TARİHİ YARIMADA'DA SANATLA RANDEVU VE ŞEREFİYE SARNICI

  • Tarih: 21.09.2018
  • Fiyat: 190,00 TL
TARİHİ YARIMADA'DA SANATLA RANDEVU VE ŞEREFİYE SARNICI

Gezi Programı:

TARİHİ YARIMADA’DA SANATLA RANDEVU VE ŞEREFİYE SARNICI

İstanbul, altında binlerce yıllık bir geçmişi muhafaza eder. Turumuz, Yerebatan Sarnıcı’ndan bir asır daha eski olduğu düşünülen, yeraltında 8 yıl süren restorasyon çalışması sonrasında ziyarete açılan Şerefiye Sarnıcı ile başlıyor. Sarnıcı ve şu anda içinde devam eden, İranlı sanatçı Ahmet Nejat'ın Doğu ve Batı’nın, yaşam ve ölümün, dünyevi ve uhrevinin birbirine koşut varoluşunu vurgulayan eserlerinden oluşan “Hiç Hali” sergisini geziyor olacağız.

Roma dönemi İstanbul'unun bir başka mirası, dönemin en ihtişamlı eserlerinden Büyük Saray'ın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde, kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde oluşturulmuş Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, ikinci durağımız olacak.

Osmanlı İstanbul’undan günümüze gelen İbrahim Paşa Sarayı’nda; Osmanlı, Anadolu ve İslâm uygarlıklarına ait zengin ve çeşitli koleksiyonu barındıran Türk ve İslâm Eserleri Müzesi ile turumuzu tamamlıyor olacağız.

Turumuzun ardından arzu eden misafirlerimiz ile Four Seasons Otel’de geleneksel iftar yemeğinde buluşuyoruz.

 

Tarih: 21 Eylül 2018 Cuma 

Yer: Çemberlitaş Tramvay Durağı

Katılımcı Ücreti: 190 TL  

CENK BULUT

Eğitimimi İstanbul’da Galatasaray Lisesi, İstanbul Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümü ve Paris’te “Ecole du Louvre”da (Louvre Müzesi’nin sanat tarihi okulu) tamamladım.

 

1987’den beri Türkiye’de kokartlı profesyonel turist rehber olarak ülkemi Fransızca dilinde yabancılara gezdirmekteyim.

 

1991 yılından itibaren Dünya’nın muhtelif yerlerinde, farklı temalarda Türk, Fransız ve Belçikalı seyahat severlere yol arkadaşlığı yapmaktayım. Yıllar geçtikçe hem yurt içinde hem yurt ışında tur liderliği yaptım ve halen devam etmekteyim. Mısır, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Fas, Tunus’a özel bir ilgim olduğunu söyleyebilirim. Uzun yıllar Paris’te yaşamam sonucunda Fransa’nın bütün ölgelerini gezebilme fırsatım oldu, Fransa’yı da en az Türkiye kadar iyi bilirim. Paris’te yaşadığım yıllarda belgesellerde (Louvre Müzesi, Citizen Langlois, Noel Baba…) rejisörlük, orta (Les Lazuliens) ve kısa (La Vieille, Sous-sols…) filmlerde oyunculuk denemelerim oldu. Ayrıca tarih, sanat tarihi ve inler tarihi en büyük tutkularımdan. Bilgi yolunda yeni keşifler peşindeyim. Kültür turları yapmaktan, bildiklerimi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.