NEPAL'DEN BHUTAN'A BİR FESTİVAL YOLCULUĞU: PARO TSHECHU 2018

  • Tarih: 26.03.2018 - 02.04.2018
  • Fiyat: 3940,00 USD
NEPAL'DEN BHUTAN'A BİR FESTİVAL YOLCULUĞU: PARO TSHECHU 2018

Gezi Programı:

1.Gün İstanbul – Kathmandu (26.03.2018 Pazartesi)

Siz değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Terminalinde 25 Mart 2018 günü saat 23:00 da buluşmamızın ardından bagaj ve gümrük işlemleri sonrası TK726 sefer sayılı uçuş ile 26 Mart 2018, saat  01:10 da Katmandu’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık yedi saat sürecek yolculuğumuz sonrasında 11:00’de inişimiz;  gümrük ve bagaj işlemlerimizin ardından alandan ayrılıyoruz. Sacred7 Travel ile Nepal ve Bhutan serüvenimiz başlıyor. 

Alandan ayrılışımızın ardından otelimize geliyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmeden sonra “Güzellikler Şehri” olarak da tanınan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Patan Şehri’ne doğru hareket ediyoruz.

Katmandu vadisindeki ikinci büyük şehir olan Patan, Kathmandu’dan Bagmati nehri ile ayrılmaktadır. Birçok Budist tapınak bulunan şehrin çok eski bir Budist geçmişi olup, şehrin dört bir köşesi stupalar (Budist ibadethanesi) ile çevrilmiştir. Patan gezimiz sırasında, eşsiz bir mimari örneği olan Kraliyet Sarayı, Keshav Narayan Chowk (Altın Kapı), Taleju Çanı, Kral Yoganarendra Malla’nın Heykeli, Krishna Mandir Tapınağı, Jagannarayan Tapınağı göreceğimiz özel yapılardan sadece bir kaçı olacaktır. Patan aynı zamanda sokaklarındaki el sanatları atölyeleri ve dükkanları ile de meşhurdur.

Patan gezimiz sonrasında Kathmandu’nun güneyinde bulunan, Nepal'in en güzel köylerinden çeltik terasları ile çevrili Newari köyleri, Bungamati ve Khokana gezisi için hareket ediyoruz. 16. yüzyıldan kalma bu iki geleneksel köye giden çakıl kaplı yolun kenarında çok sayıda “chaitya” (küçük stupa) görebilirsiniz. Bungamati, Kathmandu Vadisi’nin koruyucu tanrısı Rato Machhendra’nın doğum yeri olarak bilinmekte olup Tanrının heykeli yaz aylarını Patan’da geçirdikten sonra kışın büyük törenlerle Bungamati’ye getirilip, ana tapınakta barındırılmaktadır. Köyün hareketli sokaklarında dolaşırken ahşap el oyma sanatı ustalarını görebilirsiniz.

Harika manzaralar eşliğinde Khokana köyüne doğru yürürken Tanrı Ganesh’e ithaf edilen Karya Binayak Tapınağı’nın önünden geçiyoruz. Khokana köyüne geldiğimizde, mevsimine göre buraya özgü ev yapımı hardal yağı üretimi için evlerinin önünde hardal çekirdekleri ezen erkekleri ve yün eğiren kadınları görme şansımız olabilir.  Budist nüfusun ağırlıklı olduğu bir köy olan Khokana otantik yapısını olduğu gibi korumakta ve kültür mirası kapsamında koruma altındadır. İnsanların günlük hayatı köy sokaklarında ve tapınaklarda geçmekte olan tipik bir Newari köyünde günlük hayatın koşturmacasına tanıklık etme fırsatı bulduktan sonra Katmandu’da bulunan otelimize geri dönüyoruz.

Otelimiz : Soaltee Crown Plaza

https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/us/en/kathmandu/ktmnp/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-CP-_-NPL-_-KTMNP

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

 

2.Gün Kathmandu Vadi Gezisi (27.03.2018 Salı)

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından tüm gün sürecek Kathmandu gezimiz için otelimizden ayrılıyoruz. 

