TARİHTEN DOĞAYA BİR HARİKA ADA; GİRİT

  • Tarih: 24.05.2017 - 28.05.2017
  • Fiyat: 1190,00 EUR
  • Not: * UÇAK BİLETİ HARİÇ
TARİHTEN DOĞAYA BİR HARİKA ADA; GİRİT

Gezi Programı:

Rüzgar da salınan zeytin ağaçları, limandaki küçük balıkçı tekneleri, lezzetli yemeklerin sunulduğu tavernaları, görkemli sıradağları, şarkılar söyleyip dans eden insanlarıyla Girit aslında bizden bir yer. Ve herkesi mutlu edecek bir şeyler var burada… Venedikliler ve Osmanlılar adanın tarihinde etkin rol oynamış. Girit, 1913 yılında Yunanistan’la birleşmiş ve Giritli Müslümanlar gemilere binip Osmanlı Devleti’nin farklı şehirlerine dönmüşler. Fakat Girit, hep özlem dolu, yanık bir türkü olarak kalmış dillerinde. Ve onlar da bu özlemi, bu hasreti sofralarına taşımış, birbirinden lezzetli yemeklerle Girit mutfağının güzelliklerini bize tanıtmışlar.

Batı Girit’teki iki güzel kıyı kenti, Rethimno ve Hanya bir zamanlar Türklerin en yoğun yaşadığı yerlermiş. Deniz kıyısındaki taştan dalgakıranın ucunda, Osmanlılar zamanında inşa edilmiş bir deniz feneri görürsünüz. İçeriye, iki kişinin zorlukla yürüyebileceği ara sokaklara daldığınızda, eski zamanlarda koyu kahve ve nargile içilerek sohbet edilen liman kahveleri çıkar karşınıza. Bu kahvelerde oturup ellerinde tespih, tavla oynayan adalıların görüntüsü size hiç yabancı gelmeyecek. Biraz ileride evlerinin kapılarında oturmuş örgü ören kadınlar da öyle.

Bu turumuzda siz değerli gezginlerimiz ile Akdeniz’in güzel adası Girit’i keşfedeceğiz, zengin tarihi hikayesi içinde bizden de bir parçası kalan bu toprakları gezeceğiz.

Neden gidilir?

  • 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan Yunan yazarlardan birisi olan Nikos Kazancakis’in dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olan Zorba adlı eserini mezarı başında bir kez daha hatırlamak için…
  • Avrupa’nın ilk uygarlığını kuran Minoslular’ın Knossos kralı Minos’tan adlarını aldıklarından dolayı bu krala layık olarak yaptıkları muhteşem Knossos Sarayı’nı  doğduğu topraklarda tanımak için…
  • Girit’in harika doğasında kendinizi dinlemek için…
  • Birbirinden güzel ve eski evlerin sıralandığı limanı, Venedik ve Osmanlı yapılarının karışımından oluşan daracık sokakları, taze sebze, baharat, balık satılan pazaryeri, küçük kahveleriyle tipik bir Akdeniz kenti olan Hanya’yı tanımak için…


24 Mayıs 2017İSTANBUL /  ATİNA / HERAKLION ( KANDIYE )

Siz değerli gezginlerimiz ile saat 08.00’de Atatürk Havalimanı Dıs Hatlar Terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde Sacred 7 Travel yetkilisi ile buluşacağız. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından saat 10.35’de Aegean Havayolları’nın A3991 sefer sayılı uçuşu ile Atina’ya hareket edeceğiz. Saat 12.00’de Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı’nda olacağız. Yaklaşık 2 saatlik bir bekleyişten sonra Aegean Havayolları’nın A37314 sefer sayılı uçuşu ile saat 14.00’de Atina’dan hareket edeceğiz ve saat 14.50’de Heraklion’da olacağız. Havalimanında gümrük ve pasaport işlemleri sonrası tur aracımızla buluşacağız ve şehri keşfetmeye başlayacağız. Kornarou Meydanı, Türk Çeşmesi, Martinengo Kulesi ziyaretlerinden sonra Nikos Kazancakis’in mezarına gideceğiz. Nikos Kazancakis ( 18 Şubat 1883, Kandiye, Osmanlı İmparatorluğu - 26 Ekim 1957, Freiburg, Almanya) Yunanlı yazar, şair, siyasetçi ve filozoftur. 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan Yunan yazarlardan birisidir. Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olan Zorba adlı eseri ile şöhretini elde etmiştir. Yaklaşık 3 saat süren bu keyifli gezimizden sonra konaklayacağımız otelimize gideceğiz.

