TARİHTEN DOĞAYA HARİKA BİR ADA - GİRİT

  • Tarih: 27.09.2017 - 01.10.2017
  • Fiyat: 1600,00 EUR
  • Not: * UÇAK BİLETİ DAHİL
TARİHTEN DOĞAYA HARİKA BİR ADA - GİRİT

Gezi Programı:

1. Gün  İstanbul Atina Heraklion (Kadiye) 27 Eylül 2017 Çarşamba

Siz değerli gezginlerimiz ile saat 08.00’de Atatürk Havalimanı Dıs Hatlar Terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde Sacred 7 Travel yetkilisi ile buluşacağız. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından saat 10.35’de Aegean Havayolları’nın A3991 sefer sayılı uçuşu ile Atina’ya hareket edeceğiz. Saat 12.00’de Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı’nda olacağız. Yaklaşık 2 saatlik bekleyiş esnasında öğle yemeğimizi serbest alıyoruz. Daha sonra Aegean Havayolları’nın A37314 sefer sayılı uçuşu ile saat 14.00’de Atina’dan hareket edeceğiz ve saat 14.50’de Heraklion’da olacağız. Havalimanında gümrük ve pasaport işlemleri sonrası tur aracımızla buluşacağız ve şehri keşfetmeye başlayacağız. İlk durağımız Heraklion Arkeoloji Müzesi olacak. Minoa uygarlığının farklı şehirlerine ait önemli eserlerin sergilendiği müzenin ardından şehirde kısa bir yürüyüşe çıkıyoruz. Kornarou Meydanı, Türk Çeşmesi, Aya Titus Kilisesi ziyaretlerinden sonra konaklayacağımız otelimize gideceğiz.

Kısa bir dinlenme sonrasında akşam yemeğimiz için buluşuyor ve restaurantımıza gidiyoruz. Konaklamamız Olivegreen Hotel (http://www.olivegreenhotel.com/ )’de olacaktır.

 

2. Gün Heraklion Gortyna Matala Spili Hanya 28 Eylül 2017 Perşembe

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tarih ve denizin şekillendirdiği bu nefis şehri gezmeye devam ediyoruz. Girit adasında 1900 ile 1936 yılları arasında kazılar yapan İngiliz arkeolog Arthur Evans (1851-1941) zengin bir biçimde süslenmiş olan bir saraya rastladı. Bu mimari şaheser, Girit’te o güne değin keşfedilmiş tüm Avrupa uygarlıklarından daha seçkin ve yüksek bir uygarlığın bulunduğunu göstermekteydi. İnce uzun bir ada olan Girit, Avrupa’nın ilk uygarlığını kuran Minoslular’ın yurdu idi. Bir efsane kahramanı olan Knossos kralı Minos’tan adlarını alan Minoslular, bu krala layık olarak yaptıkları muhteşem saraya Knossos Sarayı dediler. Knossos gezisinin ardından, Roma Döneminde Girit’in idari merkezi olmuş Gortyna’ya devam ediyoruz.  Gortyna gezisinin önemi; 1800’li yılların sonlarına doğru bu bölgede yapılan kazılarda antik Yunan tarihinin en eski kanunlarını içeren ve Gortyn kanunları olarak bilinen yazıtların görülecek olmasıdır. Yolumuz bizi 60'ların sonunda Hippilerin neşeli şarkılarla sahillerini süslediği Matala'ya çıkaracak. Matala'da serbest öğle yemeği molasının ardından, güzel dağ köylerinden Spili'de meşhur ballı yoğurt molası veteceğiz. Sonrasında Hanya’ya hareket ediyoruz. Dağ yollarını aşarak, zeytin ağaçları arasından Hanya’ya ulaşıyoruz. Osmanlılar Girit adasında fethettiği ilk şehir olan Hanya, Minoa döneminden bugüne çok farklı izler taşımakta ve tarihi dokusunu da korumaktadır. 

Gezilerimiz sonrası otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeğimiz serbest alınacaktır. Konaklamamız Kydon Hotel (http://kydonhotel.com/ )’de olacaktır.

 

3. Gün Hanya 29 Eylül 2017 Cuma

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında bu şirin yerleşimi gezmeye başlayacağız. Günümüzde Girit’in ikinci büyük şehridir. Birbirinden güzel ve eski evlerin sıralandığı limanı, Venedik ve Osmanlı yapılarının karışımından oluşan daracık sokakları, taze sebze, baharat, peynir satılan pazaryeri, küçük kahveleriyle Hanya  tipik bir Akdeniz kentidir. Şehrin sembolü olmuş Venedik döneminden kalma tarihi limanı ve deniz feneri buraya ziyarete gelenlerin uğrak noktasıdır. Bir sonraki gezi durağımız olan Girit Deniz Müzesi, tarihi deniz savaşlarıyla yazılmış bu ada hakkında öğrendiklerimizi tamamlayacak. Müze gezimiz sonrası Yalı Cami, Venedik Tersaneleri, Hünkar Cami gibi eserleri gördükten sonra siz değerli gezginlerimizin serbest zamanı olacaktır. Zamanınızı şehrin çarşılarında veya çok yakındaki bir plajda değerlendirebilirsiniz. 

Akşam yemeğimiz serbest alınacaktır. Konaklamamız Kydon Hotel (http://kydonhotel.com/ )’de olacaktır.

