DR. ELİF ÇAMLIKAYA EŞLİĞİNDE; TARİHİ İPEK YOLUNUN İZİNDE ÖZBEKİSTAN

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 22.00’da İstanbul Havalimanı, Dış Hatlar Terminali’nde buluşuyoruz.

2. GÜN

Bilet ve bagaj işlemlerimizin ardından Türk Hava Yolları uçuşu ile saat 01:10’ da Taşkent’e uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Yerel saat ile 07:50’de Taşkent Havalimanı’na varışımız ardından, pasaport ve gümrük işlemleri sonrasında özel aracımız ile otelimize ulaşıyoruz. Sabah kahvaltısının ardından Merkezi Asya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Taşkent şehir turumuza başlıyoruz, Taşkent yaklaşık 3 milyon nüfusu ve 2000 yıldan fazla tarihi ile ön plana çıkmaktadır. Taşkent kelimesi Özbekçe ’de "Taş Şehir" olarak tercüme edilir. Gezimizde Ali Şir Nevai Opera Binası, Emir Timur meydanı, Bağımsızlık Meydanı ve Anıtı, Deprem Anıtı, görülmeye değer Metro istasyonları, Hast-İmam Meydanı ve çevresindeki tarihi eserleri, Kukeldaş Medresesi’ni, Çarsı (Çorsu) pazarını geziyoruz.

Akşam yemeğinin ardından gecelememiz Taşkent’deki otelimizde.

3. GÜN

Sabah kahvaltımızın ardından saat 07:25 uçuşu ile Urgenc’e hareket. 08:55’de varış. Hiva, Urgenç’e yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır.

Orta Asya'da ilk UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Ichan-Kala’yi ziyaret edeceğiz. Turumuzda Orta Asya'nın en büyük medreselerinden olan Muhammed Amin Han Medresesi, Muhammed Rahim Han Medresesi, yarım kalmış minare Kalta Minar, Juma camii, Taş Avlu Sarayı, Hiva’nın en iyi mimari eserlerinden biri olan Pehlivan-Mahmud'un Türbesi, Özbekistan’ın en yüksek minaresi olan İslam Hoca ve sonrasında Hiva’nın nefes kesen panoramik Eski Hiva ve Kun-Ark manzarasının tadını çıkaracağız.

Gezimizin ardından akşam yemeğimizi yedikten sonra gecelememiz Hiva da otelimizdedir.

4. GÜN

Sabah Kahvaltısı ardından, Hiva tren garına transferimiz. Saat 08:45 treni ile Buhara’ya hareket. 14:45’de varış. Öğle yemeği sonrası Buhara gezimiz için hareket ediyoruz. Şah-ı Nakşıbendi’nin anıt mezarı ve Buhara Emirlerinin yazlık sarayları olan Sitorai Mohi Hossa’yı ziyaret ediyoruz. Bu saray doğu ve Avrupa mimari elementlerini birleştirilerek inşa edilmiştir. Ardından alışveriş için serbest saatlerimiz olacak.

Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Gecelememiz Buhara’da otelemizdedir.

5. GÜN

Sabah Kahvaltısı ardından, Buhara’nın merkezinde bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi yerleri gezmek için hareket ediyoruz. Gezimize Miri Arap Medresesi, Cuma Camii ve Minaresi, Magoki-Attari Camii, Sinagog, Lebi-Hauz Meydanı, Nadir Divanbeyi Medresesi ve Dervişhanesi, Chor-Minor Medresesi ile devam ediyoruz. Ayrıca Uluğbey Medresesi dışarıdan olmak üzere Ark Kalesi, Samaniler Türbesi ve Chashma-Ayub Su Müzesi görülecek yerler arasındadır.

Gezimiz sonrasında akşam yemeğimizi alıyoruz. Gecelememiz otelimizdedir.

6. GÜN

Kahvaltı sonrası Semerkant yoluna çıkmak için için otelden valizlerimizle hareket ediyoruz. Semerkant’a yolculuğumuz esnasında ortaçağın en güzel kervansaraylarından biri olan fakat günümüze sadece ana kapısı kalmış Rabat Malik ve kervanların su kaynaklarından Sardoba, yolumuzun üzerinde olacak. Ardından İslam alimi İmam Buhari’nin türbesini ziyaret ettikten kısa bir süre sonra şehre varıyoruz. Muhteşem bir türbeler kompleksi olan Shah-i-Zinda Mezarlığı'nı ziyaret ediyoruz. Emir Timur'un torunu ve döneminin ünlü bilim insanı Uluğbey'in Gözlemevi ziyaretinden sonra, Semerkant'ın tarihi şehri Afrosiyab Müzesi'ni geziyoruz.

Kalan zamanımızın alışveriş ve dinlenme için serbest zamanla değerlendirip, akşam yemeğimizi alıyoruz. Gecelememiz Semerkant’da otelimizdedir.

7. GÜN

Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra Aksak Timur olarak bilinen ve Özbekistan’da tarihi lideri olarak kabul edilen Timurlenk’in Gur-Emir adı verilen türbesini ziyaret ediyoruz. Registan Meydanı ve muhteşem medreseleri, Bibi Hanım Camii ve şehir pazarı günümüzün diğer önemli gezi noktaları.

Akşam yemeğimizi Semerkant Yerel Ev’de alıyoruz. Gecelememiz Semerkant’ta otelemizdedir.

8. GÜN

Türk Hava Yolları uçuşu ile saat 06:35’de İstanbul’a hareket ediyoruz. 09.20’de İstanbul’a varışımız ardından siz değerli misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz.

Hayat bir yolculuktur…

Bir sonraki yolculuğunuzda tekrar beraber olmak dileği ile…

 

 1. Belirtilen vb. otellerde 6 gece oda kahvaltı konaklama,
 2. • İç hat uçak bileti,
 3. • 7 Kahvaltı; 6 öğle yemeği, 6 akşam yemeği
 4. • Hiva – Buhara Tren bileti (Sezonda Tren olmaması durumunda otobüs organize edilecektir.)
 5. • Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri;
 6. • Bütün giriş ücretleri dâhil olmak üzere programda belirtilen şehir gezileri,
 7. • Folklor performansı;
 8. • Tur boyunca klimalı araçlar;
 9. • Hijyen seti
 10. • Elif Çamlıkaya profesyonel danışmanlık ve rehberlik hizmeti,
 11. • Zorunlu Seyahat Sigortası,

 

 1. THY ile İstanbul-Taşkent, Semerkant / İstanbul arası dış hat uçak bileti
 2. • Yemeklerde alınan içecekler
 3. • Kişisel harcamalar
 4. • Yurt dışı çıkış harcı
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

ÖZBEKİSTAN

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
06.11.2021 - 13.11.2021
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

1.870,00 USD

1.870,00 USD

2.240,00 USD

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.