Konaklamamız ve akşam yemeği (Olivegreen Hotel) otelimizdedir.

Öğle yemeği:           Havalimanında serbest alınacaktır.

Akşam yemeği:       Yerel Restaurant25 Mayıs 2017 - HERAKLION ( KANDIYE ) / GORTYNA / PHAESTOS / HANYA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tarih ve denizin şekillendirdiği bu nefis şehri gezmeye devam ediyoruz. Girit adasında 1900 ile 1936 yılları arasında kazılar yapan İngiliz arkeolog Arthur Evans (1851-1941) zengin bir biçimde süslenmiş olan bir saraya rastladı. Bu mimari şaheser, Girit’te o güne değin keşfedilmiş tüm Avrupa uygarlıklarından daha seçkin ve yüksek bir uygarlığın bulunduğunu göstermekteydi. İnce uzun bir ada olan Girit, Avrupa’nın ilk uygarlığını kuran Minoslular’ın yurdu idi. Bir efsane kahramanı olan Knossos kralı Minos’tan adlarını alan Minoslular, bu krala layık olarak yaptıkları muhteşem saraya Knossos Sarayı dediler. İlk durağımız bu saray ve Heraklion Arkeoloji Müzesi olacak. Öğlen yemeği için Heraklion’da serbest zamanın ardından Roma Döneminde Girit’in idari merkezi olmuş Gortyna’ya transferimiz olacaktır. Gortyna gezisinin önemi; 1800’li yılların sonlarına doğru bu bölgede yapılan kazılarda antik Yunan tarihinin en eski kanunlarını içeren ve Gortyn kanunları olarak bilinen yazıtların görülecek olmasıdır. Gezimiz sonrasında Hanya’ya hareket ediyoruz. Dağ yollarını aşarak ve zeytin ağaçları arasından Hanya’ya ulaşıyoruz. Osmanlılar Girit adasını fethederken, batı yönünden yani Hanya tarafından gelmişler. Bu bölge içinde ilk karşılarına çıkan yerin ismi ise Gönye-Köşe anlamına gelen Gonya olmuş. Hanya’dan sadece 15-20 dakika uzaklıkta olan ve manastırı ile ünlü Gonya’dan geçmeden Hanya’ya ulaşmak mümkün değilmiş. İşte zamanımızda dahi kullanılan "Gonya'yı Hanya'yı görürsün" deyişinin çıktığı yerde burası olmuş. Hanya’ya varmak için önce Gonya’nın görülüp, oradan geçilmesi zorunlu olduğundan bu laf söylenmeye başlanmış ve sonuçta yıllar içinde söylene söylene Gonya bir şekilde Konya oluvermiş.

Konaklamamız  (Kydon Hotel) otelimizdedir.

Öğle yemeği:           Heraklion’da serbest alınacaktır.

Akşam yemeği:      Hanya’da serbest alınacaktır.


26 Mayıs 2017 - HANYA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında bu şirin yerleşimi gezmeye başlayacağız. Hanya şehri Araplar tarafından 828 yılında, eski Minos şehri yakınlarında kurulmuştur. Günümüzde Girit’in 2.büyük şehridir. Birbirinden güzel ve eski evlerin sıralandığı limanı, Venedik ve Osmanlı yapılarının karışımından oluşan daracık sokakları, taze sebze, baharat, balık satılan pazaryeri, küçük kahveleriyle Hanya da tipik bir Akdeniz kentidir. Tıpkı bizim Alaçatı ya da Ayvalık gibi. Şehrin sembolü olmuş Venedik döneminden kalma tarihi limanı ve deniz feneri buraya ziyarete gelenlerin uğrak noktasıdır. Bir sonraki gezi durağımız olan Girit Deniz Müzesi, tarihi deniz savaşlarıyla yazılmış bu ada hakkında öğrendiklerimizi tamamlayacak. Müze gezimiz sonrası Yalı Cami, Venedik Tersaneleri, Hünkar Cami gibi eserleri gördükten sonra siz değerli gezginlerimizin serbest zamanı olacaktır.

Konaklamamız  (Kydon Hotel) otelimizdedir.

Öğle yemeği:           Hanya’da serbest alınacaktır.