Nepal kapılarını ziyaretçilerine açtığından bu yana Kathmandu, Nepal’in tarihi ve kültürel kalbi olmuştur. Şehrin vadisinde Hinduizm, Tibet Budizmi ve Batı etkilerini bir arada yaşamak mümkündür. Kathmandu vadisinde ki ilk durağımız Pashupatinath Tapınağı oluyor, Pashupatinath Tapınağı, kutsal Bagmati nehrinin kenarına kurulmuş bir Hinduizm tapınağıdır ve Tanrı Shiva’nın tapınakları içinde en kutsalı olarak kabul edilmektedir. Pashupati’ nin  kelime anlamı ‘’hayvanların efendisi’’ dir. İki katlı altın çatısı ve gümüş kapısı ile Newar mimarisinin en güzel yapıtlarındandır. Tapınağın içine sadece Hindu’lar girebilir. Ziyaretçiler nehrin doğusundaki yamaçtan tapınağı seyrederler. Kathmandu vadisinde ölü yakma törenleri için en çok kullanılan tapınak burasıdır.

Ardından Nepal’de yer alan devasa ve çok eski bir stupa olan Boudhananth’a geliyoruz. Dünyadaki en büyük Budist Tapınağı olarak bilinen alana inananlar Tibet’ten, Hindistan’dan ve Bhutan’dan ziyaret için gelirler. Stupa 100 metre çapında ve 36 metre yüksekliğindedir. Bu kulenin üstünde ‘’Buda’nın gören gözleri’’ ve aydınlanma sürecinin, sadakatin, şefkatin, bilmenin ve nirvananın sembolü olan kule yükselmektedir.

Tapınak gezilerimizin ardından Kathmandu’ya yaklaşık 15 km mesafede eski bir Newar şehri olan Bhaktapur’a geliyoruz.

Malla krallığı döneminde 15. yüzyılın ikinci yarısına Nepal’in başkenti olan 300 bin nüfuslu şehrin önemli bir kısmını Newarlar oluşturur. Şehir, Nepal’deki en iyi korunmuş saray avlularına ve eski şehir merkezine sahiptir. Ortaçağ sanat ve mimarisine ev sahipliği yapan kent aynı zamanda Bertolucci’nin Küçük Buda’sının yaşadığı yerdir. Şehir midye kabuğu şeklinde olup, adanmışlar kenti anlamına gelen Bhaktapur’da çömlekçilik ve hasırcılık geleneksel üretim alanlarıdır. Şehrin önemli noktaları olarak ; Layaku (Durbar Meydanı), Lu Dhowka (Altın Kapı), 55 pencereli saray, Nyatapola Tapınağı ve Dattatraya Tapınağı göreceğimiz yerler arasında yer almaktadır.

Bu nefes kesen gezimiz sonrasında 2000 seneden fazla bir süredir, Kathmandu Vadisi’ne bakan bir tepede bulunan, dünyanın belki de en esrarengiz yerlerinden olan bir Budist Tapınağı Swayambhunath Tapınağı’na geliyoruz. Bu tapınak adını kuzeybatı kısmında yaşayan kutsal maymunların varlığından almıştır. Burada bir stupa, değişik ibadet bölümleri ve tapınaklar yer almaktadır. Mitolojik tarihlerinde ve varoluş mitlerinde olduğu kadar gündelik dini adetlerinde de çok önemli bir yer tuttuğu bu tapınak, Budistler için en kutsal hac alanlarındandır. Yapının dört tarafına Buda’nın her şeyi ve her yeri gören gözleri resmedilmiştir.

Nefes kesen vadi gezimiz sonrasında Katmandu’da bulunan otelimize geri dönüyoruz.

Otelimiz : Soaltee Crown Plaza

https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/us/en/kathmandu/ktmnp/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-CP-_-NPL-_-KTMNP

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

 

3. Gün Paro - Thimphu  (28.03.2018 Çarşamba)

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından, havaalanına transferimizi gerçekleştiriyor ve Druk Air ile Bhutan'ın Paro şehrine hareket ediyoruz. Uçuş sırasında havanın bulutsuz olduğu günlerde Everest, Kanchenjunga, Makalu Chomolhari, Jichu Drake ve Tsering Ghang dağlarının eşsiz Himalaya manzaralarını izlemek mümkündür.

Paro’ya varışımıza takiben Paro Vadisi'nden geçerek ismini nehirden alan Bhutan’ın modern başkenti Thimphu’ya hareket ediyoruz.İlk durağımız Budist alim, yogi, hekim  ve mimar olan Thangtong Gyalpo tarafından, 15. yüzyıl başlarında inşa edilmiş olan Tamchog Manastır’ı oluyor.

Thangtong Gyalpo’nun hayatı,derin öğretileri, benzeri görülmemiş mühendislik harikaları Tibet kültürüne çok önemli değerler katmıştır. İnşa ettiği 58 demir asma köprü, 60 ahşap köprü, 111 stupa,  anıtlar, tapınaklar ve sayısız manastır Tibet ve Butan’da bulunan eşsiz bir zenginliktir.

