Dr. ELİF ÇAMLIKAYA EŞLİĞİNDE PERSLERDEN ŞAHLARA BİR İRAN YOLCULUĞU 12 – 19 Mart 2023

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Pasaport ve bilet işlemlerimizin ardından, Türk Hava Yolları TK874 seferi ile, 19:40’da Tahran’a uçuyoruz. Yaklaşık 3 saatlik uçuş sonrası 23.20'de varışımızın ardından otelimize transferimiz yapılıyor.

Konaklamamız Tahran otelimizde.

2. GÜN

Kahvaltı sonrası İran'ın başkenti, Tahran Eyaleti'nin merkezi ve 18 milyonu aşan metropol nüfusuyla İran'ın en büyük kenti olan Tahran’ı gezmeye başlıyoruz. Şehrin en güzel saray ve bahçelerini göreceğiz. Programımızda Sadabad Sarayı, Tahran Arkeoloji Müzesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Gülistan Sarayı ve Tabiat Köprüsü yer alıyor.

Akşam yemeği ve konaklamamız Tahran otelimizde.

3. GÜN

Kahvaltı ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından, Tahran Havalimanı’na transferimiz yapılıyor. “İran'ın Kültür Başkenti”, “Şairler Şehri” ve “Güller Şehri” gibi unvanlara sahip Şiraz’a uçuyoruz.

Varışımızda Nasır el Mülk Cami (Pembe Cami), Narenjestan Bahçesi ve Konağı, Şah Çerağ Türbesi ve Vekil Camii ve çarşısını görüyoruz. İçerisinde İran el sanatlarının satıldığı Saray-ı Mosir Han’da vereceğimiz serbest zaman sonrası, İran’ın ünlü şairlerinin mezarlarının da bulunduğu Hafız anıt mezarı gezilecektir. Gezi bitiminde otelimize transferimiz yapılıyor.

Akşam yemeği ve konaklamamız Şiraz otelimizdedir.

4. GÜN

Kahvaltı sonrası Şiraz'dan ayrılarak, gün boyu sürecek bir karayolu macerasına başlıyoruz. Yolumuz bizi 2500 yıl öncesine götürecek ve dünyanın en eski ve önemli kültürlerinden Pers uygarlığına ait eserleri yakından tanıyacağız.

Öncelikle, 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenen Pasargad antik kentine gidiyoruz. İran tarihinin en eski ve önemli Kralı olan Büyük Kiros’un mezarını ziyaretin ardından, yaklaşık 4 saat sürecek yolculuk ile Perslerin törensel başkenti, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Persepolis Antik kentini geziyoruz.

Persepolis saray şehrinden sonra Nakşı Rüstem Kaya Mezarlarını göreceğiz. Akşam üzeri Yezd'e varıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Yezd otelimizde.

5. GÜN

Dünyanın en büyük kerpiç kentlerinden olan Yezd’de yapacağımız şehir turunda Zerdüşti inancını tüm ayrıntılarıyla tanıyacağız. Şehirde Verehram Zerdüşt Tapınağı'nda kutsal ateş ve Zerdüşti gelenekleriyle tanışacağız. Tarihi şehirde yapacağımız yürüyüş sırasında Emir Çakmak Meydanı, Ulu Cami, tarihi Zerdüşt mahalleleri ve çöl şehirlerinin en önemli havalandırma sistemi olan Badgir veya rüzgar kuleleri ni göreceğiz.

Zerdüştilerin ölüm sonrası törenlerinin en önemli mekanı, Sessizlik Kuleleri'ni gezmenin ardından, Yezd’den ayrılarak Isfahan’a doğru yola çıkıyoruz. (Yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürecek) Yolumuzun üzerinde bulunan Meybod kasabasında panoramik gezi yapacak, tarihi Şah Abbas Kervansarayı’nda öğle yemeğimizi alacağız.

Varışımızda akşam yemeği ve konaklamamız Isfahan otelimizde.

6. GÜN

Kahvaltı sonrası, Safevilerin 17. yüzyıl başkenti İsfahan şehir turu için otelden ayrılıyoruz. 'Esfehan, Nısf-ı Cihan', yani dünyanın yarısı derler İsfahan için. Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan şehir, Zayende Nehri üzerindeki köprüler ile ünlüdür.

Bugün İsfahan'da göreceğimiz yerler arasında Kırk Sütunlu Saray, Nakş-ı Cihan Meydanı ve çevresinde yer alan Şeyh Lütfullah Cami, Âli Kapı Sarayı, Şah Abbas Cami (İmam Cami) olacak. Ardından, İsfahan Kapalı Çarşısı'nda dolaşarak ve şehrin sevilen çayhanelerinden birinde dinlenerek zaman geçireceğiz.

Akşam yemeği ve konaklamamız İsfahan otelimizde.

7. GÜN

Kahvaltıdan sonra İsfahan'ı keşfedeceğimiz ikinci güne başlıyoruz. Önce Sallanan Minare ve Güvercin Kulesini göreceğiz. Ardından Ermeniler tarafından 350 yıl önce kurulan Vank Katedrali'ni ziyaret ediyoruz. Katedral, şehrin en güzel semtlerinden Yeni Culfa'da yer alıyor. Burada alacağımız öğle yemeğinden sonra, İsfahan'ın Büyük Selçuklu Devleti dönemi tarihine bir yolculuk yapmak için Cuma Camii'ne gideceğiz.

Akşam yemeği sonrası, Zurhande’de İran kültürünün en önemli parçalarından biri olan Zurhane’de İran’ın eski pehlivanlık geleneğini izlemenin ardından, İstanbul'a dönüş uçuşumuz için havalimanına transferimiz yapılıyor.

8. GÜN

Türk Hava Yolları, TK893 sayılı sefer ile yapacağımız İstanbul dönüş uçuşumuz Isfahan'dan 02.45’te hareket ediyor. Yerel saat ile 6.05’te, İstanbul’a hoş geldiniz.

Başka bir yolculukta tekrar birlikte olmak dileği ile…

 

 

  1. Programda belirtilen otellerde kahvaltı dahil konaklama
  1.  İç hat uçak bileti (Tahran – Şiraz)
  2. Tüm öğle ve akşam yemekleri
  3. Lüks araçlar ile programda belirtilmiş olan tüm gezi ve transferler
  4. Programda belirtilmiş olan tüm Müze ve Ören yeri girişleri
  5.  Profesyonel Sacred7 Travel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti
  6. Zorunlu yurt dışı seyahat sağlık sigortası

 

  1. Türk Havayolları Gidiş – Dönüş uçak biletleri
  2. • Yemeklerde alınacak içecekler
  3. • Yurtdışı çıkış harç harcı
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

İRAN

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
12.03.2023 - 19.03.2023
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

2.430,00 EUR

370,00 EUR

2.800,00 EUR

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.