DALİN MİDYAT EŞLİĞİNDE MEZOPOTAMYA’NIN KADİM ŞEHİRLERİ MARDİN & MİDYAT 24 -26 ŞUBAT 2023

BENİ ARA
1. GÜN

Siz Değerli misafirlerimiz ile saat 05.00’da İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK 2674 sefer sayılı uçuş ile saat 06:55 Mardin’e hareket ediyoruz. Planlanan varış saati 08:40.

Varışımız ardından Mardin turumuza Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ederek başlıyoruz. Manastır sonrası Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medresenin yapımı Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yarım kalmış. Medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.

Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğimizin ardından, Şehidiye Medresesi, Mardin Müzesi ve Sabancı Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

Akşam yemeğimiz, geleneksel Mardin mutfağı eşliğinde Cercis Murat Konağı’nda.

Konaklama otelimizde.

2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, ilk durağımız Midyat'ın eski ismi ''Hah'' olan tarihi Anıtlı Köyü. Anıtlı köyünde 2000 yıllık Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz.

Midyat’ın meşhur gümüşçülerin de alışveriş imkanı bulduktan sonra “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Üç katlı konağın taş işçiliği gerçekten büyüleyici. Ama gerçek güzellikler terasa çıktığınızda karşınıza çıkacak. Panoramik Midyat manzarasına doyamayacaksınız.

Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından, dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır. Midyat turumuzun ardından Mardin’e dönüyoruz.

Akşam yemeğimiz Bağdadi Restoran’da.

3. GÜN

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası, Mardin’i gezmeye devam ediyoruz. İlk olarak Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır.

Ardından Mor Behnam ile kız kardeşi Saro adına yapılan ve şu anda Kırklar Kilisesi olarak tanınan kilise iki ismini de erken dönem Hıristiyan efsanelerinden almıştır ve 6. yüzyılın ortalarına ait bir yapıyı ziyaret ediyoruz.

Fotoğraf molamız sonrası, Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz. Tarih ve mimari yolculuğuna ara veriyor ve lezzet yolculuğumuz başlıyor. Öğle yemeğimizi meşhur cevizli Mardin Kebabı ile yerel bir restoranda alıyoruz. Yemek sonrası Ulu Cami’yi geziyor ve kendimizi tekrardan sokaklara bırakıyoruz. Belirli bir süre birlikte gezdikten sonra alışveriş için serbest zamanınız olacak.

Buluşma sonrasında Mardin havalimanına hareket ediyoruz. Varışımız ve işlemler sonrası TK2677 sefer sayılı uçuş ile saat 18:30’te İstanbul Havalimanı’na hareket ediyoruz. Planlanan iniş saati 20.30’dur.

Hayat bir yolculuktur, başka bir yolculukta tekrar görüşmek dileğiyle…


BU PROGRAM İÇİN ÖNERİLEN UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ : İSTANBUL – MARDİN UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

TK2674

Türk Hava Yolları

Boeing B737-900ER Dar gövde

07:30

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

09:25

Mardin, Türkiye (MQM)

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı

1s 55d

 

DÖNÜŞ : MARDİN – İSTANBUL UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

TK2677

Türk Hava Yolları

Boeing B737-900ER Dar gövde

17:55

Mardin, Türkiye (MQM)

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı

20:05

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

2s 10d

 

 

 1. Belirtilen ve benzeri otel konaklama (otel değişiklik durumunda kalite aynı veya üst sınıf olacaktır.)
 2. • Özel aracımızla tüm transferler,
 3. • 3 öğle ve 2 akşam yemeği (yöresel lezzetler)
 4. • Midyat – Mor Gabriel gezisi
 5. • Dara Antik Kenti gezisi
 6. • Mardin gezisi
 7. • Tüm ören yerleri ve müzelerin giriş ücretleri
 8. • Zorunlu seyahat sağlık sigortası
 9. • Profesyonel Sacred7 Travel rehberlik ve danışmanlığı
 1. • Uçak biletleri
 2. Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

MARDİN

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
24.02.2023 - 26.02.2023
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

9.970,00 TL

9.970,00 TL

12.470,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.