Manastır gezimiz sonrasına öğle yemeğimizi alıyoruz.

Öğle yemeğimizden sonraki durağımız Btuhan Ulusal Posta Müzesi oluyor. Bu müze içerisinde birçok değişik resim ve pul örneklerini görme sanşı buluyoruz.

Thimphu gezisi esnasında, dünya barış ve refahına adanmış, Budist felsefesini sembolize eden çok sayıda resim ve heykeli barındıran Chorten Ulusal Anıt’ı ziyaret ediyoruz. Daha sonra, 12. yüzyılda Lama Phajo Drukgom Zhigpo tarafından inşa edilen ve Thimphu’nun en eski müstahkem manastırı olan Changangkha Lhakhang’u geziyoruz.  Buradan muhteşem Thimphu manzarasını seyredebilirsiniz.

Gezimizin son durağı olarak saat 17:00 itibari ile ziyarete açık olan hükümet binası Tashichho Dzong’u ziyaret ediyoruz. Burada da çeşitli devlet dairelerinin yanı sıra kralın taht ve çalışma odalarıda bulunmaktadır. Tashichho Dzong aynı zamanda baş keşişlerin yazlığı olup, keşişlerin idare merkezini de içinde barındırmaktadır.

Thimphu gezimiz sonrasında otelimize geliyoruz.

Otelimiz : Hotel Le-Meridien in Thimphu

http://www.lemeridienthimphu.com/

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

 

4. Gün Thimphu - Punakha (29.03.2018 Perşembe)

Erken saatte otelimizde yapacağımız kahvaltımızın ardından Thimphu Vadisi’ne hakim ve “Buddha Point” olarak da bilinen Kuensel Phodrang’dan geçerek Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. Üç saatlik bir yolculuktan sonra ve 3080 m. yükseklikteki dua bayrakları ile ülkenin en güzel manzaralarından birine hakim, Dochu La geçidinden geçerek Punakha’ya geliyoruz.

İlk durağımız 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Chimi Lhakhang Manastırı (Doğurganlık Tapınağı).

Manastır gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi alıyoruz.

Öğle yemeğinden sonra Mo Chhu (dişi) ve Pho Chhu (erkek) nehirleri arasında harika bir konumda yer alan Punakha Dzong’u ziyaret ediyoruz. Bir zamanlar “Büyük Mutluluk Sarayı” olarak adlandırılan ve eski hükümet merkezi olan Punakha Dzong, günümüzde keşişlerin kışlık idari merkezi olarak kullanılmaktadır.

Gezimiz sonrasında Paro’ya doğru yola çıkıyoruz.

OTEL : Hotel Le-Meridien ( Classic room) in Paro

http://www.lemeridienparoriverfront.com/

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

 

5. Gün Paro Tshechu Festivali (30.03.2018 – Cuma)

Otelimiz de alacağımız kahvaltımızın ardından  8.yüzyılda Tibet, Nepal ve Bhutan'da Nyigma Budizm okullarını kuran Guru Rinpoche'nin anısına düzenlenen Tshechu Festivaline katılmak üzere festival bölgesine transferimizi gerçekleştiriyoruz.

Thimphu'daki Tshechu Festivali, bir Lotus çiçeğinden doğduğuna inanılan Guru Rinpoche'nin doğum günü anısına kutlanır. Festival boyunca rengarenk kıyafetler ve maskeler ile dans eden keşişleri görebilirsiniz. Davul ve ziller eşliğinde yapılan bu danslarda her figürünün sembolik bir anlamı vardır. Genel inanışa göre, bu festivallere katılanlar bir erdem kazanmaktadırlar ve bazı katılımcılar dini maskeler ile dans etmeseler bile, ruhlarının arındırdığına ve kötü ruhlardan uzaklaştıklarına inanırlar. Fotoğraf çekmeyi seven konuklarımız için çok özel bir deneyim olan ve yılda bir kez düzenlenen Thimphu'nun dini festivali Tshechu etkinliklerini izledikten sonra bölgede bulunan çiftlik evlerini ziyaret ediyor; otelimize geri dönüyoruz.

OTEL : Hotel Le-Meridien ( Classic room) in Paro

http://www.lemeridienparoriverfront.com/

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

  

6. Gün Paro (31.03.2018 – Cumartesi)

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Bhutan'ın simgesi Takshang Manastırı'na doğru hareket ediyoruz. Bu manastırı gezebilmek için gidişte 3, dönüşte ise 2 saat patika yollarda yürüyüş gerekmekte. Çıkışı kolaylaştırmak isteyen misafirlerimiz at kiralayabilirler. Bu durum da bile yolun son etabını yürümek gerekecektir. 

