TARİHİN İLK ADIMLARI GÖBEKLİTEPE, ŞANLIURFA VE GAZİANTEP

 • Tarih: 05.04.2019 - 07.04.2019
 • Fiyat: 1690,00 TL
 • Tek Kişilik Fiyat: 1980,00 TL
TARİHİN İLK ADIMLARI GÖBEKLİTEPE, ŞANLIURFA VE GAZİANTEP

Gezi Programı:

 1. Gün İstanbul – Şanlıurfa – Göbeklitepe 5 Nisan 2019 Cuma

Siz değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havalimanı iç hatlar terminalinde saat 04:00’da buluşuyoruz.

Bilet ve bagaj işlemlerimiz sonrasında TK 2246 sefer sayılı uçuş ile saat 05:25’te Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Planlanan iniş saati 07:10’tir.

Varışımız sonrasında valizlerimizi alıyor havalimanından ayılıyoruz. İlk durağımız tarihin başlangıcına, Göbeklitepe’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık olarak kırk dakika sürecek yolculuk sonrasında gezimize başlıyoruz.

Cilalı Taş Devri’nden kalma Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski dini yapılarından oluşuyor. Arkeologların burada elde ettikleri bulgulardan, o devre ait insanların yaşamlarıyla ilgili birçok bilgi elde edilmiş olup, özellikle hayvan kabartmaları olan T şeklindeki taşları inceliyor ve rehberimizden detaylı bilgi alıyoruz.

Gezimiz sonrasında Göbeklitepe ve civardan çıkartılan eserlerin sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. 1969 yılında açılan bu müze Göbeklitepe’nin ortaya çıkmasından sonra daha da önem kazanmıştır.

Öğle yemeğimizi Müze Cafe/Restaurant’ta yiyeceğiz.

Kısa bir dinlenme sonrasında Urfa’nın en önemli noktalarından biri olan Balıklı Gölü, Zeliha Gölü ve Hz. İbrahim Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin ardından otele yerleşip kısa bir dinlenme molası veriyoruz. Sonrasında yürüyerek sıra gecesi ve akşam yemeği için restoranımıza ulaşıyoruz.

Akşam yemeğimizi sıra gecesi eşliğinde otelimizde varıyoruz. Sıra gecesi Urfa'da bilinen adıyla sıra gezmek, kentle özdeşleşen halk kültüründe ses, saz ve söz üzerine sohbet yapılan özel eğlencedir. (Manici Otel)

Konaklamamız El Ruha Hotel’dedir.  http://www.hotelelruha.com

 1. Gün Şanlıurfa – Harran – Halfeti - Gaziantep 6 Nisan 2019 Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Harran’a hareket ediyoruz. Konik şekilli evler ve çölü andıran çevresi ile Harran’a ulaşmak için yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yapıyoruz.

Harran kentinin adı Sümercede ve Akatçada "seyahat" veya "kervan" anlamına gelen "haran-u" sözcüğünden gelmektedir. Kuzey Mezopotamya'nın kadim yerleşim yerlerinden olan kent Kuran'ı Kerim'de adı geçen Nuh'un kavmi olarak kabul edilen ve ehli kitaptan sayılan Sabii'lerin ana vatanı olarak kabul edilir.

Harran gezimiz sonrasında Halfeti’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuz sonrasında öğle yemeğimiz Fırat Nehri manzarası ile alıyoruz. Daha sonra özel teknemiz ile sular altında kalan Halfeti’yi geziyoruz.

Gezimizin ardından Gaziantep’e varmadan önce muhteşem Çingene Kız Mozaiği’nin de aralarında bulunduğu eserlerin çıkarıldığı Zeugma Harabeleri’ni geziyoruz. Gezimiz sonrasında otelimize ulaşıyoruz.

Akşam yemeğimizi yöresel lezzetler ile Bayazhan’da alıyoruz.

Konaklamamız Tuğcan Hotel’dedir. http://www.tugcanhotel.com.tr

 

 1. Gün Gaziantep - İstanbul 7 Nisan 2019 Pazar

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. İlk durağımız Fırat Nehri kenarında kurulmuş ve 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulmuş Zeugma/Belkıs Antik Kenti’nden çıkartılan eserlerin sergilendiği Zeugma Müzesi’si olacaktır. Dünyaca ünlü bu müzede en çok göze çarpan eser ise Çingene Kız Mozaiği’dir.

Gezimiz sonrası öğle yemeğimizi yöresel lezzetleri ile Aşina Restoran’da alıyoruz.

Yemeğimiz sonrasında biraz yürüyüş yapma vakti… Kale Mahallesi’nde tarihi yapıları görüyor ve bölgenin yaşam tarzını hissediyoruz. Gezimiz esnasında Mutfak Müzesi’ni geziyoruz. Bakırcılar, Yemeniciler ve Baharatçılar çarşılarını gezdikten sonra kısa bir alışveriş molası veriyoruz.

