Ömer Kokal Eşliğinde İstanbul 'un Tılsımları & Ayın Biri Kilisesi 01 Mart

1. GÜN

GEZİ PROGRAMI

Halk arasında Ayın Biri Kilisesi olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi dilekleriniz için sizi bekliyor. Burada dilenen dileklerin kabul edildiğine inanılıyor. Gelecekle ilgili dilekleriniz için bizde gezimizin merkezine Ayın Biri Kilisesi’ni koyduk. Ayrıca İstanbul’un tılsımları da yol boyunca bize eşlik edecek. Evliya Çelebi bir zamanlar İstanbul’da 27 adet tılsım olduğunu söylemiş. Kenti felaketlerden koruyan, evde kalmış kızlara koca bulan tılsımların ilginç hikayelerini dinleyip, onlardan geriye kalanları göreceğiz.

İlk olarak Sultanahmet Meydanı’nda yükselen ve bir zamanlar birer tılsım olduklarına inanılan üç sütunun hikayesini dinleyeceğiz. Ardından Çemberlitaş’a doğru yolumuza devam edeceğiz. Ama yolumuzun üzerinde yer alan ve tarihimizin en sıra dışı kişiliklerinden biri olan Şeyh Bedreddin’in yattığı, şehrin kuytularında kalan hazireyi ziyaret edip, Nazım Hikmet’in onun için yazdığı Şeyh Bedrettin Destanı’ndan ve etkileyici yaşamından bahsedeceğiz

Sırada şehrin bir başka tılsımı olan Konstantin Sütunu var. Biz onu Çemberlitaş olarak biliyoruz. Bir zamanlar kentin en güzel meydanlarından birinin ortasında yükselen sütun için anlatılan efsaneler sizleri çok şaşırtacak. Bizans’ın en büyük caddesi olan Mese Yolu’ndan devam ederek bir başka önemli meydana ulaşacağız. Bugün Beyazıd Meydanı olarak bilinse de Bizanslılar buraya Forum Tauris derlermiş. Forumun ortasında yükselen Theodosios Sütunu pek çok olaya tanıklık etmiş. Kenti hastalıklardan koruduğuna inanılan bir tılsım olarak ünlenen sütundan geriye kalanları göreceğiz.

Ardından Mimar Sinan’ın diktiği ve İstanbul’un ortasını işaret eden Yeşil Taşı görüp, Şehzade Camisi’nin şaşırtıcı detaylarını göreceğiz. Valens Su Kemeri’nin altından geçerek ünlü Vefa Bozacısı’na uğrayacağız. Günün son durağı Ayın Biri Kilisesi olacak. Meryem Ana Ayazması olarak bilinen mekanda dileklerimizi dileyip gezimize son noktayı koyacağız.

BULUŞMA YERİ: Türk İslam Eserleri Önü

BULUŞMA SAATİ: 09:30

GEZİ BAŞLANGIÇ SAATİ: 09:45

Tur Ücreti Kişi Başı: 295 TL


Gezi Ücretine Dahil Olan Hizmetler

  1. Rehberlik hizmeti
  2. Tüm bağış ve giriş ücretleri
  3. Dinleme cihazı

 

Gezi Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler

  1. Kişisel harcamalar

Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

TILSIMLAR

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
01.03.2021 - 01.03.2021
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

295,00 TL

295,00 TL

295,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.