Dr. Elif Çamlıkaya Eşliğinde, Hindistan'da Renk Rüzgarı Delhi, Agra, Jaipur, Varanasi Ve Udaipur’da Holi Festivali

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 18:00’de, İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Uçuş işlemlerimizin ardından, Türk Hava Yolları TK716 sefer sayılı uçuş ile, saat 20:55’te Delhi’ye uçuyoruz.

 
2. GÜN

Sabah erken (05:15) Delhi Havalimanı’na varışımızın ardından, iç hatlar terminaline geçerek UK631 sayılı sefer ile saat 10:45’te Varanasi’ye uçuyoruz. 12.10’da şehre varışımızda bizi bekleyen özel aracımız ile otelimize transferimiz yapılıyor. Odaların müsait olması durumunda giriş işlemlerinin ve kısa bir dinlenmenin ardından şehri gezmeye başlıyoruz. Varanasi, Hindistan’ın en eski ve yedi kutsal şehrinden biri olarak kabul edilmektedir.

Akşam üzeri, Ganj Nehri kıyısında gerçekleşen Aarti törenine katılıyoruz. Gün batımında, yeniden hayata döneceğine inanılan ölülerin yakılışını ve kutsal Ganj nehri kıyısında mantralar ve davullar eşliğinde yapılan ibadeti izleyerek farklı bir deneyim yaşayacağız...

Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Ramada Hotel’de.

3. GÜN

Sabah erken saatte, Ganj nehri üzerinde unutulmaz bir tekne gezisi yapacak, gün doğumunda bu kutsal suya girerek arınmak isteyen insanları izleyeceğiz. Varanasi, Hindu Tanrısı Shiva’nın şehridir ve bu şehirde ölmek bir Hindu için onur ve kurtuluş vaadidir. Gezimiz sırasında nehirde yıkanan, çamaşırlarını yıkayan ve ölülerini yakan insanları görme olanağı bulacaksınız. Ölü yakma ghatlarında (ghat, suya inen merdivenler demektir) Varanasi’de kremasyon konusunda alan araştırması yapan ve doktora tezi bu konuda olan rehberimiz Dr. Elif Çamlıkaya tarafından ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır. Sabah ibadetini yaptıktan sonra yola koyulanlar, okula giden çocuklar, yeni bir güne başlayan Varanasi halkıyla birlikte biz de yeni güne merhaba diyoruz. Bu ilginç deneyimin ardından kahvaltımızı almak üzere otele dönüyoruz. Kahvaltı sonrası Varanasi Havalimanı’na transferimiz yapılıyor. SG 2968 sayılı uçuş ile 10:50’de Delhi’ye uçuyoruz. 12.25’de varışımızda, bizleri bekleyen özel aracımız ile Agra’ya doğru yola çıkıyoruz (yaklaşık 4 saat). Yol boyunca, Program Danışmanımız, Dr. Elif Çamlıkaya ile Hindistan tarihi ve Hinduizm hakkında konuşacağız.

Akşam yemeği ve konaklamamız Courtyard By Marriott Hotel’de.

4. GÜN

Kahvaltının ardından, dünyanın en önemli yapıtları arasında yer alan Tac Mahal’i ziyaret ediyoruz. Babür Devleti Sultanı Şah Cihan’ın, 39 yaşında on dördüncü çocuğunu dünyaya getirirken hayatını kaybeden çok sevdiği eşi Ercüment Banu Begüm’ün (Mümtaz) hatırasına inşa edilmiştir. Tac Mahal Hindistan’da İslam sanatının mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilir. Ardından, Agra Kalesi’ne gidiyoruz. Sultanların yaşam ve çalışma alanlarını, saray bahçelerini göreceğiz. Kale ve içindeki saraya ait bölümler İslami ve Hindu mimari stilin birlikte kullanımına güzel bir örnektir. Oğlu Alemgir tarafından tahttan indirilen Şah Cihan’ın ömrünün son günlerini kaledeki odasından Tac Mahal’i izleyerek geçirdiği bilinmektedir.

Gezimizin bitiminde özel aracımız ile Rajastan Eyaleti’nin başkenti Jaipur’a doğru hareket ediyoruz. Yolculuğumuz mola ile birlikte yaklaşık 5 saat sürecektir.

Konaklama ve akşam yemeğimiz Jaipur Marriott Hotel’de.

5. GÜN

Kahvaltının ardından, Rajput mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden biri olan, Amber Kalesi’ne fillerin sırtında çıkıyoruz. (Fillerin müsait olmaması durumunda jeep kullanılacaktır.) Amber Kalesi; içinde bulunan işlemeli ve oymalı eserleri, kristal odaları ile sizi mihracelerin dönemine götürecek. Öğleden sonra ‘Pembe Şehir’ olarak bilinen Jaipur şehir turumuza devam ediyoruz. Pembe renk geleneksel “hoşgeldin” anlamında kullanılır; 1876 yılında Prens Albert'in ziyareti onuruna şehrin doğal gül kurusu rengi taş duvar ve binaları pembe tonlarıyla yenilenmiştir. Turumuz esnasında görülecek yerler arasında Jantar Mantar Gözlemevi, Hawa Mahal veya Rüzgârlar Sarayı olarak da adlandırılan yapı yer almaktadır.

Konaklama ve akşam yemeğimiz Jaipur Marriott Hotel’de.

 
6. GÜN

Erken kahvaltı ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından, havalimanına transferimiz yapılıyor. SG 2632 sayılı uçuş ile saat 10:00’da Rahastan Eyaleti’nin güzel şehri Udaipur’a uçuyoruz. Mihracelerin mirasıyla bütünleşmiş, binbir gece masalları dekoru bir şehir Udaipur..

