VAKT-İ KERAHAT BEYOĞLU

  • Tarih: 28.03.2019
  • Fiyat: 245,00 TL
VAKT-İ KERAHAT BEYOĞLU

Gezi Programı:

  Bu kadim semt Pera , Beyoglu , Cadde-i Kebir, Istiklal olarak cağrılmış, Istanbul’da her daim batıyı yaşamış; bunu yaşarken havagazıyla aydınlatılan sokak lambalarından buz pateni pistine, çiçekçi dükkanlarından sinemalarına, modern otellerinden fotoğraf stüdyolarına Osmanlı Türkiye’sindeki bir çok ilklere mekan olmuştur.

  Taksim meydanı Cumhuriyet anıtında buluşarak başlayacağımız turumuzda hem buranın bilinmeyen tarihini ve hikayelerini keşfedeceğiz, hem de özel noktalarda Beyoğlu’nun lezzetlerini tadacağız.

  Postane binası, Galatasaray Lisesi ve meydanda bulunan yapıların anlatımlarıyla Tünele doğru devam ediyoruz. Mısırlı apartmanı, Suriye pasajı, St Antuan kilisesi ziyaret ediliyor. Yürüyerek Balık pazarına doğru devam ederken lezzet duraklarının yoğun olduğu ara sokaklarda lezzet dolu tadımlar gerçekleştiriyoruz.  Pera palas ve çevresinin anlatımıyla birlikte turumuz sonlandırılacaktır.

 

Buluşma Yeri:  Cumhuriyet Anıtı

Buluşma Saati: 18:30

Gezi Başlangıç Saati: 18:45

Gezi Bitiş Saati: 21:30

 

Programa Dahil Olan Hizmetler

  • Rehberlik Hizmeti
  • Tüm Giriş ve Bağışlar
  • Tadım ve lezzet durakları

 

Programa Dahil Olmayan Hizmetler

  • Kişisel harcamalar

MANSUR KARAKOÇ

Mansur KARAKOÇ

Profesyonel Turist Rehberi,
Gastronomi Tarihi Araştırmacısı,
Şarap ve Viski Uzmanı,
Radyo Programcısı, Konuşmacı.

 

1963 yılında Ankara’da doğdu.

ODTÜ Fen Bilimleri Matematik bölümünde okuduktan sonra, Ankara Ü. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Ankara’da geçirdiği eğitim yıllarında müzik ve sahne sanatları ile ilgilendi; usta Erkan Yücel’in yönetimindeki Ankara Halk Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol aldı.

1985 yılından itibaren kokartlı profesyonel rehber olarak İngilizce ve İtalyanca dillerinde rehberlik yapmaya başladı. Ağırlıklı olarak Türkiye’ye gelen yabancı misafirlere - Anadolu’nun her köşesinde - rehberlik yaptı. Ayrıca, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Hindistan, İran, Mısır, Fas gibi farklı coğrafyalarda Türk grupları ile rehberlik de yapmaya devam ediyor.

1994-97 yılları arasında Açık Radyo’da seyahat ve yemek kültürü üzerine ve 2004-06 yıllarında TRT’de popüler kültür ve teknoloji üzerine radyo programları yaptı. Basılı ve elektronik mecralarda farklı konularda özgün yazı, derleme ve çevirileri yayınlanan Karakoç, özel ilgi alanları üzerinde uzmanlaşmaya çalıştı: Sanat tarihinin yanı sıra, dinler tarihi; gastronomi, yeme–içme tarihi; şarap ve viski kültürü konularında uzmanlaşarak, gastronomi alanında tanınmış birçok farklı ülke ve bölgeye özel geziler tasarladı.

Yemek kültürü yanı sıra caz müziği, klasik müzik ve sahne sanatları üzerine dünyanın önemli festivallerine yapılan gezilerde rehberlik ve danışmanlık yapmaya devam eden Karakoç, son yıllarda, Türkiye’nin önde gelen seyahat acentaları için özel olarak mutfak ve yemek kültürü gezileri tasarlayıp gerçekleştiriyor.

Antropoloji-inanç ve yemek kültürü ilişkileri, gastronomi tarihi ve içki kültürü üzerine eğitimler ve seminerler veriyor.