Dr. Elif Çamlıkaya Eşliğinde HOLİ ZAMANI HİNDİSTAN'DA RENK RÜZGARI DELHİ, AGRA, JAIPUR, VARANASI VE UDAIPUR’DA HOLİ 02 – 11 MART 2023

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı’nda buluşmamızın ardından, bilet ve bagaj işlemleri sonrası, Türk Havayolları’nın TK716 sefer sayılı uçuşu ile 20.50’de Delhi’ye uçuyoruz.

2. GÜN

Sabah (04.40) Delhi Havalimanı’na varışımızın ardından, havalimanı yakınında bir otele kahvaltı için geliyor ve iç hat uçuşu öncesinde dinlenme olanağı buluyoruz. Ardından iç hatlar terminaline geçerek Air India AI406 sefer sayılı uçuş ile 10.15’te Varanasi’ye hareket ediyoruz.

(İç hatlar için uçak altı bagaj hakkı kişi başı 25 Kg, kabin bagajı ise 7 Kg'dır.)

Şehre varışımızda (11.45) bizi bekleyen özel aracımız ile otelimize transferimiz yapılıyor. Odaların müsait olması durumunda giriş işlemlerinin ve kısa bir dinlenmenin ardından şehri gezmeye başlıyoruz. Varanasi, Hindistan’ın yedi kutsal şehrinden biri olarak kabul edilmektedir. Günü şehri tanımaya başlayarak geçireceğiz. Kutsal Ganj Nehri kıyısında günlük yaşamın farklı renklerini ve ölüm sonrası düzenlenen törenleri gördükten sonra, güneş batımından sonra gerçekleşen Aarti törenine katılıyoruz. Tüm bu unutulmaz deneyimlerden sonra otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama, otelimizde.

3. GÜN

Sabah kahvaltısı öncesinde ve güneş doğmadan otelimizden ayrılarak, bu sefer güneşin doğuşu sırasında yapılan ibadetleri izlemek üzere yeniden Ganj nehri kenarına gidiyoruz. Burada unutulmaz bir tekne gezisi yapacak ve Varanasi’nin sabah saatlerini izleyeceğiz. Varanasi, Hindu Tanrısı Shiva’nın şehridir ve bu şehirde ölmek bir Hindu için defalarca yeniden doğmak zorunda kalmadan, ölüm ve doğum zincirinden çıkış için yüksek ihtimal vadeder. Gezimiz sırasında nehirde yıkanan, çamaşırlarını yıkayan ve ölülerini yakan insanları görme olanağı bulacaksınız. Hindu inancında ölüm törenlerini, bu konuda Varanasi’de alan araştırmasını yapan ve doktora tezi bulunan rehberimiz Dr. Elif Çamlıkaya’dan dinleyeceksiniz.

Nehir kenarında sabah ibadetini yaptıktan sonra yola koyulanlar, okula giden çocuklar, yeni bir güne başlayan Varanasi halkıyla birlikte biz de yeni güne merhaba diyoruz ve otelimize dönüyoruz.

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak havalimanına transferimiz yapılıyor ve Air India AI 405 sayılı uçuş ile 12.45’te, Delhi’ye gidiyoruz. 14.30’da varışımızda özel aracımızla, bir zamanlar Babürlü Devleti’nin başkenti olan Agra’ya doğru hareket ediyoruz. (yaklaşık 4 saat) Varışımızda otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeğimiz ve konaklama otelimizde.

4. GÜN

Kahvaltının ardından, Babürlü Devleti’nin kale sarayı Agra Kalesi’ni geziyoruz. Sultanların yaşam ve çalışma alanlarını, saray bahçelerini ve oğlu Sultan Alemgir tarafından tahttan indirilen Şah Cihan’ın, ömrünün son günlerini Tac Mahal’i izleyerek geçirdiği odasını göreceğiz.

