Dr. ELİF ÇAMLIKAYA EŞLİĞİNDE NEPAL'DEN BHUTAN'A MİSTİK BİR YOLCULUK...02 - 10 EKİM 2020

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemleri sonrası, TK726 sefer sayılı uçuş ile 20.20’de Kathmandu’ya hareket ediyoruz.

 
2. GÜN

Yaklaşık yedi saat sürecek yolculuğumuz sonrasında, 06:10’da Nepal'in başkenti Kathmandu’ya varışımızda; Sacred7 Travel ile Nepal ve Bhutan seyahatimiz başlıyor... Alandan otelimize transferimiz yapılıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Dinlenmek üzere ayrılan kısa sürenin ardından, “Güzellikler Şehri” olarak da tanınan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Patan’a hareket ediyoruz.

Katmandu vadisindeki ikinci büyük şehir olan Patan, Kathmandu’dan Bagmati nehri ile ayrılmaktadır. Çok sayıda Hindu ve Budist tapınağı bulunan şehrin eski bir Budist geçmişi olup, dört bir köşesi stupalar (Budist ibadethanesi) ile çevrilmiştir. Patan gezimiz sırasında, eşsiz bir mimari örneği olan Keshav Narayan Chowk (Altın Kapı), Taleju Çanı, Kral Yoganarendra Malla’nın Heykeli, Krishna Mandir Tapınağı, Jagannarayan Tapınağı göreceğimiz özel yapılardan sadece bir kaçı olacaktır. Patan aynı zamanda sokaklarındaki el sanatları atölyeleri ile de meşhurdur. Patan gezimiz sırasında öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Yemeğimizin ardından Kraliyet Sarayı Müzesi’ni ziyaret edeceğiz.

Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda.

3. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Katmandu Durbar Meydanı gezimize başlıyoruz. Durbar, Nepal dilinde meydan anlamına geldiği için “Sarayın olduğu meydan” anlamına da gelmektedir. Her şehirde akıllarda kalan Nepal fotoğraflarının çekildiği yerler genellikle Durbar’dadır. Durbar Meydanı’ndaki binalar 1979 yılında UNESCO tarafında Dünya Mirası ilan edilmiş ve koruma altına alınmış durumdadır. Bu meydan, çok sayıda tapınakla ve mimari açıdan önemli binayla çevrilidir. Ashok Binayak, Maru Tole, Maju Deval ve yaşayan tanrıça Kumari'nin evi göreceğimiz ev ve tapınaklar arasındadır.

Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız. Öğle yemeğimiz sonrasında çok eski bir dini mekân olan ve işinde birçok tapınak bulunduran Sowayambhunath’ı ziyaret ediyoruz. Günümüzü Pashupatinathda sonlandırıyoruz. Buradaki tapınak Hindu tanrısı Şiva'nın tapınağıdır. İçeri Hindu olmayanlar giremez. Kathmandu’nun kutsal ölü yakma alanı burasıdır. Ölüm sonrası gerçekleşen bu tören, hayatın doğal akışına göre yaşanıyor. Cenazesi nedeniyle burada bulanan aileleri ve töreni görebileceğiz. Ardından otelimize geri dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

4. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ve çıkış işlemlerimizin ardından, havalimanına transferimizi gerçekleştiriyor ve Druk Air KB401 saat 13:20 seferi ile ile Bhutan'ın Paro şehrine hareket ediyoruz. Uçuş sırasında havanın bulutsuz olduğu günlerde Everest, Kanchenjunga, Makalu Chomolhari, Jichu Drake ve Tsering Ghang dağlarının eşsiz Himalaya manzaralarını izlemek mümkündür.

Yaklaşık 1 saat sürecek olan yolculuğumuz sonrasında Paro’ya varıyoruz. 

Paro’ya varışımızı takiben Paro Vadisi'nden geçerek ismini nehirden alan Bhutan’ın modern başkenti Timpu’ya hareket ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Budist alim, yogi, hekim ve mimar olan Thangtong Gyalpo tarafından, 15. yüzyıl başlarında inşa edilmiş olan Tamchog Manastırını’da görüyor olacağız.

Thangtong Gyalpo’nun hayatı, derin öğretileri, benzeri görülmemiş mühendislik harikaları Tibet kültürüne çok önemli değerler katmıştır. İnşa ettiği 58 demir asma köprü, 60 ahşap köprü, 111 stupa, anıtlar, tapınaklar ve sayısız manastır Tibet ve Butan’da bulunan eşsiz zenginliklerdir. Manastır gezimiz sonrası öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız.

Thimphu’ya vardığımızda ilk olarak dünya barış ve refahına adanmış, Budist felsefesini sembolize eden çok sayıda resim ve heykeli barındıran Chorten Ulusal Anıt’ını ziyaret ediyoruz. Ardından otelimize yerleşiyoruz. Bu akşam, otel dışındaki mağazalardan festival sırasında giyebileceğiniz yerel giysiler alabileceğiz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. GÜN

Erken kahvaltımızın ardından, Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. Üç saatlik bir yolculuktan sonra, 3080 m. yükseklikteki dua bayrakları ile ülkenin en güzel manzaralarından birine hakim, Dochu La geçidinden geçerek Punakha’ya geliyoruz. Doğal güzellikleri ile görsel bir şölen vaadeden Punakha’da ilk durağımız 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Chimi Lhakhang Manastırı.

Manastır gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. 

Öğle yemeğinin ardından, Mo Chhu (dişi) ve Pho Chhu (erkek) nehirleri arasında harika bir konumda yer alan Punakha Dzong’u ziyaret ediyoruz.

