Mois Gabay ile Gece Gece Haliç Sinagogları Balat'tan Galata'ya 9 MAYIS

1. GÜN
Anadolu’da aralıksız devam eden en eski inancın Yahudilik olduğunu, bu topraklardaki Yahudi varlığının 2700 yıl kadar geriye gittiğini biliyor musunuz? Yahudilerin tarihteki en eski üçüncü sinagogunun Manisa yakınlarındaki Sardes Antik Kenti’nde bulunduğunu ve 2000 yıllık bu sinagogun günümüzde dünyanın birçok ülkesinden turist çektiğini duymuş muydunuz?
Balat,Hasköy ve Galata, İstanbul’daki en eski Yahudi yerleşimleri kabul edilir. Yüzyıllarca Haliç’in iki yakasında yaşayan Hasköy ve Balatlı Yahudi toplumları arasında zaman zaman tatlı bir rekabet de yaşanmış. Kulüp dizisi ile gündeme gelen Ladino (Yahudi İspanyolcası) dilindeki bir deyişte de bu rekabeti görebiliriz; “Balatlı mansevo, Hasköylü pasiko!” yani “Balatlı genç yakışıklı, Hasköylü pasaklı!”
Gelin sizlerle Şalom Gazetesi köşe yazarı, eğitimci ve profesyonel tur rehberi Mois Gabay eşliğinde, İstanbul’un en eski sinagoglarının ilk kez bizlere özel açılacağı bu özel etkinlikte Haliç’ten Galata’ya Türk Yahudilerinin tarih ve kültürünü tanıyalım!
Saat 18.00 Balat Cumbalı Kahve buluşma ve cihaz dağıtımı sonrası, 18.30 Ahrida Sinagogu ziyareti, buradan Balat Yanbol Sinagogu’na yürüyüş, sinagogların ziyaretinin ardından Çıfıt Çarşısı ve eski Yahudi evleri,günümüze ulaşamayan Eliyahu,Selaniko,Çana Sinagogları kalıntılarına dışardan bir bakış. Saat 20.00 Şehir Hatları vapuru ile Karaköy’e geçiş, şehrin sembolü haline gelmiş Kamondo Merdivenleri,Kamondolar’a ait yapılar, Aşkenazlar’ın hikayesi ve Kuledibi’nde gün sonu.

Program : 18.00-21.00 Arası
●  Mois Gabay rehberlik ve danışmanlık

●  Dinleme cihazı temini

●  Balat Ahrida ve Yanbol Sinagogları özel açılış bağışları

● Molalarda içecekler

● Şehir hatları vapur bileti – İstanbulkart geçmektedir.

● Tur noktasına ulaşım ve tur bitimi dönüş

● Bazı mekanlar dışardan görülecektir.

● Program bedeli yerli misafir katılımı için geçerlidir. Tura gelirken mutlaka Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı getirilmesini rica ederiz.

● 72 saate kadar yapılan iptallerde, tur bedeli iade edilmez, bir sonraki aynı turumuza aktarılır. Tura son 3 gün kala iptallerde özel açılış nedeniyle hiçbir iade, değişim hakkı olamamaktadır.

Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

GÜNÜBİRLİK TUR

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
09.05.2023 - 09.05.2023
Yemeksiz

550,00 TL

550,00 TL

550,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.