Morosini çeşmesi ve Aya Titus Kilisesini gördükten sonra restoranımıza gidiyoruz.

Akşam yemeğimizi alıyoruz.

Konaklamamız Olivegreen Hotel (http://www.olivegreenhotel.com/ )’de olacaktır

 

2. Gün Heraklion Knossos Sarayı 20 Eylül 2018 Perşembe

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından ilk durağımız Heraklion Arkeoloji Müzesi olacak. Minoa Uygarlığı’nın farklı şehirlerine ait önemli eserlerin sergilendiği müzenin ardından Minoa Uygarlığı’nın müzede görmüş olduğumuz eserlerini yerinde keşfetmek için oradan ayrılıyoruz.

Öğle yemeğimizi alıyoruz.

Tarih ve denizin şekillendirdiği bu nefis şehri gezmeye devam ediyoruz. Girit adasında 1900 ile 1936 yılları arasında kazılar yapan İngiliz arkeolog Arthur Evans (1851-1941) zengin bir biçimde süslenmiş bir saraya rastladı. Bu mimari şaheser, Girit’te, o güne değin keşfedilmiş tüm Avrupa uygarlıklarından daha seçkin ve yüksek bir uygarlığın bulunduğunu göstermekteydi. İnce uzun bir ada olan Girit, Avrupa’nın ilk uygarlığını kuran Minoalılar’ın yurdu idi. Bir efsane kahramanı olan Knossos kralı Minos’tan adlarını alan Minoalıların muhteşem sarayına Knossos Sarayı denir. Knossos gezisinin ardından otelimize dönüyoruz ve dinleniyoruz.

Konaklamamız Olivegreen Hotel (http://www.olivegreenhotel.com/ )’de olacaktır.

 

3. Gün Heraklion GortynaMatala - Spili - Hanya 21 Eylül 2018 Cuma

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra Roma Dönemi’nde Girit’in idari merkezi olmuş Gortyna’ya devam ediyoruz. Gortyna gezisinin önemi; 1800’lü yılların sonlarına doğru bu bölgede yapılan kazılarda antik Yunan tarihinin en eski kanunlarını içeren ve Gortyn kanunları olarak bilinen yazıtların görülecek olmasıdır. Yolumuz bizi 60'ların sonunda Hippilerin neşeli şarkılarla sahillerini süslediği Matala'ya çıkaracak. Matala'da öğle yemeği aldıktan sonra, güzel dağ köylerinden Spili'de meşhur ballı yoğurt molası vereceğiz. Sonrasında Hanya’ya hareket ediyoruz. Dağ yollarını aşarak, zeytin ağaçları arasından Hanya’ya ulaşıyoruz. Osmanlıların Girit adasında fethettiği ilk şehir olan Hanya, Minoa döneminden bugüne çok farklı izler taşımakta ve tarihi dokusunu da korumaktadır.

Gezilerimiz sonrası otelimize ulaşıyoruz. Konaklamamız Kydon Hotel (http://kydonhotel.com/ )’de olacaktır.

 

4. Gün Hanya 22Eylül 2017 Cumartesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında bu şirin yerleşimi gezmeye başlayacağız. Günümüzde Girit’in ikinci büyük şehridir. Birbirinden güzel ve eski evlerin sıralandığı limanı, Venedik ve Osmanlı yapılarının karışımından oluşan daracık sokakları, taze sebze, baharat, peynir satılan pazaryeri, küçük kahveleriyle Hanya  tipik bir Akdeniz kentidir. Şehrin sembolü olmuş Venedik döneminden kalma tarihi limanı ve deniz feneri buraya ziyarete gelenlerin uğrak noktasıdır. Bir sonraki gezi durağımız olan Girit Deniz Müzesi’nde bir Minoa dönemi ticari gemisini göreceğiz. Müze gezimiz sonrası Yalı Cami, Venedik Tersaneleri, Hünkar Cami gibi eserleri gördükten sonra siz değerli gezginlerimizin serbest zamanı olacaktır. Zamanınızı şehrin çarşılarında veya çok yakındaki bir plajda değerlendirebilirsiniz.

Akşam yemeğimiz alıyoruz.

Konaklamamız Kydon Hotel (http://kydonhotel.com/ )’de olacaktır.

 

5. Gün Hanya Retimno Heraklion 23 Eylül 2017 Pazar

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Yunanistan tarihinin en önemli politik simalarından Hanya doğumlu Eleftherios Venizelos'un mezarını ve Hanya manzarasını göreceğiz. Ardından Rethimno (Resmo) yolculuğumuz başlayacak. Venedik ve Osmanlı dönemlerinden zengin izler taşıyan Retimno’da Modern Sanat Müzesini gezeceğiz ve öğlen yemeği için çiçek kokulu sokaklarda serbest zamanımız olacak. Ardından Heraklion'a dönüş yolculuğumuz başlayacak.

Varışımızın ardından bilet ve pasaport işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve Aegean Havayollarının A37319 nolu uçuşu ile saat 17.30’da hareket ediyoruz. Uçağımız 18.20’de Atina’ya inecektir. Bağlantı süresinin ardından saat 18:20’de Atina’dan kalkan THY A33154 sefer sayılı uçuşumuz ile İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak ve saat 23:55’te İstanbul Atatürk Havaalanı’na varmış olacağız.

 

19.09.2018

A3991 - Airbus Industrie A319Operated by Aegean Airlines1h 30min 10:35IstanbulAtaturkto12:05AthensEl. Venizelos 4h 00min transfer time at Athens

A37318 - Airbus Industrie A320Operated by Olympic Air0h 50min 16:05AthensEl. Venizelosto16:55HeraklionN. Kazantzakis

 

23.09.2018

A37319 - Airbus Industrie A320Operated by Olympic Air0h 50min 17:30HeraklionN. Kazantzakisto18:20AthensEl. Venizelos 4h 05min transfer time at Athens

A33154 - Boeing 777-300EROperated by Turkish Airlines1h 30min 22:25AthensEl. Venizelosto23:55IstanbulAtaturk

 

Gezimize Dahil Olan Hizmetler

 • Programda belirtilen otellerde oda&kahvaltı konaklama
 • Gezimiz süresince gerçekleştirilecek araç ile transfer hizmetleri
 • Programda belirtilen 2 akşam yemeği (1. ve 4. akşam )
 • Programda belirtilen 2 öğle yemeği (2 ve 3. Öğlen)
 • Gezi esnasında ziyaret edilecek tüm gezi ve ören yerleri girişleri
 • Zorunlu seyehat sağlık sigortası
 • Yerel rehberlik hizmeti
 • Elif Çamlıkaya danışmanlığı ve rehberliği
 • Bahşişler

Gezimize Dahil Olmayan Hizmetler

 • Dış hat uçak biletleri
 • Programda belirtilmeyen yemekler ve yemeklerde alınacak ekstralar
 • Gezi esnasında yapılacak şahsi harcamalar

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.