Ardından, dünyanın en önemli yapıtları arasında yer alan ve “yedi yeni dünya harikasından” biri olan Tac Mahal’i ziyaret ediyoruz. Babürlü Devleti Sultanı Şah Cihan’ın, 39 yaşında on dördüncü çocuğunu dünyaya getirirken hayatını kaybeden çok sevdiği eşi Ercüment Banu Begüm’ün (Mümtaz) hatırasına inşa edilmiştir. Tac Mahal, Hindistan’da İslam sanatının mücevheri olarak kabul edilir. Çarpıcı tasarımı ve mükemmel simetrisi ile dikkat çeker.

Tac Mahal’i gezdikten sonra Jaipur’a yolculuğumuz başlayacak. Yaklaşık 6 saat sürecek yolculuğumuz sonrasında varışımızda Jaipur otelimize yerleşiyoruz.

Şehir ismini 1699-1743 yılları arasında yönetimde olan Hindu Mihrace Sawai 2. Jai Singh’den alır ve aynı zamanda zafer şehri demektir. Şehirdeki binalar, bölgeden çıkarılan pembe renkli taşlarla yapılmıştır. 1876 yılında, daha sonra Kral 7. Edward olarak tahta çıkacak Galler Prensi’nin ziyareti sırasında binalar pembe rengi vurgulayacak şekilde boyanınca, Pembe Şehir olarak ünlenir.

Akşam yemeği ve konaklama Jaipur’daki otelimizde.

5. GÜN

Erken kahvaltının ardından pembe şehir Jaipur’u gezmeye başlıyoruz. İlk olarak Rajput mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden biri olan Amber Kalesi’ne jeeplerle çıkıyoruz.

Öğleden sonra ‘Pembe Şehir’ olarak bilinen Jaipur şehir turumuza devam ediyoruz. Pembe renk geleneksel “hoşgeldin” anlamında kullanılır; 1876 yılında Prens Albert'in ziyareti onuruna şehrin doğal gül kurusu rengi taş duvar ve binaları pembe tonlarıyla yenilenmiştir.

Turumuz esnasında görülecek yerler arasında Jantar Mantar Gözlemevi, Hawa Mahal veya Rüzgârlar Sarayı olarak da adlandırılan yapı yer almaktadır. Ardından Jaipur’un rengarenk çarşılarında dolaşacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Jaipur’daki otelimizde.

6. GÜN

Kahvaltı sonrası havalimanına tranferimiz yapılıyor ve Indigo Flight 6E7218 sayılı uçuş ile 09.25’te, mihracelerin mirasıyla bütünleşmiş bin bir gece masallarının dekoru kıvamında bir şehir olan Udaipur’a uçuyoruz.

Otelimize yerleştikten sonra, bir süre dinlenmenin ardından Pichola Gölü’nün durgun sularında tekne ile unutulmaz bir gezi yapacağız. Şehir, yapay göllerin gölleri, üzerindeki adaları ve adalardaki ünlü saraylarıyla bilinmektedir. Pichola gölü, Rajasthan Eyaleti’nin en güzel ve canlı gölüdür; şehrin kalbi olarak adlandırılmaktadır.

Bu akşam Udaipur Maharanas tarafından içinde yaşamaya devam ettiği sarayının avlusunda düzenlecek Holika Dahan Töreni’ne katılacağız. Holika ve Prahlad’ın hikayesi, Holi Bayramı’yla olan bağlantısı, Holi öncesi ve Holi günü yapılan ibadet ve eğlenceleri konuşacağız. Akşam yemeğimiz de sarayın avlusunda olacak.

Konaklamamız, dünyanın en etkileyici otellerinden, Udaipur Maharanası’nın yazlık sarayı olarak inşa edilmiş ve gölde bir ada üzerinde yer alan Taj Lake Palace Hotel’de.