Budizm'in en kutsal mekanlarından biri olan Takshang Manastırı, Paro Vadisi'nin 900 m. yukarısında bir uçurumun kenarında bulunan kaya çıkıntısı üzerine 1692 yılında inşa edilmiştir. Budizm öğretilerini Bhutan'a taşıdığına inanılan bilge Padmasambhava (Guru Rinpoche) aynı inanca göre dişi bir kaplan sırtında bu tepeye gelerek oradaki bir mağarada meditasyona başlamıştır. Bu sebeple manastıra Kaplan Yuvası (Tiger’s Nest) da denilmektedir. 1998'de çıkan bir yangınla ana yapı hasara uğramış ancak tekrar orijinaline bağlı kalınarak restore edilmiştir.

Manastır gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi alıyoruz.

Öğle yemeğinden sonra Drukgyel Dzong’a geliyoruz. Drukgyel Dzong 1649 yılında Shabdrung Ngawang Namgyal tarafından inşa edilmiştir. 1951 yılına kadar yönetim merkezi olarak kullanılan bu Dzong, gaz yağından çıkan yangın sonrası bir daha kullanılamaz hale gelmiştir.

Günümüzü sonlandırmadan önce ki son durağımız ise Kyichu Lhakhang. Paro kentinin Lamgong Gewog bölgesinde bulunan bu tapınak çok önemli bir Himalaya Budist Tapınağıdır. Aynı zamanda Lho Kyerchu olarak da bilinir. Burada yer alan Jowo tapınağının orijinali, 7 yüzyılda Tibet imparatoru Songsten Gampo tarafından yaptırılmıştır. Bu durum, tapınağı Bhutan’daki en eski tapınaklardan biri yapmaktadır. Bir diğer özelliği ise Tibet imparatoru Songsten Gampo’nun hayatı boyunca yaptırdığı 108 tapınaktan biri olmasıdır. Çünkü 108 rakamının Budizm’de ayrı bir önemi vardır.

Tapınak ziyaretimiz sonrasında otelimize geri dönüyoruz.

OTEL : Hotel Le-Meridien ( Classic room) in Paro

http://www.lemeridienparoriverfront.com/

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

 

7. Gün Paro – Kathmandu – Kathmandu Durbar Meydanı (01.04.2018 – Pazar)

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ve çıkış işlemlerimizin ardından havaalanına transfer ve Druk Air  ile Kathmandu’ya hareket ediyoruz. Varışımıza takiben öncelikle otelimize yerleşiyoruz.

Gezimizin son gününde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Katmandu Durbar Meydanı gezimize başlıyoruz. Durbar Nepal dilinde Saray anlamına geldiği için Sarayın olduğu meydan anlamına geliyor. Her şehirde akıllarda kalan Nepal fotoğraflarının çekildiği yerler genellikle Durbar Meydanlarıdır. Durbar Meydanındaki binalar 1979 yılında UNESCO tarafında Dünya Mirası ilan edilmiş ve koruma altına alınmış durumdadır. Bu meydan çok sayıda tapınakla ve mimari açıdan önemli binayla çevrilidir.  Ashok Binayak, Maru Tole, Maju Deval ve yaşayan tanrıça Kumari'nin evi göreceğimiz ev ve tapınaklar arasındadır. 

Meydan gezimiz sonrasında otelimize geliyoruz,

Otelimiz : Soaltee Crown Plaza

https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/us/en/kathmandu/ktmnp/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-CP-_-NPL-_-KTMNP

Akşam Yemeğimiz : Otelimizde

 

8. Gün Kathmandu – İstanbul (02.04.2018 – Pazartesi)

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ve çıkış işlemlerimizin ardından havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Havaalanı’na varışımıza takiben bagaj ve gümrük işlemleri sonrası TK727 sefer sayılı uçuş ile saat 12:30'da İstanbul’a hareket ediyoruz. Türkiye saati ile varışımız 17:50’dir.