Akşam yemeği:       Hanya’da serbest alınacaktır.


27 Mayıs 2017 – HANYA / AKROTIRI YARIMADASI / AGIA TRIADA MANASTIRI / APTERA ÖREN YERİ / MAHERİ KÖYÜ / KURNA GÖLÜ / HANYA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Agia Triada Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Bu manastırın içinde 1632 yılında inşa edilen kiliseyi ve İkona Müzesi’ni gezeceğiz. Bu manastırda üretilen organik şaraplar dünya çapında ün yapmıştır. Bir sonraki durağımız ise MÖ 14. Yüzyılda yapılmaya başlanan Aptera Antik Kenti olacaktır. Kentte bulunan arkeolojik eserleri gezdikten sonra Aptera köyünde serbest öğlen yemeği alacağımız köy tavernasına gideceğiz. Günü Kurna Gölü çevresinde alacağımız çay ve kahve ile tamamlıyoruz. Göl çevresindeki yaşamı ve manzarayı gözlemledikten sonra siz değerli gezginlerimiz ile Hanya dönüş yoluna başlıyoruz. Konaklamamız  (Kydon Hotel) otelimizdedir.

Öğle yemeği:           Aptera’da serbest alınacaktır.

Akşam yemeği:      Yerel Restaurant


28 Mayıs 2017 – HANYA / RETHIMNO / ATİNA / İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Hanya’ya veda edeceğiz ve Rethimno’ya hareket edeceğiz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Resmo olarak adlandırılan bu şehir Girit'in üçüncü büyük şehridir. 1924 Nüfus Mübadelesi öncesinde adada Türk nüfusun yoğun olarak yerleşik olduğu şehirlerden biriydi. Sadrazam Kara Musa Paşa'nın adını taşıyan bir camisi bulunmakla beraber, 18. yüzyıl Osmanlı devlet adamı, diplomat ve yazarlarından Ahmed Resmî Efendi, isminden de anlaşılacağı üzere, Resmo'ludur. Tarihin gelmiş geçmiş en büyük kumarbazı kabul edilen Nikolas Dandolos (Nick the Greek) da buralıdır. Gezimizde Türk ve Venedik evleri, Venedik Kent Kapısı, Rimonti Çeşmesi’ni göreceğiz.  Ziyaretlerden sonra Iraklion Havaalanına transfer oluyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Aegean Havayollarının A37319 nolu uçuşu ile saat 17.25’te kalkan uçağımız 18.15’te Atina’ya inecektir. Beklemenin ardından saat 19.10’da Atina’dan kalkan THY A3994 sefer sayılı uçuşumuz ile İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak ve saat 20.30’da İstanbul Atatürk Havaalanı’na varmış olacağız.

Öğle Yemeği :         Rethimno’da serbest alınacaktır.

Akşam Yemeği :     Havaalanında serbest alınacaktır.


GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLER
- Programda belirtilen oteller (ve benzeri)’de konaklama
- Programda belirtilen tüm transferler
- Programda belirtilen 2 akşam yemeği
- Zorunlu seyahat sigortası
- Araç içi ikramlar
- Belirtilen yerlerde geziler ve tüm giriş ücretleri
- Yerel rehberlik hizmeti

GEZİ FİYATLAMASINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
- Aegean Havayolları ile İstanbul-Atina-Iraklion gidiş ve Iraklion-Atina-İstanbul dönüş uçak bileti
- Ekstra harcamalar
- Yemeklerde alınacak içecekler
- Bahşişler
- Öğle Yemekleri
- Schengen Vize Ücreti (130 Euro)
- Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)

 UÇAK HARİÇ

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

TEK KİŞİLİK ODA FARKI

 NAKİT YA DA BANKA  HAVALESİ

1190 EURO

300 EUROUÇUŞ BİLGİLERİ

Nereden 
(Şehir/Havalimanı)

Nereye 
(Şehir/Havalimanı)

Kalkış

Varış

Havayolu

Bagaj Hakkı

İSTANBUL / Atatürk

HERAKLION / N Kazantzakis

10.35
24.05.2017 Çarşamba

14.50
24.05.2017 Çarşamba

AEGEAN

20 Kg Max

HERAKLION / N Kazantzakis

İSTANBUL / Atatürk

17.25
28.05.2017 Pazar

20.30
28.05.2017 Pazar

AEGEAN

20 Kg MaxDR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.