(GÖBEKLİTEPE) ŞANLIURFA & GAZİANTEP 15 KASIM 2019

1. GÜN

değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı İç hatlar Terminali’nde saat 06.00’da buluşuyoruz. Bilet ve bagaj işlemlerimiz sonrasında TK 2246 sefer sayılı uçuş ile saat 07.45’te Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 09.45’tir. Varışımıza istinaden tarihin ilk adımlarını keşfetmek üzere havalimanından ayrılıyoruz.

İlk durağımız olan tarihin başlangıcına, Göbeklitepe’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık olarak kırk dakika sürecek yolculuk sonrasında gezimize başlıyoruz. Cilalı Taş Devri’nden kalma Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski dini yapılarından oluşuyor. Arkeologların burada elde ettikleri bulgulardan, o devre ait insanların yaşamlarıyla ilgili birçok bilgi elde edinmiştir. Özellikle hayvan kabartmaları olan T şeklindeki taşları inceliyor ve rehberimizden detaylı bilgi alıyoruz. Gezimiz sonrasında Göbeklitepe ve civardan çıkartılan eserlerin sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. 1969 yılında açılan bu müze, Göbeklitepe’nin ortaya çıkmasından sonra daha da önem kazanmıştır.

Öğle yemeğimizi Müze Cafe/Restaurant’ta yiyeceğiz. Kısa bir dinlenme sonrasında Urfa’nın en önemli noktalarından biri olan Balıklı Gölü, Zeliha Gölü ve Hz. İbrahim Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Gezi bitiminde otele yerleşip kısa bir dinlenme molası veriyoruz. Akşam yemeğimizi sıra gecesi eşliğinde otelimizde alacağız. Sıra gecesi Urfa'da bilinen adıyla sıra gezmek, kentle özdeşleşen halk kültüründe ses, saz ve söz üzerine sohbet yapılan özel eğlencedir.

Konaklamamız Hilton Garden Inn Hotel’dedir.

2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Harran’a hareket ediyoruz. Konik şekilli evler ve çölü andıran çevresi ile Harran’a ulaşmak için yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yapıyoruz.

Harran kentinin adı Sümercede ve Akatçada "seyahat" veya "kervan" anlamına gelen "haran-u" sözcüğünden gelmektedir. Kuzey Mezopotamya'nın kadim yerleşim yerlerinden olan kent Kuran'ı Kerim'de adı geçen Nuh'un kavmi olarak kabul edilen ve ehli kitaptan sayılan Sabii'lerin ana vatanı olarak kabul edilir.

Harran gezimiz sonrası Halfeti’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuz sonrasında öğle yemeğimizi Fırat Nehri manzarası ile alıyoruz. Daha sonra özel teknemiz ile sular altında kalan Halfeti’yi geziyoruz.

Gezimizin ardından, Gaziantep’e varmadan önce muhteşem Çingene Kız Mozaiğinin de aralarında bulunduğu eserlerin çıkarıldığı Zeugma Harabelerini gezeceğiz. Gezimiz sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Dinlenmek üzere ayrılan sürenin ardından, akşam yemeğimizi yöresel lezzetler ile Bayazhan’da alıyoruz.

Konaklamamız Şirehan Otel’dedir.

3. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. İlk durağımız Fırat Nehri kenarında kurulmuş ve 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulmuş Zeugma/Belkıs Antik Kenti’nden çıkartılan eserlerin sergilendiği Zeugma Müzesi olacaktır. Dünyaca ünlü bu müzede en çok göze çarpan eser ise Çingene Kız Mozaiği’dir. Gezimiz sonrası öğle yemeğimizi yöresel lezzetleri ile Aşina Restoran’da alıyoruz. Yemeğimiz sonrasında biraz yürüyüş yapma vakti… Kale Mahallesi’nde tarihi yapıları görüyor ve bölgenin yaşam tarzını hissediyoruz. Gezimiz esnasında Mutfak Müzesi’ni geziyoruz. Bakırcılar, Yemeniciler ve Baharatçılar çarşılarını gezdikten sonra kısa bir alışveriş molası veriyoruz.

Serbest zaman sonrasında belirlenen yerde buluşuyor ve havalimanına transferimiz yapılıyor. Bagaj ve bilet işlemlerimiz sonrasında TK2227 sefer sayılı uçuş ile saat 19.45’te İstanbul’a hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz saat 21.50’tir.

Hayat bir yolculuktur, yeni seyahatlerde görüşmek üzere…


· Belirtilen otellerde kahvaltı dâhil konaklama

· Tüm öğle ve akşam yemekleri

· Programda belirtilen tüm geziler ve giriş ücretleri

· Göbeklitepe gezisi

· Urfa’da Sıra gecesi

· Halfeti tekne tur

· Harran gezisi

· Gaziantep gezisi

· Zeugma Mozaik Müzesi gezisi

· Zorunlu seyahat sağlık sigortası


· Türk Havayolları ile IST –Şanlıurfa, Gaziantep –IST uçak bileti

· Yemeklerde alınan içecekler

· Kişisel harcamalar

Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.

5*

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
15.11.2019 - 17.11.2019
Tam Pansiyon

1.990,00 TL

1.990,00 TL

2.340,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.

İstanbul - Şanlıurfa, 15 Kasım Cuma

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK2246

Turkish Airlines

Airbus A321 Dar gövde

07:45

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

09:45

Şanlıurfa, Türkiye (GNY)

Şanlıurfa GAP Havalimanı

2s

Gaziantep - İstanbul, 17 Kasım Pazar

UÇUŞ

KALKIŞ

VARIŞ

SÜRE

 TK2227

Turkish Airlines

Boeing B737-800 Dar gövde

19:45

Gaziantep, Türkiye (GZT)

Gaziantep Havalimanı

21:50

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

2s

5d