MURAT YANKI İLE LAVANTA ZAMANI GÜNEY FRANSA

  • Tarih: 10.07.2017 - 14.07.2017
  • Fiyat: 2195,00 EUR
  • Not: * UÇAK BİLETİ DAHİL
MURAT YANKI İLE LAVANTA ZAMANI GÜNEY FRANSA

Gezi Programı:

10 Temmuz 2017 / İstanbul – Marsilya – Forcalquier
 

Siz değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havaalanı dış hatlar terminalinde saat 05.30’da buluşuyoruz. İşlemlerimizin ardından THY TK1365 sefer sayılı uçuşu ile saat 08.45’te Marsilya’ya hareket ediyoruz. Şehre inişimiz yerel saate göre 11.10’dur.

Bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından bizi bekleyen transfer aracımız ile Marsilya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Fransa’nın, başkent Paris’ten sonra 2. büyük kenti Marsilya’dır. Notre Dame de la Garde Kilisesi şehrin en tanınmış sembolüdür. 12,5 metrelik çan kulesi ile tepesinde bulunan 41 metrelik çan kulesi kiliseye anıtsal bir hayranlık kazandırmaktadır. Panoramik şehir turumuzdan sonra öğle yemeği için mola veriyoruz. ( Öğle yemeği serbest alınacaktır.)

Öğle yemeğinin ardından Forcalquier’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek yolculuğumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz.

Otelimizde dinlenmenin ardından akşam yemeğimiz için buluşuyoruz.

Konaklamamız ve akşam yemeğimiz  (Hotel & Spa La Bastide St Georges ) otelimizde olacaktır.
 

11 Temmuz 2017 / Forcalquier - Sault

Sabah kahvaltımızı otelimizde alıyoruz. Kahvaltımızın ardından keyifli bir yolculuk ile Sault’a ulaşacağız. Sault, Marsilya’ya yaklaşık 50 km uzaklıktaki tarihi bir köydür. Tarihin ilk çağlarından bu yana Sault’ta yerleşim hep olmuştur. Şu andaki nüfusu yaklaşık 1500 kişidir. Ancak her yıl bu küçük tarihi ve lavanta kokulu köye binlerce turist gelmektedir. Bu köy tam bir lavanta cennetidir. Doğal güzelliğini, hatta ekonomisinin ciddi bir bölümünü lavantaya borçludur. Alplerin eteğinde yüksek bir tepeye kurulmuş köyün etrafındaki düz ovaların çoğu lavanta tarlalarıyla çevrilidir. Ve burada bulunacağımız Temmuz ayı ise tam da lavantaların en güzel seyirlik zamanını gelen ziyaretçilerine sunduğu zamandır. Göz alabildiğince uzanan mor lavantalar görsel bir şölen sunmaktadır.

Gezimiz sonrası otelimize dönüşümüz olacaktır.

Konaklamamız (Hotel & Spa La Bastide St Georges ) otelimizde olacaktır.
 

12 Temmuz 2017 / Gordes – Les Baux – Saint Remmy

Sabah kahvaltımızın ardından otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Bu programın her geçen gününde lavanta kokuları bizleri biraz daha etkisi altına alacak.

Gordes, Fransa’nın Provance bölgesinde kurulmuş olan şirin bir köydür. Tamamen taştan yapılmış mimarisi ile kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş olan bu şehir her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Gordes’e varışımız sonrası Provance’nin en ünlü manastırı olan Abbaya Notre Dame de Senanque Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Bu manastır 12.yüzyılda yapılmış ve bahçesinde muhteşem bir lavanta bahçesi bulunmaktadır. Kasaba ve manastır gezimizi tamamladıktan sonra Lavanta Müzesi’ni geziyoruz. Gezimiz sonrası öğle yemeğimizi alıyoruz.

Les Baux’a varışımız sonrası onlarca sanatçıya ilham kaynağı olmuş bu şehir bizleri de etkisi altına alıyor. Kasaba UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. En önemli yeri Chateau des Baux’dır. Kasaba gezimiz sonrası ışık oyunlarının sergilendiği eski bir taş ocağı olan Carrières de Lumières’i ziyaret ediyoruz. Burası Baux şatosu için kireç taşı çıkarmak üzere oyulmuş ama 1935 yılında ekonomik nedenlerle kapatılmış. 1959 yılında ünlü Fransız film yönetmeni Jean Cocteau bu muhteşem mekanı keşfetmiş  “Orfe’nin Vasiyeti” adlı filmini burada çekmiş.

1977 yılında Joseph Svoboda tarafından duvarlara yansıtma yapılarak yeni bir ortam yaratma anlamına gelen “scenography” tekniğiyle mekanın kullanımı günümüze kadar bir çok gösteriye ev sahipliği yapmış.

Bu gün ise bu madende dev duvarlara farklı festivallerde rengarenk ışıklar yansıtılarak bir ışık festivali teması oluşturulmuş ve her yıl bu ışık gösterisini izlemek için bu bölgeye binlerce ziyaretçi gelmektedir.

Gezimiz sonrası konaklayacağımız otelimize gidiyoruz.

Konaklamamız ve akşam yemeğimiz  (Chateu De Roussan) otelimizde olacaktır.
 

