SAMATYA - YEDİKULE - CERRAHPAŞA

  • Tarih: 10.02.2019
  • Fiyat: 175,00 TL
SAMATYA - YEDİKULE - CERRAHPAŞA

Gezi Programı:

         İstanbul'un 7. Tepesi'nin az bilinen sokaklarını keşfe çıkıyoruz. Türk, Ermeni, Rum, Müslüman, Hıristiyan ve kentin ruhunu oluşturan daha pek çok unsura ait gözden kaçan yapılar, detaylar bizleri bekliyor. Geçmişe ait izler kentin kuytularında direnmeye devam ediyorlar. Bizlerden ise sadece unutulmadıklarını göstermemizi bekliyorlar.

        

         Gezimizin ilk durağı semte adını veren Cerrah Mehmet Paşa’nın yaptırdığı külliye olacak. Ardından bir zamanlar kentin önemli meydanını süsleyen Arkadius Sütunu’nundan kalan kaideyi göreceğiz. Kentin tılsımlarından sayılan sütun, sizlere pek çok hikaye anlatacak. Daha sonra İstanbul’un 7. Tepesini işaret eden Haseki Hürrem Külliyesi’ni ziyaret edeceğiz. Mimar Sinan’ın yaptığı ilk anıtsal eser olan külliyeyi geride bırakıp kentin az bilinen yerlerinden Altı Mermer açık hava sarnıcına gideceğiz. Bizans’tan miras kalan sarnıcı gezip Evliya Çelebi’nin bahsettiği tılsımların hikayelerini dinleyeceğiz. Apartmanların arasında bir vaha gibi karşımıza çıkan, sokak aralarına saklanmış kiliseler sizleri çok şaşırtacak.                      

     

        Anıtsal yapısı ve muhteşem çinileriyle dikkat çeken Hekimoğlu Külliyesi’ni gördükten sonra, Surp Kevork Kilisesi’ne (Sulu Manastır Ayazması) gidiyoruz. Marmara Denizi’ne hakim abidevi görünümüyle oldukça iyi görüntü veren kilisede Pazar ayinini izledikten sonra Samatya’nın ünlü meydanında yemek molası vereceğiz.

 

           Yemek sonrası ilk durağımız rengarenk evlerin sıralandığı Kalpakçı Sokak olacak. Burada fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Ardından Marmara surlarını takip ederek İmrahor İlyas Bey Camii olarak bilinen Studios Manastırı’na gideceğiz. Bir zamanlar Bizans imparatorlarının uğrak yeri olan manastır pek çok olaya şahitlik yapmış. Bu olayların hikayelerini manastırın terk edilmiş duvarlarının yanı başında dinleyeceğiz. Semtin mahalle kültürünü koruyan sokaklarından geçerek Yedikule Zindanları ve Altın Kapı’nın bulunduğu Kara Surlarına ulaşacağız. Bir zamanlar kenti koruyan hendeklerin tarım alanı olarak kullanıldığına şahit olup, Bizans İmparatorlarının kente girmek için kullandığı muhteşem Altın Kapı’dan geriye kalanları görüp gezimize son noktayı koyacağız.

 

BULUŞMA YERİ:  HASEKİ GÖRGÜLÜ PASTANESİ (T1 Tramvay Hattı Yusufpaşa Durağı)

BULUŞMA SAATİ: 10:00

GEZİ BAŞLANGIÇ SAATİ: 10:15

 

ÖMER KOKAL

www.omerkokal.com

Geçtiğimi yıl çocuklara İstanbul’u anlatan 3 ciltlik Efsane İstanbul kitabı yayınlanan Ömer Kokal, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi. 1993 – 2000 yılları arasında doğa rehberliği yaptı. 1996 yılında Balkanlara yaptığı fotoğraf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Sonrasında ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 500'ün üzerinde fotoğraf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Halen Skylife, Voyager, Jetlife, Onair başta olmak üzere çeşitli dergiler için dosyalar hazırlamaya devam ediyor.

2006 yılının Mayıs ayında Alman Turizm Merkezi için ülkenin en önemli turizm alanı olan 'Romantik Yol'u fotoğrafladı.2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotoğrafladı.2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi.

Seyahat yazarlığı ve fotoğrafçılığının yanı sıra 1993 yılından beri pek çok turizm firmasının özel gezileri için danışmanlık yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan 'Zor Yollar' adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal, Savaşlar öncesi yıllarda Suriye, Yemen, Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinde tur liderliği yaptı. Son yıllarda ise ağırlıklı olarak Makedonya, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan turlarında tur liderliği yapıyor.

KİTAPLAR
• Alfa Yayıncılık tarafından basılan “Efsane İstanbul” adlı çocuk kitabının proje danışmalığı ve yazarlığını yapmasının yanında kitabın tüm fotoğraflarını çekti.
• Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı 'Uyku' kitabı onun fotoğraflarıyla hazırlandı.
• Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın 'İstanbul Yazıları' adlı kitabına fotoğraf desteğinde bulundu.
• Taç Vakfı tarafından yayınlanan 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu' adlı iki ciltlik kitaba 'Geçmişten Bakan Yüzler' konusuyla katkıda bulundu.
• İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan 'Anadolu'da Tarih ve Kültür' isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi.
• Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan 'Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler' adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.
• Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan 'Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri' adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.
• Dr. Mimar Sinan Genim’in çalışmalarından oluşan 5 ciltlik monografinin fotoğraflarını çekti.Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03