Ömer Kokal eşliğinde İstanbul'un Tılsımları ve Ayın Biri Kilisesi 22 Şubat 2023

1. GÜN

 

     Halk arasında Ayın Biri Kilisesi olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi dilekleriniz için sizi bekliyor. Özellikle her ayın birinde dilenen dileklerin kabul edildiğine inanılıyor. Gelecekle ilgili dilekleriniz için bizde gezimizin merkezine Ayın Biri Kilisesi’ni koyduk. Ayrıca İstanbul’un tılsımları da yol boyunca bize eşlik edecek. Evliya Çelebi bir zamanlar İstanbul’da 27 adet tılsım olduğunu söyler. Kenti felaketlerden koruyan, evde kalmış kızlara koca bulan tılsımların ilginç hikayelerini dinleyip, onlardan geriye kalanları göreceğiz.

       İlk olarak Sultanahmet Meydanı’nda yükselen ve bir zamanlar birer tılsım olduklarına inanılan üç sütunun hikayesini dinleyeceğiz. Ardından gizemli bir yeraltı yapısına, yeni restore edilen Şerefiye Sarnıcı’na gideceğiz. Buradan Çemberlitaş’a doğru yolumuza devam edeceğiz. Ama yolumuzun üzerinde yer alan ve tarihimizin en sıra dışı kişiliklerinden biri olan Şeyh Bedreddin’in yattığı, şehrin kuytularında kalan hazireyi ziyaret edip, Nazım Hikmet’in onun için yazdığı Şeyh Bedrettin Destanı’ndan ve etkileyici yaşamından bahsedeceğiz.

        Sırada şehrin bir başka tılsımı olan Konstantin Sütunu var. Biz onu Çemberlitaş olarak biliyoruz. Bir zamanlar kentin en güzel meydanlarından birinin ortasında yükselen sütun için anlatılan efsaneler sizleri çok şaşırtacak. Bizans’ın en büyük caddesi olan Mese Yolu’ndan devam ederek bir başka önemli meydana ulaşacağız. Bugün Beyazıt Meydanı olarak bilinse de Bizanslılar buraya Forum Tauris derlermiş. Forumun ortasında yükselen Theodosios Sütunu pek çok olaya tanıklık etmiş. Kenti hastalıklardan koruduğuna inanılan bir tılsım olarak ünlenen sütundan geriye kalanları göreceğiz.

     Süleymaniye’nin ünlü kuru fasulyecisinde vereceğimiz yemek molası sonrası Mimar Sinan’ın diktiği ve İstanbul’un ortasını işaret eden Yeşil Taşı görüp, ünlü Vefa Bozacısına uğrayacağız. Ardından Zeyrek Kilise Camisi’ni eski adıyla Pantakrator Kilisesi’ni gezeceğiz. Ayrıca burada bir binanın altına gizlenmiş bir zamanlar Zeyrek sokaklarını süsleyen meydan çeşmesini göreceğiz. Günün son durağı Ayın Biri Kilisesi olacak. Meryem Ana Ayazması olarak bilinen mekanda dileklerimiz dileyip gezimize son noktayı koyacağız.

·         Buluşma saat 10:15’de Türk İslam Eserleri Müzesi önü

·         Programımız saat 10:30’de başlayacaktır.

·         14:30 Turumuzun sonu

 


Gezi ücreti 450 TL 

 

Gezi Ücretine Dahil Olan Hizmetler

* Ömer Kokal Danışmanlık
* Rehberlik ücreti
* Dinleme Cihazı
* Tüm Bağışlar

 

Gezi Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler

  • Kişisel harcamalar
  • Öğle Yemeği
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

AYIN BİRİ

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
22.02.2023 - 25.02.2023
Yemeksiz

450,00 TL

450,00 TL

450,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.