13 Temmuz 2017 / Van Gogh – Arles

Sabah kahvaltımızı otelimizde alıyoruz. Bugün tam günümüz ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’un bu bölgede bıraktığı adım izlerini takip ederek sanatını keşfetmek olacak. Kahvaltı sonrasında Arles’e yolculuğumuz başlıyor. Bu şehrin en önemli özelliklerinden birisi de ünlü ressam Van Gogh’un hayatında ve sanatında önemli bir yere sahip olmasıdır. Ünlü ressam burada yaşamının çalkantılı bir döneminde 2 yıl yaşamıştır. Van Gogh, ruhi bir bunalım sonucu sol kulağını burada kesmiştir.

Arles’e varışımızın ardından Van Gogh’un eserlerini ve hayatını öğreneceğimiz müzeyi geziyoruz. Ünlü ressamın da resmettiği ve hastalığı sırasında da bir dönem kaldığı Espace Van Gogh Müzesi gezimiz sonrası Roma döneminden kalan arenayı keşfedeceğiz.

Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve şahsiyetli isimlerinden ünlü ressam Vincent Van Gogh, 1888 yılında kendi rızasıyla Saint Remy Provence’da bulunan bir akıl hastanesine yatmıştır. Bu günlerini ‘’ Bazen tarif edilemez ıstırap halleri, bazen zamanın perdesi ile olayların talihsizliğinin bir anlığına parçalandığı zamanlar’’ diye yazmıştır.

Konaklamamız (Chateu De Roussan) otelimizde olacaktır.
 

14 Temmuz 2017 / Aix en Provence - Marsilya – İstanbul

Sabah kahvaltımızı otelimizde alıyoruz. Otelimizden çıkış işlemlerini yaptıktan sonra rotamızı Aix en Provence’a çeviriyoruz. Burası, Marsilya’nın 30 km kuzeyinde, denize kıyısı olmayan tipik bir Akdeniz kentidir. Ama, buranın bir diğer özelliği “kaplıca” larıdır. Öte yandan, yine bu şehrin en büyük özelliği, burada bulunan 4 üniversite nedeniyle, genç nüfusun yoğunluğudur.

Akdeniz ikliminin egemen olduğu, sıcak iklim şartlarının hüküm sürdüğü bu şehir, Galya bölgesinde, Romalılar tarafından ilk kurulan şehirdir. Romalılar, buradaki yerleşim yerini, MÖ.126 yılında “Sextiae” ismiyle kurmuşlardır.

İklimin elverişli olması nedeniyle, bu bölge Fransa’nın zeytin üretim merkezidir.

Zevkli şehir turumuzdan sonra Fransa’nın dünyaya armağan ettiği ünlü ressam Paul Cezanne’nın hayatına adanmış ünlü Cezanne Müzesi’ni gezeceğiz. Cezanne, Aix ‘de doğmuş, büyümüş ve 40 yaşlrında tekrar doğduğu bu topraklara geri dönmüştür. Paris'te 30 yıl boyunca Post-Empresyonizmin doğumunun önemli bir figürüydü ve hem Matisse hem de Picasso "Cézanne hepimizin babası" olarak ona duydukları hayranlığı belirtmişlerdir.

Müze gezimiz sonrası havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Marsilya Havaalanı’na varıyoruz.  İşlemlerimiz sonrası THY TK1368 sefer sayılı uçuş ile saat 17.50’de İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul’a varışımız yerel saat ile 21.55’te olacaktır.
 

SİNGLE ODA SEÇENEĞİMİZ BULUNMAMAKTADIR.

UÇAK DAHİL

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

TEK KİŞİLİK ODA FARKI

NAKİT YA DA BANKA HAVALESİ

2195 EUR

-Nereden 
(Şehir/Havalimanı)

Nereye 
(Şehir/Havalimanı)

Kalkış

Varış

Havayolu

İSTANBUL / Atatürk

MARSİLYA / Provence-Marignane

08.45
10.07.2017 Pazartesi

11.10
10.07.2017 Pazartesi

THY

MARSİLYA / Provence-Marignane

İSTANBUL / Atatürk

17.50
14.07.2017 Cuma

21.55
14.07.2017 Cuma

THYGEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER
- Uçak biletleri(THY bileti miller ile alınabilir.)
- Belirtilen tüm transferler
- Belirtilen şehirlerde ve otellerde ( ve benzerleri ) konaklama
- İki öğle yemeği
- İki akşam yemeği
- Gezi ve ören yerleri giriş ücretleri.
- Zorunlu seyahat sigortası
- Sn. Murat Yankı rehberliği

GEZİYE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
- Kişisel harcamalar
- Yurt dışı çıkış harcı
- Program da belirtilmeyen yemekler

İptal koşulları: Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30'u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Ön ödeme bedelinin iadesi yoktur.

Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.
 

MURAT YANKI

1964 yılında Elazığ'da doğdu. Eğitimini İstanbul' da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu.

1995 yılında Japonca dilinde de rehberlik yapmaya başladı. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya'da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başladı ve gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yapmıştır.

2008 yılı Nisan ayında Londra Merkezli WSET (Wine and Spirit Education Trust) adlı dünyanın en büyük şarap eğitim kurumunun İngilizce olarak düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayarak Intermediate Certificate, aynı yılın Haziran ayında ise yine aynı kurumdan ileri düzeyde bir diploma olan Advanced Certificate' i bulunmaktadır.

2008 ve 2009 yıllarında Kapadokya’da dersler vermiş olan Murat Yankı halen çeşitli üniversiteler ve kuruluşlarda konferanslar vermektedir.

2010 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermiştir. İngiltere ‘Brighton Plumpton College Viticulture’ sertifikasına da sahip Murat Yankı’nın yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.