Otelimize yerleştikten sonra bir süre dinlenmenin ardından Pichola Gölü’nün durgun sularında tekne ile unutulmaz bir gezi yapacağız. Şehir, yapay göllerin gölleri, üzerindeki adaları ve adalardaki ünlü saraylarıyla bilinmektedir. Pichola gölü, Rajasthan Eyaleti’nin en güzel ve canlı gölüdür; şehrin kalbi olarak adlandırılmaktadır.

Bu akşam Udaipur Maharanas tarafından içinde yaşamaya devam ettiği sarayının avlusunda düzenlecek Holika Dahan Töreni’ne katılacağız. Holika ve Prahlad’ın hikayesi, Holi Bayramı’yla olan bağlantısı, Holi öncesi ve Holi günü yapılan ibadet ve eğlenceleri konuşacağız. Udaipur kralı için maharaja (mihrace) değil maharana ünvanı kullanılır.

Akşam yemeğimiz de sarayın avlusunda olacak.

Konaklamamız, dünyanın en etkileyici otellerinden, Udaipur Maharanası’nın yazlık sarayı olarak inşa edilmiş ve gölde bir ada üzerinde yer alan Taj Lake Palace Hotel’de...

7. GÜN

Hayatımızın en renkli günü için uyanma vakti… Bugün Holi Festivali günü.

Hindistan’a özgü Holi Festivali’nin (Holi Fest) amacı baharın gelişini kutlamaktır. Festivale verilen diğer isim ise Renklerin Bayramı’dır. Festival adına yaraşır bir şekilde rengârenk gerçekleştirilir. Holi oynayanlar rengârenk boyaları, önce yüzlerine sürerler, daha sonra ise birbirlerine atarlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgelemektedir.

Udaipur sokaklarında, Jagdish Tapınağı çevresinde Holi Festivali’ni yaşayan halkın arasına katılacak; günümüzü fotoğraf çekerek ve otelimizin olanaklarını değerlendirerek geçireceğiz.

Konaklamamız Taj Lake Palace Hotel’de.

8. GÜN

Kahvaltının ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından şehri gezmeye devam ediyoruz.

Şehir Sarayı, göle bakan küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarayın bir bölümü Udaipur Maharanası ve ailesi tarafından kullanılmaktadır. Diğer bölümü çok değerli bir müzedir. Şık salonları, dekoratif kapıları, taş ve cam mozaikleri ile göz kamaştırıcı bir güzellik sunar.

Gezimizin bitiminde havalimanına transferimiz yapılıyor. AI472 sayılı uçuş ile 15.10’da Delhi’ye hareket ediyoruz. 16.30’da varışımızda otelimize transferimiz yapılıyor.

Akşam yemeği ve konaklamamız Taj Mahal Hotel’de.

9. GÜN

Kahvaltının ardından, eski ve yeniyi, antik ve moderni bir arada deneyimleyeceğimiz, Hindistan’ın başkenti Delhi’yi gezmeye başlıyoruz. Gezimiz sırasında, Kızıl Kale (dışarıdan), Cuma Camii, Raj Ghat, Hindistan Kapısı, yeşil parklar ve bahçeler göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Binası’nı dışarıdan göreceğiz.

Akşam Gurgaon’da bulunan, müzikal show Kingdom of Dreams Tiyatrosu’nda Zangoora’yı izleyeceğiz. Kendinizi, Bollywood filmlerinden bir sahnede hissedeceğiniz unutulmaz gösteride, günümüz teknolojisinin katkısıyla Hint kültürü ve tarihini geleneksel performanslar ile tanıyacağız.

Akşam yemeği ve konaklamamız Taj Mahal Hotel’de.

10. GÜN

Sabahın erken saatlerinde havalimanına transferimiz yapılıyor. Türk Hava Yolları, TK717 sayılı sefer ile yapacağımız İstanbul dönüş uçuşumuz 06:55’te kalkıyor. Yerel saat ile 11.25’te İstanbul’a hoş geldiniz.

Hayat Bir Yolculuktur.

Başka bir yolculukta tekrar birlikte olmak dileği ile…

 

 1. Programda belirtilen otellerde vb. kahvaltı dahil konaklama
 2. • Belirtilen tüm iç hat uçuşları
 3. • Tüm transferler ve şehir gezileri
 4. • Program dahilinde bulunan tüm giriş ücretleri
 5. • Udaipur Maharanası tarafından düzenlenen Holika Dahan Töreni’ne katılım
 6. • Delhi’de Zangoora Show
 7. • Elif Çamlıkaya danışmanlık ve rehberlik hizmeti
 8. • Tüm akşam yemekleri
 9. • Zorunlu seyahat sigortası

 

 1. THY ile İstanbul – Delhi arası uçak bileti,
 2. • Öğle yemekleri
 3. • Yurtdışı çıkış harcı
 4. • Vize Ücretleri

Dr. Elif Çamlıkaya

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım. Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım. Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım "Death Management in Hindu Varanasi" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım

Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

5*

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
04.03.2020 - 13.03.2020
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

2.950,00 EUR

2.950,00 EUR

4.300,00 EUR

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.

GİDİŞ : 04 Mart 2020, Çarşamba

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK716

Economy Yarı Esnek (L)

Türk Hava Yolları

Boeing 777-300ER Geniş gövde

20:50

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

05:15

5 Mart Perşembe

Delhi, Hindistan (DEL)

Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı

5s 55d

DÖNÜŞ: 13 Mart 2020, Cumartesi

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK717

Economy Yarı Esnek (L)

Türk Hava Yolları

Boeing 777-300ER Geniş gövde

06:55

Delhi, Hindistan (DEL)

Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı

11:30

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

7s 5d