Buluşma sonrasında belirtilen yerde buluşuyor ve havalimanına transferimizi gerçekleştiriyoruz.

Bagaj ve bilet işlemlerimiz sonrasında TK2227 sefer sayılı uçuş ile saat 19:30’te İstanbul’a hareket ediyoruz.

Planlanan iniş saatimiz saat 21:25’tir.

 

İstanbul - Şanlıurfa, 5 Nisan Cuma

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK2246

Turkish Airlines

Airbus A321 Dar gövde

05:25

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

07:10

Şanlıurfa, Türkiye (GNY)

Şanlıurfa GAP Havalimanı

1s 45d


Gaziantep - İstanbul, 7 Nisan Pazar

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK2227

Turkish Airlines

Boeing B737-800 Dar gövde

19:30

Gaziantep, Türkiye (GZT)

Gaziantep Havalimanı

21:25

İstanbul, Türkiye (IST)

Atatürk Havalimanı

1s 55d

 

Gezimize Dahil Hizmetler

 • Belirtilen otellerde kahvaltı dahil konaklama
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Programda belirtilen tüm geziler ve giriş ücretleri
 • Zorunlu seyahat sağlık sigortası
 • Göbeklitepe gezisi
 • Sıra gecesi
 • Halfeti tekne tur
 • Harran gezisi
 • Gaziantep gezisi
 • Zeugma Mozaik Müzesi gezisi
 • İkramlar
 • Bahşişler
 • Sacred7 Travel yetkilisi karşılama ve program boyunca eşliği

 

Gezimize Dahil Olmayan Hizmetler

 • Türk Havayolları ile IST – Şanlıurfa, Gaziantep – IST
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Kişisel harcamalar

 

 

NİLGÜN MAZICIOĞLU

Hayat yolculuğum 1970 yılında Gaziantep de ,eğitime gönül veren Mazıcıoğlu ailesinin tek kız çocuğu olarak başladı. İlk ve orta öğrenimimi yine Gaziantep’de tamamladıktan sonra Ailemin isteği olan Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesini yarım bırakarak ,Marmara Üniversitesi Tur operatörlüğü ve rehberlik bölümünde üniversite eğitimime başladığımda Anadolu’ sevdalısı olacağım da kendini belli etti. Bir tarafım Mezopotamya’lı bir tarafım Trakya göçmeni sentezi ile bu sevdayı yollara taşımaya başlamıştım.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesin ve valilik misafirlerinin protokol rehberi olarak bir dönem çalıştım.

İlk okul dördüncü sınıftan itibaren, sanat aktiviteleri sayesinde bulunduğum yurt içi ve yurt dışı festivaller bana farklı kültürleri ve farklı insanları tanımanın yolunu açmıştı.

Bunun üzerine Gaziantep ‘de ilk sanat atölyesi olan Uygar Sanat evini açtım.Craft üzerine 10 yıl süresince her yaş grubuna Türk El sanatları dersleri vererek ,bayisi olduğum hoby boyalarının bölgede seminer öğretmenliğini gerçekleştirdim.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 1850 Halk Eğitim öğretmenlerine ve 650 Milli Eğitim bakanlığı kadrosunda bulunan el sanatları öğretmenlerine hizmet içi eğitim kapsamında uzman seminer öğretmenliği yaptım.Güneydoğu Anadolu bölgesindeki yerel televizyon kanallarında canlı programlarını yaparak sanatın ve kültürün yaşamın içindeki nefes olduğunu anlatan canlı TV yayınlar düzenledim .

Bu süre içinde üst düzey protokol rehberliğim devam ediyordum.

İçimdeki gezgin ruhum ve güzelliklerin paylaşılarak çoğalacağı düşüncesi ile kendimi yeniden yollarda bulduğumda ,2011 yılında İstanbul Sanayi Odasının katılımları ile gerçekleşen turlarda bölgenin en iyi rehberi seçildim.

Önümüzdeki zaman diliminde Gönlümdeki Anadolum isimli kitabım meraklısı ile buluşmak için gün sayıyor.

Turizm Bakanlığı ve Tureb (Türkiye Rehberler Birliği)protokolünde Gastronomi ve Gurme, Gap ve Doğu Anadolu ,Şam ,Filistin,Çanakkale savaşları ve Gelibolu yarımadası uzmanlıklarım ile yurdumun sonsuz tarihini, muhteşem kültürünü ve insanlarınının sıcacık etnografik değerlierini anlatırken ,güzel yüreklere dokunuyor olmak benim yolculuklarımın ana teması oldu.

Bu duygular ile yollarda olmak ,her seferinde bir keşif benim için.

Bu keşifi sizinle de yeniden yaşamak istiyorum
Kontenjan Dolmuştur
Sizin için en uygun zamanda yapılacak tur tarih ve kontenjan bilgileri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
90 216 326 29 03