YELDEĞİRMENİ - KADIKÖY - MODA

  • Tarih: 17.02.2019
  • Fiyat: 175,00 TL
YELDEĞİRMENİ - KADIKÖY - MODA

Gezi Programı:

ŞEHRİN AYDINLIK YÜZÜNDE TARİH        

         Eski adı Kalkedon olan Kadıköy ve çevresi pek çok kültür ve inancın bir arada yaşadığı bir bölge. Megaralılar, İstanbul’dan önce Kadıköy’ü kurmuşlar. Bir zamanlar timsahların yaşadığı derelere ev sahipliği yapan bölge şimdilerde şehrimizin aydınlık yüzünü temsil ediyor. Herodot’un “Körler Ülkesi” olarak adlandırdığı Kadıköy’ün efsaneleri, Yeldeğirmeni’nin bohem sokakları, Moda’nın keyif mekanları ve lezzet durakları bizleri bekliyor.

         Gezimizin ilk durağı doğuya giden kervanların uğurlandığı Ayrılık Çeşmesi olacak. Ardından geçmişin eğlence evlerinin sıralandığı Paris Mahallesi’nden geçip Yeldeğirmeni’nin bohem sokaklarına dalıyoruz. Pek çok şirin kafenin sıralandığı sokaklar aynı zamanda tarihi binalara, kiliselere ve yabancı okullarına ev sahipliği yapıyor. Yeldeğirmeni’ni gezip kafelerinde çay kahve molası verdikten sonra Kadıköy’ün simgesi olan Boğa Heykeli’ne gidiyoruz. Altıyolun kesiştiği noktada tüm heybetiyle duran boğanın ilginç hikayesini dinledikten sonra Bahariye Caddesi boyunca sıralanan Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası ve Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’ni görüp Kadıköy’ün ünlü çarşısı’na geçiyoruz.

          Çarşı’nın lezzet duraklarında vereceğimiz yemek molası sonrası çarşı içinde yer alan Aya Efamia Kilisesi’ni ve timsah heykelini görüp Strabon’un Khalkedon hakkında söylediklerini dinleyeceğiz. Ardından Moda’ya doğru gezimize devam edeceğiz. Moda’da butik bir çikolata dükkanı ve ünlü dondurmacı küçük lezzet kaçamakları yapacağımız duraklar olacak. Barış Manço’nun müzeye çevrilen evini ve Angilikan Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz. Son olarak binalar arasına saklanmış Rum Ortodoks Ayazması’nı görüp kutsal suyundan içerek gezimize son noktayı koyacağız.

 

BULUŞMA YERİ: AYRILIK ÇEŞMESİ TEPE NAUTİLUS (Marmaray Ayrılık Çeşmesi Durağı)

BULUŞMA SAATİ: 10:15

GEZİ BAŞLAMA SAATİ: 10:30Bu turumuzu satın almak için lütfen aşağıda yer alan numaralardan bizimle irtibata geçiniz.
90 216 326 29 03