MEZOPOTAMYA’NIN KADİM ŞEHİRLERİ MARDİN & ŞANLI URFA – GAZİANTEP 18 – 22 MART 2023

BENİ ARA
1. GÜN

06:45’te Mardin’e hareket ediyoruz. 08:45’te varışımızda Mardin turumuza Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ederek başlıyoruz. Manastır sonrası Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medresenin yapımı Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yarım kalmış. Medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.

Öğle yemeği için ayrılan serbest zaman sonrası Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz. Belirli bir süre birlikte gezdikten sonra alışveriş için serbest zamanınız olacak.

Akşam yemeğimiz Murat Cercis Konağı’nda.

Konaklama otelimizde.

2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, ilk durağımız Midyat'ın eski ismi ''Hah'' olan tarihi Anıtlı Köyü. Anıtlı köyünde 2000 yıllık Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz.

Midyat’ın meşhur gümüşçülerin de alışveriş imkanı bulduktan sonra “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Üç katlı konağın taş işçiliği gerçekten büyüleyici. Ama gerçek güzellikler terasa çıktığınızda karşınıza çıkacak. Panoramik Midyat manzarasına doyamayacaksınız.

Gezimiz sonrasında çölün ortasında bir vaha’yı andıran Beyazsu’ya ulaşıyoruz.

Öğle yemeğinin ardından, dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır.

Midyat turumuzun ardından Mardin’e dönüyoruz.

Akşam yemeğimiz Bağdadi Restoranda.

3. GÜN

Kahvaltının ardından, Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Varışımızda Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Şanlıurfa Müzesi, 2015’ten itibaren 30.000 m²’lik geniş ve modern binasında başta Göbeklitepe, Şanlıurfa ve çevresinden çıkan eserleri sergiliyor.

Müze gezimizden sonra, Harran’a yola çıkıyoruz. Harran’ın önemli tarihi eserlerini göreceğimiz bir yürüyüşe çıkacağız. Harran’dan Urfa’ya dönerek, yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından, Balıklıgöl’e gidiyoruz. Hz. İbrahim’in doğduğu ve şehirden ayrılana kadar yaşadığı önemli olayların geçtiğine inanılan Balıklıgöl ve çevresini gezerek ve hakkında konuşarak, Urfa çarşılarında bitecek bir yürüyüşe başlıyoruz. Çarşıdan sonra otelimize yerleşeceğiz.

Akşam yemeğimiz Sıra gecesi eşliğinde Alahan Otel’de olacak. Konaklamamız otelimizde.

4. GÜN

Kahvaltı ve otelden çıkış işlemlerimiz sonrası ilk durağımız Göbeklitepe olacak. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde hikayesini dinlediğimiz bu çok önemli yapıyı, yerinde ve ayrıntılı gezdikten sonra Urfa’ya veda ediyoruz. Yolumuz üzerinde tekneyle, Halfeti’nin baraj gölü suları altında kalan bölümü gezeceğiz.

Halfeti sonrası yolumuza devam ederek, Gaziantep’e varıyoruz.

Akşam yemeğimiz Hışvahan Otel’de.

5. GÜN
Kahvaltıdan sonra otelden çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. İlk durağımız Fırat nehri kıyısında kurulmuş ve baraj yapımıyla önemli bir bölümü sular altında kalan Zeugma şehrinden kurtarılan mozaiklerin sergilendiği, Zeugma Mozaik Müzesi olacak.

Öğle yemeği için ayrılan zaman sonrası, Gaziantep’in ünlü çarşılarını gezmeye başlayacağız. Tarihi şehirde yapacağımız yürüyüş sırasında sarnıçlar, camiler, mutfak kültürü ve el sanatlarıyla ilgili çok sayıda mekânı göreceğiz. Çarşıda serbest zamanın ardından Gaziantep havalimanına gidiyoruz. 20.30’da hareket edecek uçağımız bizi 22.20’de İstanbul’a ulaştıracak.

Hayat bir yolculuktur,

Başka bir seyahatte yeniden görüşmek üzere…

UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ : İSTANBUL – MARDİN / 18 MART 2023

TK2674

Türk Hava Yolları

Boeing B737-900ER Dar gövde

07:30

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

09:25

Mardin, Türkiye (MQM)

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı

1s

 

DÖNÜŞ : GAZİANTEP – İSTANBUL 22 MART 2023

TK2225

Türk Hava Yolları

Airbus A321-231 Dar gövde

21:00

Gaziantep, Türkiye (GZT)

Gaziantep Havalimanı

22:55

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

1s 55d

 

 

 1. MARDİN’de İZALA BUTİK OTEL vb. 2 gece kahvaltı dahil konaklama
 2. • URFA’da TESSERA KONAK vb. 1 gece kahvaltı dahil konaklama
 3. • ANTEP’te TUĞCAN OTEL vb. 1 gece kahvaltı dahil konaklama
 4. • Mardin’de 1 akşam Murat Cercis Konağı’nda akşam yemeği
 5. • Mardin’de 1 akşam Bağdadi Restoran’da akşam yemeği
 6. • Urfa’da 1 akşam Alahan Otel’de Sıra Gecesi
 7. • Antep’de 1 akşam Hışvahan’da akşam yemeği
 8. • Halfeti’de tekne ücreti
 9. • Programda yer alan tüm transferler ve geziler
 10. • Seyahat boyu eşlik edecek profesyonel yerel rehberlik hizmeti
 11. • Seyahat sağlık sigortası

 

 1. • Uçak biletleri
 2. • Müze Kart ve giriş ücretleri
 3. • Öğle yemekleri
 4. • Yemeklerde alınacak içecekler
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

MARDİN

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
18.03.2023 - 22.03.2023
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

14.750,00 TL

14.900,00 TL

14.900,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.