 

 

GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER
• Belirtilen otellerde oda kahvaltı konaklama
• Programda belirtilmiş olan tüm geziler
• Programda belirtilmiş olan tüm yemekler 
• Druk Air Dış Hat gidiş – dönüş uçak biletleri
• Zorunlu seyahat sigortası
• İkramlar
• Dr. Elif Çamlıkaya ile söyleşiler
 

GEZİMİZE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• THY gidiş – dönüş uçak biletleri
• Yapılacak şahsi harcamalar
• Vize ( Vize için detaylı bilgilendirme yapılacaktır )
• Yurt dışı çıkış harcı
 

İptal koşulları: Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30'u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50'si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

Satın Alma Formu

Fiyat
Adınız Soyadınız
Email Adresiniz
Telefon
Kişi Sayısı
ÖN BİLGİLENDİRME FORMU

1. SATICIYA İLİŞKİN BİLGİLER
Ticari Unvan: Asamanya Turzim Eğitim ve Organziasyon Ltd Şti
Adres: Esentepe mah Dumankaya Vizyon A 2 Blok D: 11 ,Kartal, İstanbul
Telefon : 0 216 326 29 03
E-posta Adresi: info@sacred7travel.com

2. KONU
İşbu Ön Bilgilendirme Formu’nun konusu;Müşteri’nin, aşağıda nitelik ve satış fiyatı belirtilen hizmetlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun (“Kanun”) ve 27 Kasım 2014 tarihli ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (“Yönetmelik”) hükümleri gereğince bilgilendirilmesidir.

3. SÖZLEŞME KONUSU HİZMETİN TEMEL ÖZELLİKLERİ ve ÖDEME BİLGİLERİ
Elektronik ortamda satın alınan gezinin tarihi, güzergahı, tüm vergiler dahil satış bedeli, ödeme şekli, aşağıda belirtildiği gibidir. Gezinin temel özellikleri www.sacred7travel.com adresinde yer almaktadır, hizmetin temel özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklama: ######## TL
KDV Dahil Fiyatı: ######## TL
Ara Toplam: ######## TL
Ödeme Şekli: Kredi Kartı ######## TL
Toplam (KDV Dahil): ######## TL

Günlük gezi fiyatlarına; uzman rehberlik hizmetleri, müze girişleri, dinsel yapılara, bazı kurum ve kişilere yapılan bağışlar, yardımcı rehberlik hizmeti, özel ve özgün gezi kitapçığı, kulaklık (10 kişi üzeri katılım olduğunda), KDV, aksi belirtilmedikçe ulaşım ve öğle yemeği dahildir.

4. İFAYA İLİŞKİN TAAHHÜTLER VE KOŞULLAR
Listelenen ve siteden ilan edilen fiyatlar satış fiyatıdır. İlan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapılana ve değiştirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir. Bu günden sonra Satıcı tarafından işbu formda verilen bilgi ve vaatlerle bağlı kalınmadığı ihtar olunur.

İşbu ön bilgilendirme formu, elektronik ortamda Müşteri tarafından okunarak kabul edildikten sonra tüketici sözleşmesi kurulması aşamasına geçilecektir.

Satıcı tarafından satışı yapılan geziye katılım aşağıda belirtilen koşullara tabidir:
• Rezervasyonların kesinleşebilmesi gezi bedelinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir.
• Satıcı doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi güzergâhını değiştirebilir ve/veya gezide değişiklik yapabilir.
• Gezilerde kullanılmayan ulaşım, yemek, müze giriş bedelleri iade edilemez.
• İstanbul ve günübirlik gezilerimiz yoğun bir anlatım ve genellikle içerir, bu sebeple 10 yaş altı çocukların katılımı uygun bulunmamakta ve geziye kabul edilmemektedir. 10 yaş ve üzeri çocuklara çocuk indirimi uygulanmamaktadır. Ancak, istisnai olarak resmi makamlarca belirlenmiş olan ücretlendirme sistemine göre 18 yaş altı TC vatandaşı katılımcılardan müze giriş bedelleri düşülmektedir.

Anne ve Çocuk gezilerimiz istisnadır
• İçinde cami, türbe bulunan gezilerimizde kadın gezginlerin başörtüsü bulundurmasını rica ediyoruz.
• Diğer dinsel yapıların ziyaretlerinde de tüm gezginlerimizin uygun kıyafet ile katılımını rica ediyoruz.
• Özellikle cami ziyaretlerinde ayakkabılar çıkartılacaktır. İsteyen gezginler yanlarına galoş alabilirler. Ancak bazı dinsel yapılar her ne olursa olsun galoş kullanımına izin vermemektedir.
• Araç kullanılan gezilerimizde gidiş yönüne göre sağdaki ilk iki koltuk Gezi Liderimize aittir. Buraya oturulmaması önemle rica olunur. Herhangi bir koltuk rezervasyonu söz konusu değildir, ilk gelen misafirler uygunluğa göre istedikleri yere oturabilirler. Özel olarak yer tutulmaması rica olunur.
• İstanbul ve günübirlik gezilerimizde araçlarda su bulunmamaktadır.
• Gezinin başlangıcında ve bitişinde gezi programında belirtilen yerlerin dışında hiçbir yerde ulaşım aracına binilemez ve inilemez.