Bir zamanlar “Büyük Mutluluk Sarayı” olarak adlandırılan ve eski hükümet merkezi olan Punakha Dzong, günümüzde keşişlerin kışlık idari merkezi olarak kullanılmaktadır. Gezi bitiminde transferimiz yapılıyor.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6. GÜN

Kahvaltının ardından, Paro'ya gidiyoruz. Varışımızda eski bir gözetleme kulesi olan Ta dzong'u Bhutan Ulusal Müzesi’ni ve ShabdrungNgawang Namgyal tarafından 1646'da inşa edilen Pittsung Dzong'u (Paro Dzong) ziyaret edeceğiz. 

Öğle yemeğinin ardından, Drukgyel Dzong'u ve 8. Yüzyıldan kalma Bhutan'ın en eski ve en kutsal manastırlarından biri olan Kyichu Lhakhang'ı ziyaret edeceğiz.

Paro’ya varışımızın ardından, akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz.

 
7. GÜN

Kahvaltının ardından, Bhutan'ın simgesi Takshang Manastırı'na doğru hareket ediyoruz. Bu manastırı gezebilmek için gidişte yaklaşık 3, dönüşte ise yaklaşık 2 saat patika yolda yürüyüş yapmamız gerekecek. Bu mesafeyi kolaylaştırmak için yolun yarısında bulunan kafeteryaya kadar katırlarla çıkacağız. Budizm'in en kutsal mekanlarından biri olan Takshang Manastırı, Paro Vadisi'nin 900 m. yukarısında bir uçurumun kenarında bulunan kaya çıkıntısı üzerine, 1692 yılında inşa edilmiştir. 

Budizm öğretilerini Bhutan'a taşıdığına inanılan bilge Padmasambhava (Guru Rinpoche) aynı inanca göre dişi bir kaplan sırtında bu tepeye gelerek oradaki bir mağarada meditasyona başlamış ve civarda hakimiyet kurmuş ifritleri uzaklaştırmıştır. Bu sebeple manastıra Kaplan Yuvası (Tiger’s Nest) da denilmektedir. 1998'de çıkan bir yangınla ana yapı hasara uğramış ancak tekrar orijinaline bağlı kalınarak restore edilmiştir. Manastır gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz.

Yemeğin ardından katırlarla çıktığımız ilk etabı yürüyerek iniyoruz ve otobüsümüzle Kyichu Lhakhang’a gidiyoruz. Paro kentinin Lamgong Gewog bölgesinde bulunan bu tapınak çok önemli bir Himalaya Budist Tapınağıdır. Burada yer alan Jowo tapınağının orijinali, 7. yüzyılda Tibet imparatoru Songsten Gampo tarafından yaptırılmıştır. Bu durum, tapınağı Bhutan’daki en eski tapınaklardan biri yapmaktadır. Bir diğer özelliği de Tibet imparatoru Songsten Gampo’nun hayatı boyunca yaptırdığı 108 tapınaktan biri olmasıdır. Çünkü 108 rakamının Budizm’de ayrı bir önemi vardır. Tapınak ziyaretimiz sonrası şehirde alışveriş ve kahve içmek için serbest saatlerimiz olacak.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 
8. GÜN

Kahvaltının ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından, havalimanına gidiyoruz ve Druk Air KB400 11:40 seferi ile Katmandu’ya hareket ediyoruz. 

Varışımıza istinaden Kathmandu’ya yaklaşık 15 km mesafede, eski bir Newar şehri olan, Bhaktapur’a gidiyoruz. Nepal’in Kültür Mücevheri olarak adlandırılan bu tarihi bölge, birçok önemli tapınağa ev sahipliği yapmaktadır.

Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Malla krallığı döneminde, 15. yüzyılın ikinci yarısına kadar Nepal’in başkenti olan, 300 bin nüfuslu şehrin önemli bir kısmını Newar halkı oluşturur. Şehir, Nepal’deki en iyi korunmuş saray avlularına ve eski şehir merkezine sahiptir. Ortaçağ sanat ve mimarisine ev sahipliği yapan kent aynı zamanda Bertolucci’nin Küçük Buda’sının yaşadığı yerdir. Adanmışlar kenti anlamına gelen Bhaktapur’da çömlekçilik ve hasırcılık geleneksel üretim alanlarıdır. Bhaktapur gezimiz sonrası otelimize dönüyoruz.

 
9. GÜN

Kahvaltı ve çıkış işlemlerimizin ardından, havalimanına transferimiz yapılıyor. Bagaj ve gümrük işlemleri sonrası TK727 sefer sayılı uçuş ile saat 07.35’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile 12.55’te İstanbul’a hoşgeldiniz…

 

 

 1. • Belirtilen otellerde oda kahvaltı konaklama
 2. • Programda belirtilmiş olan tüm geziler
 3. • Programda belirtilmiş olan tüm yemekler
 4. Druk Air iç hat gidiş – dönüş uçak biletleri
 5. • Bhutan Vize ücreti
 6. • Zorunlu seyahat sigortası
 7. • Dr. Elif Çamlıkaya rehberlik ve danışmanlığı

 

 1. THY ile gidiş – dönüş dış uçak biletleri
 2. • Yapılacak şahsi harcamalar
 3. • Vize ( Nepal vizesi için gerekli bilgilendirme yapılacaktır)
 4. • Uçaklarda 20 kg’ı aşan bagaj ücreti
 5. • Yurt dışı çıkış harcı
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

1.Sınıf Oteller

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
02.10.2020 - 10.10.2020
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

4.380,00 EUR

-

5.830,00 EUR

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.