 

4. Gün Hanya Akrotiri Yarımadası   Agia Triada Manastırı Aptera Ören Yeri Kurna Gölü  Hanya 30 Eylül 2017 Cumartesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Yunanistan tarihinin en önemli politik simalarından ve Hanya doğumlu Eleftherios Venizelos'un mezarını ve Hanya manzarasını göreceğiz. Ardından Akrotiri yarımadasına doğru ilerleyip, Agia Triada Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Bu manastırın içinde 1632 yılında inşa edilen kiliseyi ve İkona Müzesi’ni gezeceğiz. Manastırda üretilen organik şaraplar dünya çapında ün yapmıştır. Bir sonraki durağımız ise Aptera Antik Kenti olacaktır. Kentte bulunan arkeolojik eserleri gezdikten sonra Aptera köyünde serbest öğlen yemeği alacağımız köy tavernasına gideceğiz. Günü Kurna Gölü çevresinde alacağımız çay ve kahve ile tamamlıyoruz. Göl çevresindeki yaşamı ve manzarayı gözlemledikten sonra siz değerli gezginlerimiz ile Hanya dönüş yoluna başlıyoruz.

Kısa bir dinlenme sonrasında akşam yemeğimiz için buluşuyor ve restaurantımıza gidiyoruz.

Konaklamamız Kydon Hotel (http://kydonhotel.com/ )’de olacaktır.

 

5. Gün Hanya Rethimno Atina  İstanbul 1 Ekim 2017 Pazar

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Hanya’ya veda edeceğiz ve Rethimno’ya hareket edeceğiz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Resmo olarak adlandırılan bu şehir Girit'in üçüncü büyük şehridir. 1924 Nüfus Mübadelesi öncesinde adada Osmanlı Müslüman nüfusun yoğun olarak yaladığı şehrin en ünlü siması Sultan 4. Mehmet'in sevgili eşi Rethimno doğumlu Emetullah Rabia Gülnuş Sultan'dır. Gezimizde Osmanlı ve Venedik evleri, Venedik Kent Kapısı, Rimonti Çeşmesi’ni göreceğiz ve serbest öğle yemeği zamanımızı da burada değerlendireceğiz. Ardından Heraklion'a dönüş yolculuğumuz başlayacak. Havaalanına varmadan önce şehre son bir bakış için,  Nikos Kazancakis’in mezarına gideceğiz. Nikos Kazancakis ( 18 Şubat 1883, Kandiye, Osmanlı İmparatorluğu - 26 Ekim 1957, Freiburg, Almanya) Yunanlı yazar, şair, siyasetçi ve filozoftur. 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan Yunan yazarlardan birisidir. Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olan Zorba adlı eseri ile şöhretini elde etmiştir. Gezimizin ardından Heraklion Havaalanına transfer oluyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Aegean Havayollarının A37319 nolu uçuşu ile saat 17.25’te kalkan uçağımız 18.15’te Atina’ya inecektir. Çok kısa bir bağlantı süresinin ardından saat 19.10’da Atina’dan kalkan THY A3994 sefer sayılı uçuşumuz ile İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak ve saat 20.30’da İstanbul Atatürk Havaalanı’na varmış olacağız.

 

 


UÇUŞ BİLGİLERİ

havayolu

uçuş No

nereden

nereye

Kalkış

İniş

sınıf

terminal

bagaj hakkı

 
 

1

Aegean Air

A3991

Ataturk Arpt (IST),Istanbul

Eleftherios Venizelos Intl Arpt (ATH),Athens

27.09.2017 - 10:35

27.09.2017 - 12:00

U

- , -

0   Parça

 

Olympic Airlines tarafından işletilmekte

 

2

Aegean Air

A37314

Eleftherios Venizelos Intl Arpt (ATH),Athens

N Kazantzakis Arpt (HER),Heraklion

27.09.2017 - 14:00

27.09.2017 - 14:50

U

- , -

0   Parça

 

1

Aegean Air

A37319

N Kazantzakis Arpt (HER),Heraklion

Eleftherios Venizelos Intl Arpt (ATH),Athens

01.10.2017 - 17:25

01.10.2017 - 18:15

S

- , -

0   Parça

 

2

Aegean Air

A3994

Eleftherios Venizelos Intl Arpt (ATH),Athens

Ataturk Arpt (IST),Istanbul

01.10.2017 - 19:10

01.10.2017 - 20:30

S

- , -

0   Parça

 

Gezimize Dahil Olan Hizmetler

• Dış hat uçak biletleri
• Programda belirtilen otellerde oda & kahvaltı konaklama
• Gezimiz süresince gerçekleştirilecek araç ile transfer hizmetleri
• Programda belirtilen akşam yemekleri
• Araç içi ikramlar
• Gezi esnasında ziyaret edilecek tüm gezi ve ören yerleri girişleri
• Zorunlu seyehat sağlık sigortası
• Yerel rehberlik hizmeti
• Dr. Elif Çamlıkaya danışmanlığı ve rehberliği
• Sacred7 Travel ayrıcalıkları

 

Gezimize Dahil Olmayan Hizmetler

• Programda belirtilmeyen yemekler
• Gezi esnasında yapılacak şahsi harcamalar
• Bahşişler (25 € havaalanında toplanacaktır)
 

DR. ELİF ÇAMLIKAYA

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.