5. HİZMETİN İFASI
Sipariş konusu hizmetin teslimatı için mesafeli satış sözleşmesinin elektronik ortamda onaylanmış olması ve bedelinin Müşteri’nin tercih ettiği ödeme sekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle hizmet bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, Satıcı hizmetin teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

Satış onayının yapıldığı tarihte, var olmayan veya öngörülmeyen mücbir sebeplerin varlığı halinde Satıcının edimini yerine getirememesi halinde herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Satıcı mücbir sebepler nedeni ile Sözleşme konusu hizmeti süresi içinde ifa edemez ise, durumu Müşteri’ye bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde Müşteri’nin siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. Mücbir sebebin 15 (onbeş) günden fazla sürmesi halinde taraflardan her biri sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme hakkına sahip olacaktır.

Günlük gezilerimiz en az 15 kişi ile gerçekleştirilmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı durumda Satıcı gezi tarihini erteleme ya da iptal etme hakkına sahiptir. İptal bildirimleri en geç Perşembe günü (18.30’a kadar) Müşteri’nin bildirmiş olduğu e-posta adresine yazılı olarak yapılmaktadır.

6. ÖDEME ŞEKLİ
Ödemeler kredi kartı, EFT veya havale yöntemlerinden birisi kullanılarak yapılabilir.

7. CAYMA HAKKI
Satıcı ile Müşteri arasında elektronik ortamda kurulacak sözleşme Yönetmelik’in 15. Maddesinde sayılan sözleşmelerden olup cayma hakkı ancak aşağıdaki koşullarda kullanılabilir:

Günübirlik hafta sonu ve İstanbul gezilerinde iptallerde 3 gün öncesi iptallerde gezi bedeli başka bir geziye aktarılabilir. Geziye 3 gün kala yapılan iptallerde gezi bedeli iade yapılamaz başka bir geziye aktarılamaz. Geziyi iptal etme durumunda katılımcıların info@sacred7travel.com adresine e-posta olarak ya da 0216 326 29 03 numaralı telefona detayları bildirmeleri gerekmektedir.

8. İTİRAZ VE ŞİKAYETLERİN ÇÖZÜMLENMESİ
Müşteri, satın aldığı gezi ile ilgili talep ve şikayetlerini SATICI’nın yukarıda belirtilmiş olan e-posta adresine iletebilir. Haklı talep ve şikayetlerin derhal çözümlenmesi için SATICI elinden gelenin en iyisini yapacağını bildirmekle beraber sorunun bu şekilde uzlaşma yolu ile çözümlenememesi halinde;

Müşteri, aynı zamanda 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde tüketici sıfatını taşıyor ise; dilerse şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri gereğince ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde, tüketicilerin hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemesi’ne yapabilirler. Tüketici sıfatına haiz olmayan Müşteri’ler bakımından Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde yasal yollara müracaat söz konusu olacaktır.

9. GEÇERLILIK
Is bu Mesafeli Satışlar Ön Bilgilendirme Formundaki tüm açıklamalar ve bilgiler Müşteri'nin işbu formu internet ortamında onayladığı an itibari ile geçerlidir ve Müşteri tarafından www.sacred7travel.com web sitesinde elektronik ortamda okunup (ayrıca sisteme kayıtlı e-postasına iletilmiştir) teyidinden sonra Müşteri ve SATICI arasında bu bilgilendirme formu ile sitede yer alan ve ALICI tarafından kabul edilerek elektronik ortamda onaylanan sözleşme şartlarında sözleşme oluşacak ve ilgili hükümler saklı kalmak üzere tarafların sözleşmeden doğan ödeme ve teslim yükümlülüklerini yerine getirdikleri zamana kadar yürürlükte kalacaktır. Ön bilgilendirme formunun Müşteri tarafından onaylanması verilen siparişin ödeme yükümlülüğü anlamına gelmektedir.
MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1 - TARAFLAR

1.1 SATICI
Ünvanı : ASAMANYA TURİZM EĞİTİM VE ORGANİZSAYON LTD ŞTİ
Adresi : DUMANKAYA VİZYON A 2 BLOK D.11 KARTAL
Telefon : 0216 326 29 03
E-posta Adresi : info@sacred7travel.com

Müşteri Hizmetleri:
1.2 ALICI
Adı Soyadı : ###########
T.C. Kimlik No : ###########
Adresi : ###########
Telefon : ###########
E-posta Adresi : ###########

