DR. ELİF ÇAMLIKAYA EŞLİĞİNDE KUZEY HİNDİSTAN 16 KASIM 2019

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 18.45’te İstanbul Havalimanı’nda buluşmamızın ardından, bagaj ve gümrük işlemleri sonrası, Türk Havayolları’nın TK716 sefer sayılı uçuşu ile 20.55’de Delhi’ye uçuyoruz.  

2. GÜN

Sabah erken (05.15) Delhi Havaalanı’na varışımızın ardından, iç hatlar terminaline geçerek AI 406 sefer sayılı 10.15 uçuşu ile Varanasi’ye hareket ediyoruz. 11.35’te şehre varışımızda bizi bekleyen özel aracımız ile otelimize transferimiz yapılıyor. Odaların müsait olması durumunda giriş işlemlerinin ve kısa bir dinlenme süresinin ardından şehri gezmeye başlıyoruz. Varanasi, Hindistan’ın en eski ve yedi kutsal şehrinden biri olarak kabul edilmektedir. 

Akşamüzeri, Ganj Nehri kıyısında gerçekleşen Aarti törenine katılıyoruz. Gün batımında, yeniden hayata döneceğine inanılan ölülerin yakılışını ve kutsal Ganj nehri kıyısında mantralar ve davullar eşliğinde yapılan seremonileri izleyerek müthiş bir deneyim yaşayacağız. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız otelimizde..

3. GÜN

Sabah erken saatte, Ganj nehri üzerinde unutulmaz bir tekne gezisi yapacak, gün doğumunda bu kutsal sularda kendilerini yıkayarak günahlarından arınmak isteyen insanları izleyeceğiz.  Varanasi, Hindu Tanrısı Shiva’nın şehridir ve bu şehirde ölmek bir Hindu için onur ve kurtuluş vaadidir. Gezimiz sırasında nehirde yıkanan, çamaşırlarını yıkayan ve ölülerini yakan insanları görme olanağı bulacaksınız. Ölü yakma ghatlarında (ghat, suya inen merdivenler demektir) Varanasi’de kremasyon konusunda alan araştırması yapan ve doktora tezi bu konuda olan rehberimiz Dr. Elif Çamlıkaya tarafından ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır. Ganga’da sabah ibadetini yaptıktan sonra yola koyulanlar, okula giden çocuklar, yeni bir güne başlayan Varanasi halkıyla birlikte biz de yeni güne merhaba diyoruz. Varanasi’nin kutsallığı Ganj Nehri’nin kutsallığına dayanmaktadır ve tarihi çok geçmişlere uzanmaktadır. Kahvaltı sonrası Varanasi Havalimanı’na transferimiz yapılıyor. AI406 sefer sayılı 12.10 Agra’ya uçuyoruz. 13.20’de varışımızda otelimize transfer sonrasında dinlenme ve alış-veriş için serbest zamanımız olacak. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde..

4. GÜN

Bir zamanlar Moğol İmparatorluğunun başkenti olan Agra, bugünkü ününü “Mermerdeki

Rüya” olarak bilinen Taj Mahal’e borçlu.. Kahvaltının ardından, Agra Kalesi’ne yapılacak gezide sultanların yaşam ve çalışma alanlarını, saray bahçelerini göreceğiz. Oğlu Alemgir tarafından tahttan indirilen Şah Cihan‘ın ömrünün son günlerini kaledeki odasından Taç Mahal’i izleyerek geçirdiği bilinmektedir. Yaklaşık 2,5 km uzunluğundaki bu saray kırmızı kum taşı duvarlar içerir,  içerisinde seyirci salonları ve camii bulunmaktadır. Yapı İslami ve Hindu mimari tarzı için iyi bir örnekleme sunar.

 

Gezimiz sonrasında Agra şehir gezimizi gerçekleştirirken öğle yemeği ve alışveriş için zamanımız olacaktır. Öğleden sonra dünyanın  en  önemli  yapıtları  arasında  yer  alan Tac Mahal’i ziyaret edeceğiz. Babür Devleti Sultanı Şah Cihan’ın, 39 yaşında on dördüncü çocuğunu dünyaya getirirken hayatını kaybeden çok sevdiği eşi Ercüment Banu Begüm’ün (Mümtaz) hatırasına inşa edilmiştir. Taç Mahal Hindistan’da İslam sanatının mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir. Çarpıcı tasarım, denge ve bir mükemmel simetri ile dikkat çeker. Taç Mahal Hindistan’da İslam sanatının mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir. Günün son ışıklarının Taç Mahal üzerinde oluşturduğu renkleri fotoğrafladıktan sonra otelimize ulaşıyoruz.

 

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde..

