Nermin Hatay ile tasavvufun izinde bir İstanbul masalı 17 Haziran Perşembe

1. GÜN

Saat 10.00 Galata Mevlevihanesi önünde buluşma ve cihaz dağıtımı sonrası; yüzlerce yıllık sufi geleneğin saklı tarihine yolculuğa çıkıyoruz. Tasavvuf dünyasının adab, erkan, usul, kıyafet ve günlük eşyalarını tanıdıktan sonra Galipdede Caddesi üzerinden etraftaki yapıları da inceleyerek Karaköy’e doğru devam ediyoruz.


Galata- Karaköy’ün tarih içerisindeki gelişimini de inceledikten sonra vapurla Osmanlı’nın eserleri ile dolu olan Üsküdar’a, buradan da kısa bir yürüyüşle içimizdeki yokluk kapısını bir süreliğine de olsa perdesini aralamaya, Sultanların peşi sıra yürüdüğü Sufi, Aziz Mahmud Hudai’nin Türbesi’ni ziyarete gidiyoruz. “Hudai” yolunda feyz aldıktan sonra Üsküdar’ın meşhur esnaf lokantalarında yemek molası ve ardından tekrardan kısa bir deniz yolculuğu ile günümüzün son durağı Beşiktaş’a devam ediyoruz.

Boğazın tam orta yerinde ama bir o kadar da hayattan uzakta, gönülleri fetheden alim Aziz Yahya Efendi’nin türbesini ziyaret ediyoruz.


Ahmet Hamdi Tanpınar Aziz Yahya Efendi türbesini şöyle tasvir ediyor: “İlahi mağfiret Yahya Efendi Dergâhı’nda adeta güzel bir insan yüzü takınır. Ölüm burada, hemen iki-üç basamak merdiven ve bir-iki setle çıkılıveren bu bahçede hayatla o kadar kardeştir ki, bir nevi erme yolu yahut aşk bahçesi sanılabilir.”


Gezi Bitiş saati: 16.00


Tur Ücreti Kişi Başı: 250 TL

Gezi Ücretine Dahil Olan Hizmetler
Rehberlik hizmeti
Tüm bağış ve giriş ücretleri
Dinleme cihazı

 

Gezi Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler
Kişisel harcamalar

  1. Mevlevihane giriş ücreti 18 TL’dir, dileyen misafirle Müze kart öncesinde temin edebilirler, müze kart girişi mevcuttur.
  2. Karaköy’den Üsküdar’a, Üsküdar dan Beşiktaş’a geçiş vapur ücretleri

Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

Tasavvufun izinde bir İstanbul masalı…

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
17.06.2021 - 17.06.2021
Yemeksiz

250,00 TL

250,00 TL

250,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.