MADDE 2 - KONU
İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin (“Sözleşme”) konusu, ALICI'nın www.sacred7travel.com.tr web sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen hizmetin satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) ve 27 Kasım 2014 tarihli ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (“Yönetmelik”) hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

MADDE 3 - SÖZLEŞME KONUSU HİZMET
Elektronik ortamda satın alınan gezinin tarihi, güzergahı, gezi rehberi, tüm vergiler dahil satış bedeli, ödeme şekli, aşağıda belirtildiği gibidir. Gezinin temel özellikleri www.sacred7travel.com.tradresinde yer almaktadır, hizmetin temel özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklama : ##########
KDV Dahil Fiyatı : ########## TL
Ara Toplam : ########### TL
Ödeme Şekli : Kredi Kartı
Toplam (KDV Dahil) : ########## TL

Günlük gezi fiyatlarına; uzman rehberlik hizmetleri, müze girişleri, dinsel yapılara, bazı kurum ve kişilere yapılan bağışlar, yardımcı rehberlik hizmeti, özel ve özgün gezi kitapçığı, kulaklık dahildir.

MADDE 4 - CAYMA HAKKI
Satıcı ile Müşteri arasında elektronik ortamda kurulacak sözleşme Yönetmelik’in 15. Maddesinde sayılan sözleşmelerden olup cayma hakkı ancak aşağıdaki koşullarda kullanılabilir:

Günübirlik hafta sonu ve İstanbul gezilerinde iptallerde 3 gün öncesi iptallerde gezi bedeli başka bir geziye aktarılabilir. Geziye 3 gün kala yapılan iptallerde gezi bedeli iade yapılamaz başka bir geziye aktarılamaz. Geziyi iptal etme durumunda katılımcıların info@sacred7travel.com adresine e-posta olarak ya da 0216 326 29 03 numaralı telefona detayları bildirmeleri gerekmektedir.

MADDE 5 - GENEL HÜKÜMLER
5.1 ALICI, www.sacred7travel.com.trweb sitesinde Sözleşme konusu hizmetin temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata, ifanın gerçekleştirileceği süreye ve SATICI’nın tam ticari unvanı, açık adresi ve iletişim bilgilerine ilişkin ön bilgileri okuyup doğru ve eksiksiz bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini ve işbu Sözleşme’nin elektronik ortamda onayı ile beraber ödeme yükümlülüğünün doğduğunu bildiğini beyan eder. www.sacred7travel.com.trweb sitesinde ödeme sayfasında yer alan ön bilgilendirme formu ve satışa ilişkin fatura işbu Sözleşme’nin ayrılmaz parçalarıdır.
5.2 SATICI tarafından daha önce imzalanmış bulunan işbu iki nüsha Sözleşme ALICI tarafından ######### tarihinde imzalanarak kabul edilmiş ve bir nüshası Alıcı’nın elektronik posta adresine mail gönderilecektir.
5.3 Ödemeler kredi kartı, EFT veya havale yöntemlerinden birisi kullanılarak yapılabilir.
5.4 Listelenen ve siteden ilan edilen fiyatlar satış fiyatıdır. İlan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapılana ve değiştirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir. Bu günden sonra Satıcı tarafından işbu formda verilen bilgi ve vaatlerle bağlı kalınmadığı ihtar olunur.
5.5 Satıcı tarafından satışı yapılan geziye katılım aşağıda belirtilen koşullara tabidir:

• Rezervasyonların kesinleşebilmesi gezi bedelinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir.
• Satıcı doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi güzergâhını değiştirebilir ve/veya gezide değişiklik yapabilir.
• Gezilerde kullanılmayan ulaşım, yemek, müze giriş bedelleri iade edilemez.
• Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimiz yoğun bir anlatım ve yürüyüş içerir, bu sebeple 10 yaş altı çocukların katılımı uygun bulunmamakta ve geziye kabul edilmemektedir. 10 yaş ve üzeri çocuklara çocuk indirimi uygulanmamaktadır. Ancak, istisnai olarak resmi makamlarca belirlenmiş olan ücretlendirme sistemine göre 18 yaş altı TC vatandaşı katılımcılardan müze giriş bedelleri düşülmektedir.
• İçinde cami, türbe bulunan gezilerimizde kadın gezginlerin başörtüsü bulundurmasını rica ediyoruz.
• Diğer dinsel yapıların ziyaretlerinde de tüm gezginlerimizin uygun kıyafet ile katılımını rica ediyoruz.
• Özellikle cami ziyaretlerinde ayakkabılar çıkartılacaktır. İsteyen gezginler yanlarına galoş alabilirler. Ancak bazı dinsel yapılar her ne olursa olsun galoş kullanımına izin vermemektedir.
• Araç kullanılan gezilerimizde gidiş yönüne göre sağdaki ilk iki koltuk Gezi Liderimize aittir. Buraya oturulmaması önemle rica olunur. Herhangi bir koltuk rezervasyonu söz konusu değildir, ilk gelen misafirler uygunluğa göre istedikleri yere oturabilirler. Özel olarak yer tutulmaması rica olunur.
• Gezinin başlangıcında ve bitişinde gezi programında belirtilen yerlerin dışında hiçbir yerde ulaşım aracına binilemez ve inilemez.

