DR. ELİF ÇAMLIKAYA EŞLİĞİNDE BEYRUT 28 ARALIK 2019

1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı’nda saat 10.00’da buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerimiz sonrası Türk Hava Yoları TK824 seferi ile 12.25’te Beyrut’a hareket ediyoruz. Beyrut Refik Hariri Havalimanı’na saat 14.10’da varışımıza istinaden şehri gezmeye başlıyoruz.

Eski şehir merkezi olarak adlandırılan Down Town bölgesinde güzel bir yürüyüş yapacağız.  Down Town, 15 sene süren iç savaşta en çok hasar gören bölüm olmuştur. Holiday Inn gibi önemli binaları o gün olduğu gibi kurşun delikleriyle bırakmışlar ancak benzer durumda yapılar dışında nerede ise bütün şehir merkezi artık büyük bir ihtişam içerisindedir. Gezimizi sonlandırmadan önce son durağımız Place Etoile yani Yıldız Meydanı oluyor ve burada Hamidiye Saat Kulesi’ni görüyoruz. 2. Abdülhamid’in tahta geçişinin 25. yılını kutlamak amacı ile yapılan saat kulesi, batılı örneklerinden farklı olarak inşa edilmiştir.

Gezimizin sonunda otele transferimiz yapılıyor. Akşam yemeğimiz Orta Doğu mutfağının en güzel lezzetlerini tadabileceğimiz, Dunya Restaurant’ta.

Konaklamamız Ramada Downtown Hotel’de
2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltısı sonrası Baalbek-Anjar-Ksara için yola çıkıyoruz. Beyrut’a yaklaşık 2 saatlik mesafede (90 km) bulunan Baalbek şehri, Lübnan Dağları'nın arkasındaki Bekaa Vadisi üzerinde yer alır ve tarihçesi 9000 yıl öncesine dayanır.  

Heliopolis olarak da bilinen Baalbek, Roma İmparatoru Constantin’in 4.yy da Hıristiyanlığı kabulüne kadar altın dönemini yaşayarak, imparatorluğun gücünü ve ihtişamını göstermek adına başkent Roma’dan sonra inşa ettiği en büyük çok tanrılı dini merkez olmuştur. İçerisinde Venüs, Jüpiter ve Bacchus adına adanmış 3 tapınak bulunur. Bacchus tapınağı dünyada günümüze kadar en iyi korunmuş Roma tapınağıdır. Jüpiter Tapınağı ne yazık ki zaman içerisinde harap olmuş ve toplam Corinthian tarzı 54 sütun üzerine kurulmuş olan tapınaktan günümüze sadece 6 sütunu ayakta kalmıştır. Tapınağın 8 sütunu ise Bizans İmparatoru Justinian’ın emri ile 532-537 yılları arasında tamamlanan İstanbul’daki Ayasofya Kilisesinin yapımında kullanılmıştır. Şehirde ilk arkeolojik kazılar 1898 yılında Osmanlının izni ile Alman Kayzeri 2. Wilhem zamanında başlamıştır.

Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından, doğal mağaralarda yer alan Ksara şatosuna geçecek ve ünlü mahzenleri göreceğiz. Günümüzde hala kullanımda olan mağaraları gezdikten sonar, Bekaa Vadisi üzerindeki yolculuğumuzu sürdürerek Anjar kasabasına doğru hareket ediyoruz. Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı bu kasabada, 8.yy da Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek tarafından yaptırılan ve günümüz Lübnan topraklarında bulunan yegâne Emevi eseri olan antik şehri gezeceğiz. Merkezi Şam olan Emeviler, bu şehri yazlık saray ve ticaret merkezi olarak kurmuşlardır. Şehir tüm ülkede sahilde yer almayan tek ticaret şehri olmakla beraber, doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde merkezi bir konumdadır. Anjaar’ı ziyaretimiz sonrasında Beyrut’a dönüyoruz. Otelimize döndükten sonra şehirde yürüyüş ve alışveriş yapabilirsiniz.

Akşam yemeğimiz Orta Doğu mutfağının eşsiz lezzetleri eşliğinde Le Pecheur Restaurant’ta.

Konaklamamız Ramada Downtown Hotel’de.