7. GÜN

Hayatımızın en renkli günü için uyanma vakti… Bugün Holi Festivali günü. Hindistan’a özgü Holi Festivali’nin (Holi Fest) amacı baharın gelişini kutlamaktır. Festivale verilen diğer isim ise Renklerin Bayramı’dır. Festival adına yaraşır bir şekilde rengârenk gerçekleştirilir. Holi oynayanlar rengârenk boyaları, önce yüzlerine sürerler, daha sonra ise birbirlerine atarlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgelemektedir.

Udaipur sokaklarında, Jagdish Tapınağı çevresinde Holi Festivali’ni yaşayan halkın arasına katılacak; günümüzü fotoğraf çekerek ve otelimizin olanaklarını değerlendirerek geçireceğiz.

Konaklamamız Taj Lake Palace Hotel’de.

8. GÜN

Kahvaltının ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından şehri gezmeye devam ediyoruz.

Şehir Sarayı, göle bakan küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarayın bir bölümü Udaipur Maharanası ve ailesi tarafından kullanılmaktadır. Diğer bölümü çok değerli bir müzedir. Şık salonları, dekoratif kapıları, taş ve cam mozaikleri ile göz kamaştırıcı bir güzellik sunar.

Gezimizin bitiminde havalimanına transferimiz yapılıyor. Air India flight AI 472 sefer sayılı uçuş ile 15.05’de Delhi’ye uçuyoruz. 16.30’da Delhi’ye ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Delhi otelimizde.

9. GÜN

Kahvaltının ardından, eski ve yeniyi, antik ve moderni bir arada deneyimleyeceğimiz, Hindistan’ın başkenti Delhi’yi gezmeye başlıyoruz. Gezimiz sırasında, Kızıl Kale (dışarıdan), Cuma Camii, Raj Ghat, Hindistan Kapısı, yeşil parklar ve bahçeler göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Binası’nı dışarıdan göreceğiz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

10. GÜN

Sabah erken saatte havalimanına transferimiz yapılıyor. Türk Havayolları’nın TK717 sefer sayılı uçuş ile saat 06.20’de İstanbul’a hareket ediyor ve yerel saat ile 10.30’da İstanbul’a ulaşıyoruz.

Hayat bir yolculuktur.

Başka bir yolculukta tekrar birlikte olmak dileği ile.

 

 1. Belirtilen tüm iç hat uçuşları (4 adet),
 2. • Geleneksel Hindistan karşılaması
 3. • Udaipur hariç tüm otellerde günlük kahvaltı ve akşam yemekleri.
 4. • Lake Palace Udaipur'da Holi öncesi bir akşam yemeği.
 5. • Delhi'den Udaipur'a programa göre özel, klimalı lüks Volvo otobüsüyle ulaşım. (Varanasi'de lüks Hint otobüsü)
 6. • Tüm tur için eşlik eden İngilizce konuşan yerel rehberlik hizmeti
 7. • Tüm anıt ve turistik yerlerin giriş ücretleri,
 8. • Varanasi'de Ganj nehrinde özel tekne gezisi
 9. • Jaipur'da Amber kalesine jeep yolculuğu
 10. • Udaipur'daki Pichola Gölü'nde özel tekne gezisi
 11. • Udaipur Şehir Sarayında Holika Dahan töreni
 12. • Holi kutlamaları için giyilecek Kurta Pijama (tek kullanımlık)
 13. • Eski Delhi'de bisiklet çekçek yolculuğu
 14. • Ziyaretlerde ve ulaşımda uzun yolculuklarda şişelenmiş maden suyu
 15. • Dr. Elif Çamlıkaya rehberliği ve danışmanlığı
 16. • Zorunlu seyahat sağlık sigortası

 

 1. THY ile İstanbul - Delhi / Delhi - İstanbul Dış Hat Uçuşu
 2. • Öğle yemekleri
 3. • Yemeklerde alınan içecekler
 4. • Yurtdışı çıkış harcı
 5. • Vize Ücretleri
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

HOLI HİNDİSTAN

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
02.03.2023 - 10.03.2023
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

2.470,00 EUR

2.470,00 EUR

3.160,00 EUR

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.