5. GÜN

Kahvaltının ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından Jaipur’a hareket ediyoruz. Rajastan’ın başkenti olan Jaipur, diğer adıyla pembe şehir, dört, bir yanı sarp tepeler, kaleler ve surlarla çevrili, sokaklarda uzanan pembe renkli evleri ve büyülü günbatımı ile ünlü adeta masalsı bir şehir.. Yaklaşık 6 saat sürecek yolculuğumuz sırasında, yol üzerinde bulunan, kırmızı şehir olarak bilinen Fatehpur Sikri şehrini ziyaret edeceğiz. Bu şehir Sikri köyü yakınlarında kurulmuştur. Sikri, şükür anlamına gelmektedir. Fatehpur ise fetih şehri anlamını taşımaktadır. Ekber tarafından kurulan bu şehir bir dönem Moğol imparatorluğunun başkentliğini de yapmıştır. Günümüzde kullanılmayan bu şehirde Ekber’in toplantılarını yaptığı odayı ve şehrin yaşantısını tanıyacağız.

Gezimiz sonrasında yola devam ediyoruz. Yemek için yol üzerinde mola vereceğiz. Şehre varışımız sorasında otelimize yerleşiyoruz. Dinlenmek üzere günün kalan saatleri serbest.  

Akşam yemeğimiz ve konaklama otelimizde..

6. GÜN

Kahvaltının ardından, Rajput mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden biri olan, Amber Kalesi’ne fillerin sırtında çıkıyoruz. (Fillerin müsait olmaması durumunda jeep kullanılacaktır.) Amber Kalesi; içinde bulunan işlemeli ve oymalı eserleri, kristal odaları ile sizi eski Hindistan zamanlarına götürecek.. Sarayın giriş kapısı Ganesh denilen motiften yapılmıştır. Odalar ve koridorların muhteşem dekorasyonunda göz alıcı  fil işlemeli motifler mevcuttur..

Öğleden sonra Pembe şehir olarak bilinen Jaipur şehir turumuza devam ediyoruz. Pembe renk geleneksel “hoş geldin” anlamında kullanılır; 1876 yılında Prens Albert'in ziyareti onuruna şehir Pembe renge bürünmüştür ve halen şehirde hoş geldin ‘’kutlamaları için bu renk kullanılmaktadır. Turumuz esnasında görülecek yerler arasında Jantar Mantar Gözlemevi, Hawa Mahal veya Rüzgârlar Sarayı olarak da adlandırılan yapı yer almaktadır. Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

7. GÜN

Kahvaltının ardından Delhi’ye doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık beş buçuk saat sürecek yolculuğumuz sonrasında, etkileyici hükümet binası, yeşil parklar ve bahçeler ile Delhi’nin sembol anıtı Kutub Minar’ı ziyaret edeceğiz. Bu yapıyı gezerken diğer inançlardan semboller de görebilirsiniz. Ardından Gurgaon’a giderek Kingdom of Dreams Tiyatrosu’nda, Zangoora’nın çocukluğundan itibaren başından geçen olayları ele alan, Zangoora müzikalini izleyeceğiz. Hint müzik ve dansları ile unutamayacağınız bir gösteri olacak.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8. GÜN

Kahvaltının ardından, Hindistan’ın modern başkenti Delhi’yi gezmeye başlıyoruz. Delhi, eski ile yeniyi, antikle moderni harmanlayan, hızla yükselen gökdelenler arasında sessiz kalan tarihi eserleri ile adeta geçmişinin bekçisi bir metropol..

Gezimiz sırasında, geçmişe doğru tarihi ve kültürel bir yolculuk yapacak, Kızıl Kale, Raj Ghat, Jama Mesjid ve Chandni Chowk’u göreceğiz. Gezimiz sonrasında Yeni Delhi’nin en ünlü alış- veriş yerlerinden olan Khan Market’te serbest zamanımız olacak.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde..

9. GÜN

Sabah erken saatte havaalanına transferimiz yapılıyor. Türk Havayolları’nın  TK717 sefer sayılı uçuş ile saat 06.55’te İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Yerel saat ile 11.25’te İstanbul’a hoş geldiniz.

 

Hayat bir yolculuktur..

Başka bir yolculukta tekrar birlikte olmak dileği ile..

 • 5 yıldızlı merkezi otellerde yarım pansiyon konaklama
 • Belirtilen tüm iç hat uçuşları (2 adet)
 • Tüm transferler ve şehir turları (Agra, Jaipur ve Delhi şehirlerinde Volvo araç ile)
 • Program dâhilinde bulunan tüm giriş ücretler
 • Dr. Elif Çamlıkaya rehberliği ve danışmanlığı
 • Otoyol ve şehir vergileri
 • Geleneksel Hindistan karşılaması
 • Kingdom of Dreams Tiyatrosu’nda, Zangoora müzikali
 • Seyahat sağlık sigortası
 • THY ile İstanbul - Delhi /  Delhi - İstanbul Dış Hat Uçuşu
 • Tüm öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Vize Ücretleri
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.

16-24 KASIM 2019

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
16.11.2019 - 24.11.2019
Yarım Pansiyon

2.590,00 EUR

2.590,00 EUR

3.280,00 EUR

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.