3. GÜN

Kahvaltının ardından Lübnan’a bir saat mesafede bulunan ve Dünya’nın yeni yedi harikası listesine aday olmuş Jeita Mağarası’na doğru yola çıkıyoruz. Tarih öncesi çağlarda insanların yaşadığı bu mağaralardan aşağıda olanı 1836, yukarıda olanı 1958 yılında keşfedilmiştir. Yukarı kısımdaki mağaranın içinde yürürken ne kadar büyük olduğunu yolun sonuna vardığımızda anlayabiliyoruz. Girişten 750 metre sonra izin verilen en uç noktaya gelip aşağı bakılınca 40 katlı apartman yüksekliğini fark etmiş olacağız. İçerideki sarkıtlar ve dikitlerin uzunluğu Dünya’nın Yeni 7 Harikasına neden aday gösterildiğini kanıtlar durumda. Gezimizi unutulmaz kılacak olan mağara içerisindeki sandal gezimiz sonrası, limanı ile ünlü Byblos’a gidiyoruz. Lübnan’ın bu en eski ve önemli liman kentinde öncelikle Byblos Kalesi’ni gezeceğiz. Haçlılar tarafından yapılmış olan bu kalenin asıl en önemli özelliği uzun süreli olarak insanların yerleştiği bir höyük üzerinde kurulmuş olmasıdır. Halen devam eden kazılarda her katmanda değişik bulguların bulunduğunu bilmekteyiz. Ardından, Osmanlı döneminde yapılmış olan Byblos Çarşısı’nı geziyoruz.  

Öğle yemeğimizi muazzam bir manzaraya sahip olan Pepe Abed Restaurant’ta alıyoruz.

Yemek sonrası, ilk olarak köy olarak kurulan ancak sonralarda şehrin büyümesi sonucu şehre dâhil olan Harissa’ya geliyoruz. Teleferik ile tepeye doğru yapacağımız keyifli bir yolculuk sonrası, denizden 650 metre yükseklikte bulunan "Our Lady of Lebanon" olarak adlandırılan dev Meryem Ana heykelinin bulunduğu Harissa’da şehrin ve Akdeniz’in muazzam görüntüsüne tanık olacağız.

Otele dönüşümüzün ardından, akşam yemeğimiz Abdel Wahab Restaurant’ta.

Konaklamamız Ramada Downtown Hotel’da.

4. GÜN

Kahvaltının ardından, Yeşil Hat’ta bulunan Beyrut Müzesi’ni geziyoruz. Kenti ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan müzede Lübnan tarihini bir de burada sergilenen değerli eserler yardımıyla içselleştirme olanağını bulacağız. Müze, 1975-1991 yılları arasındaki Lübnan Savaşı sırasında ciddi oranda hasar görmesine karşın, resmi kurumların ve özel sektörün yoğun desteği sayesinde, onarılmış ön cephesi, sürekli güncellenen sergileri ve yeni sunum tarzıyla 1999 yılında yeniden açılmıştır.

Ardından, ‘’Pigeon rocks’’ olarak bilinen Güvercin Kayalıklarını göreceğiz. Bu kayalıklar Beyrut’luların Corniche dedikleri sahil yolundan izlenebiliyor ve Beyrut’un en önemli simgelerinden biridir. Şehitler Meydanı’na geldiğimizde, 2002 senesinde yapılmış, Muhammed El Emin Camii’ni ziyaret ediyoruz. 2005 senesinde hayatını kaybeden Lübnan Başbakanı Hariri’nin mezarı da burada bulunmakta olup, mozolesinin bulunduğu çadırı da görme imkânı bulacağız.


Öğleden sonra, uzun yılbaşı gecesi öncesi dinlenebilmeniz ve hazırlıklarınız için serbest zamanımız olacak..
2020’ye merhaba diyeceğimiz özel yılbaşı yemeğimiz, canlı müzik ve

eğlenceler eşliğinde. Yeni yılınız kutlu olsun...

5. GÜN

Geç kahvaltının ardından, Beyrut Refik Hariri Havalimanı’na transferimiz yapılıyor. Bilet ve pasaport işlemlerimiz sonrası, Türk Hava Yolları TK825 sefer sayılı uçuşu ile 14.45 te İstanbul’a hareket ediyoruz. 17.45’te İstanbul’a hoş geldiniz.

 • Ramada Downtown Hotel’de kahvaltı dâhil konaklama,
 • Programda belirtilen öğle yemekleri
 • Şık restoranlarda tüm akşam yemekleri
 • Canlı müzik eşliğinde Yılbaşı Gecesi eğlencesi
 • Programda belirtilen tüm transferler,
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Yerel rehberlik hizmetleri,
 • Müze, ören yeri giriş ücretleri
 • Elif Çamlıkaya rehberliği ve danışmanlığı
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası  
 • İstanbul – Beyrut / Beyrut - İstanbul dış hat uçak biletleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Yurtdışı çıkış harç pulu 
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.

4*

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
28.12.2019 - 01.01.2020
Herşey Dahil

1.990,00 USD

1.990,00 USD

2.380,00 USD

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.