MİTOLOJİNİN İZİNDE İSTANBUL

  • Tarih: 16.04.2019
  • Fiyat: 155,00 TL
MİTOLOJİNİN İZİNDE İSTANBUL

Gezi Programı:

MİTOLOJİK EFSANELER VE MOZAİKLER EŞLİĞİNDE ANTİK DÜNYANIN
GÜNLÜK YAŞAMINA KEŞİF DOLU BİR YOLCULUK 


Bu gezimizin başkahramanları antik dünyanın tanrı ve tanrıçaları ile efsanevi kişilikleri olacak. Onların mitolojik hikayelerini dinleyerek Arkeoloji Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni gezeceğiz. Masal tadında ki bu gezimizde “Efsane İstanbul” kitabının yazarı Ömer Kokal ‘ın anlatımıyla ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz.

İlk durağımız söz konusu kahramanlara ait pek çok heykelin sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi olacak. Apollon, Athena, Marsyas, Poseidon, Medusa ve daha pek çok mitolojik kahramanın heykelleri dile gelip bizlere efsanelerini anlatacaklar. Böylece onlar müzenin salonlarına sıralanan suskun mermerler olmaktan çıkıp hayal gücümüzde yeni kapılar açacaklar. Mitolojinin zengin dünyasına katkı yapan Midas, Homeros ve Sappho gibi kişiliklerin düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamları ilham kaynağımız olacak.

Gezimizin bir sonra ki durağı Ayasofya Müzesi’nde ise inancın izleri sürüp, inanca dair anlatıları dinleyeceğiz. Bir zamanlar İstanbul’da paralı asker olarak bulunmuş bir Viking’in adını, Dan Brown’un Cehennem adlı romanında adı geçen Enrico Dandolo’nun mezar taşını, dileklerin olmasını sağladığına inanılan Terleyen Sütunu ve tabii muhteşem mozaikleri görüp öykülerini yine Ayasofya’nın kubbesi altında dinleyeceğiz.

Yemek sonrası günün son durağı Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ne gideceğiz. Bizans’ın dillere destan sarayından geriye kalan mozaikler bizlere mitolojiden ve antik dünyanın günlük yaşamından pek çok hikaye anlatacak. Ayrıca mozaik sanatının Pagan ve Hıristiyan dünyasında nasıl kullanıldığını, benzerliklerini ve farklarını öğrenme fırsatı bulacağız. Mozaik Müzesi’nde, kentimizin üç önemli müzesi üzerinden mitolojik dünyaya yaptığımız keyifli yolculuğumuzu sonlandıracağız.

Program Başlangıç : 10:00
Program Bitiş : 15:00
 
Programa Dahil Olan Hizmetler :
 Rehberlik Hizmeti
 Öğlen Yemeği
 Bağışlar
 
Programa Dahil Olmayan Hizmetler :
 Kişisel harcamalar
 Türkiye'nin her yerinde kullanabileceğiniz adınıza özel müze kart alımı

Önemli Not:
 Gezimizi sırasında mutlaka rahat yürüyüş ayakkabılarınızla katılımınızı rica ederiz.
 Müze kartı ve ya adına maksimum katını girişler için yanında getirmesini rica ederiz.

ÖMER KOKAL

www.omerkokal.com

Geçtiğimi yıl çocuklara İstanbul’u anlatan 3 ciltlik Efsane İstanbul kitabı yayınlanan Ömer Kokal, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi. 1993 – 2000 yılları arasında doğa rehberliği yaptı. 1996 yılında Balkanlara yaptığı fotoğraf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Sonrasında ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 500'ün üzerinde fotoğraf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Halen Skylife, Voyager, Jetlife, Onair başta olmak üzere çeşitli dergiler için dosyalar hazırlamaya devam ediyor.

2006 yılının Mayıs ayında Alman Turizm Merkezi için ülkenin en önemli turizm alanı olan 'Romantik Yol'u fotoğrafladı.2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotoğrafladı.2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi.

Seyahat yazarlığı ve fotoğrafçılığının yanı sıra 1993 yılından beri pek çok turizm firmasının özel gezileri için danışmanlık yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan 'Zor Yollar' adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal, Savaşlar öncesi yıllarda Suriye, Yemen, Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinde tur liderliği yaptı. Son yıllarda ise ağırlıklı olarak Makedonya, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan turlarında tur liderliği yapıyor.

KİTAPLAR
• Alfa Yayıncılık tarafından basılan “Efsane İstanbul” adlı çocuk kitabının proje danışmalığı ve yazarlığını yapmasının yanında kitabın tüm fotoğraflarını çekti.
• Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı 'Uyku' kitabı onun fotoğraflarıyla hazırlandı.
• Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın 'İstanbul Yazıları' adlı kitabına fotoğraf desteğinde bulundu.
• Taç Vakfı tarafından yayınlanan 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu' adlı iki ciltlik kitaba 'Geçmişten Bakan Yüzler' konusuyla katkıda bulundu.
• İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan 'Anadolu'da Tarih ve Kültür' isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi.
• Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan 'Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler' adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.
• Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan 'Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri' adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.
• Dr. Mimar Sinan Genim’in çalışmalarından oluşan 5 ciltlik monografinin fotoğraflarını çekti.