5.6 SATICI, haklı bir sebebe dayanmak şartıyla, Sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan Alıcı’yı bilgilendirmek ve açıkça onayını almak suretiyle ALICI’ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir hizmet tedarik edebilir.
5.7 Sipariş konusu hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde SATICI bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde ALICI’ya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur.
5.8 Sözleşme konusu hizmetin ifası için işbu Sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI'ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle hizmet bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI hizmetin ifası yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.
5.9 Satış onayının yapıldığı tarihte, var olmayan veya öngörülmeyen mücbir sebeplerin varlığı halinde Satıcının edimini yerine getirememesi halinde herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Satıcı mücbir sebepler nedeni ile Sözleşme konusu hizmeti süresi içinde ifa edemez ise, durumu Alıcı’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde Alıcı’nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar
5.10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. Mücbir sebebin 15 (onbeş) günden fazla sürmesi halinde taraflardan her biri sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme hakkına sahip olacaktır.
5.11 Günlük gezilerimiz en az 15 kişi ile gerçekleştirilmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı durumda Satıcı gezi tarihini erteleme ya da iptal etme hakkına sahiptir. İptal bildirimleri Alıcı’nın bildirmiş olduğu e-posta adresine yazılı olarak yapılmaktadır

MADDE 6 - CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAĞI HALLER
Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça tüketici, aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz.

Yönetmelik'in 15. Maddesinde sayılan sözleşmeler ve hizmetlerde cayma hakkı kullanılamaz.

MADDE 7 - BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ
ALICI’nın temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’nın oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder. ALICI’nın temerrüdünün SATICI’nın kusurundan kaynaklandığı hallerde ALICI herhangi bir zarar ve ziyan talebini karşılamak mecburiyetinde olmayacaktır.

MADDE 8 - YETKİLİ MAHKEME
ALICI, satın aldığı hizmetlerle ilgili talep ve şikayetlerini SATICI’nın yukarıda belirtilmiş olan e-posta adresine iletebilir. Haklı talep ve şikayetlerin derhal çözümlenmesi için SATICI elinden gelenin en iyisini yapacağını bildirmekle beraber sorunun bu şekilde uzlaşma yolu ile çözümlenememesi halinde;

ALICI, aynı zamanda 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde tüketici sıfatını taşıyor ise; dilerse şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri gereğince ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde, Tüketicilerin hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine yapabilirler. Tüketici sıfatına haiz olmayan ALICI’lar bakımından Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde yasal yollara müracaat söz konusu olacaktır.

MADDE 9 - TÜKETİCİNİN HAKLARI
Ayıplı Hizmet
Hizmetin ayıplı ifa edildiği durumlarda Alıcı, hizmetin yeniden görülmesi, ayıp oranında bedelden indirim veya sözleşmeden dönme haklarından birini sağlayıcıya karşı kullanmakta serbesttir. Satıcı, Alıcının tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar Satıcı tarafından karşılanır.Alıcı , bu seçimlik haklarından biri ile birlikte Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

Alıcının sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden indirim yapılan tutar derhâl Alıcı’ya iade edilir.

Hizmetin yeniden görülmesinin seçildiği hâllerde, hizmetin niteliği ve Alıcı’nın bu hizmetten yararlanma amacı dikkate alındığında, makul sayılabilecek bir süre içinde ve tüketici için ciddi sorunlar doğurmayacak şekilde bu talep Satıcı tarafından yerine getirilir. Her hâlükârda bu süre talebin Satıcı’ya yöneltilmesinden itibaren otuz iş gününü geçemez. Aksi takdirde Alıcı diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.


SATICI : ASAMANYA TURİZM EĞİTİM VE ORGANİZSAYON LTD ŞTİ
ALICI : ###############
TARİH : ############