Dr. Elif Çamlıkaya Eşliğinde; ZAMANIN DURDUĞU YER MOĞOLİSTAN Ve NAADAM FESTİVALİ 10 - 18 TEMMUZ 2020

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı Dış Hatlar terminalinde, saat 15:00’da buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerimizin ardından, THY TK342 sefer sayılı uçuşu ile saat 19:10’da Ulanbatur’a hareket ediyoruz.

 
2. GÜN

Yaklaşık 10 saatlik uçuşun ardından, Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na varışımız yerel saat ile 10.05’de. Özel aracımızla şehir merkezine transferimiz yapılıyor ve öğlen yemeğimiz için yerel Moğolistan BD’s Mongolian Barbekü Restoran’a gidiyoruz. Yemeğin ardından Terelj Ulusal Parkı’na gidiyoruz.

Yolumuz üzerinde, ilk olarak Türk tarihinin en eski yazılı belgelerinden Tonyukuk Yazıtları’nı ziyaret edeceğiz. II. Göktürk Devleti döneminin büyük veziri, kumandanı ve danışmanı Bilge Tonyukuk'un ölümünden önce kendisi tarafından diktirilen dört cepheli iki yazıttan ibaret olan bu yazıt Göktürk dönemine ait tarihi olaylardan bahseden Göktürk harfli Türkçe bir metin içermektedir. Bir sonraki durağımız ise; Cengiz Han’ın dev atlı heykeli.. Dünyanın en büyük heykellerinden biri olduğu belirtilen heykelin boyu 40 metreye ulaşıyor. Çelikten yapılan ve "Altın Kamçı" olarak adlandırılan heykelin içinden geçen bir asansörle atının kafasına ulaşan ziyaretçiler, buradan uçsuz bucaksız Moğol bozkırını görebilmektedir.

Keyifli gezimiz sonrası, 1 gece konaklayacağımız Terelj Milli Parkı’nda bulunan Ger Kampı’na yerleşiyoruz.

Terelj Milli Parkı yaklaşık 500 hektarlık alanı ile 1994’te milli park ilan edilmiştir. Şu anda Moğolistan’ın on milli parkından en popüleridir. Parkın en ilgi çekici gezi noktası olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kaya Kaplumbağa, Tuul ve Terelj Nehirleri bölgenin ününe ün katmaktadır.

Akşam yemeğimiz ve konaklama Terelj Lodge Ger Kamp’da..

3. GÜN

Sabah kampımızda alacağımız kahvaltı sonrası, Ariyabal Meditasyon Tapınağı’na doğru hareket ediyoruz. Tapınağı ziyareti sonrasında, dileyen misafirlerimiz Terelj Kamp içerisinde ata binme deneyimini yaşayabilirler. Ayrıca kamp içerisinde bir göçebe çadırı (Moğol Göçebe ailesi) ziyareti gerçekleştiriyor olacağız. Öğle yemeğimizi Ger Camp içerisinde alacağız.

Keyifli geçen günün ardından Ulan Batur’a doğru hareket ediyoruz. Varışımızda Shaman’lara ait olan bir ev ziyareti yapacak ve ritüellerine tanıklık edeceğiz. Otelimize transferimiz ardından dinlenmek üzere serbest saatlerimiz olacak. Akşamüzeri Moğol kültürel dans ve müzik gösterisini izleyeceğiz. Gösteri sonrasında belirlenmiş olan restoranda akşam yemeğimizi alacağız.

Konaklamamız, Best Western Tuushin Hotel’de. / http://bestwesternmongolia.mn/

4. GÜN

Sabah erken kahvaltının ardından, tüm Moğol halkının yıl boyu bekledikleri festivalleri olan Naadam Festivali’ni izlemek üzere Naadam Stadyumu’na gidiyoruz.

Türkçe’de “3 Erkek Oyunu” anlamına gelen Naadam Festivali; okçuluk, güreş ve at yarışlarından oluşmaktadır. Her yıl Moğolları aynı çatı altında birleştiren bu festival Moğol halkı için dini ve siyasi açıdan oldukça önemli bir etkinliktir. Zor geçen kış mevsiminden sonra gerçekleşen çok özel bir bayramdır. Festival boyunca Moğol halkı birlik duygusunu pekiştirir. Naadam Stadyumu’na varışımız sonrası festivalin açılış törenini, okçuluk ve güreş müsabakalarını izleyeceğiz.

Öğlen yemeğimiz Gobi Restoran’da.. Yemeğin ardından, şehir merkezine gidecek ve Ulan Batur Milli Tarih Müzesi’nde, Moğolistan’ın genel tarihi ve Türklerin bölge tarihindeki yeriyle ilgili eserlerini göreceğiz.

Akşam yemeği ve konaklama Best Western Tuushin Hotel’de.

5. GÜN

Kahvaltı sonrası, sıradışı at yarışlarına tanık olacağımız Ulanbatur’un batısındaki Khui Doloon Khudag ovasına gidiyoruz. 6 farklı kategoride yapılacak olan at yarışlarını izleyeceğiz.

Yarışlar sonrası öğle yemeğimiz Temporary Restoran’da. Yemeğin ardından 1893'te inşaatına başlanıp, 10 yılda tamamlanan Bogd Han'ın sarayını ziyaret edeceğiz. Bogd Han olarak da bilinen, Moğolistan'ın son kralı VIII. Jebtzun Damba Hutagt bu sarayda 20 yılını geçirmiştir. Saray ziyaretimiz sonrasında bir Budist tapınağı olan Choljin Lama Manastırı ve Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Manastır gezimiz ardından Moğol müzik gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrasında akşam yemeğimiz Modern Nomads restoranda.

Konaklamamız Best Western Tuushin Hotel’de.

6. GÜN

Kahvaltının ardından, yaz sezonunda binlerce kuşa ev sahipliği yapan bir tatlı su gölü olan Ugi Gölü ve çevresini keşfetmek üzere yola çıkarız. Bu göl, kuş ve bazı balık türleri için önemli bir ekolojik alandır ve koruma altındadır.

Öğle yemeğimizi göl çevresinde bulunan Khatan Ger Camp’ta yiyeceğiz. Yemek sonrasında keşfedilmesi ile Türk tarihi açısından bir dönüm noktası olan Orhun Yazıtları’nı görmeye gidiyoruz. Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi, Göktürkler tarafından kullanılmıştır. Yazıtlarda bu abidelerin sonsuzluğa kadar kalması temennisi ile "Bengü Taşlar" denmiştir. Yazıtlar Türk dili, tarihi, edebiyatı, sanatı, töresi hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Türk ve Türkçe adı, ilk kez Göktürkler dönemine ait bu yazıtlarda geçmektedir.

Gezimizin ardından, konaklama yapacağımız Tsaidam Ger Kamp’a ulaşıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklamamız Tsaidam Ger Kamp’ta.

7. GÜN

Kamp’da alacağımız kahvaltının ardından, Moğol imparatorluğu’nun ilk başkenti olan Karakurum’a doğru ilerliyoruz. 13. yüzyılda imparatorluğa 30 yıl boyunca başkentlik yapmış şehre varışımızda Karakurum Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

Öğle yemeğimiz Munkhtenger Ger Camp’da. Yemek sonrası, aynı heyecanla Moğolistan’ın ilk Budist manastırı olan Erdenezuu Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. 1586 yılında inşa edilen ve o yıllarda yaklaşık 1000 keşişin bulunduğu Erdenezuu Manastırı, 400x400 metre ebadında duvarlarla çevrili ve içerisinde 100 tapınağın olduğu bir kompleks idi. 1937 olaylarından sonra şu an sadece duvarları ve 3 tapınağı ile tarihe tanıklık etmektedir. Halen Moğolistan'daki en muhteşem eser olarak göze çarpan manastırda keşişler ayinlerini devam ettirmektedir.

Manastır ziyaretimiz sonrasında geliyoruz.

Akşam Yemeği ve konaklamamız Ikh Khorum Hotel’de. / http://www.ikhkhorum.com/

konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Ikh Khorum Hotel’e

8. GÜN

Sabah erken kahvaltının ardından, Ulaanbaatar’a doğru ilerliyoruz. Yolumuzun üstünde Khustai Ulusal Parkı’nı gezeceğiz. 1993 yılında koruma altına alınmış olan park, Takhi yada Yaban Moğol Atları’nın yurdudur. Öğle yemeğimiz Hustai Complex’de.

Keyifli geçen günümüzün ardından şehir merkezinde serbest zamanımız olacak. Otelimize varışımızda dinlenmek üzere ayrılan saatlerin ardından, akşam yemeğimiz Blue Fin Restaurant’ta.

Konaklamamız Best Western Tuushin Hotel’de.

9. GÜN

Kahvaltının ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından, Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na transferimiz yapılıyor. Türk Havayolları’nın TK343 sefer sayılı uçuşu ile saat 11.05’de İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak. Yerel saat ile 17.25’de İstanbul’a hoş geldiniz.

 

- Programda belirtilen 5 yıldızlı oteller ve Ger Campları’nda konaklama

- Programda belirtilen tüm transferler

- Programda belirtilen tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri

- Belirtilen yerlerde geziler ve tüm giriş ücretleri

- Naadam Festivali açılış seramonisi giriş biletleri

- Kumullarda yapılacak olan deve ve at gezileri

- Dr. Elif Çamlıkaya rehberliği ve danışmanlığı

- Türk Hava Yolları gidiş ve dönüş uçak biletleri

- Ekstra harcamalar

- Yemeklerde alınacak içecekler

- Bahşişler ( Tur katılımcısı kişi başı 50 USD’dir) ve turda rehberiniz tarafından toplanıp

Moğolistan’da servis verecek yerel personele tur boyunca grup adına verilecektir.

 


DANIŞMANIMIZ / DR. ELİF ÇAMLIKAYA


Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım. Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım. Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye'de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan'ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım ""Death Management in Hindu Varanasi"" konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

 
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

5 yıldızlı oteller ve Ger Campları

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
10.07.2020 - 18.07.2020
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

2.890,00 USD

2.890,00 USD

3.740,00 USD

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.